Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryzator EBS 872/M, niskie napięcie na wyjściu

radex0 03 Wrz 2009 11:26 8527 10
  • #1 03 Wrz 2009 11:26
    radex0
    Poziom 9  

Witam, otrzymałem od znajomego elektryzator (jak w temacie). Niby pika ale cicho i napięcie na wyjściu jest zdecydowanie za niskie :cry: .... Jaka może być tego przyczyna? Może jeden z półprzewodników padł? A może kondensator, może jest za mały (nie wiem czy są w nim oryginalne elementy, na 100% był wymieniany transformator)? Napięcie na kondensatorze zmienia się ciągle od około 170V do 300V. Proszę o pomoc.

Schemat

0 10
  • #2 03 Wrz 2009 19:44
    Dj Repley
    Poziom 11  

według mnie jakiś tranzystor jest przepalony, przyczyną mogła być praca na zwarciu przez dłuższą chwilę

1
  • #3 03 Wrz 2009 23:32
    radex0
    Poziom 9  

Dobrze. Sprawdzę, są tylko 4 więc nie zajmie to dużo czasu. Myślałem że przepalenie tranzystora spowoduje zupełną awarię układu a nie tylko zmniejszenie wartości impulsu wyjściowego ?

Sprawdziłem tranzystory, wszystkie są sprawne, nie mam tylko jak sprawdzić tyrystora, czy to on mógł się właśnie uszkodzić?

0
  • #4 04 Wrz 2009 21:15
    Dj Repley
    Poziom 11  

Być może tak, ponieważ jest na wyjściu generatora i steruje cewką w.n.
    sprawdź czy jest przebicię najpierw, a potem jeśli będzie wy lutuj go i wstaw nowy

0
  • #5 06 Wrz 2009 19:08
    radex0
    Poziom 9  

Pomiary multimetrem wskazują, że raczej jest sprawny ale z tyrystorami to nie taka prosta sprawa. Co masz dokładnie na myśli pisząc 'sprawdź czy jest przebicie' ? Jak mam to zrobić żeby być pewnym, że tyrystor jest uszkodzony?

0
  • #6 06 Wrz 2009 20:15
    Dj Repley
    Poziom 11  

wlacz w obwód między multimetrem a tyrystorem napięcie 12volt tak aby sprawdzić prąd przebicia

0
  • #7 06 Wrz 2009 20:35
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

Stawiam na uszkodzony transformator WN - typowa usterka.
    Ale sprawdż diodę przylutowaną na transformatorze i kondensator.
    Napięcia z grubsza masz w porządku,

0
  • #8 07 Wrz 2009 14:19
    radex0
    Poziom 9  

Tyrystor jest raczej ok. Padła dioda przy transformatorze WN. Wcześniej sprawdziłem wszystkie poza tą :( . Wymieniłem ją i na wyjściu pojawiła się iskra (chyba dobry znak). Ale jak na mój gust napięcie na wyjściu jest za niskie. Iskra ma niecałe pół centymetra :/... Sam transformator powinien być ok (pomiar rezystancji uzwojeń). Co może być jeszcze nie tak? Może ten kondensator równolegle podpięty do diody?

0
  • Pomocny post
    #9 07 Wrz 2009 14:35
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

radex0 napisał:
    Ale jak na mój gust napięcie na wyjściu jest za niskie. Iskra ma niecałe pół centymetra
    I tak ma być! :D

Żaden hodowca dbający o zwierzęta nie będzie ich maltretował.
    Szczególnie konie są wrażliwe... Wyjątkiem są owce ale te z grubą wełną.

Na linii posprawdzaj izolatory i wykoś zbyt wysoką trawę.

0
  • #10 07 Wrz 2009 14:40
    Macosmail
    Poziom 33  

Witam. Pół centymetra to jest ok. W tych które ja naprawiałem dłuższych iskier nie było. Pozdrawiam.

0
  • #11 07 Wrz 2009 17:18
    radex0
    Poziom 9  

Ok. W takim razie temat do zamknięcia. Dzięki wszystkim odpowiadającym. Pozdrowienia.

0