Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP 4000 blade wydruki na dużej powierzchni, tekst ok

bartek_1 03 Sep 2009 13:33 1884 7
 • #1
  bartek_1
  Level 11  
  Witam
  Postanowiłem na mojej drukarce HP 4000 wykonać płytkę PCB. Okazało się, że przy drukowaniu dużych, zaczernionych powierzchni, co nigdy wcześniej mi się nie zdarzało, wydruki są prawie przezroczyste, a już na pewno ich zaczernienie jest niewystarczające, aby jakość płytki była dobra. Otworzyłem klapę w czasie drukowania i widać, że pokrycie bębna jest niewystarczające. Ilość tonera jest ustawiona na maksimum, a tryb ekonomiczny jest wyłączony. Czy jest to jakiś typowy problem w tych drukarkach?
  Z góry dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  poldruk
  Level 20  
  Zacznijmy od spraw podstawowych.

  Czy toner jest pełny?

  Czy toner to zamiennik czy też oryginał?

  Ile stron wydrukowano na tym tonerze?
 • #3
  bartek_1
  Level 11  
  Toner się na pewno nie kończy - wałek magnetyczny jest równo pokryty tonerem. Potrząsanie tonerem nie ma wpływu na jakość druku a robiąc to czuć, ze toner jest.
  Podejrzanie cienka się jednak wydaje mi się warstewka tonera na wałku magnetycznym, wystarczy lekko dmuchnąć i toner się zdmuchuje, co w mojej sterej drukarce EPL5500 jest niemożliwe.
  Toner to niestety zamiennik, a ile razy był już regenerowany - tego nikt nie wie...
  Regulacja ilości tonera działa, jeśli zmniejszymy ilość tonera to wydruki są bledsze.
 • #4
  Mariusz Rogalski
  Level 16  
  Włóż suchy papier jeżeli nic sie nie zmieni sprawdz na innym tonerze jeżeli będzie to samo to laser do czyszczenia
 • #5
  Paweł1000
  Level 26  
  Niestety drukarki HP tak mają, oryginał znacznie polepszy zaczernienie, ale i tak zaczernienie nie będzie zadowalające. Spryskaj sobie tonerdensity i będzie ok, ja tak robię od lat kilku.
 • #6
  bartek_1
  Level 11  
  Papieru cały czas używam suchego, a laser już wcześniej przeczyściłem, ale niczego to nie zmieniło. Teraz tylko pozostaje kupić nową kasetę z tonerem, tylko pytanie czy koniecznie trzebaby poszukać gdzieś oryginału, czy może być to zamiennik?
  Moja stara drukarka na kupionym wiele lat temu drukowała, że się wydruki aż błyszczały...
  Drukowałem ostatnio u znajomego na HP 6p i toner był wyczuwalny pod palcem a wydruk się błyszczał podobnie jak i u mnie, ale u mnie błyszczy się tylko na tekście jak są cienkie znaki. Tam był zastosowany na pewno zamiennik, więc nie wierzę, że HP tak mają.

  Co to oznacza spryskać tonerdensity?
 • #7
  poldruk
  Level 20  
  Kolega dobrze Ci radzi do wydruków o dużym kontraście na kalce najlepiej kupić oryginał i po wydrukowaniu spryskać preparatem Toner Density.

  Oryginalny toner kupisz tani na aukcji internetowej może być przeterminowany to nie będzie przeszkadzać.

  Preparatu Toner Density używam do wyrobu pieczątek polimerowych oraz beztuszowych, działa rewelacyjnie więc do płytek też będzie się nadawał.

  Możesz też kupić na aukcji, a dowiedzieć się po wyszukaniu w Google.
 • #8
  Pawel1812
  Level 26  
  Witam
  Na tej drukarce u mnie jest skuteczna następująca metoda:
  Drukujemy dość gęstą kratkę z grubymi liniami z jednej strony kartki tak, aby podajnik miał za co "chwycić" kartkę i powtarzamy to dwa razy. Następnie z drugiej strony dwa razy drukujemy obraz płytki. 9 na 10 przypadków drukarka idealnie trafia na poprzedni wydruk. Wychodzi bardzo głęboka czerń i płytki wychodzą idealnie. Jedyną wadą tej metody jest konieczność prasowania przez papier aby nie ubrudzić żelazka tonerem, skutkuje to koniecznością dłuższego moczenia.
  Wszystko zależy oczywiście od stanu rolek i reszty mechanizmu prowadzącego papier, ale w moim przypadku to się sprawdza, dlatego proponuję tę metode wypróbować.
  Pamiętaj, drukarka nie trafi idealnie na poprzedni wydruk na śliskim papierze kredowym, jak po drugiej stronie nie będzie kratki żeby rolki miały za co chwycić. Korzystam z podajnika ręcznego i ręcznie podaję kartki.
  Jako kratke można użyć dwa razy wydrukowanego obrazu płytki.
  Idealne wydruki wychodza na drukarkach HP 6P juz za pierwszym razem, one grubiej pokrywały tonerem. Przy ich koszcie (60zł na znanym portalu) warto się nad tym zastanowić. Sam na takiej u znajomego drukowałem, więc potwierdzam to co już ktoś napisał tu o HP 6P: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1115496.html

  Jak dla mnie ten sposób jest lepszy od walki z drukarką, wydawania kasy na oryginalne tonery itp., gdyż w ten sposób mogę nawet 3 i więcej razy drukować, a wtedy to można palcami czytać, mogę osiągnąć warstwę tonera grubości nieosiągalnej żadnymi innymi metodami.
  Ciekawe czy u innych na tych drukarkach też tak wychodzi
  Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  PS. Pamiętaj, że na zaświetlonym bębnie wydruki będą bardzo jasne. Po wyjęciu modułu i otwarciu pokrywy bębna trzeba przedrukować co najmniej 20 stron, aby wydruk wrócił do normy. Sprawdziłem to na nowym bębnie, na starym w żaden sposób nie dało się uzyskac głębokiej czerni. Nie wiem, czy naświetlanie nie uszkadza nieodwracalnie bębna, na forum tego nie znalazłem...