Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie led'ów w samochodzie

02 Wrz 2009 21:04 1635 4
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam pytanie odnośnie podłącznia diod Led w samochodzie kożystajac z dostępnych wzorów wynikało, ze jak podłącze 4 diody szeregowo powinny pracowac na napieciu 8 V poniewaz napiecia sie sumują. Tak więc korzystając z regulowanego zasilacza ustawiłem warosc na 6V i po chwili didoy wyzionęły ducha... Powiedzcie mi jak to możliwe i co zrobiłem źle bo sam juz nie mam pomysłu. Chcę podłączyć 12 diod led 3mm czerwonych do podświetlenia deski rozdzielczej z możliwością regulacji jasności znalazłem na forum schemat chciałbym sie na nim oprzec bo wygląda dość łatwo.zasilanie led'ów w samochodzie Czy w samochodzie trzeba stosować jakiś stabilizator aby bezpiecznie korzystać z ledów(przewinęło mi sie jakimś temacie)? Jeśli nie byłby to problem proszę o skrobnięcie schematu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Układ podany przez ciebie na schemacie przedstawia tranzystor pracujący jako źródło prądowe. Gdzie ustawiłeś to napięcie 6V między którymi punktami. Z obliczeń wychodzi jeżeli za napięcie zasilania przyjmiemy 14V i potencjometr skręcimy na moment gdy jest największe napięcie na nim to źródło wymusi prąd 60mA czyli na gałąź po 30 mA ustaw tak aby maksymalnie prąd gałęzi płyną 20mA.
  • Poziom 9  
    Czyli przyjmując zasilanie dla pojedynczej diody 2V, 20mA podłączajac 12 diod po 4 w gałęzi pod 12 V R=4V/0.02A=200 Ohm czyli w każdej gałęzi musi być rezystor 200 Ohm tak? Zakładając, że są podłączone bezpośrednio do źródła. Teraz jak to ugryźc z tą regulacją? i co odnosnie tej stabilizacji ?
  • Poziom 29  
    Tak, na każdą gałąź potrzebny jest rezystor 200 ohm. Wystarczą takie małe o mocy 0.25W.