Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dowijanie uzwojeń w transformatorze

02 Wrz 2009 19:23 2813 10
  • Poziom 13  
    Witam, odgrzeję ten temat gdyż nowego nie chcę zakładać.

Moderowany przez Mirek Z.:

Wydzieliłem - dlaczego Kolega dołącza się do innego tematu?
    To nie są te same zagadnienia!

Mój problem:
    mam trafko dające 18V/3A, 18V/1A, 10V/1A. Chcę dowinąć do niego dwa uzwojenia wtórne na 30V/0.5A i 6V/0.5A. Jeśli chodzi o ilość zwojów i przekrój drutu, to sobie poradzę gdyż już trochę poczytałem. Poza tym nawet jak nawinę więcej, to nie będzie problemu z odwinięciem. ;) Mam za to problem od strony technicznej i chciał bym się upewnić, gdyż będzie to moje pierwsze dowijanie uzwojeń do transformatora i nie chciał bym czegoś od razu spaprać :)

- Czy po każdej warstwie nawiniętego drutu muszę dawać izolację (rys.a)? - boję się tego gdyż nie mam zbyt dużo miejsca i w takim przypadku mogą mi się uzwojenia nie zmieścić.
    - Czy mogę nawijać tak jak w wersji b na rysunku?
    - Jeśli muszę dawać izolację pomiędzy warstwami, to czy wystarczy zwykła taśma izolacyjna czy muszę dawać coś innego?

Dowijanie uzwojeń w transformatorze
  • Poziom 38  
    Możesz nawijać ja na rys. b. - uzyskasz nieco lepsze "wypełnienie miedzią", czyli uzwojenia zajmą nieco mniej miejsca.
    W ostateczności można bez przekładek izolacyjnych międzywarstwowych, chociaż to nieco wbrew zasadom, ale to uzwojenia niskonapięciowe. Wiele razy tak nawijałem.
    Za to poszczególne uzwojenia powinno się odizolować od siebie.
    W transformatorach kiedyś używano cienkiego papieru o dużej wytrzymałości na przebicie a także wytrzymałości mechanicznej. Bardzo ładnie "wykładał" się on na krzywiźnie drutów umożliwiając nawijanie jak na rys. b, co dawało duże "wypełnienie miedzią"
  • Poziom 33  
    Proponuję najpierw przemyśleć, czy naprawdę te uzwojenia są konieczne.
    Z istniejących napięć można uzyskać 18V+18V=36V. Prąd z takiego uzwojenia to 1A.
    Włączając stabilizator analogowy lub impulsowy step-down można uzyskać idealnie stabilne napięcie 30V/1Amax. Z drugiego uzwojenia (10V/1A) ,po stabilizatorze uzyskasz napięcie 6V/1Amax. Czyli bez przewijania transformatora możesz mieć wymagane napięcia w dodatku stabilizowane i ze 100% nadwyżką dopuszczalnego prądu.
    Jeżeli napięcia 30V potrzebne są dwa np.+30V i -30V to nic nie stoi na przeszkodzie z tego samego szeregowo połączonego uzwojenia wtórnego zasilać dwa oddzielne prostowniki i stabilizatory. Łączny ich prąd wynosi 1A, a więc każdy z nich może w tym samym czasie oddawać 0.5A. (czyli tyle ile potrzeba)
    Gdyby z innych nie znanych mi przyczyn takie rozwiązanie nie wchodziło w grę, to każdą warstwę nawijanego uzwojenia dobrze jest jednak przekładać cienkim papierem parafinowym z rozwiniętego starego kondensatora papierowego. Grubość jego jest około 0.05mm, a następna warstwa się lepiej układa dzięki czemu w efekcie wejdzie tyle samo zwojów co bez przekładek.
  • Poziom 13  
    :arrow: wieswas

Nie o to chodzi. Trafo chcę wykorzystać do budowy zasilacza opartego o projekt electronics-lab rozbudowany o przełącznik uzwojeń. Uzwojenia 18V są mi potrzebne jako główne zasilanie zasialcza, natomiast wszystkie dodatkowe napięcia do zasilania układów sterujących zasilaczem. Czyli potrzebny mi transformator dający napięcia: 2*18V, 10V, 30V i 6V. Tak jak w temacie: Link
  • Poziom 17  
    -bojp - sądzę, że chodzi tu o trafo tradycyjne/ EI, LL itp/, lub z rdzeniem zwijanym, bo nie podjąłbym się dowinięcia tylu uzwojeń na toroidzie.Możesz mieć kłopot ze zmieszczeniem tych dod. uzwojeń na karkasie i w " okienku" rdzenia..Z tego co napisałeś w poście pierwszym masz do dowinięcia drugie uzwojenie 18V 3 A/ chcesz mieć 2 *18V 3 A / i pozostałe : 10V / do zasil.wentylatora? 10V AC * 1.41 = ok.14V/, 30V do układu zasil.wzm.operacyjnych i 6V zapewne do zasil.mierników LED? / 6V AC *1.41 = ok.8.5 V DC - do lcd to trochę mało / Jest szansa , że po odwinięciu teraz niepotrzebnego Ci uzwojenia 18V 1 A " zrobi" się tyle miejsca na karkasie, że po dokładnym ułożeniu zmieszczą się potrzebne uzwojenia.
    Oblicz sobie ilość zwoi/ V i grub.drutu , pomierz karkas suwmiarką i szybko przekonasz się , czy " operacja" uda się, sądzę, że będzie OK.
    Tak jak napisali Koledzy w postach/ j.w/ cienkie przekładki wg.wersji rys.B są konieczne.
    pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Czy jako izolacji muszę używać tego specjalnego papieru? Ktoś wie gdzie takie coś można kupić? Czy może macie jakieś pomysły czym go zastąpić?
  • Poziom 17  
    No, nie musisz.W ostateczości można użyć zwykłego papieru do drukarki komputerowej i " namoczyć ' w roztopionej parafinie ze zwykłej świeczki , można użyć kalki technicznej, chociaż jest trochę sztywna - w każdym razie przekładki z taśmy izolacyjnej nie są dobrym pomysłem, bo pogorszą odpływ ciepła z uzwojenia trafa.
    pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Znajdź sobie stary papierowy kondensator - rozbierz go i masz świetny papier.
  • Poziom 33  
    marekzi napisał:
    Znajdź sobie stary papierowy kondensator - rozbierz go i masz świetny papier.

Dobry pomysł , można też rozebrać starą cewkę zapłonową , tam będzie dobra i szeroka przekładka . :D
  • Poziom 13  
    Dzięki Stary1952 za linka. Tym razem dowinę bez przekładki, ale papierek przyda się na następny raz.