Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

'07 Fabia 1.4 TDI zapala się kontrolka ABS

04 Sep 2009 12:02 8730 3
  • Level 10  
    Witam wszystkich!

Posiadam samochód Skoda Fabia 1.4 TDI z 2007 roku. Zakupiłem go na początku marca tego roku, przed zakupem zrobiłem przegląd w ASO, gdzie mdz. in. VAG nie wykazał żadnych błędów. W kwietniu/maju zauważyłem pewien problem, mianowicie:

Po przejechaniu kilku kilometrów zapala się na stałe żółta kontrolka ABS, a ABS przestaje działać (auto hamuje, ale bez ABS), ponadto odnoszę wrażenie że ABS włącza się zbyt wcześnie (ale wcześniej nie miałem auta z ABS, więc może nie mam racji). Po zgaszeniu silnika i ponownym uruchomieniu go kontrolka znika, a ABS znów działa. VAG nie wykazał żadnych błędów, ale pewnie dlatego że w chwili podłączania kontrolka nie świeciła się (trudno z tym trafić). Ponadto problem ostatni raz pojawił się w maju, przez całe wakacje ani razu nic takiego się nie zdarzyło, i dopiero teraz na początku września problem powrócił.

W czerwcu zmieniłem opony zimowe 165/65 R14 na letnie 175/55 R14. Ponieważ żona niedawno załatwiła jedną tą oponę o studzienkę, założyłem znów ww. zimówki, i od tego czasu kontrolka znów się zapala, powiedzmy, częściej. W sierpniu na letnich oponkach też się to raz zdarzyło, więc nie jestem pewien czy może to być kwestia opon.

Czy ma może ktoś koncepcję co może być przyczyną takiej "wariacji"?
    Czy w domowych warunkach można jakoś sprawdzić podzespoły układu ABS (posiadam podstawową wiedzę elektroniczną - hobbysta)?

Przeszukałem forum, ale nie znalazłem tego typu problemu, na forach skody również nie spotkałem się z takim problemem.

Dzięki za każdą pomoc,

Pozdrawiam,
    Szymon

P.S. Zapomniałem dopisać: to pierwsza wersja Fabii, może to być ważne.
  • Helpful post
    Level 1  
    Kiedyś miałem podobny przypadek,powodem były różnego rodzaju opony i nierówna wysokość bieżnika.Rada założyć 4 jednakowe opony.
  • Helpful post
    Level 25  
    Jak ABS włącza się przy małej prędkości to któryś czujnik źle odczytuje prędkość Trzeba podłączyć tester, przejechać się i porównać prędkości wszystkich kół
  • Level 10  
    leozawodowiec4 wrote:
    Kiedyś miałem podobny przypadek,powodem były różnego rodzaju opony i nierówna wysokość bieżnika.Rada założyć 4 jednakowe opony.

To by się nawet zgadzało, ponieważ letnie oponki są "na oko" zdarte równomiernie, natomiast jedna z zimówek jest zużyta wyraźnie mocniej od pozostałych, a na zimówkach efekt ten występuje wyraźnie częściej. Dziwi mnie to jednak, bo z tego co się dowiedziałem czujniki ABS mają tolerancję do 1" na średnicy koła, więc różnica w bieżniku teoretycznie nie powinna mieć wpływu.

Znajomy majster stwierdził to samo co jarecki04 - że może to oznaczać uszkodzenie któregoś czujnika - spróbujemy więc testerem. Napiszę co z tego wyniknie.

Probrlem rozwiązany:
    Profilaktycznie podpięliśmy autko pod kompa jeszcze raz i tym razem autodiagnoza wykazała uszkodzenie czujnika ABS w lewym tylnym kole.
    Dzięki wszystkim za pomoc, pozdrawiam :)