Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czemu szlifierka kątowa i inventor nie działa na agregacie?

04 Wrz 2009 21:36 5030 16
  • Poziom 9  
    Koleżanki i Koledzy,

Mój znajomy kupił agregat, z Hondy. Nie pisze na nim niestety ile ma kW, ale ma 3 gniazda 230V i jedno trójfazowe. Migomat, dużą kątówkę pociągnie bez problemu.

Problem pojawia się z:
    -kątówką z regulacją obrotów - nie rusza w ogóle?
    -spawarką inventorową Fimer - rusza, ale nie chce spawać, błyska tylko....?

Z tego co sprawdził - ma AVR, jest zamontowany w środku, ale z czego wynikają te problemy? Z małego natężenia prądu? Nie jestem specem od elektroniki niestety...Proszę o pomoc....
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Agregat zapewne uzyskuje modujację napięcia wyjściowego falownikiem, przez co głupieje regulacja obrotów (na wyściu nie jest gładki sinus a jego aproksymacja). Spawarka powinna działać, przecież i tak napięcie sieciowe jest prostowane i zasila przetwornicę. W spawarce mogłoby pomóc dorzucenie elektrolitów za mostkiem, ale nie polecam ingerencji w przetwornice takiej mocy.
  • Poziom 9  
    z kątówką to właśnie jeszcze rozumiem, ale czemu invent nie działa? bardzo dziwna sprawa....włącza się, wiatraczek idzie, ale przy spawaniu tylko łapie łuk i nie spawa....błyska
  • Poziom 25  
    podaj model/markę kątówki która nie rusza, jeżeli masz możliwość sprawdź z inną kątówką o podobnych parametrach... z jakimiś wiertarkami czy czymś podobnym. z doświadczenia (pomiarów) wiem że tanie sprzęty często generują sporo zakłóceń... a AVRy jakoś są na to czułe, miałem przypadek że AVR wariował podczas przełączania elektrozaworów, rozwiązaniem było zastosowanie filtrów na zasilaniu elektrozaworów
  • Poziom 15  
    Co do spawarki mam pewien pomysl. Zanim zapalisz łuk spawarka pobiera znikomą ilość energii, więc falownik leci na minimalnym wypełnieniu. Zapalasz łuk, rozładowują się kondensatory w spawarce, wyłącza się przetwornica w spawarce (gaśnie łuk), a falownik nie zdąży zareagować. Spóźniona reakcja - falownik daje więcej mocy, spawarka znów wstaje i tak w kółko. Spróbuj podłączyć pod agregat jakieś duże obciążenie (np halopak 1kW) jednocześnie ze spawarką, może pomoże, choć są to tylko moje skromne pomysły
  • Poziom 15  
    A co pisze na silniku ...HP.
    Do invertora potrzeba agregat co najmniej 2X moc max invertora
  • Poziom 22  
    Morpheusss napisał:
    Agregat zapewne uzyskuje modujację napięcia wyjściowego falownikiem, przez co głupieje regulacja obrotów (na wyściu nie jest gładki sinus a jego aproksymacja). Spawarka powinna działać, przecież i tak napięcie sieciowe jest prostowane i zasila przetwornicę. W spawarce mogłoby pomóc dorzucenie elektrolitów za mostkiem, ale nie polecam ingerencji w przetwornice takiej mocy.

NIEWIERZĘ W TO. Stawiam na generator synchroniczny 3-fazowy
  • Poziom 15  
    @A-Mail:
    Spotkałem się już kilka razy z agregatami na których nie działały różne narzędzia budowlane (znajomi prosili o pomoc), i jak się okazało, wszystkie miały falowniki (przebieg zobaczony na oscyloskopie). Były to jakieś tanie sprzęty z marketów czy allegro. Nie będę się kłócił, że i w tym przypadku jest falownik, ale tak przypuszczam bazując na moich doświadczeniach ;)
    Jeśli uważasz, że jest to rozwiązanie z generatorem, może masz pomysł dlaczego te urządzenia głupieją? Generator daje przecież gładki sinus, taki jak w gniazdku.
  • Poziom 9  
    Niestety sam na oczy tego agregatu nie widziałęm to tylko relacja telefoniczna mojego kumpla. Jak tylko będę u niego - sprawdzę dokłądnie modele i parametry.

Jeśli chodzi o kątówkę, jest to włoski Rupes z regulacją obrotów.
    Znajomy jednak zdążył mi podpowiedzieć pewną kwestie - z góry mowie nie znam się na elektronice/elektryce az tak.

Podobno producenci specjalnie blokują w agregatach możliwość podłączania urządzeń elektronicznych takich jak np. inventrory. Ponoć problem polega na jakichś zwojach. jest ich o kilka za dużo. Może właśnie chodzi o falownik?!?
    kwestia jest do ominięcia po zastosowaniu dodatkowego urządzenia...

NIE WIEM CZY TO PRAWDA....
  • Poziom 38  
    Cytat:
    i jak się okazało, wszystkie miały falowniki (przebieg zobaczony na oscyloskopie). Były to jakieś tanie sprzęty z marketów czy allegro

Agregaty z falownikiem dają właśnie idealny sinus i kosztują 4 razy tyle co zwykły z prądnicą. Ten przebieg na oscyloskopie to prędzej wina niechlujnego nawinięcia uzwojeń w prądnicy (albo koślawy AVR)

Nie widziałem jeszcze w żadnym markecie agregatu z falownikiem. Dlaczego ? Bo cena to od 2000 zł w górę, nikt nie kupi takiego wynalazku do betoniarki.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Myślę że trzeba najpierw obciążyć agregat np halogenem 250W i dopiero próbować ze spawarką.

Dobrze prawisz sprawdza się to w praktyce.
  • Poziom 22  
    Teraz wpadł mi pomysł taki a może jest coś nie tak z mocą bierną? Która jest potrzebna do magnesowania?
    Druga bardzo pradobodobna hipoteza jest kolegi Masonary, spadki napięcia.
  • Specjalista - spawarki
    Dobrze byloby w tej sytuacji zacząć spawać najbardziej cienką elektrodą ,przy najmniejszym prądzie , następnie prąd spawania zwiększać i zaobserwować w którym momencie wystąpią problemy.
  • Poziom 38  
    Podłączyć woltomierz analogowy (cyfrowe są za wolne) i zobaczyć co dzieje się z napięciem w momencie spawania. Ewentualnie tą żarówkę i obserwować czy nie będzie sobie migać jak lampka choinkowa :lol: jak tak to agregat można wsadzić chińczykowi w 4 litery ;)
  • Poziom 33  
    Proste - Kolega zamiast Hondy kupił chińskie badziewie warte tyle co g...o. Pełno tego na Alledrogo.
    Temat "podróbek" Hondy był już wielokrotnie poruszany w tym dziale.
  • Poziom 10  
    Mam identyczny problem agregat dobrej firmy7,5 kw i spawarka inwertorowa kempi. Po włączeniu spawarki podświetlane się przycisk ale elektronika nie widzi prądu. Pomaga włączenie szlifierki , gdy włączę szlifierki spawarka spawanie aż miło.