Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PipeBOMB - zegar VFD,lampa IW18,Pilot, BlueTooth, sync. SNTP

mirekk36 03 Wrz 2009 13:05 19181 46
    mirekk36
    Poziom 42  
    sobieraj_100 --> rzeczywiście kilka postów wyżej opisałem problem przeskakujących sekund na wyświetlaczu i jak go rozwiązałem ;)

spider1988 --> no niestety szczegółowo nie powiem , nie dlatego że nie chcę - tylko nie wiem ;) ... podam w przybliżeniu ci tylko koszt kilku najdroższych elementów a resztę sam sobie oszacuj, więc: Obudowa - ok 20zł, BlueTooth - ok 70zł, procek - ok 12zł brutto, specjalnie wycinana plexi - ok 15zł, Płytek nie oszacuję bo robiłem grupowo wiele płytek do różnych projektów i teraz musiałbym szczegółowo grzebać w fakturach z płytkarni. Diod LED mam niezliczone zapasy, układy sterowania VFD oraz zegarek RTC pochodzą z sampli Dallasa więc też gratis.... plus inne duperele jak rezystory, kwarc, kondensatory - no ale na pewno zbierze się troszkę tego

program był pisany w całości w języku C (podałem to w 1szym poście) ....

.... czy trudno napisać taki program ??? - zaręczam, że pisanie w C to poezja - i nie jest trudno napisać .... warto nauczyć się tego języczka ;)
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    mirekk36
    Poziom 42  
    snnaap --> widziałeś na filmiku? prawie jak puszka od piwa ;)

średnica ok 6cm, długość ok 17cm
    mirekk36
    Poziom 42  
    snnaap --> tak , spokojnie - przymierzałem taki 2x16 - to pikuś, ale wejdzie i będzie widoczny nawet taki 2x20. Byle nie był zbyt dużych rozmiarów

otwór:

wysokość ok 2,4mm - długość ok 11cm (tylko są zaokrąglone brzegi jak widzisz)

więc spokojnie zwykłe LCD'ki będą dobrze widoczne ;) też już o tym myślałem i dlatego przymierzałem swoje wyświetlacze
    mirekk36
    Poziom 42  
    snnaap ---> czytasz w moich myślach - ponieważ mam na składzie zwykłe/niezwykłe stare styczniki rtęciowe - to właśnie już o tym myślałem nawet bez akcelerometru - wystarczyły by 3 takie styczniczki ;) .....

na prawdę - z taką fajną i zwartą obudową - może nie łatwą z montażu i trzeba troszkę się nagłówkować aby w środku dobrze wszystko rozplanować - ale można sporo ciekawostek porobić ;)
    mirekk36
    Poziom 42  
    snnaap --> święte słowa ;) jedynie gdzieś niepozorne gniazdeczko z boku - aby podłączyć ładowarkę do baterii i/lub zasilanie stacjonarne ;)

może trochę duża - ale jakaś fajna latarka albo zwykła pionowa lampka z diodą większej mocy LED na biwaki, do tego z wyświetlaczem, który pokazuje godzinkę itp itp itp

sporo pomysłów kręci się w głowie
    snnaap
    Poziom 25  
    Z moich obliczeń wynika że 2x24 (http://sklep.avt.pl/p/pl/481633/lcd+alfanumeryczny+24x2+negatyw.html) - negatywowy pasowałby prawie idealnie. Mógłby być troszkę dłuższy. Widoczność chyba byłaby dobra.
    Dałeś mi do myślenia publikując ten projekt.
    mirekk36
    Poziom 42  
    snnaap ---> tak masz rację, a sorki bo ja pisałem wcześniej o LCD'ku 2x20 - a przecież też przymierzałem mojego 2x24 tyle że PLED . Ale gabarytowo i z wyglądu jest prawie identyczny z tym, który podałeś w linku.

znaki na krańach po lewej i prawej będą już ciut ciut zakryte - ale jeśli się go troszkę cofnie do środka - to wg mnie spokojnie i idealnie by to pasowało
    olinek2
    Poziom 23  
    Co do wiercenia w nierdzewce i innych tego typu materiałach.
    Polecam bardzo zainwestować sobie w wiertło przemysłowe stożkowe. Wydatek 60zł to nie tak mało, ale jednak zapewnia bardzo duży komfort pracy. Idealne otwory jestem w stanie wyciąć blasze po puszce od piwa. Trzeba wiercić na wolnych obrotach. Przy plexi warto podlewać jakąś miksturą do wiercenia. Miksturę bardzo dobrze się skleca z oleju silnikowego syntetycznego, denaturatu i płynu do naczyń. Po energicznym mieszaniu w słoiku, potrząsając, otrzymujemy zawiesinę, którą pędzlujemy wiertło i materiał. Bardzo pomaga przy cięciu alu wyrzynarką.

Poza tym zegarek świetny.

Mnie chodzi po głowie nieco inna konstrukcja. Jak zdobędę wszystkie elementy i chwilę czasu to poskładam.

Pozdrawiam,
    Olek
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  
    Jeśli chodzi o mnie to wkurzałoby mnie przekręcanie się tych świecących diod szczególnie w momencie przesuwania literek :D Projekt ogólnie bardzo ciekawy, a druga sprawa dotycząca synchronizacji czasu... Taniej jest podłączyć zegarek do komputeraz przez RS232 i zsynchronizować czas na komputerze z serwerem np.: time.nist.gov, a później przez banalny program zsynchronizować ten czas z zegarkiem :) Trochę taniej jest chyba :)

Pozdrawiam ;)
    mirekk36
    Poziom 42  
    Tranzystor_1992 --> hyhyhy pewnie że taniej - ale tu nie chodziło o taniość ;) miało być bezprzewodowe połączenie z komputerem bo zegarek będzie stał w innym pokoju albo będzie bardzo oddalony od kompa - wtedy ciągnięcia kabla RS232 albo USB odpada. to po pierwsze...

.... po drugie - synchronizacja czasu ma się odbywać automatycznie i zawsze gdy komputer jest włączony - a dodam, że użytkownikiem komputera jest osoba, która ma mało wspólnego z informatyką a z elektroniką to już w ogóle. W związku z tym, gdyby trzeba było do tego próbować uczyć tę osobę dokonywania synchronizacji czasu nawet w zwykłym windowsie (a ta nie zawsze działa przecież) to poza tym można o takiej synchronizacji zapomnieć i cały twój plan "bierze w łeb" ;)

tymczasem w trayu siedzi malutki programik, który ładuje się do kompa w autostarcie, nie obciąża zasobów bo w zasadzie nic nie robi poza sprawdzaniem co jakiś czas czy widać zegraek VFD w okolicy ;) .... jeśli widać - to sam automatycznie dokonuje synchronizacji czasu ale bez udziału windows - z kilkoma serwerami czasu. Zawsze co najmniej jeden z nich zadziała ..... dzięki czemu bez wiedzy usera, wręcz za jego plecami i bez wiedzy - dokonuje się zawsze synchronizacja co najmniej raz podczas włączenia kompa.... zapewniam cię że napisanie takiego programu nie jest trudne , pracochłonne i nie zabiera żadnych kosztów ;)

..... kolejna bardzo istotna sprawa - to to, że dzięki połączeniu bezprzewodowemu i temu programikowi można sobie zdalnie ustawiać budzenie, melodyjki i co ci się żywnie podoba

co więcej - można sobie poprzez zegarek - sterować pilotem IR własnego kompa

.... więc nie sprowadzajmy tego do prób podłączania ręcznego kablem i ręcznego dokonywania synchronizacji w windows ;)

.... a jeśli kogoś interesuje jednak usilnie wersja z kablem to polecam mój poprzedni zegarek na łącze USB - zamiast przestarzałego kabla RS232 ;)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1283126&highlight=

a jeśli ktoś się uprze na stary kabel RS232 to ten zegarek ;)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=678948&highlight=

..... jeśli przejrzysz powyższe tematy - do dostrzerzesz subtelną różnicę pomiędzy każdym z nich jeśli chodzi o rodzaj łączności z kompem.

ta tutaj przedstawiona jest już bezprzewodowa - co wcale nie oznacza, że tańsza od poprzednich

pozdr
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  
    Pewne umiejętności osoba nie umiejąca obsługiwać komputera musi mieć :) Musi potrafić go włączyć :D Sprawa druga, po co komputer osobie, która nie potrafi obsłużyć komputera. Trochę dziwne.

Zrozumiałbym to wszystko jeżeli zegarek bez udziału komputera i internetu umiałby zsynchronizować czas ;) Bo w końcu za internet trzeba płacić, a po co takowej osobie internet i po co komputer, a no po nic :)

Pomyślałbym w takim razie o GPSie ;) Tam też posiadasz możliwość "ściągnięcia" czasu, owszem drogie... ale za to Twój pomysł jest w 100% zrealizowany. Nom i wszystko dzieje się bez komputera, który musiałby być załączony jak zegarek 24h.

Mówiłeś również o melodyjkach, jeżeli osoba, o której mówisz nie potrafi się odnaleźć w programie to po co ma zmieniać melodyjki :?:

Owszem, ogólnie zegarek bardzo mi się podoba i w celach edukacyjnych jak najbardziej fajna sprawa :)

Pozdrawiam ;)
    mirekk36
    Poziom 42  
    oooj panie Tranzystor_1992 , kręcicie na maxa ;)

to że osoba nie jest informatykiem i nie zna się na elektronice - wcale nie musi oznaczać, że nie może pracować na komputerze. Czy ty już postrzegasz wszystko - zero/jedynkowo albo czarno-biało ???? ;)

ta osoba - świetnie wykorzystuje komputer do swojej pracy i jest to tylko narzędzie. Więc to jakieś banialuki w twoich domysłach, że jak ktoś nie ma wiedzy informatycznej to nie potrafi włączać komputera

widziałeś kiedyś starsze panie ksiągowe, które pomimo wielu godzin spędzanych przy komputerze w pracy, gdzie także muszą często korzystać z internetu - które chciałyby jeszcze aspirować do miana informatyka ???

poza tym jest jeszcze wiele innych zawodów w których komputer jest narzędziem pracy takim samym jak młot dla kowala

...... a to, że taka osoba nie wie jak zsynchronizować czas w windows, że nie wie co to jest port COM, co to jest RS232 itp - nie oznacza, że jest tępym osobnikiem

to że ci się zegarek podoba w celach edukacyjnych to fajna sprawa ;) ale na szczęście już kilku osobom podoba się nie w celach edukacyjnych tylko jako fajny gadżet, którego mogą użytkować na co dzień
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  
    W sumie co racja to racja ;)
    Sam pamiętam jak jeszcze nie dawno cieszyła mnie byle zabawka, którą mogłem na co dzień używać w domu :D Niestety dla mnie dzisiaj już nie jest tak samo :)

Pozdrawiam ;)