Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powiadamianie na gg i terminal DTG-53 dla OSP

witul 02 Wrz 2009 16:39 2416 2
  • #1 02 Wrz 2009 16:39
    witul
    Poziom 9  

Witam!

Planujemy z kolegą skonstruować powiadamianie na gadu gadu o alarmie za pomocą komputera z linuksem i terminalem DTG-53. Schemat działania ma być taki że po uruchomieniu alarmu terminal podłaczony przez wyjście OUT-1 skomunikuje się z komputerem i odpali skrypt który wyśle za pomocą EKG do listy adresatów powiadomienie o alarmie.

Problem jest taki że nie wiemy jak zmusić linuksa do odpalenia skryptu.
    Z karty katalogowej wyczytałem że wyjścia na terminalu mogą pracować w trybie bistabilnym i monostabilnym. W przyszłości jest planowane także sterowanie oświetleniem dlatego chciałbym skonstruować coś takiego.

->TERMINAL DTG-53
    --> kontroler
    ---> komputer z powiadomieniami
    ---> oświetlenie garażu
    ---> kompresor

Terminal ma 4 wyjścia alarmowe oraz:

Code:
    wejścia separowane galwanicznie IN1, IN2:

min. czas podania napięcia wywołujący zdarzenie: 0,2 s
    napięcie stałe wywołujące zdarzenie: 5÷24 V

wejścia IN3÷IN6:
    napięcie na nienaruszonych (NO) wejściach: ok. 5 V
    min. czas zwarcia do masy wywołujący zdarzenie: 0,2 s
    maksymalna rezystancja styku zwierającego wejście: 200 Ω

Chciałbym również sterować terminalem czyli uruchamiać alarm z komputera.
    Oświetlenie bazowało by na lampach LED świecących np. 15 minut.
    Kompresor załączał by się na 5 minut.

Czy przedstawiony schemat (terminal - kontroler - urządzenia i/o) jest dobrym pomysłem? Czy światła, komputera, kompresora wykorzystać osobne wyjścia alarmowe?

Pozdrawiam

0 2
  • #2 03 Wrz 2009 10:49
    sheeeep
    Poziom 25  

Znając sprawność sieci gg :D to to jest kompletnie bez sensu w ważnych zastosowaniach.

0
  • #3 03 Wrz 2009 12:26
    witul
    Poziom 9  

To ma być rozwiązanie pomocnicze, są SMSy, jest syrena, ale powiadomienie na GG jest ekspresowe.

Poza tym szukałem na forum jak to rozwiązać, ale poległem na kompletnym braku wiedzy i ciężko mi po prostu ustalić jakich informacji na ten temat szukać.
    Wracając do tematu, co muszę wiedzieć o komunikacji między tym terminalem od SMSów a komputerem na porcie szeregowym? :]

/Poprawiłem naruszenia regulaminu p.8.4 i p.10.9. Przenoszę z "Urządzenia elektroniczne DIY pomysły, problemy", mod. prezeswal/.

0