Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny 30V/10A

krzysztof09876 03 Wrz 2009 19:31 15543 18
 • Prezentowane przeze mnie urządzenie nie należy do prostych. Złożenie całego zasilacza zajęło mi ponad pół roku, samo wykonanie obwodu drukowanego było bardzo kłopotliwe ze względu na liczne cienkie ścieżki które wykonywałem starym sposobem za pomocą strzykawki z igłą malując lakierem spirytusowym, oczywiście nie obyło się bez pomyłek które uniemożliwiły bezproblemowe uruchomienie urządzenia. Teraz skupiając się na elektronicznej stronie zasilacza przedstawię jego parametry, otóż maksymalny prąd wyjściowy to 10A przy czym maksymalne dla niego napięcie to 30V. Zasilanie mocy to transformator z dwoma uzwojeniami każde po 16V i o wydajności prądowej 12A. Napięcie to podawane jest na dwa bloki z czego każdy jeden posiada mostek prostowniczy 35A, kondensator filtrujący 10000uF oraz 3 tranzystory mocy TIP142. W celu uzyskania napięcia powyżej 16V w momencie regulacji potencjometrem przekaźnik sterowany układem elektronicznym łączy uzwojenia transformatora równolegle lub szeregowo w zależności czy wybrane napięcie wacha się w granicach do 16V czy ponad. Zasilacz wyposażony jest także w ograniczenie prądowe. Graniczna wartość prądu przeznaczonego do poboru możemy ustawić potencjometrem z których jeden reguluje wartości małe a drugi duże. To czy układ pobiera zbyt mało prądu sygnalizują nam dwie diody. I zielona mówi nam ze prąd jest w normie, II zaś czerwona sygnalizuje chęć poboru większego prądu wtedy na wyświetlaczu pojawia się nam graniczna wartość prądu ustawiona przez nas wyrażona w amperach. Chcąc umożliwić przepływ większego prądu zwiększamy wartość potencjometrem. Amperomierz wskazuje rzeczywisty przepływ prądu a nie ustawiona wartość.
  Układ chłodzenia radiatora na którym umieszczone są tranzystory mocy oraz mostki prostownicze chłodzony jest przez wentylator który uruchamia się automatycznie po przekroczeniu przez radiator temperatury 50 st. C, co kontroluje czujnik na nim umieszczony. O załączeniu wentylatora mówi nam dioda sygnalizacyjna. Kolejnym zabezpieczeniem przed uszkodzeniem jest kontrola temperatury rdzenia realizowana przez kolejny czujnik. Niezwłocznie po przekroczeniu temp. 70 st. C układ elektroniczny wyłącza układ mocy co sygnalizuje nam czerwona dioda. Po ostygnięciu w celu przywrócenia napięcia wciskamy przycisk reset umieszczony na tylniej ścianie obudowy. Na czołowej płycie zasilacza umieszczone są dwa wyświetlacze, jeden z nich wskazuje ustawione przez nas napięcie wyjściowe zaś drugi jak już wcześniej wspomniałem rzeczywisty przepływ prądu. Wartość napięcia oraz natężenie prądu możemy zwiększać i zmniejszać płynnie. Do zasilania części pomocniczej czyli elektroniki wraz z sygnalizacją układ ten zasila uzwojenie pomocnicze z odczepem na środku z czego każda gałąź ma napięcie równe 8V i natężeniu ok. 1A, które jest prostowane przez układ Graetza, następnie filtrowane i poddawane stabilizacji w celu otrzymania napięć +5V i -5V co zapewniają nam układy LM7805 oraz LM7905.  Zasilacz laboratoryjny 30V/10A Zasilacz laboratoryjny 30V/10A Zasilacz laboratoryjny 30V/10A Zasilacz laboratoryjny 30V/10A Zasilacz laboratoryjny 30V/10A Zasilacz laboratoryjny 30V/10A

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  krzysztof09876

  Poziom 11  
  Offline 
  Zapraszam na moja stronę internetową
  www.moje-laboratorium.pl
  Specjalizuje się w: systemy i sieci komputerowe, wysokie napięcia
  krzysztof09876 napisał 63 postów o ocenie 129, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2008 roku.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #3
  krzysztof09876

  Poziom 11  
  No niestety nie wszystko jeszcze rozumiem i wiem, jestem dopiero uczniem drugiej klasy o profilu elekronicznym , wszytsko przedemną . Lecz jeżeli jest coś błędnie opisałem, jestem otwarty na krytykę.
 • #4
  ninja14
  Poziom 17  
  Witam.
  No, to zasilacz potęga, w kontekście oczywiście jego parametrów.Czy byłbyś uprzejmy zamieścić na Forum schemat ideowy tego urządzenia?
  pozdrawiam
 • #5
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #6
  krzysztof09876

  Poziom 11  
  No własnie w tym problem ze tego schematu nie jestem posiadaczem i nie ma go ogólnie nigdzie. Projekt tego zasilacza był publikowany dawno temu jakieś 20 lat temu w niemieckim czasopiśmie ELV i tam tez brakło schematu ideowego. jedyne co zamieścili to schematy ścierzek, rozłozenie elemenntów na ścierzkach, widok zmontowanego urządzenia, układ pomiarowy wraz z wyswietlaczami, układ temperaturowy oraz jak sie nie mylę ograniczenie prądowe schemat ideowy.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Zasilacz laboratoryjny 30V/10A

  Zasilacz laboratoryjny 30V/10A

  Dodano po 1 [minuty]:

  dj-MatyAS napisał:
  Czy wentylator dmucha ciepłym powietrzem poprzez radiator na transformator?
  Czy to dobre rozwiązanie? I skąd czerpie świeże (chłodne) powietrze? Z widoku obudowy wygląda na raczej szczelną...


  no właśnie to pozostaje jeszcze do dopracowanie zbudowanie kanału który wydalać będzie powietzre bezpośrednio za obudowę, a z tylu za transformatorem oraz z boków obudowy sa otwory wentylacyjne umozliwiajace dopływ powietrza.


  Regulamin p.15
  (dj-MatyAS)
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #7
  Qwet
  Poziom 33  
  Jeden z grubszych zasilaczy jakie widziałem :) Co prawda jest to stabilizator liniowy, ale i tak jako całość robi niezłe wrażenie ;) Podoba mi się możliwość zgrubnej i precyzyjnej regulacji prądu i wskaźnik przekroczenia nastawionej wartości.
 • #8
  ninja14
  Poziom 17  
  -krzysztof09876 - rozumiem, że urządzenie to jest w fazie prób ; czy sprawdzałeś, jakie są tętnienia na wyjściu zasilacza przy maksymalnych nastawach U i I ?
  pozdrawiam
 • #9
  krzysztof09876

  Poziom 11  
  Czy masz na myśli podłaczenie pod zaciski zasilacza oscyloskopu gdy prąd i napiecie są maksymale??? Jeze;li tak jeszcze nie ale zrobie to i przedstawie oscylogramy.
 • #10
  korab44
  Poziom 10  
  Czy Ty KRZYSZTOFIE nie jesteś już zmęczony tym tematem ? Kolega NINJA14 pytał wyraźnie o tętnienia na wyjściu zasilacza pod pełnym obciążeniem... Czy ktoś sprawdza poziom tętnień na zaciskach wyjściowych zasilacza na biegu jałowym??
  pozdrowienia
 • #12
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #13
  grzegorzr6
  Poziom 9  
  a jak go wyliczyć i gdzie się daje
 • #14
  eu43
  Poziom 16  
  grzegorzr6 napisał:
  a jak go wyliczyć i gdzie się daje

  Są to rezystory emiterowe na oko 0,1Ω wymuszające niewielki spadek napięcia, który wyrównuje pracę tranzystorów. W przeciwnym przypadku może dojść do takiej sytuacji, że jeden tranzystor Ci się ugotuje, a reszta będzie ledwo ciepła ;)
 • #16
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #17
  grzegorzr6
  Poziom 9  
  czyli bazy łączymy razem , kolektory łączymy razem a do każdego emitera dajemy opornik i końce oporników łączymy razem , a taki opornik może być

  http://allegro.pl/rezystor-5w-ceramiczny-0-1-ohm-5-pionowy-.html


  "...kolektory łączymy razem ..." - poprzez rezystory emiterowe!
  Poza tym - Kolega zada sobie wreszcie trud (nie wiem, może przekracza to zdolności manualne...?) i zapozna się z punktem 10.11 Regulaminu?
  (dj-MatyAS)
 • #18
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #19
  krzysztof09876

  Poziom 11  
  nie wiem czy dobrze rozumiem ale poprzez danie równoległe tych tranzystorów po prostu zastępujecie TIP142??