Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer SBS 2003 [wersja szkolna]

02 Sep 2009 20:08 10376 10
  • Level 11  
    Witam jestem użytkownikiem [administratorem] szkolnego serwera SBS. Ktoś kto ma trochę do czynienia ze szkolnymi pracowniami komputerowymi i z tymi niby serwerami to zna temat.
    Chodzi mi o możliwość założenia konta nie administratora [ograniczone] które można by założyć bezpośrednio na serwerze tak aby były ograniczone uprawnienia użytkownika. Serwer tego typu w szkole jest traktowany po prostu jako kolejny komputer gdzie wszyscy przynoszą wszystko na zewnętrznych nośnikach, instalują a potem są problemy. Problem jest w tym że tam jest tylko konto administratora i jedyną możliwością zalogowania się do serwera jest korzystanie właśnie z tego konta. Normalnie serwer stoi w serwerowni i mają do niego dostęp tylko osoby przeszkolone. A tutaj rozwiązaniem było by właśnie takie konto które umożliwiało by zalogowanie się do serwera ale jednocześnie ograniczało niebezpieczne zmiany w systemie.

Pozdrawiam.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 26  
    I w czym trudność? W którym miejscu się zatrzymałeś?

PPM My computer / Manage / Local Users and Groups

PS. PPS - prawy przycisk myszy
  • Level 11  
    Tak to można na stacjach roboczych łatwo dodać konto, ale czy na serwerze to nie wiem. Spróbuję, w razie niejasności załączę zrzuty ekranu.
  • Level 26  
    A probowales, ze nie jestes przekonany? Sposob zarzadzania/przechowywania danych ustawien przez Windows taki czy siaki jest taki sam. Roznica tylko w tym co mozna ustawic lub co jeden ma a drugi nie.
    Wyglada jakbys chcial ukryc swoje zaskoczenie :) bo nie znalazles ikonki kont uzytkownikow w panelu sterowania :)
  • Level 38  
    Miałem przyjemność "pobawić" się szkolnym SBSem, nauczycielowi zachciało się GG na stacji roboczej, "niestety" standardowo było wycięte w ICS, trzeba było odblokować ;)
    :lol: Szkolny "informatyk" nie potrafił. Pozostawmy to bez komentarza ;)

W zaleceniach jest że uczniowie nie powinni mieć fizycznego dostępu do SBSa.
    Mają swoje stacje z XPkami a SBS jest dla nauczyciela. [administratora]

Quote:
    Serwer tego typu w szkole jest traktowany po prostu jako kolejny komputer

Błąd, byle pendrive z wirusem i masz 3h przywracania systemu.
    (przepraszamy, pracownia tymczasowo nieczynna, blondynka przyniosła pendrive z wirusem i wsadziła w serwer)
    Paranoja.
  • Level 23  
    mar1aczi wrote:
    A probowales, ze nie jestes przekonany? Sposob zarzadzania/przechowywania danych ustawien przez Windows taki czy siaki jest taki sam. Roznica tylko w tym co mozna ustawic lub co jeden ma a drugi nie.

Nie jest tak jak piszesz. Uzytkowników dodaje sie na serwerze w AD i nie ma to zwiazku z klientami lokalnymi. Wyglada, ze nie pracowales nigdy na Windows Serwer.
  • Level 26  
    baczek007 wrote:
    mar1aczi wrote:

Nie jest tak jak piszesz. Uzytkowników dodaje sie na serwerze w AD i nie ma to zwiazku z klientami lokalnymi. Wyglada, ze nie pracowales nigdy na Windows Serwer.

Albo ja nie umiem czytać albo kolega proszący o pomoc nie wyraził się jasno.
    Pisał, że potrzebuje użytkownika z ograniczeniami na serwerze i nie zaznaczył, że ma to być konto używane na innych stacjach, i w takim wypadku winno być ono założone w AD.
  • Level 11  
    Wygląda na to że nie wyraziłem się jasno, przepraszam,
    potrzebne mi jest konto z ograniczeniami na serwerze bo:

Quote:
    Serwer tego typu w szkole jest traktowany po prostu jako kolejny komputer gdzie wszyscy przynoszą wszystko na zewnętrznych nośnikach, instalują a potem są problemy

Mam tu na myśli nauczycieli informatyki którzy korzystają z serwera NIEROZTROPNIE
    Jako stawiający całą pracownie od początku mam chyba prawo zabezpieczyć to tak aby nie robić tego co kilka dni. Nie powiem im przecież wprost nie dam wam hasła. A pracowni używam nie tylko ja. Ale zazwyczaj tylko ja ją stawiam. Ograniczone konto [nie administratora] bezpośrednio na serwerze jest najlepszym rozwiązaniem. Wtedy mogą korzystać z serwera nie mają pretensji a zabezpieczenie powinno być teoretycznie lepsze niż konto admina.

Jeśli mi się uda zrobić takie coś napisze.
    Pozdrawiam.
  • Level 26  
    Takie konto z ograniczeniami możesz jak najbardziej założyć tak jak pisałem wcześniej. PPM -> Zarzadzaj i dalej "Użytkownicy i grupy". W tym przypadku będzie to konto tylko na tej maszynie. Jeśli potrzebujesz konta z ograniczeniami, na które będziesz mógł się logować z dowolnego komputera w tej sieci to wtedy konto zakładasz z Panel Sterowania > Narzedzia administracyjne > Komputery i uzytkownicy w Active Directory. W drzewku odszukaj kontener (katalog) Użytkownicy i w nim dołóż nowe konto a następnie dodaj do grupy użytkowników z ograniczeniami.
    (Nazwy pisze z pamięci, więc mogą nie być dokładnie takie. W wersji angielskiej powinieneś odszukać również łatwo).
  • Level 10  
    Dziwna sprawa, z tego co pamiętam to pracownia działa w ten sposób, że serwer jest kontrolerem domeny. I domyślnie pozakładane są domenowe konta dla uczniów (3 poziomy) + jeden dla nauczycieli. Wszystkie komputery w pracowniach są włączone do domeny i zwykle tu jest problem, żeby zalogować się na stację roboczą jak serwer padnie.
    O ile się nie mylę to można się na te ograniczone konta bez problemu logować na serwerze.

Generalnie polecam stronkę: Strony dla administratorów szkolnych pracowni SBS 2003
  • Level 11  
    Na serwerze w ActiveDicectory stwórz nowy folder np. KONTO_OGRANICZONE, dla
    tego folderu stwórz nową zasadę GP gdzie wytypujesz do czego ma być dostęp
    lub do czego nie. Później PPM na folder KONTO_OGRANICZONE tworzysz nowego
    użytkownika jakiego tam chcesz. Wylogowujesz się z administratora, logujesz
    się na stworzone przez siebie konto. I to wszystko :)

Na te konto również będzie mogła logować się końcówka i będzie miała takie
    same prawa jak na serwerze wiec nie zalecam podawać te konto osobom które
    korzystają z wysoko ograniczonych kont gdyż po zalogowaniu użytkownik będzie
    miał większe prawa niz Poziom: A, B, C i D.

Pozdrawiam,
    Przemek Szewczyk

Odpowiedź dzięki uprzejmości grup dyskusyjnych OEZIK
    Link