Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen Xsara 1,9 SD rok 98 Dmuchawa nie działa

jacek25-78 03 Sep 2009 10:05 7156 4
 • #1
  jacek25-78
  Level 2  
  Witam mam problem z niedzałająca dmuchawą w Xsarze z klimatyzacją, nie działa dmuchawa nawiewu powietrza. Wymieniłem tranzystory na sterowniku dmuchawy i dalej nic. Przełożylem dmuchawe do innego samochodu też Xsary 2,0 HDI i działa sprawdzilem też w ten sam sposób sterownik klimatyzacji i regulator (nastawnik klimatyzacji) i wszystko działa jak sprawdzam napięcie na kostce zasilającej dmuchawę to zasilania ok natomiast napięcie wysterowania tranzystorów 11,7V mimo kręcenia potenciometrem w zespole regulacji cały czas stałe sprawdziłem przewody między sterownikiem a zespołem tegulacji i nie są przerwane.
  Juz nie wiem gdzie szukać
 • #2
  emeryt2
  Level 42  
  W caszie wymieniania tranzystorów coś uwaliłeś, odlutowałeś itp. Daj na sterowanie napięcie 3 do 7 V i zobacz czy chodzi.
 • #3
  jacek25-78
  Level 2  
  Może jasno nie napisałem ale dmuchawa z wymienionymi tranzystorami śmiga w innym samochodzie brak zmiany napięcia ze sterownika przy zmianie oporu na regulatorze nawiewu
 • #4
  emeryt2
  Level 42  
  To ten <regulator nawiewu>.Tam szukaj uszkodzenia.
 • #5
  jacek25-78
  Level 2  
  Dmuchawa w końcu działa.
  Musiałem oddać samochód na regenerację pompy wtryskowej i jak postał w garażu a potem na słońcu dmuchawa przez dziń działała, po nocy znowu przestała. Wg. schematu do sterownika klimatyzacji dochodzi przewód sygnałowy ze sterownika wentylatorów i sprężarki klimatyzacji. Po odkręceniu i rozłączeniu okazało się ze styk był skorodowany. Wystarczyło tylko przeczyścić i zakonserwować no i działa.
  Dla innych zmagających się sterownik nazywany też często bitronem znajduje sie pod lewym nadkolem przesunięty do przodu przykręcony od spodu tak że trzeba poleżeć lub potrzebny kanał, wtyczka rozłączy się po odsunięciu zabezpieczenia więc nie radze używać brutalnej siły