Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodziarko-zamrażarka AEG - nie działa zamrażarka

KSRhaziel 02 Sep 2009 09:58 8604 5
    KSRhaziel
    Level 36  
    Chłodziarko-zamrażarka AEG: modelu niestety nie mogę teraz podać, bo jestem już w pracy. Gdy wrócę do domu uzupełnię informacje.

Zaczęło się około tygodnia temu, gdy rano wstając do pracy usłyszałem jak w kuchni wyje mi alarm w lodówce - okazało się, że temperatura w zamrażarce spadła do -5 stopni (zawsze oscylowało koło -20). Włączyłem zatem opcję szybkiego mrożenia, by uciszyć alarm i wyszedłem do pracy. Po powrocie (około 9h później) temperatura w zamrażarce wróciła do normy, więc przestałem się martwić zakładając, że może ktoś nie domknął wcześniej drzwi od zamrażarki.

Jednak następnego dnia, jakoś po południu sytuacja się powtórzyła i alarm znów się włączył. Ponowne włączenie szybkiego chłodzenia, kilka godzin później - temperatura -15. Tutaj jednak zaczynają się komplikacje. Pomyślałem, iż zostawię szybkie chłodzenie, aby temperatura spadła do normy (czyli -20). Wracam po kilku h, zaglądam, a temperatura wynosi -5 i nic nie wskazuje na to, aby miała spadać. Odczekał bodajże do następnego dnia, ale temperatura utrzymywała się przy -5 stopniach. Być może po prostu trzymała chłód, bądź lekko mroziła, lecz ciężko mi to zweryfikować.

Zatem zabrałem się do porządków - rozmroziłem ją, wyłączyłem ją na 3 dni i na zakończenie pozbyłem się nadmiaru kurzu z tylnej ściany lodówki. Następnie pozostało włączyć (temperatura startowa +20 stopni) - oczywiście alarm wyje jak szalony, więc funkcja szybkiego mrożenia i zostawiłem. Po kilku h zaglądam - wszystko wygląda pięknie - temperatura -10 stopni, alarm już nie chce wyć, więc myślę jest dobrze. Zostawiłem jeszcze na jakiś czas, by unormowała się przy -20. Wracam po około 2h i tu niespodzianka - temperatura około -3 stopnie. Teraz jestem w kropce. Po zostawieniu jej na noc, temperatura skoczyła do +2 stopni.

W ten sposób doszliśmy do dnia dzisiejszego. Mam nadzieję, że każdy do dotrwał do końca ten niezwykle wciągającej opowieści będzie mógł pomóc zdiagnozować problem.
    Druga sprawa jest taka, czy jestem w stanie to naprawić w warunkach domowych, czyli przysłowiowym śrubokrętem i młotkiem?
  • Helpful post
    marakus
    Level 26  
    Albo umiera agregat, albo ucieka czynnik, co doprowadzi do śmierci agregatu. Trzeba wezwać serwis, niech uzupełnią czynnik i ewentualnie znajdą nieszczelność.
  • Helpful post
    MAJSTER XXL
    Level 29  
    Jeśli ta lodówka ma elektroniczny termometr to upewnij się o temperaturze jakimś zewnętrznym termometrem. Być może to tylko fałszywe wskazania- nic nie piszesz o potwierdzeniu temperatury. Jeśli się potwierdzi to trzeba sprawdzić ciśnienia czynnika chłodniczego. Czy widać szron na rurkach lub zaworze rozprężnym?
    KSRhaziel
    Level 36  
    Zapomniałem dodać, że lodówka ma około 11 lat ^^ Więc bardzo możliwe, że umiera śmiercią naturalną. Termometr nie elektroniczny, ale fakt, zapomniałem o tak banalnej sprawie, jak sprawdzić rzeczywistą temperaturę. Zrobię to jeszcze dziś po pracy.

Kolejna sprawa:
    Quote:
    Jeśli się potwierdzi to trzeba sprawdzić ciśnienia czynnika chłodniczego. Czy widać szron na rurkach lub zaworze rozprężnym?
    Jestem informatykiem i szczerze mówiąc niewiele mi to mówi ;) Tym samym nie będę oszukiwał, że na AGD się znam (chociaż z elektroniką nie jest źle :P). Mógłbym prosić wskazówkę gdzie szukać (podejrzewam, że z tyłu) i jak wyglądają te elementy?
  • Helpful post
    Lazer
    Level 23  
    Twój sprzęt umiera a powodem tego są tylko 3 możliwe powody:

1. rozszczelnienie układu chłodzenia co powoduje wyciek czynnika chłodzącego przez jego ulatnianie się.
    2. umiera agregat
    3. doszło do uszkodzenia agregatu i on sam zassał olej i wprowadził go do układu razem z czynnikiem chłodzącym
    4. uszkodzony układ termostatu

W przypadku 1 zawsze można zlokalizować wyciek i (jeśli to możliwe) po załataniu nieszczelności i napełnieniu obwodu czynnikiem chłodzącym będzie działać dalej.
    W przypadku 2 tez jest możliwość wymiany agregatu i napełnieniu obwodu czynnikiem chłodzącym
    W przypadku 3 twoja AEG nadaje się na śmietnik (podobny problem miałem z CANDY, agregat władował olej w układ, serwisant stwierdził brak możliwości naprawy ale że była na gwarancji dali drugą z innej serii wyglądającą podobnie za 1/4 ceny)
    W przypadku 4 uszkodzony jest układ termostatu ale to bardzo rzadki przypadek bo tam nie ma praktycznie co się popsuć.

We wszystkich przypadkach potrzebujesz pomocy osoby która się na tym zna i ma niezbędny sprzęt do wymiany agregatu czy napełnienia układu chłodzenia czynnikiem R, sam nie naprawisz...

------------------- DODANO -------

Profilaktycznie możesz jeszcze sprawdzić uszczelkę drzwi czy równomiernie dolega albo jest pęknięta bo to też może być powód i zaciąga z zewnątrz ciepłe powietrze ale w tym przypadku miałbyś lodowisko w środku zamrażarki ...
    sumrako
    Level 16  
    Jeżeli masz termostat mechaniczny samorozmrażający chłodziarkę a lodówka jest na jednej sprężarce to może Ci się on zacinać przy załączeniu i stąd rozmrażanie się zamrażarki. A najlepiej to puść lodówkę na krótko omijająć termostat to będziesz wiedział czy z układem chłodniczym jest coś niewporządku czy ze sterowaniem.