Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak poprawic odbiór za pomocą anteny siatkowej ??

waxman 10 Cze 2004 03:38 8971 12
  • #1 10 Cze 2004 03:38
    waxman
    Poziom 18  

Cześć.
    Mam problem z odbiorem takich stacji jak Polsat i Tvn,Tvp1 jest nieco gorsza od Tvp2. Używam szerokopasmowej anteny siatkowej , starego przewodu koncentrycznego (nie znam nazwy ale żyła środkowa wykonana jest z jednolitego drutu miedzianego ,izolacja z jakiegoś tworzywa sztucznego miedzy środkiem a ekranem i w końcu oplot - ekran z siatki miedzianej) odbiornik Tv to stara ruskaja maszyna - elektron. Podejrzewam że jednym z czynników gorszego odbioru może być koncentryk ( np. zawilgocony ), odbiornik też już swoje przeżył. Chciałbym aby ktoś potwierdził moje przypuszczenia i wydał fachową opinie na ten temat. Może problem jest w czym innym?? Prosze o wszelkie rady co do maksymalnej poprawy odbioru(przy opisanym zestawie odbioru Tv). Dodam że mieszkam na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej.
    Pozdrawiam.

• #2 10 Cze 2004 04:00
    qmc
    Poziom 21  

Problem jest w istocie samej anteny "siatkowej". Zbiera śmieci jak i sama je produkuje. Zastąp ją anteną kierunkową yagi na odpowiedni zakres tv, wymień stary kabel na nowy, najlepiej satelitarny. Jest troche droższy od zwykłego, ale naprawdę warto przy większej długości.

• #3 10 Cze 2004 07:04
    DWAserwis
    Poziom 29  

Są siatkówki i siatkówki , jedne mają homologacje i atesty (np: Ryniak), a inne są uboczną produkcja zakładów od grabi i wideł.
    nienapisałeś na jakich kanałech odbierasz te stacje, a przy nędznym kablu antenowym np.: stary, polski, czarny, z ekranem z cienkoch drutów i izolacją z półprzeźroczystego tworzywa - to sygnał powyżej 25kanału coraz mocniej jest tłumiony.
    jak niedałeś szerokopasmowego symetryzatora antenowego przy antenie - to też padaka.
    jak elektron ma dwa wejścia antenowe 1-12 i 25-60 to konieczna jest zwrotnica antenowa.

• #4 10 Cze 2004 12:06
    waxman
    Poziom 18  

Tak elektron ma dwa wejścia antenowe. Zatem jako rozwiązanie proponujesz (na zakup kierunkowej mnie niestety nie stać ) zastosowanie lepszego koncentryka i zwrotnicy ( antena posiada symetryzator ). Czy to może być dowolny model zwrotnicy ?? Bo zdaje mi sie że mam jakąś starą na strychu ale nie wiem co to za ustrojstwo.

• #5 10 Cze 2004 16:58
    DWAserwis
    Poziom 29  

Może być dowolna rozdzielajaca kanały VHF od UHF najważniejsze to dobrze ja podłączyć - jak użyjesz zwrotnicę antenową to zamiast anten to TV a zamiast TV to siatkówke.
    Ale najpierw sprawdz czy antena z kablem jest OK - wetknij ją w jedno gniazdo potem w drugie i sprawdz czy jedne kanały są lepiej a inne gorzej odbierane

• #6 10 Cze 2004 20:08
    waxman
    Poziom 18  

Dzięki kolego :)
    A powiedz mi czy jest sens stosować lepszy przeewód do takiego zestawu Tv??

• #7 10 Cze 2004 20:58
    picador
    Poziom 33  

waxman napisał:
    Tak elektron ma dwa wejścia antenowe. Zatem jako rozwiązanie proponujesz (na zakup kierunkowej mnie niestety nie stać ) zastosowanie lepszego koncentryka i zwrotnicy ( antena posiada symetryzator ). Czy to może być dowolny model zwrotnicy ?? Bo zdaje mi się że mam jakąś starą na strychu ale nie wiem co to za ustrojstwo.

piszesz że nie stać cię na wymianę anteny , zastanawiasz się nad kablem , myślę że wymiana kabla na wysokiej klasy gdzie 1m to koszt rzędu 2-3 zł o jakim nie słyszałeś będzie droższym rozwiązaniem , a co do anteny siatkowej - praktycznie o takich antenach sie nie dyskutuje , ciężko jest dyskutowac o antenie która działa tylko i wyłącznie dlatego że siedzi w niej wzmacniacz , a technologia poszła tak do przodu że antena siatkowa ma podobne , zaznaczam podobne parametry do anten kierunkowych ze wzmacniaczem , choć nigdy jej nie dorównają ...
    fakt są miejsca gdzie antena kierunkowa nie "podejdzie" a siatkówka jakoś sobie daje radę , jakość nie jest códowna ... ale jakoś śmiga :wink: , jest anteną uniwersalną , a wiadomo jakie są takie urządzenia :wink:

widzę że nie wiesz dokładnie za co się wziąć , za TV , kabel czy antenę ...
    nie masz chyba tylko tego jednego TV i do tego ruskiego :?:
    sprawdziłbym jak odbiera drugi TV w tym miejscu

na siatkóce nie uzyskasz super odbioru wszystkich programów , pracują na różnych kanałach i z różną mocą ... musisz wiedzieć z jakich kierunków są nadawane , i od tego trzeba zacząć

nie wiadomo też czy wogóle masz wzmacniacz w tej antenie ...

• #9 10 Cze 2004 22:41
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Jak długo masz juz zainstalowaną antene szerokopasmową i jak długi masz przewód między anteną a telewizorem?

druga sprawa - to rozejrzyj sie w okolicy, może popytaj znajomych - jaki oni mają odbiór tych programów, bo może byc sytuacja, że mimo najlepszych zastosowanych anten - nie uzyskasz lepszego obrazu.

Antena szerokopasmowa jest najtańszym i często najlepszym rozwiązaniem. poczytaj to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=565796&highlight=#565796
    Wszystko zależy od regionu, w którym chcesz ją załozyć.
    Jeżeli sygnał jest emitowany z jednego kierunku - antena taka powinna sprawdzić się w 99%, jeżeli dochodzą inne kierunki musisz już stosować anteny kierunkowe i je sumować.
    I tak jak kolega wyżej napisał - musiałbyś podstawić inny telewizor - żeby mieć pewność, że trzeba wchodzic na dach
    pozdro

• #10 11 Cze 2004 01:45
    waxman
    Poziom 18  

Dzięki panowie za rady myśle że sprawa sie nieco rozjaśniła:).
    Pozdrawiam.

Acha jeszcze jedno - przewód mój ma ok. 20 m , jakie są standardy tzn. jak powinna być dobrana długość kabla konc. w stosunku do anteny ( a w zasadzie chyba wzmacniacza - u mnie swa-7)??

• #11 11 Cze 2004 09:20
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witaj

Dobry przewód tłumi w granicach 17,18 dB na 100 m - także przy twoim metrażu to będzie jakieś 4dB - mówię tutaj o nowym przewodzie, poniewaz musisz go wymienić - zwróc uwagę, żeby był podwójnie ekranowany (czyli z folia) i średnica żyły była dostatecznie gruba (przyjmij 2 razy grubsza, niż ten przewód obecny)
    SWA 7 jest jednym z najmocniejszych wzmacniaczy. Jeżeli te słabsze programy nie są zakłócone innymi kanałami z innych kierunków, tylko są zaśnieżone - (juz po wymianie przewodu na nowy) to na kierunkowej antenie, nie licz, że otrzymasz lepszy odbiór.
    pozdrawiam

• #12 12 Cze 2004 22:15
    Renegat_pol
    Poziom 20  

Popróbuj z uziemieniem samej siatki. Zasada działania anteny ścianowej (siatka) wymaga uziemienia ekranu dla prawidłowej pracy takiej anteny.

• #13 12 Cze 2004 22:26
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Renegat_pol napisał:
    Popróbuj z uziemieniem samej siatki. Zasada działania anteny ścianowej (siatka) wymaga uziemienia ekranu dla prawidłowej pracy takiej anteny.

Witam

ja do kolegi pytanko - 90% anten, tych które widzimy na budynkach nie są uziemiane, nikt nie bawi się w ciągnięcie dodatkowego przewodu, czy szukania uziomu - chociaż powinno tak się robić ze względów bezpieczeństwa - wiadoma sprawa wyładowania atmosferyczne. Ale chcicałbym się zapytać jaki wpływ ma własnie brak uziemienia na uzyskany odbiór programów??? osobiście, nie miałem jeszcze takiego przypadku, żeby brak uziemienia skutkował złym odbiorem w tv. Co kolega może o tym napisać???
    pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME