Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termometr na ATmega32 2x DS18B20

misiakufal 03 Wrz 2009 23:08 21366 33
  • Termometr na ATmega32 2x DS18B20

Witam!

Chcialem sie pochwalić moim termometrem. Składa się z ATmega 32, 2x DS18B20, wyswietlacz LCD 4x40. Wiem ze podobnych konstrukcji było już duzo tu na forum, ale i tak chciałem się pochwalić. Mój projekt pełni rolę zegara, termometru 2punktowego połączonego z wykresami temperatury z ostatnich 30 minut, 3 i 12 godzin. Jest kilka mozliwości prezentacji danych na wyświetlaczu LCD 4x40. W planach mam jeszcze dodanie rejestracji temperatury MAX/MIN i czasem ich wystąpienia, a takze kilka wyjść/wejść do czujników i do urząden wykonawczych (przekazniki) które będzie można dowolnie "zaprogramowac" w działającym już urządzeniu. No i oczywiście jakas obudowa ;) Licze na konstruktywną ocene:P

Link

PS. Pomysł na dużą czcionkę zapożyczyłem od użytkownika Granat :) po przeczytaniu wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic459142.html

Poniżej jest kod źródłowy.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    misiakufal
    Poziom 8  
    misiakufal napisał 29 postów o ocenie 17, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście KKow. Jest z nami od 2009 roku.
  • PCBway
    psu
    Poziom 11  
    A jakiś schemat, zdjęcia płytki ? Podoba mi się obsługa menu za pomocą wyświetlacza :)
    VSS
    Poziom 21  
    projekt pierwsza klasa ale chyba powinno być "widok standardowy" a nie "standartowy". sorry za upierdliwośc ale takie mam wrażnie (może sie myle, z polaka miałem zawszze tróję)
    xixin
    Poziom 14  
    ..no i "wrzesień" a nie "wrzecień"
    Karol966
    Poziom 30  
    Witam. Jaki masz kwarc? Jak testowałem wyświetlacze 4x20 to przy wyświetlaniu trzeciej i czwartej linii wyświetlacz mi mrugał ;/ Czy to mogło być od wolnego kwarcu? (wewn 1MHz)
    jdoe77
    Poziom 2  
    Bardzo fajny projekt, proszę tylko zamieść więcej informacji - szczególnie o wykonaniu płytki, montażu mechanicznym (może masz już do tego jakąś fajną obudowę?), oraz w jakim języku jest napisana całość. A schemat też się przyda - szczególnie dla początkujących.
    Wyświetlanie historii temperatury w formie graficznej wygląda super, chociaż brakuje mi tutaj informacji o zakresie czasowym wykresu. Możesz też zdefiniować 8 nowych znaków w pamięci LCD - linii poziomych o różnej szerokości, do wyświetlenia na końcu "słupka", złożenie z tego wykresu będzie na pewno trudniejsze, ale będzie wyglądał na bardziej "zaokrąglony".
    Ogólnie - proste urządzenie, ale pomysł i oprogramowanie na piątkę.
  • PCBway
    wojtek_84
    Poziom 13  
    Ja bym dodał jeszcze przycisk którym dałoby się zmieniać widok bez wchodzenia do menu.
    krychast
    Poziom 20  
    Jak dla mnie super konstrukcja i aż prosi się o rozbudowę.Kosztorys chyba też niewielki.Wrzuć schemat i PCB.
    psu
    Poziom 11  
    krychast napisał:
    Kosztorys chyba też niewielki.

Mnie właśnie ciekawi ile kosztuje taki wyświetlacz, i na pewno jest on najdroższym elementem układu.
    krychast
    Poziom 20  
    Na alledrogo takie wyświetlacze za 18zł można kupić.Cena chyba nie jest odstraszająca.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeszcze raz w tym temacie pojawią się posty na temat pisowni to polecą ostrzeżenia. Tak oczywiście o pisownię trzeba dbać, ale piszcie na temat. Jest przecież funkcja 'pisownia', słowniki on-line itp. A temat o pisowni załóżcie sobie np. w dziale ogólnie.
    Część postów edytowałem lub przeniosłem do kosza.
    Qb4HkM
    Poziom 14  
    @krychast - za 18zł to ja poproszę cztery... albo o czymś nie wiem, bo na alle taki wyświetlacz kosztuje w tej chwili 64zł
    misiakufal
    Poziom 8  
    więc tak, po kolei:D

Błędy ortograficzne, "wrzecien" zauważyłem tuż przed nagraniem filmu, ale szkoda mi było poprawiać programu, bo układ działa od jakiegoś 1,5 tygodnia i wykresy by poszły w cholerę, a "standartowy" przyznaje się do błędu:D

Wyświetlacz to: http://www.artronic.pl/o_produkcie.php?id=558

Kwarc 4MHz

Program był pisany w Bascomie, pod wieczór wrzucę kod, natomiast... PCB to uniwersalna, dużo za duża, jedyne co na niej jest to uP, przyciski i rezystory do programatora, kwarc+kondensatory, potecjometr do LCD, elektrolit filtrujący i rezystor 4k7 do 1wire. Zdjęcie wrzucę tez pod wieczór. Obudowy jeszcze nie ma, ale to chyba będzie pierwsze co zrobię:D Dzięki za oceny:)
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  
    Ciekawe... Nom, bardzo ciekawe menu ;) To mi się na prawdę spodobało :D
    Czy używasz LCD 4x40 na dwóch sterownikach :?: Bardzo ciekawi mnie jak mu definiujesz znaki, ponieważ pamięć CG RAM ma możliwość pomieszczenia tylko 8 znaków :) A Ty potrzebujesz ich dużo :)

A teraz co ja bym zmienił... Na pewno dodałbym polskie znaki :D Ładniej by wyglądało menu, takie bardziej... Hmm... Polskie :D

Pozdrawiam ;)
    misiakufal
    Poziom 8  
    Tranzystor_1992:

Tak, lcd ma 2 sterowniki, i co ciekawe 16 znaków do zdefiniowana (po 8 na górę i 8 na dół). Polskie znaki dodam wszędzie tam, gdzie będę miał jeszcze jakies wolne znaki do zdefiniowania:)
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  
    W menu nie potrzebujesz znaków, a więc bez problemu możesz zastąpić znaki na czas przejścia do menu ;) Po wyjściu z menu znaki, które używałeś z powrotem wpisujesz i masz :D
    janusz182
    Poziom 14  
    Bardzo fajny projekt.

Powiedzcie tylko o co chodzi z tym, że 2 sterowniki obsługują jeden wyświetlacz??

Pozdrawiam forumowiczów
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  
    Chodzi o to, że sterownik HD44780 ma możliwość obsługi maks. 2 linii po 40 znaków. Niestety wyświetlacz o organizacji 4x40 znaków musi posiadać dwa sterowniki, albo sterownik innego typu. Wyświetlacz różni się jedynie tym, że posiada dwa wejścia Enable ;)

Pozdrawiam ;)
    janusz182
    Poziom 14  
    rzeczywiście, E1 i E2 hehe.

3majcie się
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  
    Właśnie ;) Przez co początkujący najczęściej "palą" tego typu wyświetlacze... Wynika to ich niewiedzy. Oczywiście ilość pamięci wzrasta razy dwa, jak to kolega powiedział ;) Dlatego też mamy zamiast 8 znaków wpisu do CG RAM, 16 znaków :D

Pozdrawiam ;)
    bolcio
    Poziom 12  
    Tranzystor_1992 napisał:
    (...) Dlatego też mamy zamiast 8 znaków wpisu do CG RAM, 16 znaków (...)

A czy to nie jest tak, że 8 z tych zdefiniowanych, własnych znaków możemy wykorzystać tylko w połowie obszaru wyświetlacza?
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  
    Tak jest ;)
    Ale jeżeli masz jakąś literkę, która nie znajduje się w jednej połowie, a w drugiej tak, to możesz zdefiniować dodatkowy znak ;)

Pozdrawiam ;)
    misiakufal
    Poziom 8  
    Zgdonie z zapowiedzią umieściłem kod żródłowy.
    Daniel_GSM
    Poziom 25  
    Fajne rozwiązanie, ciekawe menu, fajna czcionka.
    Mógłbyś wrzucić schemat?
    Dzięki.
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    misiakufal Jaka jest dokładność zegara?
    misiakufal
    Poziom 8  
    Mariuszek15

Co masz na mysli jeśli chodzi o dokadnosć zegara?
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Chodzi mi o spieszenie lub spóźnianie się zegara. Jaki jest błąd na 24h?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    misiakufal
    Poziom 8  
    Mariuszek15 pojecia nie mam.. wiesz, to zależy od jakosci zastosowanego kwarcu. Ale mysle ze na pewno spóźnianie się lub spieszenie nie bedzie zauważalne zbytnio.