Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kospel - Bonus Elektronik

10 Cze 2004 15:05 6784 9
  • Poziom 18  
    Witam,
    Szukam, szukam i nic ;( Poszukuję informacji na temat jakie triaki czy tyrystory zamontowane są na płytce przepływowego ogrzewacza wody Kospela "Bonus Elektronik". Mile widziany schemat. Mam zamontowany taki wynalazek w domu, zapłaciłem kupe kasy za to cacko i po 1,5 roku wysiadł ;(( Trochę krótko chodził jak za taką kasę. Podejrzewam, że to triaki lub tyrystory bo tydzień temu wywalił bezpiecznik ten zamontowany w ogrzewaczu, włączyłem go i słychać jak grzałka gezwje wodę przy zakręconej wodzie. Wówczas wzrasta temp. i wywala bezpiecznik. Sprzwdziłem miernikiem i na jednej grzałce jest cały czas napięcie. Wygląda na zwarcie triaka ;( Odłączyłem tą jedną grzałkę i było ok. ale tylko 2 tygonie i wysiadło sterowanie drugiej grzałki. Czy to jest normalne w tych ogrzewaczach, że tak się dzieje czy może mój jest jakiś wadliwy ? Wszystkie sugestie mile widziane. Dziękuję i pozdrawiam.

POL02 napisał:
    Witam.
    Uszkodzić się nie powinny przy normalnej pracy.
    Może są za niskie parametry (prąd lub napiecie zaporowe triaków)
    Czy ten ogrzewacz ma sterowanie fazowe czy paczkami impulsów (wtedy gdy pracuje widoczne jest miganie zarówek)

Dokładnie tak jak piszesz on cały czas pracuje i gotuje wodę, wówczas wywala bezpiecznik bo woda sie gotuje, a żaróweczki cały czas mrugają co oznacza pracę grzałki. Chodzi mi o te żaróweczki w środku na płycie ogrzewacza po zdjęciu obudowy. Może tak być, że to nie triaki tylko coś odpowiedzialnego za ich sterowanie, tylko co ??? Czy tam jest jakiś element który po czasie się zanieczyszcz i może to powodować opisane uszkodzenie ???
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Uszkodzić się nie powinny przy normalnej pracy.
    Może są za niskie parametry (prąd lub napiecie zaporowe triaków)
    Czy ten ogrzewacz ma sterowanie fazowe czy paczkami impulsów (wtedy gdy pracuje widoczne jest miganie zarówek)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zajrzyj do płytki sterownika i odczytaj typ triaka...
  • Poziom 33  
    Ale zaraz może się mylę a czy sprawdziłeś układ który załącza triaki przy przepływie wody?
    Może to tam?
    Jest tam napewno jakaś mambrana i włącznik.
  • Poziom 18  
    No więc tak. Odłączyłem kostkę od płyty tą ktróra łączy płytę z czujnikiem przepływu wody. Teoretycznie gdyby to była membrana uszkodzona to po odłączeniu tej kostki nie powinno wogóle grzać wody ponieważ nie ma informacji o przepływie wody. Chyba, że jest tak, że jak kostka jest odłączona to grzeje wodę non stop. Ale jak woda nie leci to słychać pracę grzałki jednak pomimo tego żaróweczki sygnalizujące grzanie wody się nie świecą. Zapalają się one dopiero po odkręceniu wody. Więc jeżeli żaróweczki są przed triakami to działają ode prawidłowo i jeżeli triak ma zwarcie to woda się gotuje. Proszę o sugestie. A i jeszcze jedno, gdyby była zawieszona mambrana to jak by cały czas grzało to żaróweczki powinny się świecić, a one się nie świecą. I co Wy na to ????
  • Poziom 33  
    Tak układ sreujący jest ok.Należy zatem sprawdzić może nie same triaki ale ich sterowanie krok po kroku.Nie znam dokładnie tego podgrzewacza ale napewno jest tam sporo elektroniki.
    Wiem że ta moja wypowiedź niewiele wnosi ale masz pewność że przynajmniej element wykrywający przepływ wody jest sprawny.
  • Poziom 18  
    Ok. to w takim ukladzie jedno proste pytanie:
    Jak najczęściej przepalają się triaki ?
    a) po uszkodzeniu jest na nim zwarcie
    b) po uszkodzeniu nie przewodzą prądu
    c) różnie
    Czy ktoś wogóle sie spotkał z tym by w tym ogrzewaczu przepalił się triak. Jaka jest przyczyna, że ogrzewacz nie działa ? Czy ktoś mi może pomóc ?
  • Poziom 33  
    Moim zdaniem różnie zrób tak odłącz nóżkę bramki tego triaka i zobacz co się będzie działo jeżeli dalej będzie grzał wodę to wiesz że to triak a jezeli nie to szukaj w sterowaniu.
    Powodzenia
  • Poziom 11  
    czy triaki sa polaryzowane i jak podlaczyc triak Bt 136 obudowa TO220 a wczesniej byl Z 0607 MA A027 w obudowie TO93