Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonanie zasilania awaryjnego OSP

piotrek22pl 02 Wrz 2009 09:30 4478 15
  • #1 02 Wrz 2009 09:30
    piotrek22pl
    Poziom 12  

Witam

Mam pytanie do tyczące zasilania awaryjnego, chodzi tu o budynek O.S.P.
    Mam zrobić oświetlenie szatni korytarza i garażu.
    jak to zrobić?
    Zrobić nową instalacje awaryjną oświetleniową czy przerobić jakoś starą? i jaki rodzaj zasilania agregat, ups czy zwykły aku?

0 15
  • #2 02 Wrz 2009 10:02
    Darrieus
    Poziom 38  

Po twoim poście mam wątpliwości czy ma to być oświetlenie ewakuacyjne czy zasilanie awaryjne. Jak to pierwsze to są gotowe rozwiązania w postaci świetlówek z wbudowanym akumulatorem (jak dobrze ruszyć głową to można zamontować bez przerabiania instalacji) a jak zasilanie awaryjne to agregat AVR w dieslu i układ SZR (potrzeba pozwolenie ZE)

0
  • #3 02 Wrz 2009 10:06
    adamjur1
    Poziom 39  

W myśl norm powinny to być lampy z modułem awaryjnym ( przetwornica i akumulator z uładem przełączania) zamontowanym w normalnych lampach jarzeniowych sufitowych, lub specjalizcowane lampy awaryjne.
    Układy dodatkowych instalacji z baterią akumulatorową i buforowym zasilaczem, ale z reguły jest to napięcie 24V i kłopot z żarówkami.
    UPS - za dużo zjada na swoje potrzeby, aby wytrzmał kilka godzin musiałby kosztować setki tysięcy.
    Układ z samostartujacym agregatem to podobne wydatki.
    Najtańsza jest ta pierwasza metoda lub wchodzące narynek systemy LED ale nie wiem czy normy już je uwzględniają ( np czujki ruchu z modułami oświetlajacymi LED satela czy boscha, nie wymagają specjalnych urzadzeń, można je zasilać z centralki alarmowej ze zwiększonym akumulatorem)
    Pozdr.J.

0
  • #4 02 Wrz 2009 15:28
    piotrek22pl
    Poziom 12  

Chodzi mi konkretnie żeby oświetlić korytarz, szatnie, i garaż w razie braku prądu podczas wyjazdu, to ma wystarczyć na max 10 - 15 min

maiłem pomysł właśnie z tym agregatem, niestety na tą inwestycje jest bardzo mały fundusz :((

0
  • Pomocny post
    #5 02 Wrz 2009 15:35
    adamjur1
    Poziom 39  

A co z normami ??!!!!
    W straży pożarnej ( pewnie i w OSP) są pewne standardy.
    Jezeli nie musisz sie ich trzymać to zrób proste oświetlenie składające się z:
    1. Zasilacza buforowego 12V z akumulatorem - koszt ok 200 zł
    2. Kilku Ledowych wkładów "hallogenowych" ( na allegro po 15 zł )
    3. I jeżeli chcesz by było oszczednie z prądem z akumulatora to czujnik ruchu( obecności) załączający te ledy w chwili ruchu na korytarzu. Na ciągłe świecenie 10 szt takich wkładów akku 7Ah powinien wytrzymać conajmnie 30 min.. JAk mało to układ z akku 17 Ah.
    Pozdr.J.

0
  • #6 02 Wrz 2009 15:56
    Darrieus
    Poziom 38  

adamjur1 napisał:
    A co z normami ??!!!!
    3. I jeżeli chcesz by było oszczednie z prądem z akumulatora to czujnik ruchu( obecności) załączający te ledy w chwili ruchu na korytarzu. Na ciągłe świecenie 10 szt takich wkładów akku 7Ah powinien wytrzymać conajmnie 30 min.. JAk mało to układ z akku 17 Ah.
    Pozdr.J.

Tylko będzie musiał wszędzie kłaść instalację awaryjną.
    Myślałem o czymś tego typu :
    http://hybryd.com.pl/pl/produkty/oprawy_oswietlenia_awaryjnego/mariner_at_218_3c_autotest/
    Jak ma dostęp do rozetek oświetleniowych to nie będzie musiał kłaść ani kawałka instalacji - a tego chciał uniknąć.
    A co do norm, jedna z nich brzmi.
    "Czas działania oświetlenia ewakuacyjnego powinien wynosić co najmniej 2 godziny."

0
  • #7 02 Wrz 2009 16:07
    adamjur1
    Poziom 39  

A widziałeś koleg jak to świeci? Na perwno nie tak jak z sieci..
    Zakładałem wiele lamp z modułami awaryjnymi ( często sam je w lampach montowałem)
    Na drogę ewakuacji wystarcza 0,5 luxa ale na bieg strażaków z różnymi przedmiotami powinno być wiecej...
    Pozdr.J.

0
  • #8 02 Wrz 2009 16:59
    retrofood
    Moderator

adamjur1 napisał:
    A co z normami ??!!!!
    Pozdr.J.

Koledzy, bez nerwów. Budynek OSP to jest normalny budynek i obowiązują go określone standardy jak i inne budynki i proszę nie wydziwiać jakichś zasad. Wszystko jest tu:
    Dz.U. 2006 nr 80 poz. 563
    Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
    http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?t=4153&sid=705248d5adfdfc7cd6d65d210673d6af
    oraz tu:
    Dz.U. 2003 nr 121 poz. 1137
    Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej
    http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?t=4173&sid=705248d5adfdfc7cd6d65d210673d6af

Rozwiązanie problemu podpowiedział Kol. adamjur1
    Cytat:
    W myśl norm powinny to być lampy z modułem awaryjnym ( przetwornica i akumulator z uładem przełączania) zamontowanym w normalnych lampach jarzeniowych sufitowych,

natomiast kwestia techniczna, znaczy czy do lamp poprowadzono przewód fazowy nieprzerywany wyłącznikiem - musisz sam rozwiązać. Od tego jesteś elektrykiem, żeby to zrobić.

0
  • #9 11 Wrz 2009 10:51
    piotrek22pl
    Poziom 12  

Mmam jeszcze jedno pytanie.

ile może kosztowac agregat do awaryjnego zasilania?

0
  • #10 11 Wrz 2009 11:29
    Darrieus
    Poziom 38  

piotrek22pl napisał:

Do ewakuacyjnego 500-1000zł do awaryjnego 3000zł a nawet więcej, zależnie od mocy i wymagań.
    Ewakuacyjne i awaryjne to bardzo podobne słowa a w zastosowaniu jest olbrzymia różnica.

0
  • #11 11 Wrz 2009 14:40
    piotrek22pl
    Poziom 12  

lubamet napisał:
    piotrek22pl napisał:

Do ewakuacyjnego 500-1000zł do awaryjnego 3000zł a nawet więcej, zależnie od mocy i wymagań.
    Ewakuacyjne i awaryjne to bardzo podobne słowa a w zastosowaniu jest olbrzymia różnica.

zasilanie ewakuacyjne jest to do oświetlenia dróg ewakuacyjnych a awaryjne do zasilania obiektu w razie zaniku zasilania :]

0
  • #12 11 Wrz 2009 17:48
    Darrieus
    Poziom 38  

piotrek22pl napisał:
    lubamet napisał:
    piotrek22pl napisał:

zasilanie ewakuacyjne jest to do oświetlenia dróg ewakuacyjnych a awaryjne do zasilania obiektu w razie zaniku zasilania :]

Jasne.
    Tyle że autor topicu już w pierwszym poście pomylił pojęcia awaryjne i ewakuacyjne.

Cytat:
    Mam pytanie do tyczące zasilania awaryjnego, chodzi tu o budynek O.S.P.

A dalej pisze.
    Cytat:
    Mam zrobić oświetlenie szatni korytarza i garażu.

Dla tego moje niezbyt inteligentne pytanie.

albo/albo.

0
  • #13 12 Wrz 2009 15:30
    piotrek22pl
    Poziom 12  

oświetlenie awaryjne nie ewakuacyjne czytaj ze zrozumieniem. tu chodzi żeby mieć oświetlenie żeby móc się przebrać dojść do garażu odpalić auto i wyjechać! a nie ewakuować budynek

0
  • Pomocny post
    #14 12 Wrz 2009 20:55
    Akrzy74
    Poziom 39  

Oświetlenie awaryjne: oświetlenie przeznaczone do stosowania podczas awarii zasilania urządzeń do oświetlenia podstawowego.
    Oświetlenie ewakuacyjne: Część oświetlenia awaryjnego zapewniająca bezpieczne opuszczenie zagrożonego miejsca lub umożliwiająca uprzednie podjęcie próby zakończenia potencjalnie niebezpiecznego procesu.
    Urządzenia oświetlenia awaryjnego powinny posiadać certyfikat na znak bezpieczeństwa oraz informację producenta o czasie pracy urządzenia.

Proponowane oprawy z modułem awaryjnym nie spełniają wymagań oświetlenia awaryjnego (jedynie ewakuacyjne), gdyż zasilone będą z zasilania podstawowego, a czas ich działania wynosi ok 2-3h. Załóżmy, że mamy zanik napięcia dłuższy niż kilka godzin i co wtedy? Przecież załączą one się w chwili zaniku napięcia, a więc w większości przypadków niepotrzebnie, a gdy zajdzie potrzeba awaryjnego oświetlenia, wtedy może okazać się, że baterie już są rozładowane. Pomijam fakt częstej wymiany akumulatorów modułu. Powinno to być zasilone z niezależnego źródła zasilania ( o którym wspomnieli koledzy), a tłumaczenie, że brak funduszy- jest żadnym tłumaczeniem. Jak zwykle inwestor chce iść po kosztach...
    Rozwiązaniem problemu jest choćby mały agregat 1- fazowy, zasilający oprawy oświetlenia awaryjnego, lub te obwody oświetleniowe, które są niezbędne...

O zapewnieniu wysokiej niezawodności awaryjnego oświetlenia awaryjnego mówi wyraźnie norma PN-EN 50172 „Systemy oświetlenia awaryjnego”
    -Oprawy oświetlenie awaryjnego powinny być umieszczone minimum na wysokości 2m, oraz-
    -Przy każdej zmianie kierunku ewakuacji
    -W pobliżu każdego urządzenia przeciwpożarowego i przycisku alarmowego
    -Przy każdych drzwiach wyjściowych, przeznaczonych do wyjścia ewakuacyjnego
    -Obowiązkowo przy wyjściach ewakuacyjnych i znakach bezpieczeństwa

Można by tak wymieniać i wymieniać...Ale jak sam widzisz, jedne jak i drugie są ze sobą ściśle powiązane. Powinien być projekt, a na końcu stosowne pomiary- lub wyliczenia...(także natężenia oświetlenia).

Wg mnie, prościej jest wykonać oświetlenie ewakuacyjne (tylko), niż awaryjne...

adamjur1 napisał:

Cytat:
    Zakładałem wiele lamp z modułami awaryjnymi ( często sam je w lampach montowałem)

To już jest ingerencja w budowę oprawy, więc jak to się ma do gwarancji, oraz znaku "CE" oprawy?
    Nikt nie miał zastrzeżeń? Pytam z ciekawości...

0
  • #15 12 Wrz 2009 23:13
    piotrek22pl
    Poziom 12  

Jednak chyba najlepszy będzie agregat:) Dzięki za pomoc:)

0