Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plomby na skrzynce z bezpiecznikami- czy mogę zerwać?

maciasgo 04 Wrz 2009 10:00 11859 33
  • #1 04 Wrz 2009 10:00
    maciasgo
    Poziom 2  

Witam, mam założone plomby na skrzynce z bezpiecznikami w mieszkaniu, licznik znajduje się na klatce schodowej, mam pytanie czy mogę te plomby zerwać? Mieszkanie jest od developera i plomby były zakładane przez jego elektryków.

1 29
  • #2 04 Wrz 2009 10:13
    paweld007
    Poziom 9  

Jeżeli jest to twoje mieszkanie to śmiało możesz zaglądać do skrzynki w mieszkaniu. Nie można rozplombować licznika i zab. przedlicznikowego bez zgłoszenia do ZE.

1
  • #3 04 Wrz 2009 13:08
    retrofood
    Moderator

maciasgo napisał:
    Witam, mam założone plomby na skrzynce z bezpiecznikami w mieszkaniu, licznik znajduje się na klatce schodowej, mam pytanie czy mogę te plomby zerwać? Mieszkanie jest od developera i plomby były zakładane przez jego elektryków.

Musisz na 100% wiedzieć, że ta skrzynka jest zalicznikowa. Wtedy to twoje urządzenia i powinieneś mieć do nich swobodny dostęp.

0
  • #4 04 Wrz 2009 18:03
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

retrofood napisał:

Musisz na 100% wiedzieć, że ta skrzynka jest zalicznikowa. Wtedy to twoje urządzenia i powinieneś mieć do nich swobodny dostęp.

Są rejony energetyczne, że zabezpieczenia zalicznikowe również plombują.

0
  • #5 05 Wrz 2009 10:55
    Darrieus
    Poziom 38  

Łukasz-O napisał:
    retrofood napisał:

Są rejony energetyczne, że zabezpieczenia zalicznikowe również plombują.

Nie mówię że nie, wszystko możliwe. 8-O
    Tylko czym się kieruje ZE plombując ?, za licznikiem instalacja nie jest ich własnością.

0
  • #6 05 Wrz 2009 11:00
    Akrzy74
    Poziom 39  

Cytat:
    Tylko czym się kieruje ZE plombując ?, za licznikiem instalacja nie jest ich własnością.

Pewnie z rozpędu, z rozpędu... :lol: No i chyba, żeby odstraszyć lokatorów (domorosłych elektryków :wink: ) przed majsterkowaniem.

0
  • #7 05 Wrz 2009 11:04
    Darrieus
    Poziom 38  

Akrzy74 napisał:
    Cytat:

Pewnie z rozpędu, z rozpędu... :lol: No i chyba, żeby odstraszyć lokatorów (domorosłych elektryków :wink: ) przed majsterkowaniem.

A jak nowo zamieszkałej lokatorce wpadnie do wanny z wrażenia jakaś suszarka ? to będzie miała problem z plombą. :D

0
  • #8 05 Wrz 2009 20:27
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

To nie do końca tak.
    Im chodzi o to, aby był zamontowany es za licznikiem który ogranicza prąd. Tłumaczą się tym, że topik użytkownik może zawatować.
    Raz widziałem zaplombowaną całą rozdzielnię w domku jednorodzinnym 8-O

0
  • #9 06 Wrz 2009 00:47
    pit455
    Poziom 14  

Łukasz-O napisał:
    To nie do końca tak.
    Im chodzi o to, aby był zamontowany es za licznikiem który ogranicza prąd. Tłumaczą się tym, że topik użytkownik może zawatować.

ale od tego jest zabezpieczenie przedlicznikowe, aby zawyżony prąd przepływający przez zawatowane bezpieczniki zalicznikowe ograniczały.

0
  • #10 06 Wrz 2009 06:54
    retrofood
    Moderator

Łukasz-O napisał:
    To nie do końca tak.

Nie wiem o co im chodzi, ale na pewno jest to grzebanie w cudzej szufladzie, co nie jest ani sympatyczne, ani akceptowalne.
    Za to na 100% jest bezprawne.

0
  • #11 06 Wrz 2009 07:53
    stomat
    Specjalista elektryk

A dlaczego bezprawny ? Jest swoboda zawierania umów. A jakim prawem producent plombuje np. komputer czy telewizor ? Przecież on też jest mój. A tak w ogóle to przecież bezpiecznik przedlicznikowy też nie jest własnością dostawcy tylko najczęściej odbiorcy.
    A o co im chodzi to ci napiszę. Chodzi o to że "S" słabo nadaje się na zabezpieczenie przedlicznikowe. Z różnych względów, choć gdzieniegdzie bywa stosowany w tej roli. Jeżeli mamy zaplombowany topik przedlicznikowy i on się przepali to jest kłopot i koszty. Lepiej jest jak wyłączy S bo wtedy odbiorca podnosi sobie dźwigienkę i po problemie. Ale żeby nie wymienił S-a na większy model plombuje się obudowę. Tak trudno to zrozumieć ?
    A do założyciela wątku mam pytanie, po co chcesz te plomby zrywać ?

1
  • #12 06 Wrz 2009 09:14
    Darrieus
    Poziom 38  

Pytanie czy zaplombowana jest obudowa czy klapka rozdzielni, bo jak to drugie to nie mam pojęcia po co. Obudowa to już kolega wyjaśnił po co.

1
  • #13 06 Wrz 2009 09:44
    GBW
    Poziom 28  

Coraz częściej deweloperzy zakładają plomby na rozdzielniach zalicznikowych. Zerwana plomba oznacza ingerencję i jednocześnie utratę jakiejkolwiek gwarancji, oraz w razie problemów deweloper nie poniesie żadnej odpowiedzialności. W 5 sekund udowodni ingerencję.
    Ta plomba chroni dewelopera.

0
  • #14 06 Wrz 2009 10:06
    retrofood
    Moderator

GBW napisał:
    Coraz częściej deweloperzy zakładają plomby na rozdzielniach zalicznikowych. Zerwana plomba oznacza ingerencję i jednocześnie utratę jakiejkolwiek gwarancji, oraz w razie problemów deweloper nie poniesie żadnej odpowiedzialności. W 5 sekund udowodni ingerencję.
    Ta plomba chroni dewelopera.

I to rozumiem, a nie jakieś wydumane bzdurne bajki o zaletach plombowania przez ZE.
    Cytat:
    A dlaczego bezprawny ? Jest swoboda zawierania umów. A jakim prawem producent plombuje np. komputer czy telewizor ? Przecież on też jest mój

Tu też chodzi o gwarancję, nikt nie ogranicza swobody dysponowania własnością. Porównanie bezsensowne.

0
  • #15 06 Wrz 2009 10:10
    Darrieus
    Poziom 38  

Mi się wydaje albo dalej nie wiemy czy zaplombowana jest obudowa czy klapka rozdzielni. Obudowę niech sobie plombują i niech dają gwarancję, to nawet na rękę właścicielowi mieszkania.

0
  • #16 24 Wrz 2009 19:50
    intel86
    Poziom 12  

Chciałbym odświeżyć wątek, ponieważ nie padła jeszcze jednoznaczna odpowiedź. Mam podobny problem u siebie. Chciałem wyłączyć prąd w mieszkaniu. Niestety bezpiecznik który znajduje się na klatce jest przykryty plastikową osłoną która jest zaplombowana. Mogę zerwać taką plombę? To jest według mnie bardzo nielogiczne plombować w ten sposób dostęp do bezpiecznika. W drugim mieszkaniu mam odkryty bezpiecznik i mogę sobie go włączać i wyłączać kiedy chcę. wydaje mi się że tak powinno być wszędzie...

0
  • #17 24 Wrz 2009 19:59
    jurekN
    Poziom 22  

Bo pewnie jest to bezpiecznik topikowy i przed licznikiem dlatego RE go plombuje szczególnie w nowo oddanych budynkach natomiast przy bezpiecznikach typu S plombuję się tylko obudowę.

0
  • #18 24 Wrz 2009 20:10
    igabriel
    Poziom 20  

stomat napisał:
    (......) Chodzi o to że "S" słabo nadaje się na zabezpieczenie przedlicznikowe. (....)

Jeśli chodzi o "normalne" S-y typu B,C to całkowicie się zgadzam , ale pojawiła się na rynku nowa grupa T ,specjalnie do zabezpieczeń przedlicznikowych , bezpiecznik pozbawiony jest członu zwarciowego.

Moderowany przez Akrzy74:

Kol. chyba nie przemyślał tej odpowiedzi. Nowa grupa T?

0
  • #19 24 Wrz 2009 20:20
    intel86
    Poziom 12  

Budynek jest z początku lat 80-tych. Osłona jest okrągłą więc raczej jest bezpiecznik topikowy. Na pewno nie S...

0
  • #20 24 Wrz 2009 20:24
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 24 Wrz 2009 20:25
    jurekN
    Poziom 22  

Jeśli jest to okapturzone i tylko twój bezpiecznik to nie wolno ci zrywać plomby.

0
  • #22 24 Wrz 2009 20:42
    intel86
    Poziom 12  

Ale lipa. Jeżeli muszę odłączyć żeby zmienić coś w elektryce w domu to jak mam to załatwić? Dzwonić do elektrowni żeby przyjechali mi odłączyć prąd?

0
  • #23 24 Wrz 2009 20:42
    kogiel
    Poziom 16  

To wszystko zalezy od wyrozumiałosci panów z ZE
    Ja miałem przypadek kiedy iskrzyło w bezpieczniku przedlicznikowym
    dzwoniłem do nich 2 razy ,ale oni tłumaczyli sie ,ze to nie ich sprawa
    ,ze mogą to zrobic odpłatnie ,albo zebym sobie wezwał elektryka
    wiec wymieniłem sobie sam ten bezpiecznik razem z oprawką i zgłosiłem,ze był elektryk zeby przyjechali zaplombowac z pospiechu bezpiecznik zamontowałem "do góry nogami" kiedy przyjechali z elektrowni to tylko sie smiali "co to za elektryk to montował"
    i od tej pory mam bezpiecznik przedlicznikowy zamontowany odwronie i zaplombowany :-)

0
  • #24 24 Wrz 2009 20:51
    jurekN
    Poziom 22  

Kolego intel86 czy ty nie masz bezpieczników w mieszkaniu żeby wyłączyć.

0
  • #25 24 Wrz 2009 20:57
    intel86
    Poziom 12  

No właśnie te bezpieczniki w domu chciałbym przesunąć bo w miejscu w którym są przeszkadzają mi :-)

1
  • #26 24 Wrz 2009 21:03
    jurekN
    Poziom 22  

To nie jest taka prosta robota bo wszystkie przewody będą krótkie.

1
  • #27 24 Wrz 2009 21:10
    intel86
    Poziom 12  

Wiem. Ale z tym dam sobie radę pod warunkiem że będę miał odłączony prąd. Chyba najlepszym sposobem jest niepłacenie rachunków ;-) A tak poważnie jutro zgłoszę się do elektrowni i spytam się co z tym fantem zrobić.

0
  • #28 24 Wrz 2009 21:15
    jurekN
    Poziom 22  

A tak z ciekawości czy kolega jest elektrykiem :|

0
  • #29 24 Wrz 2009 21:23
    intel86
    Poziom 12  

Elektronikiem. Uprawnienia posiadam do grzebania w takich instalacjach :-)

0
  • #30 24 Wrz 2009 22:56
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

igabriel napisał:
    ... ale pojawiła się na rynku nowa grupa T ,specjalnie do zabezpieczeń przedlicznikowych , bezpiecznik pozbawiony jest członu zwarciowego.

Witam. Czy Kolega może rozwinąć myśl, lub dać link do takiego zabezpieczenia?

0