Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[BT][AVR]. Prototyp. Prośba o sprawdzenie schematu.

Iso_BO 02 Wrz 2009 21:01 7482 46
  • #1 02 Wrz 2009 21:01
    Iso_BO
    Poziom 9  

Witam,

Mam (jak zdążyłem się zorientować szukając informacji na forum - nieśmiertelny) problem z komunikacją BT. Mój problem jest na razie teoretyczny więc na pewno zamieni się on niedługo w problem praktyczny. Jako, że nieodłączną częścią odpowiedzi na forum jest: "było", "poszukaj", "google nie boli" itp. chciałem zaznaczyć iż to jest mój 3 dzień z rzędu poszukiwań różnych informacji nt. mojego problemu. Zaznaczam, że moja wiedza w dziedzinie, w której chcę się poruszać jest marna, bo semestr zajęć z laboratoriów z mikroprocesorów.

No więc.
    Potrzebuję podłączyć jakiś mikrokontroler z rodziny AVR (dowolny zasilany napięciem 5V - załóżmy że ATMega128) z jakimś Kontrolerem Bluetooth'a. Np. BT222 bo o takim dużo tu czytałem na forum.
    Tu się zaczynają pierwsze schody. Wiem że BT222 toleruje napięcia rzędu 3.3V więc jakoś trzeba przejść z 5V->3.3V. Można to zrobić przez ukłąd MAX233 ? Ewentualnie jakimiś stabilizatorami napięcia ? Może ktoś dysponuje odpowiednim schemat podpięcia uC z BT222. Byłbym za to niezmiernie wdzięczny.

Druga sprawa. Trzeba jakoś napisać komunikację. Nie bardzo wiem gdzie mam szukać informacji nt. komunikacji. U samego źródła czyli najpierw czytać o RS232 ? Czy może gdzieś są przykładowe kody komunikacji przez BT. Na co dzień zajmuje się raczej programowaniem więc analiza czyjegoś kodu + jakaś przystępna strona lub dobry datasheet powinny mi pomóc w napisaniu komunikacji.

Widziałem że przy komunikacji RS232 wykorzystywane są zawsze jakieś zewnętrzne kwarce. Czy przy BT sprawa wygląda tak samo ? Dla czego tak jest ? (Wiem że głupie pytanie)

Byłbym wdzięczny za linki do dobrych tutoriali ewentualnie polecnie jakiejś literatury. Bo szczerze powiem, że po 3 dniowym szukaniu mam niesamowity mętlik i sieczkę w głowię iż nie wiem z której strony się za to wszystko zabrać.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

EDIT:
    Z powodu zmiany dyskusji wątku w inną stronę zmieniam tytuł tematu.

0 29
  • Pomocny post
    #2 02 Wrz 2009 23:05
    blue_17
    Poziom 32  

Prawie wszystko co kolega potrzebuje jest w projekcie w EdW w artykule pt "Sterownik Bluetooth" w numerze ze stycznia 2009r na stronie 52

Jest tam atmega8 współpracujący z układem BTM22 który niema żadnych elementów zewnętrznych niektóre nogi zwarte są tylko do masy

0
  • #3 02 Wrz 2009 23:09
    nojmi
    Poziom 20  

Osobiście miałem do czynienia tylko z modułem Bluetooth WT12 firmy Bluegiga. Jak był byś zainteresowany to informacje jak wszystko uruchomić znajdziesz na stronie dystrybutora modułów a dokładnie w artykułach wyciętych w prost z EP:
    Moduł Bluetooth WT12 w praktyce, część 1 i 2
    Tak pokrótce co najważniejsze: moduł komunikuje się z uK interfejsem RS232, konfiguracja też przez RS232, którą wystarczy wykonać tylko raz - układ zapamiętuje ustawienia i nie trzeba więcej jej powtarzać.

Jeżeli chodzi o dopasowanie układu do napięcia 5V to możesz zastosować bufor 74LVC244, który zasilany napięciem 3,3V bez problemu toleruje podanie na wejścia 5V.

0
  • #4 03 Wrz 2009 11:03
    Iso_BO
    Poziom 9  

W zasadzie jak podłączyć sprzętowo ze sobą BT i uC już znalazłem. Na forum jest projekt, który korzysta z takiego rozwiązania.
    Link tutaj: https://obrazki.elektroda.pl/36_1245265285.png
    Dobrałem się do tego artykułu z EdW i niestety niewiele mi on pomógł. Po pierwsze zastosowano tam ATMege o zmniejszonym napieciu wejściowym (właśnie 3.3 V) bo jest tam oznaczenie L. Ale to nie ważne bo ten problem powiedzmy, że mam już za sobą.

Teraz problem z komunikacją. Odnalazłem kod w BASCOM do tego artykułu. Pewnie od biedy go sobie przeanalizuje (wszak wole to pod C oklepać), nie mniej jednak znacie Państwo jakieś linki do stron o konfiguracji uC i BT do komunikacji ?

I jeszcze jedno bardzo głupie pytanie. Zapewne próba wlutowania BT do płytki drugowalnej lutownicą transformatorową to bardzo głupi pomysł ? Więc, czym i jak to wlutować ? Może w tej materii gdzieś na forum są jakieś FAQ lub poprzyklejane tematy których nie odnalazłem ?

0
  • #5 03 Wrz 2009 11:29
    lenny35
    Poziom 13  

Witam!

Bascom jest bardzo prostym językiem i jeśli zaczynasz przygodę z AVR proponowałbym z niego skorzystać, a w późniejszym czasie (bardziej skomplikowane programy) przejść na C. Co do lutowania to polecałbym stację lutowniczą. A jeśli nie masz dostępu do takiego urządzenia i twój układ jest w obudowie dip (przewlekanej) to wlutuj w płytkę podstawkę a dopiero w niej umieść układ.

0
  • #6 03 Wrz 2009 11:55
    Iso_BO
    Poziom 9  

Po oprogramowywaniu LCD czy silników krokowych w BASCOM'ie mam jakąś wewnętrzną niechęć do tego języka, aczkolwiek póki co szukam rozwiązań byle działało.

Istenieje podstawka pod BTM222 ? Wydawało mi się, że jak przeglądałem to forum to w jednym temacie była już mowa o tym i zostało stwierdzone iż takie cudo nie istnieje. Aczkolwiek może moje czytanie ze zrozumienie jest marne.

Najgorsze w braku wiedzy jest fakt, iż nie wiadomo czego szukać ;) Dlatego mam zapytanie. Rozumiem, że BT podłącza się pod UART. Więc aby znaleźć odpowiednią strobę do konfiguracji BT tak na prawdę powinienem szukać stron o tematyce z UART'em ? Bo niestety do tej pory nikt nie odpowiedział mi na moje pytanie dot. oprogramowywania tego nieszczęsnego BT.

Nie mniej jednak dziękuję za każdą odpowiedź :)

EDIT:

Cytat:
    Widziałem że przy komunikacji RS232 wykorzystywane są zawsze jakieś zewnętrzne kwarce. Czy przy BT sprawa wygląda tak samo ? Dla czego tak jest ? (Wiem że głupie pytanie)

Wycofuje to bardzo głupie pytanie. Przyswojenie części teorii przed zadawaniem takich pytań jednak nie boli :)

0
  • #7 03 Wrz 2009 13:06
    nojmi
    Poziom 20  

UART jest drogą, którą komunikuje się uK z BT. Jeżeli nie uruchomisz tego nawet w prostej komunikacji z komputerem to niestety ale nie ruszysz dalej.
    Jak UART-a opanujesz to możesz zacząć komunikacje BT na podstawie komend, które znajdziesz w dokumentacji BTM222.

0
  • #8 03 Wrz 2009 13:20
    Iso_BO
    Poziom 9  

Też nad tym myślałem.
    Więc wyglądało by to tak na płytce:
    Końcóweczka od RS232 -> MAX232 -> uC ?
    Ale chciałbym, żeby modół BT również znajdował się na płytce, więc musi on tez być podpięty do UARTa na uC do tych lini TxD i RxD. Po mojej nikłej wiedzy w zakresie techniki cyfrowej przychodzi mi do głowy podpiąć MAX232 i BT do multipleksera 2x2. Chyba, że są jakieś fizyczne "jumpery" na płytkę główną które w zależności od ustawienia przesyłają linie od MAX232 albo BT do uC ?

Dalsza część. To rozumiem jakiś prosty program do wysyłanie np. znaków z uC do PC. Na PC drugi programik który to pobierze i odeśle w drogę powrotną. (Zabawne że coś takiego w ASM napiszę bo już takie badziewie miałem nieszczęście pisać, a w C nie bardzo wiem jak się za to zabrać ;)).

Jak już to będzie działać to przełączyć transmisje nie do MAX232 (RS232) tylko do BT. I przesyłać tam do niego te komendy z datasheetu np: ATN=Moja_nazwa.

Czy moje rozumowanie jest poprawne :> ? Czy gdzieś pobłądziłem w toku przedzierania się przez tą cudowną dziedziną nauki jaka jest technika mikroprocesorowa (to jest bez ironii).

0
  • #9 03 Wrz 2009 14:49
    mirekk36
    Poziom 42  

Witam,

proponuję ci zrobienie - prostego, jasnego i łatwego do wykonania modułu na BTM-222, zobacz w tym temacie:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1414894&highlight=

przeczytaj dokładnie ten temat a dużo się dowiesz, jeśli jednak coś nadal będzie mało zrozumiałe to śmiało pytaj na PW - jak zawsze chętnie pomogę

zrobiłem już kilka takich modułów i wykorzystuję je z powodzeniem nawet gdy robię jakiś prototyp na płytce stykowej....

komunikacja z BT ??? - nie musi być żadnej komunikacji - on działa w podstawowej wersji jak kabel RS232 ;) .... na prędkości 19200.

po co daje się zewnętrzne kwarce - tzw "przyjazne dla RS232" po to aby mieć zapewniony wybór dowolnej prędkości z minimalnymi błędami transmisji. Ja zwykle jak już chcę korzystać z prędkosci 115200 to daję kwarc 11.059200MHz. Ale jeśli działam tylko na prędkości 9600 to nie potrzeba żadnego kwarca zewnętrznego wystarczy wewn. oscylator 8MHz w procku. Ew niektóre procki trzeba skalibrować - bajtem kalibracyjnym ale to proste rzeczy. Jak coś to pytaj, pytaj pytaj ;)

pozdr

0
  • #10 03 Wrz 2009 15:08
    Iso_BO
    Poziom 9  

mirekk36 napisał:
    po co daje się zewnętrzne kwarce - tzw "przyjazne dla RS232" po to aby mieć zapewniony wybór dowolnej prędkości z minimalnymi błędami transmisji. Ja zwykle jak już chcę korzystać z prędkosci 115200 to daję kwarc 11.059200MHz. Ale jeśli działam tylko na prędkości 9600 to nie potrzeba żadnego kwarca zewnętrznego wystarczy wewn. oscylator 8MHz w procku. Ew niektóre procki trzeba skalibrować - bajtem kalibracyjnym ale to proste rzeczy. Jak coś to pytaj, pytaj pytaj ;)

Po dokładnym przeczytaniu rozdziału o UART w Mikrokontrolery AVR w praktyce już także do tego doszedłem :) Aczkolwiek jak ktoś zielony jak ja będzie się także porywał na słońce to od razu tu znajdzie przydatną informację ;)

Kwestia podłączenia uC i BT już jest rozwiązana. Znalazłem już 2 schematy które rozwiązują ten problem więc jestem o to spokojny.
    Co do BT to zamiast pytać PW to wolałbym jednak otwartą dyskusję tutaj. Bo często szukjąc rozwiązania jakiegoś problemu na forach widzę, że problem został rozwiązany wlaśnie przez PW albo ktoś sam jakoś wykombinował i niestety rozwiązania na forum nie zostawił.

Więc na razie zgłębiam "Mikrokontrolery AVR w praktyce" i tam są 2 projekty oparte o RS232. Więc rozumiem, że aby używać BT muszę:
    Napisać sobie obsługę wysyłanie, odbierania znaków przez UART.
    "Pisać do" UART polecenia AT w celu skonfigurowania BT.
    A następnie "pisząc do" UART już informacje są wysyłane przez BT ?

Pisząć: "pisząc do" mam na myśli wysyłanie informacji poprzez UART. Czyli nadawanie przez TxD z uC.

0
  • #11 03 Wrz 2009 15:23
    mirekk36
    Poziom 42  

Iso_BO --> bardzo dobrze kombinujesz - tak trzeba robić - tylko zapewniam cię, że aby korzystać z komunikacji za pomocą tych modułów szczególnie w trybie SLAVE - to nie musisz NIC a NIC wysyłać do modułu - żadnych poleceń AT (opisanych w PDF'ie). Te polecenia wydaje się w zasadzie tylko raz gdy na początku konfigurujesz moduł do pracy i chcesz mu ustawić potrzebne tobie parametry - jak prędkość transmisji , nazwę itp itp - plus konfigurację czy ma być SLAVE czy MASTER

w ogromnej większości wypadków wystarczy tryb SLAVE

ale jeśli z jakichś powodów uprzesz się i będziesz chciał korzystać z trybu MASTER - to w zasadzie jedynym poleceniem jakie będziesz musiał wysłać do modułu będzie polecenie "ATA" czyli rozkaz nawiązania połączenia z wybranym modułem SLAVE. Ot cała filozofia

a te ustawienia wstępne można najspokojniej w świecie - zrobić najpierw z poziomu zwykłego terminala Windows - po podpięciu modułu do jakiegoś portu COM

tymczasem jak widzę wielu początkujących obawia się - żonglowania jakimś tajemniczymi komendami w celu dokonywania transmisji przez BT

0
  • #12 03 Wrz 2009 15:33
    Iso_BO
    Poziom 9  

Jak najbardziej potrzebny mi jest Tryb Slave.
    A co do wysyłania komend AT to chodziło mi o to, że właśnie przed rozpoczęciem transmisji, czyli zaraz po włączeniu napięcia trzeba skonfigurować prędkość transmisji i nadać nazwę urzędzeniu.
    Chyba, że te informacje (konfiguracja BT) są zapamiętywane gdzieś w EEPROM'ie i po zaniku napięcia pozostaje tam aby po ponownym włączeniu zasilania od razu móc nadawać bez konieczności ponownego konfigurowania urządzenia.

Pytam tak na wszelki wypadek bo jak widziałem w datasheecie są tam podane domyślne ustawienia BT - skąd wnioskuję, że informacje te są gdzieś magazynowane :)

0
  • Pomocny post
    #13 03 Wrz 2009 15:38
    mirekk36
    Poziom 42  

ależ oczywiście, że raz dokonane ustawienia - zostają zapamiętane w wewnętrznej pamięci EEPROM modułu. Dlatego mówię - raz go konfigurujesz z poziomu PC'ta nawet - a później o tym zapominasz . Procek widzi już tylko "bezprzewodowy kabel" RS232

a w dataszecie widziałeś że są domyślne ustawienia - no bo jak mogłoby zabraknąć takiej opcji???? - oczywiście, że można jednym ruchem ręki - jeśli ci to koniecznie potrzebne przywrócić fabryczne ustawienia - tylko po co? ;)

zapewniam cię a już troszkę bawię się tymi modułami - że nie ma żadnych problemów z pamiętaniem ustawień i zawsze po włączeniu - tak samo działają - nie trzeba w tym celu żadnej inicjalizacji ze strony procka

0
  • #14 05 Wrz 2009 19:51
    Iso_BO
    Poziom 9  

Witam po dłuższym czasie ;)
    Pobierałem trochę informacji, elementów i skleciłem schemat ideowy czegoś takiego:

Mikrokontroler: Atmega32-16PU
    LCD
    BTM-222 (Będzie na innej płytce wtykany w tą, projektu jeszcze nie mam)
    ISP
    Zasilanie
    Przyciski
    Diody
    Wyjścia na 2 akcelerometry.

W schemacie jest jedna nieścisłośc bo nie wiedziałem jaki dac stabilizator napiecia na 3.3V wiec dalem na razie ten sam co na 5V.

Prosilbym o sprawdzenie tego schematu ideowego, czy wszystko jest ok.
    Z góry BARDZO dziękuję.

0
  • #15 05 Wrz 2009 21:15
    mirekk36
    Poziom 42  

stabilizator na mojej przejściówce to:

LM1117 - 3.3V

a rzeczywiście na schemacie zapomniałem napisać jego symbolu. Można go dostać m.inn w tme.pl

0
  • #16 06 Wrz 2009 01:55
    Iso_BO
    Poziom 9  

Dorobiłem schemat płytki z BTM-222.
    Prosiłbym również o sprawdzenie tego schematu.
    Zobiłem też prowizoryczną płytkę, ale jak widac o wymęczeniu się 2 godziny wygląda ona tak sobie. Jeśli ktoś posiada nadmiar wolnego czasu i trochę eaglowych skili, to prosiłbym o rzucenie i tam okiem. Przede wszystkim płytka wyszła za szeroka.
    BTM-222 na szerokoś ma 15mm, Chciałem żeby ta płytka miała jakieś 30mm szerokości a wyszło pewnie z 50 teraz :/

0
  • #17 06 Wrz 2009 18:22
    Iso_BO
    Poziom 9  

Przepraszam, że tak post po poście i przepraszam za brak cierpliwości ale nie otrzymałem odpowiedzi nt. poprawności schematu, a sprawa się będzie powoli dla mnie robić gardłowa
    Jeszcze może przez półtora tygodnia będę miał pomoc przy wykonaniu tego prototypu a potem będę już zdany wyłącznie na siebie co może być poważną przeszkodą w wykonaniu projektu.

0
  • #18 06 Wrz 2009 18:27
    mirekk36
    Poziom 42  

fajna schemat - tylko gdzie masz zasilanie tego scalaka 7414 ??? hmmm??

poza tym już kiedyś gdzieś o tym pisałem - poczytaj sobie moje posty - podstawowe pytanie do ciebie:

po choinkę ci wyprowadzenia na tej płytce do wszystkich pinów modułu BTM-222 ???? toż to istne szaleństwo i marnotrastwo miedzi ;)

dlaczego ????

dlatego że i tak z żadnych innych pinów tego modułu nigdy nie skorzystasz

dlaczego ????

bo poza TxD , RxD, zasilaniem, wyjściem antenowym i tymi pinami sterującymi diodami LED żadne inne nie działają - w tym sensie że nie można nimi za chiny sterować ani odczytywać ich stanów. Więc są totalnie bezużyteczne

no ale - jak uważasz

0
  • #19 06 Wrz 2009 18:38
    Iso_BO
    Poziom 9  

Schemat płytki pod BT przerabiam.
    Już się zorientowałem, że te wyprowadzenia są zbędne i staram się to jakoś sensownie przerobić.
    Co do schematu BT-zasilanie 3.3V i 5V będą ciągnięte bezpośrednio z płytki prototypowej (tej większej z uC).
    Tylko staram się jakoś ścieżki ułożyć, bo ta płytka to będzie maleństwo i nie chce się bawić w dwustronne PCB.

Schemat ideowy tej głównej płytki jest ok ? (Wybaczcie, że tak upierdliwie się pytam, ale wole mieć pewność). Głównie chodzi mi o podłączenie urządzeń i ISP do odpowiednich portów w uC - bo z tym sam "kombinowałem" więc może być źle ;)

0
  • #20 06 Wrz 2009 19:37
    mirekk36
    Poziom 42  

sorki, ale ja tego schematu twojej płytki głównej nie sprawdzę - za mało czasu aby przeanalizować tak pokręcony schemat - jakiego jeszcze w życiu nie widziałem. Nie rozumiem, jak można taaaaak skomplikować schemat taaaaak prostej płytki ? ;)

przykładem największego dziwoląga na tym schemacie jest widoczne jakby słącze do tego modułu BT - a od niego odchodzi kawałek magistrali, do której podpięte są klawisze - no szok. Oczywiście można sobie przeklikiwując się przez poszczególne połączenia dojść że ten kawałek magistrali wiąże się z innym mini porwanym kawałkiem - no ale sorry - ja za stary jestem na czytanie rebusów

tobie radzę - zastanowić się nad jaśniejszym rysowaniem schematów - bo sam kiedyś przez to wpadniesz w pułapkę

..... odnośnie twojej płytki BT - to skoro nie zamierzasz robić dwustronnej - to to nie będzie takie maleństwo - więc dodanie na niej stabilizatora w maleńkiej obudowie TO252 - zabierze niewiele więcej miejsca a będziesz bardziej bezpieczny. Inaczej to później przez przypadek pomylisz zasilania - pójdzie sobie dymek i po zawodach

0
  • #21 06 Wrz 2009 20:09
    Iso_BO
    Poziom 9  

Schemat jest pokrętny bo tak kiedyś mi było wygodnie w Quartusie układ cyfrowy poukładać i przyzwyczajenie do takiego wykorzystywania magistrali mi zostało.

Pomimo, że to malutki schemacik wole prowadzić na schemacie magistrale bo taka ilość ścieżek od uC (prawie z każdego portu) mnie przeraża ;)

Zmieniłem lekko ten schemat, tak żeby nie trzeba było szukać magistral po całym obszarze, tylko wszystko jest razem spięte.

Wyjście na BT dostało wylotke, bo będzie to inaczej wyglądało ale sama płytka do BT nie jest jeszcze zrobiona. A propos:
    Na tej płytce wg moich założeń ma być tylko:
    BT-222, 74HTC14, 2 rezystory (zresztą to wszystko ze schematu mirekk36, bez którego zresztą ani rusz, tak samo jak bez jego pomocy. Tu wielkie DZIĘKI !) i antenka.
    Zasilanie 3V3, 5V i MASA będą podpięte do pinów na które nasadzać się będzie płytkę.
    A co do tego stabilizatorka: TO252, to gdzie miałby on być. Pomijając go jednak to elementów na płytce jest mało i da się całkiem sensownie pociągnąć ścieżki na PCB. Choć po metodach prób i błędów wnioskuje, że chyba przynajmniej jedna będzie musiała polecieć drugą stroną :/

Co do klawiszy na magistrali BT. Chciałem dodać parę przycisków na ten prototyp, od tak może się przydadzą, może nie. A pod liniami RxD i TxD jest pin z IN0 i INT1 i chciałem żeby tam poszły przyciski, a to ta sama magistrala co do BT bo to ten sam port z uC.

Aczkolwiek zdaje sobie sprawę, że schemat jest kiepski jeśli chodzi o przejrzystość i tylko fakt, że sam go tworzyłem (znaczy się rozmieszczałem elementy w Eagle ;)) sprawia, że wiem gdzie co jest ;)

0
  • Pomocny post
    #22 06 Wrz 2009 22:14
    mirekk36
    Poziom 42  

Przyciski można dodawać oczywiście, magistrale są po to żeby ich używać na schemacie - jak najbardziej - wręcz czasem trzeba - to co teraz narysowałeś już zaczyna mieć ręce i nogi

jedna rzecz na którą bym ci zwrócił uwagę - to brak kondensatorów filtrująych przy nogach procka. Zapamietaj sobie aby zawsze - ale to zawsze - przy każdym scalaku a szczególnie procku dawać jak najbliżej jego nóg zasilania parę kondensatorów. JEDEN to np jakiś ceramiczny 100nF a drugi to jakiś mały elektrolit np 10uF do 47uF.

nie wspomnę już o braku takiej pary przy nogach zasilania BTM-222 - więc nie mów że korzystałeś z mojego schematu ;) bo na moim zawsze znajdziesz takie kondensatory.

Tyle tylko, że u mnie na płytce był stabilizator na module a jego nogi zasilania blisko nóg zasilania BTM'a to była tylko jedna para

podobnie sprawa ma się z taką parą a przynajmniej jednym kndkiem 100nF blisko nóg stabilizatorów zarówno na wejściu jak i na wyjściu.

oszczędzanie na tych kondensatorach przyniesie ci kiedyś same kłopoty - i wcześniej czy później zrozumiesz, że to nie ma sensu i już zawsze będziesz je dawał ;)

..... więc chyba warto wcześniej niż później i pozbyć się po drodze kilku kłopotów

-------------------------

kolejna sprawa - babol - tak mi się wydaje - to widzę, że niefrasobliwie podłączasz diody LED bez żadnych rezystorów ograniczających prąd!!!! to już lekka przesada ;) ..... nawet jeśli się wytłumaczysz tak jak niektórzy, że tylko na schemacie nie dałeś tych rezystorów ale na płytce to będą..... jeśli miałbyś się tak wytłumaczyć to w ogóle nie widzę sensu dawania komuś swoich schematów do sprawdzania ;)

--------------------------------------------

kolejna rzecz - bo tu czuję pismo nosem - z twojej wypowiedzi:

Cytat:
    "Aczkolwiek zdaje sobie sprawę, że schemat jest kiepski jeśli chodzi o przejrzystość i tylko fakt, że sam go tworzyłem (znaczy się rozmieszczałem elementy w Eagle ) sprawia, że wiem gdzie co jest "

a co u licha ma wspólnego rozmieszczenie elementów na schemacie z rozmieszczeniem elementów na płytce ?????? ;)

tak na pszyszłość - podpowiem ci, że nie ma to nic wspólnego - no może poza tym że i na schemacie i na płytce można jakoś wyróżnić tak ogólnie pewne bloki funkcjonalne. Więc proponuję zmień sposób rysowania schematów tak żeby były czytelne - i nie plącz tego z rozmieszczeniem elementów na płytce - to dobra porada ;)

0
  • #23 06 Wrz 2009 22:22
    Iso_BO
    Poziom 9  

Cytat:
    kolejna sprawa - babol - tak mi się wydaje - to widzę, że niefrasobliwie podłączasz diody LED bez żadnych rezystorów ograniczających prąd!!!! to już lekka przesada Wink ..... nawet jeśli się wytłumaczysz tak jak niektórzy, że tylko na schemacie nie dałeś tych rezystorów ale na płytce to będą..... jeśli miałbyś się tak wytłumaczyć to w ogóle nie widzę sensu dawania komuś swoich schematów do sprawdzania Wink

No cóż, chciałem dorzucić rezystory przed każdą z diód, ale ilekroć wspominałem o tym ojcu, to twierdził, że nie trzeba (się okazało, że mnie źle zrozumial ;)). A, że w moim poczuciu na elektronice znam się mniej to posłuchałem.
    Zaraz powprowadzam te zmiany na schemat, i wrzucę poprawione. Żeby się upewnić czy aby na pewno dobrze zrozumiałem wszystkie niedoskonałości.

No i postaram się projektować schematy z głową.

0
  • #24 06 Wrz 2009 22:54
    mirekk36
    Poziom 42  

powiem tak - teoretycznie to można podłączyć kilka diod bez rezystorów do procków typu AVR (ale to jest bez sensu) dlaczego?

oczywiście jak podłączysz diodę bez rezystora to nie spali się ani scalak ani dioda wbrew powszechnym opiniom - no ale początkujący nie wiedzą o pewnych rzeczach

wyjścia procków AVR mają wbudowane teoretycznie ograniczenia prądu na wyjściu do 20mA dzieki czemu teoretycznie nie spali się dioda ani procek....

ale z kolei trzeba wiedzieć, że procek może maksymalnie wydolić ok 200mA - zresztą trzeba to sobie zawsze sprawdzić w PDF'ie - więc jak podłączysz więcej diod to przekroczysz dopuszczalne obciążenie całego scalaka i wtedy chcesz czy nie zacznie się grzać i powoli smażyć ;)

ale nie tylko takie skutki będą podłączenia diod bez rezystorów do procka, jeśli będą sterowane bezpośrednio z wyjść takim dużym prądem - to odbije się to na poziomie zasilania procka i szczególnie w twoim przypadku - twojej płytki (brak kondensatora elektrolitcznego przy nogach procka szczególnie większej wartości w takim przypadku - może spowodować dziwne resety przy chwilowych spadkach napięcia - a brak kondensatora 100nF najczęściej spowoduje sieczkę na zasilaniu w czasie załączania sterowania tych diod - warto sobie oscyla wtedy podłączyć i poobserwować co się dzieje na nodze zasilania VCC - gdy procek steruje większymi obciążeniami - nawet nie koniecznie na maxa czyli 20mA

...... mam nadzieję że teraz już wiesz po co te pary kondensatorów ZAWSZE! ..... a to samo się tyczy wszystkich scalaków cyfrowych - nazwet zwykłych bramek logicznych

0
  • #25 06 Wrz 2009 23:55
    Iso_BO
    Poziom 9  

Wrzucam na razie schemat płytki pod BT-222.
    Mam nadzieje, że jest już ok. Co do zabezpieczenia przed odwrotnym włożeniem, to może jakoś wstawię pin albo dwa w pewnej odległości od tego rządku pinów co są tam na płytce i się już nie będzie dało pomylić z włożeniem tej płyteczki na płyte główną.
    Wiem, że kombinowane no ale ;)

0
  • #26 07 Wrz 2009 00:24
    mirekk36
    Poziom 42  

odnośnie schematu i płytki tego twojego modułu BTM

1. nigdy nie stosuj zakręcania ścieżek pod kątem prostym - zawsze załamuj je pod kątem 45 st - tak będzie najlepiej (a gdy pracuje się z większymi częstotliwościami to wtedy lepiej zaokrąglać zakręty ścieżek - co w eagl'u jest przecież dziecinnie proste - i zobacz sobie na ścieżkę do anteny na moich modułach)

2. Przy tak niedużej płytce - wystarczy spokojnie 1 para tych kondensatorków filtrujących (choć to że jak coś będą 2 na pewno nie zaszkodzi - no ale tu za małe odległości) - tylko żebyś zrozumiał zasadę jak prowadzić zasilanie. Powinno to mniej więcej wyglądać tak, że prowadzisz np VCC od pinu zasilania (twoje złącze goldpin) i gdy ścieżka dochodzi do nogi zasilania to w tym miejscu jak najbliżej dajesz nóżkę PLUS elektrolita i nóżkę tego kondka 100nF - a nie gdzieś tam później na linii zasilania czy dużo wcześniej ok?)

3. w nocie aplikacyjnej zdaje mi się modułów BTM gdzieś było napisane, że płytka pod modułem powinna być "oblana" masą. Wiadomo, mogą tam być jakieś ścieżki - ale jak najmniej i puste miejsca zalane GND

4. tak z czysto praktycznego punktu widzenia - nie prowadź ścieżek blisko nóżek scalaka - tak równolegle do nóżek - bo później będzie ci się baaaardzo ciężko lutowało elementy SMD - a jak cyna się rozleje - to masz od razu zalane wszystkie nogi dzięki takiej ścieżce, która pomoże się jej rozlać - mowa tu szczególnie o tym scalaczku biednym 74HCT14

5. te dwa protokątne placki po obydwu końcach modułu BTM-222 to GND - a ty na płytce nie podłączyłeś tego do niczego

6. powiedz mi jak to jest? jak ty robisz te schematy, że u ciebie na schemacie nie widać pinów zasilania scalaka 74HCT14 - a na płytce masz podłączone VCC i GND ?????? - na prawdę zapoznaj się z poleceniem INVOKE na schematach i dodawaniem pinów zasilania na schemat właśnie od scalaków z bramkami TTL

.... to tak tylko tyle - na gorąco ;)

0
  • #27 07 Wrz 2009 15:07
    Iso_BO
    Poziom 9  

W załączniku schemat po poprawkach.

mirekk36 napisał:
    zobacz sobie na ścieżkę do anteny na moich modułach

Chodzi o to, że ta ścieżka ma być grubsza ? Bo nie do końca rozumiem.

mirekk36 napisał:
    2. Przy tak niedużej płytce - wystarczy spokojnie 1 para tych kondensatorków filtrujących (choć to że jak coś będą 2 na pewno nie zaszkodzi - no ale tu za małe odległości) - tylko żebyś zrozumiał zasadę jak prowadzić zasilanie. Powinno to mniej więcej wyglądać tak, że prowadzisz np VCC od pinu zasilania (twoje złącze goldpin) i gdy ścieżka dochodzi do nogi zasilania to w tym miejscu jak najbliżej dajesz nóżkę PLUS elektrolita i nóżkę tego kondka 100nF - a nie gdzieś tam później na linii zasilania czy dużo wcześniej ok?)

Teraz jest już poprawione ok ?

mirekk36 napisał:
    3. w nocie aplikacyjnej zdaje mi się modułów BTM gdzieś było napisane, że płytka pod modułem powinna być "oblana" masą. Wiadomo, mogą tam być jakieś ścieżki - ale jak najmniej i puste miejsca zalane GND

4. tak z czysto praktycznego punktu widzenia - nie prowadź ścieżek blisko nóżek scalaka - tak równolegle do nóżek - bo później będzie ci się baaaardzo ciężko lutowało elementy SMD - a jak cyna się rozleje - to masz od razu zalane wszystkie nogi dzięki takiej ścieżce, która pomoże się jej rozlać - mowa tu szczególnie o tym scalaczku biednym 74HCT14

5. te dwa protokątne placki po obydwu końcach modułu BTM-222 to GND - a ty na płytce nie podłączyłeś tego do niczego

Poprawione

mirekk36 napisał:
    6. powiedz mi jak to jest? jak ty robisz te schematy, że u ciebie na schemacie nie widać pinów zasilania scalaka 74HCT14 - a na płytce masz podłączone VCC i GND ?????? - na prawdę zapoznaj się z poleceniem INVOKE na schematach i dodawaniem pinów zasilania na schemat właśnie od scalaków z bramkami TTL

Eagle domyślnie podłącza sobie sam VCC i GND jak je wykryje na płytce. Może faktycznie na schemacie ideowym jest to nieczytelne, ale postanowiłem jednak nie dodawać tych wyprowadzeń VCC i GND dla 74HTC14D.

0
  • #28 07 Wrz 2009 15:21
    mirekk36
    Poziom 42  

no - teraz to już przypomina normalny schemat i normalną płytkę ;) - wg mnie jest OK

(a wyprowadzanie pinów zasilania scalaków na schemat - i tak warto robić, bo kidyś trafisz, że jakaś biblioteka będzie nieco inaczej zrobiona - no i się przejedziesz ;) .... gdy później będzie trzeba kynarem prowadzić zasilanie hyhyhy - nie mówiąc już - tu będę się spierał o przejrzystości schematów)

0
  • #29 07 Wrz 2009 21:12
    Iso_BO
    Poziom 9  

Wrzucam poprawiony schemat ideowy płytki prototypowej.
    Na razie nie mam sił na rozmieszczenie elementów na PCB, więc wrzucę to później.
    Wiem, że się powtarzam ale raz jeszcze dziękuję Panu Mirkowi (mirekk36) za pomoc, bo tylko jemu się chce patrzyć na te moje wypociny :) (Oczywiście za informacje o UART osobom z początku postu także dziękuję ;))

0
  • #30 07 Wrz 2009 21:43
    mirekk36
    Poziom 42  

no teraz ten schemat da się już jakoś lepiej "czytać"

wygląda że jest ok, chociaż - ja dałbym - zawsze daję - kondensator 100nF pomiędzye wejsciem AVRREF a GND - tym bardziej że chyba będziesz korzystał z przetworników AC

0
  Szukaj w 5mln produktów