Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kompletna instalacja kolektora slonecznego

levy^ 02 Wrz 2009 15:29 26498 47
  • #1 02 Wrz 2009 15:29
    levy^
    Poziom 16  

kompletna instalacja kolektora slonecznego
    Otoz mialem ostatnio AŻ tydzien urlopu. Moje dziewczyny (zona i corka) siedza caly czas na wsi u tesciow i byl problem z ciepla woda dla malej zeby codziennie ja wykompac. Trzeba bylo palic w piecu - a pali tylko tesciu. Grzanie elektryczne odpada wiec zostalo grzanie za darmo. Oto co wypocilem. Zaznaczam ze sterownik zrobiony od podstaw (atmega8+bascom), jak rowniez "kolektor" sloneczny ze starego okna i rurki 1/2 cala miedzianej, orurowanie rowniez.

Koszty
    sterownik (wiele czesci mialem) 35 zl
    kolektor:
    - rurka 11 m okolo 100zl
    - blacha 50 zl
    - spray 30 zl
    - bojler 100 L okolo 500 zl z grzalka elektryczna
    - pompa CO 200 zl

w sloneczne dni podgrzewa te 100 L z 14° do 36°, niestety ulozenie dachu kotlowni pozwala na grzanie tylko przez 7,5 h dziennie ale mysle ze jeszcze w tym roku postawimy drugi panel.

kompletna instalacja kolektora slonecznegokompletna instalacja kolektora slonecznego
    kompletna instalacja kolektora slonecznegokompletna instalacja kolektora slonecznegokompletna instalacja kolektora slonecznego

docelowo dogrzewanie wody ma byc zasilane z malej elektrowni wodnej, ktora stanie obok kotlowni na strumyczku, generator juz zrobiony brakuje tylko czasu na zrobienie konstrukcji pod mlyn

• #3 02 Wrz 2009 16:42
    FlyBoy
    Poziom 28  

Witam!
    Schemat raczej standardowy, z tego co widzę to instalacja zalana Glikolem? Tak jak kolega wyżej napisał, zdecydowanie za małe zagęszczenie rurek w kolektorze. Wydaje mi się, że gdybyś obok postawił panel grzejnika płytowego pomalowany na matowy czarny to sprawność układu byłaby większa. Jednak jak na tak krótki czas wykonania to i tak jest dobrze.

• #4 02 Wrz 2009 16:45
    levy^
    Poziom 16  

calkiem dobrze

woda +14 podgrzewa w upalny dzien do +37. Mam w planach dolozyc drugi panel ale to dopiero na nowy rok. Jednak jeden panel to za malo na 100 litrow

Zageszczenie rurek niestety musialo zostac takie poniewaz to czysta miedz i ciezko bylo wygiac rurke. Przy mocniejszym zaginaniu rurka sie lamala :(

• #5 02 Wrz 2009 17:36
    pepitto
    Poziom 18  

Obróbka termiczna :) warto zmieścić jeszcze kilka rurek.

• #6 02 Wrz 2009 17:43
    piotrekcrash
    Poziom 12  

Również mam kolektor domowej roboty i sterownik na atmega8
    mógłbyś podzielić się swoim kodem?? Chciałbym zobaczyć jak rozwiązałeś
    całość sterowania pompą.

pozdr.

• #7 02 Wrz 2009 19:08
    pawello148
    Poziom 12  

tez myślałem o takim projekcie, lecz chciałem zamiast miedzi zastosować alupleks, gdyż jest podatny na zginanie i pomalować całość na czarno:)

• #8 02 Wrz 2009 19:24
    Doominus
    Poziom 34  

levy^ napisał:
    Przy mocniejszym zaginaniu rurka sie lamala :(

Kolanka ,topik, spoiwo i lutownica gazowa :P

• #10 02 Wrz 2009 20:49
    Bobrob
    Poziom 10  

Podgrzej miedź palnikiem i do zimnej wody.
    Stal tak się hartuje a miedź "odpuszcza". Zrobi się plastyczna i nie będzie problemu z "gęstszym" ułożeniem.

• #11 02 Wrz 2009 20:58
    Karol966
    Poziom 30  

Witam. Mógłbyś napisać dokładnie co robi sterownik?
    Osobiście gdybym robił taki sterownik to zrobił bym to tak:
    -po osiągnięciu wysokiej temperatury wody w spirali włączył bym pompę aby wymieniła tą ciepłą wodę na zimną z bojlera a ta ciepła została by zgromadzona w bojlerze. Cyk ten był by powtarzany. Im słoneczniejszy dzień tym szybciej woda w spirali została by podgrzana i wymieniana na zimną.

• #12 02 Wrz 2009 21:53
    Lysoleq
    Poziom 17  

W kwesti giecia rurek to na Discovery jest seria programow "Jak to jest zrobione" i m. in. jeden z odcinkow dotyczyl budowy trabki - takiej orkierstrowej. Giecie rurki z ktorej jest wykonana odbywa sie poprzez wlanie do niej wody i zamrozenie, a nastepnie obrobke metalu do porzadanego ksztaltu. Dzieki temu metal sie miejscami rozciaga, ale nie traci swojej srednicy wewnetrznej. Moze warto wyprobowac ta metode przy gieciu rurek do paneli.

• #13 02 Wrz 2009 22:10
    maciek_1992
    Poziom 13  

Zapomniałeś dodać że woda jest z płynem do mycia naczyń nie wiem po co ale dodają:P
    Co do kolektora to to hmm jak koledzy wyżej wspomnieli więcej rurek i najlepiej zaizolować te które idą do bojlera z ciepłą wodą np taką pianka do instalacji CO.

• #14 02 Wrz 2009 23:29
    pawcio4
    Poziom 10  

mydło czy ten płyn jest do tego żeby lód nie był taki kruchy

• #15 03 Wrz 2009 06:06
    135
    Poziom 11  

Kolega też w domu robił sterownik i różne próby. Po testach miedź się do tego nie nadaje. O wiele lepsza jest rura ocynkowana. Uzyskał więcej ciepła. Jak dla mnie to kolega za słabo to wyizolował. Ciekawą sprawą by było sterowanie ruchem kolektora, tak aby ustawiał się do słońca. Jak dla mnie to największy probem to połączenie rurowe

• #17 03 Wrz 2009 08:06
    Yoshi_80
    Poziom 21  

Można zrobić drugą albo drugą i trzecią identyczną warstwe rurek przesuniętą o pare cm zeby zapełnić puste miejsca i będzie git.

• #18 03 Wrz 2009 08:55
    levy^
    Poziom 16  

piotrekcrash napisał:
    Również mam kolektor domowej roboty i sterownik na atmega8
    mógłbyś podzielić się swoim kodem?? Chciałbym zobaczyć jak rozwiązałeś
    całość sterowania pompą.

pozdr.

Kod moge udostepnic ale niestety nie jest jeszcze ukonczony, brakuje miedzy innymi histerezy podczas zalanczania i wylaczania pompy. Najprostszy sterownik wykorzystuje dwa czujniki dallasa 1 wire ale na dwoch pinach ds1820 o ile mnie pamiec nie myli, mozna zmieniac delte (roznice temperatury miedzy kolektorem i bojlerem), jak rowniez zapamietuje najwyzsza temperature bojlera podczas pracy pompy

Co do rurek, owszem mozna sie bawic w super extra giecie chlodzenie pogrzewanie stosowanie innego materialu. Mialem takie rurki miedziane od znajomego ktory montuje klimatyzacje, a czasu na dopracowanie szegolow niestety brak

• #19 03 Wrz 2009 09:31
    trustno1
    Poziom 15  

levy^ napisał:
    calkiem dobrze

woda +14 podgrzewa w upalny dzien do +37. Mam w planach dolozyc drugi panel ale to dopiero na nowy rok. Jednak jeden panel to za malo na 100 litrow

Zageszczenie rurek niestety musialo zostac takie poniewaz to czysta miedz i ciezko bylo wygiac rurke. Przy mocniejszym zaginaniu rurka sie lamala :(

Zawsze można użyć palinika na PB i kolanek miedzianych do instalacji C.O. :D

• #20 03 Wrz 2009 10:11
    Zdunek 25
    Poziom 15  

ja zbudowałem kolektor na starych grzejnikach panelowych.Panel na płytach styropianu
    od dołu przyklejony pianką , boki również ze styropianu całość zamknięte szybą ,styropian
    pokryłem klejem i siatką do elewacji.Mam problem jak zastosować pompę 12V Jakąś
    instalacje na baterie słoneczne myślę nad przerobieniem wodomierza,który by pracował na 12 V .W myśl jest słońce pompa pracuje .Gdyż wszystko mam
    na działce gdzie brak prądu.na razie kolektor jest niżej i działa na zasadzie grawitacji.

• #21 03 Wrz 2009 10:23
    przemek-maly
    Poziom 15  

Lysoleq napisał:
    W kwesti giecia rurek to na Discovery jest seria programow "Jak to jest zrobione" i m. in. jeden z odcinkow dotyczyl budowy trabki - takiej orkierstrowej. Giecie rurki z ktorej jest wykonana odbywa sie poprzez wlanie do niej wody i zamrozenie, a nastepnie obrobke metalu do porzadanego ksztaltu. Dzieki temu metal sie miejscami rozciaga, ale nie traci swojej srednicy wewnetrznej. Moze warto wyprobowac ta metode przy gieciu rurek do paneli.

ciężko wsadzić do zamrażarki 11 metrów rury!

wsypanie do środka piasku daje ten sam efekt

• #22 03 Wrz 2009 13:56
    viniek
    Poziom 10  

Witam również buduje kolektor domowej roboty. Kieruje pytanie do kogoś kto moze robił testy o ile stopni podgrzewa się u Was woda wpływająca do kolektora w stosunku do wypływającej u mnie maksymalnie 15 stopni np wpuszczam wodę 20 stopni a wypływa góra 35 a temperatura w kolektorze za szybą dochodzi do 80 stopni wydaje mi sie ze słabo odbierane jest ciepło. Podejrzewam ze jest to związane z stykaniem sie rurki tylko w jednym punkcie z blachą mysle o zrobieniu jakiś absorberów na rurke z blachy ale niemam pomysłu jak wygiąć ją tak idealnie

odnosnie załaczania pompy wraz z histerezą rozwiązałem w następujący sposob
    Deltat = Tkol - Tbojl

If Deltat >= G_hist And Pom = 1 Then
    Pom1 = 0
    ' Elseif Deltat < 0 And Pom = 0 Then
    ' Pom1 = 1
    Elseif Deltat > D_hist And Pom = 0 Then
    Pom1 = 0
    Pom=0 -pompa pracuje
    Pom=1 -pompa wyłaczona
    G_hist wartość histerezy właczenia pompy (róznica temperatur pozwalająca na włączenie pompy)
    D_hist wart hist wyłaczenia pompy

• #23 03 Wrz 2009 14:25
    michalchoromanski
    Poziom 9  

A może ktoś z was orientuje się jaka jest przeciętna sprawność paneli fotowoltanicznych? Ile watów można odzyskać z takiego panela

• #24 03 Wrz 2009 20:37
    mąci
    Poziom 15  

nie wiem czy to prawda ale złyszałem ze takie kolektory zalewa sie specjalnym płynem który ma wiekszą sprawnosc (cos jak płyn chłodniczy). Podobno jak sie zalewa ten panel to ze az paruje.

• #25 03 Wrz 2009 21:09
    levy^
    Poziom 16  

mąci napisał:
    nie wiem czy to prawda ale złyszałem ze takie kolektory zalewa sie specjalnym płynem który ma wiekszą sprawnosc (cos jak płyn chłodniczy). Podobno jak sie zalewa ten panel to ze az paruje.

tak kolego zalewa sie. Moj jest zalany glikolem wlasnie pod instalacje paneli slonecznych. Panel rowniez jest odizolowany od spodu styropianem.

• #26 03 Wrz 2009 21:54
    aftys6
    Poziom 19  

Też myślę nad takim wynalazkiem. Czy dobrą metodą nie było by dolutowanie spirali z rurek do blachy miedzianej lub aluminiowej ??
    Oczywiście całość pomalować i odizolować ??

• #27 03 Wrz 2009 22:09
    levy^
    Poziom 16  

oczywiscie ze byloby najlepsze ale ja mialem malo czasu i musialo to byc zrobione na juz

• #28 03 Wrz 2009 22:54
    kubusjugo
    Poziom 11  

mozna pogiac w takiego slimaka wtedy wejdzie duzo wiecej. potrzebna do tego gietarka wiekszosc instalatorow uzywa takich do giecia rurek ogrzewania podlogowego. Ps przepraszam za bledy - pisze z pda.

• #29 04 Wrz 2009 15:48
    radekbu
    Poziom 11  

a ja mam inny pomysł kupić dwie duże płyty miedziane albo taka blacha miedziana jakiejś tam grubości o wymiarach hmm dajmy ze 50cm x150cm
    jedna uformować coś w stylu takiej wężownicy i je razem zgrzać. Pomalować na czarno, wsadzić w pudło i mamy kolektor :) który absorbuje ciepło całą swoją powierzchnią, a nie tylko tych kilka rurek które wyłapują ciepło. tylko jak to zgrzać :D z formowaniem blachy to raczej nie problem- młotek jakiś gruby drut, lub kombinować na prasie :)

• #30 04 Wrz 2009 15:54
    levy^
    Poziom 16  

Jak bede mial tyle kasy zeby sobie kupic takie plyty to sobie kupie gotowy kolektor