Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chcesz zamontować elektryczny kocioł centralnego ogrzewania

NemoNo1 03 Wrz 2009 17:05 9256 6
 • #1 03 Wrz 2009 17:05
  NemoNo1
  Poziom 9  

  Witam wszystkich. Mam mieszkanie 54 m2 ,ściana szczytowa w dwóch pokojach,w jednym ( 18m2 )od podłogi jest mały warsztat i bardzo słabo ogrzewany (ten pokój jest najzimniejszy i w nim mam czujnik wewnętrzny , pokojowy) ,w łazience jedna ściana totalnie zimna od klatki schodowej ( stary budynek,bez ocieplenia )wysokość mieszkania 2,70 m . Mam piec Kospel 3 fazowy o mocy 8 kW z czujnikiem pogodowym ( zewnętrzny czujnik temp.) . Ten piec można samemu zaprogramować i cieszyć się ciepłym domkiem zimą . Ma on w układzie grzewczym 6 grzałek ,ale włancza tylko tyle ile na tą chwilę potrzebuje,aby dogrzać mieszkanie ( dom ) do zaprogramowanej wcześniej temp. Można go tak zaprogramować, że grzeje tylko w godzinach tz drugiej taryfy . Tak właśnie zrobiłem . W ubiegłym sezonie grzewczym ,moje rachunki miesięczne , za prąd ,nie przekraczały 200 zł ,a w mieszkaniu miałem temp 18 - 21,5 C , w żadnym pomieszczeniu nie musiałem zamykać drzwi. Instalacja cała jest zgrzewana ( nie traci się ciepła na przepływie w plastiku ). Najważniejsze jednak są grzejniki ( na nich nie można oszczędzać ) . W każdym pomieszczeniu ma grzejniki stalowe ( płytowe ) EUROTHERM C22 (bardzo szybko oddają ciepło). Jedno jest ważne,nie ma co się sugerować tabliczkami typu , że grzejnik o wymiarach : wys 60 cm/ szer 80cm / gł 10,5 cm , mocy grzewczej 1052W , zadowalająco i oszczędnie będzie nagrzewał pomieszczenie około 10 m2. Im większa powieszchnia oddająca ciepło, tym krócej pracuje piec w chwili nagrzewania mieszkania ( domu ) lub dogrzewania . Faktem jest,że zakup odpowiednio większych grzejników , niż mówi tabelka ich producenta,jest troszkę kosztowny,ale uważam,że warto . Np w pokoju 18 m2 ,zamiast proponowanego grzejnika o o wymiarach : wys 60cm/szer 140 cm/ gł.10,5 cm i mocy grzewczej 2456 W , mam 2 grzejniki o wymiarach : wys 60cm/ szer 160cm / gł 10,5 cm o mocy grzewczej 2806 W ( w tym pokoju mam czujnik temp ) , w drugim pokoju 11 m2 zamiast grzejnika o szer 80cm ,mam grzejnik o szer 160cm . W łazience i kuchni ,też nie oszczędzałem na grzejnikach . W łazience 6m2, z powodu ściany od strony klatki schodowej i suszenia np ręczników ,mam grzejnik o szer 140 cm o mocy grzewczej 2456 W. W kuchni 11m2 ,mam grzejnik też o szer 140cm . Został przedpokój ,wąski i długi ,ale nie zapomniałem o grzejniku ,zamontowałem grzejnik o szer 80cm . Całą instalacje zrobiłem sam ( odeszła mi robocizna ) , tym większą miałem radość spoglądając na rachunki za prąd . W tym roku likwiduje Junkers i zakładam Bojler 80 litrów. Pozdrawiam wszystkich .

  0 6
 • #2 03 Wrz 2009 20:49
  William Bonawentura
  Poziom 31  

  Zmartwię cię, ale niezależnie od tego jakie byś miał rurki i grzejniki to i tak sprawność ogrzewania elektrycznego sięga 100%.

  0
 • #3 03 Wrz 2009 22:04
  mauri_b
  Specjalista - systemy grzewcze

  Kiedyś w moim mieszkaniu był wadliwy licznik energii elektrycznej, czsem się obracał, czasem nie, po wymianie na nowy, rachunki wzrosły..... mocno.

  1
 • #4 04 Wrz 2009 13:42
  NemoNo1
  Poziom 9  

  Licznik mam nowy , elekroniczny ,więc nie ma mowy o wadliwym wskazaniu poboru prądu . Każdy ma prawo wyboru, albo ogrzewanie prądem,albo gazem. Choć doskonale wiadomo,że koszty montażu instalacji związanej z ogrzewaniem gazowym (zezwoleń ,projektów ,ogółem wszystkie koszty z tym związane ),są kilkakrotnie wyższe od montażu instalacji ogrzewania elektrycznego . Nie wspominając już o czasie i bieganiu po urzędach,aby uzyskać wszystkie wymagane pozwolenia, projekty itp na instalacje centralnego ogrzewania gazowego... Tu najważniejsza jest szczerość i fakty ,związane z tym tematem. Osoby ,które mają ogrzewanie gazowe ,doskonale znają cyferki na faktórach za gaz w sazonie grzewczym i wiedzą ile musieli zainwestować w taką instalacje i po jakim czasie im się to zwróci ... Pozdrawiam.

  0
 • #5 04 Wrz 2009 16:38
  William Bonawentura
  Poziom 31  

  NemoNo1 napisał:
  Osoby ,które mają ogrzewanie gazowe ,doskonale znają cyferki na faktórach za gaz w sazonie grzewczym


  Zaś ci, którzy grzeją prądem znają liczby na fakturach za prąd... Co to za demagogia. II taryfa daje 72[zł/GJ] podczas gdy gaz kondensacyjnie 53[zł/gJ]. Tak więc prąd jest o 35 % droższy.

  0
 • #6 04 Wrz 2009 16:58
  NemoNo1
  Poziom 9  

  To nie jest żadna ściema, to fakty . Jeśli moje faktury za prąd są tak niskie ,a w mieszkaniu jest ciepło , to w czym jest problem??? Wiem , powinienem wydać mnóstwo pieniędzy na materiał i robocizną , czekać na pozwolenia,projekty , w końcu włączyć kocioł gazowy i mieć perspektywe ,że za jakiś bliżej nieokreślony czas inwestycja się zwróci , a na dokładkę otrzymywać faktury z dużą cyferką do zapłacenia ,z przemiłej gazowni... Nie neguję nikogo ,kto ma ogrzewanie gazowe ,każdy sam decyduje ile chce wydać kasy, aby było w domu ciepło i później ,jakie chce płacić za to rachunki.

  0
 • #7 04 Wrz 2009 17:26
  serwisant73
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Ta dyskusja traktuje o niczym. Na dzień dzisiejszy prąd niestety nie jest najtańszym nośnikiem energii i nawet pełne zachwytu opinie kolegi NemoNo1 nie wpłyną na rachunek ekonomiczny.
  Temat zamykam.

  0