Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik (wyłącznik nadprądowy) a spawarka

04 Wrz 2009 22:10 12820 14
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie,

Nie jestem specjalistą w elektryce (instalacje wg schematu bym położył, ale nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w tym) dlatego bardzo ważna jest dla mnie wasza opinia.

Mój problem:

W garażu założony jest bezpiecznik 10A, od niego wychodzi bezpośrednio kabel do gniazdka (na razie jest tylko 1 w garażu) i kabel do oświetlenia (2 lampy jarzeniowe). Dzisiaj kupiłem spawarkę i przy podłączeniu jej do sieci i zwiększenia "amperażu" do spawania bezpiecznik wybija się.

parametry spawarki to:

§ napięcie sieci - 230
    § prąd spawania - 40-180A
    § elektroda – 1.6-4mm
    § napięcie bez obciążenia - 48 V
    § pobór prądu max - 7.4 KW
    § bezpiecznik: 16a
    § regulacja prądu spawania
    § klasa ochronna: IP21
    § klasa izolacyjna h
    § chłodzenie: wentylator

Co mam zrobić, żeby uniknąć tego wybijania bezpiecznika?
    Zmienić bezpiecznik? jak tak to na jaki? Ewentualnie jak poprawić instalację?

Pozdrawiam.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 43  
    Spawarka jest na 1 fazę? To by wymagało bezpiecznika na 32A lub zasilania z trzech faz i bezpieczniki 16A.

Moderowany przez Akrzy74:

Porada raczej nie przemyślana. Proszę nie udzielać takich rad- to jest niebezpieczne!

• Poziom 9  
    jest na 230V więc chyba jest na 1 fazę.

Mógłbym dodać drugi bezpiecznik tak jak piszesz 32A pod same gniazdka a oświetlenie zostawić na 10A? jak to zrobić? Do garażu dochodzą 3 przewody zerowy, prądowy i uziemienie.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przecież w parametrach spawarki masz podane:
    Cytat:
    bezpiecznik: 16a

Więc bezpiecznik nie powinien być mniejszy niż 16A . Można zwiększyć zabezpieczenie po spełnieniu pewnych warunków (odpowiedni przewód zasilający, odpowiednio większe wcześniejsze zabezpieczenie, pomiar SWZ).

fuutro napisał:
    Cytat:
    Spawarka jest na 1 fazę? To by wymagało bezpiecznika na 32A

Z czego to wynika, i jak to się ma do tabliczki znamionowej urządzenia? O zagrożeniu nie wspomnę...

Ps. Żadne zabezpieczenie 32A! To już przegięcie- nie znając parametrów instalacji!
  • Poziom 9  
    hmm.. wynika z tego, że musi mi ktoś zamontować drugi bezpiecznik (wył. nadprądowy) większy od 16 A?

To będzie równoznaczne z tym, że spawając pod największym obciażeniem 180A nie będzie mi wybijało bezpiecznika?

Edit:
    kiedy założę mocniejszy bezpiecznik (np.16A) to będzie działało? Pytam bo przypomniałem sobie, że bezpiecznik na tablicy rozdzielczej w kompleksie garaży też jest na 10A? będzie to miało znaczenie?
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Z tego wynika, że przewód zasilający gniazdo pod które będzie podłączona spawarka musi być ≥ 2.5mm² Cu, i zabezpieczenie ≥ 16A, najlepiej C16- C20. Jednak jest mało danych aby coś konkretnego doradzić. Dla mnie podstawą do dyskusji jest wartość zabezpieczenia przedlicznikowego, rodzaj przewodu zasilającego gniazdo do spawarki, oraz pomiar SWZ. Szczególnie, gdy w grę wchodzą zabezpieczenia z charakterystyką C, a które to zalecane są przy spawarkach. W Twoim przypadku może okazać się, że pozostanie Ci zabezpieczenie B16.
    Elektryk na miejscu oceni ...

Ps. Teraz doczytałem:
    Cytat:
    kiedy założę mocniejszy bezpiecznik (np.16A) to będzie działało? Pytam bo przypomniałem sobie, że bezpiecznik na tablicy rozdzielczej w kompleksie garaży też jest na 10A? będzie to miało znaczenie?

Ma to ogromne znaczenie. Oznacza to, że gdy zamontujesz większy bezpiecznik (np. 16A) to wyłączy ten 10A - dla całości! Pamiętaj, że bezpiecznik to nie wszystko- bardzo ważny, jak nie najważniejszy jest przekrój przewodu zasilającego, który de-facto dobrany jest do zabezpieczenie. A właściwie odwrotnie. Podejrzewam, że nic nie zdziałasz, gdyż często właśnie w kompleksach garażowych zakłada się takie zabezpieczenia celem ograniczenia poboru prądu przez posiadaczy garaży.
    Wygląda mi to na nieprzemyślany zakup.
  • Poziom 9  
    Może małe sprostowanie.. tam każdy garaż ma swój bezpiecznik. nie wiem jak inne, ale mój ma 10A tamten też (ewentualnie) trzeba by było wymienić?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Rozmowa z zarządcą (a zarządca ma zapewne elektryka) tych garaży powinna sporo wyjaśnić. Spytaj go, czy jest możliwość u Ciebie wymiany zabezpieczenia na większe.
  • Poziom 10  
    Bezpiecznik 10A w garażu na gniazdo i oświetlenie to stanowczo za mało.
    Powinien być 16A. Jeżeli jest wkręcany topikowy (wts) to wymień na 16A i po sprawie. Jeżeli S191 to będzie trochę więcej "zabawy".
  • Poziom 38  
    I do spawarki zalecany jest zwłoczny bezpiecznik, 16A szybki też może wywalać pomimo tego że na tabliczce znamionowej spawarki jest napisane 16A.
  • Poziom 22  
    Jak znam takie garaże to 16A jest przed licznikiem a 10A po liczniku i przewód 1,5mm².
  • Poziom 10  
    lubamet napisał:
    I do spawarki zalecany jest zwłoczny bezpiecznik, 16A szybki też może wywalać pomimo tego że na tabliczce znamionowej spawarki jest napisane 16A.

Widzę, że kolega nie przyjmuje odmiennego zdania w temacie zab. zwłocznych.
    Nie wiem co kolega używa za spawarkę.

Osobiście zajmuję się przeglądami spawarek także transformatorowych i nie zdarzyło się żeby zab. B16A zadziałało.

Także pomimo tego, że kolega usunął mojego posta uważam, że zab. zwłoczne nie jest konieczne.
  • Poziom 38  
    To nie ja tylko ktoś z "władzy" najwidoczniej ten ktoś uznał że mam racje, palców w tym nie maczałem.

Serwisujesz pewnie spawarki z soft startem.
    Uwierz mi że te made in media markt bez soft startu potrafią sobie spalić B16 i też na nim normalnie pracować....
    Soft start to dodatkowa kasa, a spawarka musi się zmieścić w cenie 299zł z VAT ;).
    Czy to spawarka czy inny duży transformator bez softu będzie palił zabezpieczenie a toroidy w szczególności.
    3 fazowe są trochę lepsze pod tym względem, ale mowa o 1 fazowym byle czym....

Cytat:
    Osobiście zajmuję się przeglądami

Więc na pewno nie tymi z media markt, bo je w całości wynosi się na śmietnik a nie przegląda...., tam nie ma co przeglądać bo z transformatora nic nie zostaje ;) a sławetnego soft startu nie ma, więc nie ma nawet części do przeszczepów....
  • Poziom 13  
    POZDRAWIAM Drogi Kolego odspawarki-nie chcę Cię obrazić ale czy nie odczytałeś przypadkiem coś żle o poborze mocy? 7kw z jednej fazy? -musiały by być przynajmniej dwie.
  • Poziom 39  
    Zastanów się, czy faktycznie potrzebujesz spawać największym prądem jaki możesz ustawić w tej spawarce? Czy musisz używać elektrod 3,25 i 4mm? Używając elektrod 2,5mm (prąd 60-100A) też przecież można wykonać wiele prac spawalniczych...
    Kiedyś (co prawda używałem inwertera) na zabezpieczeniu B6 mogłem z powodzeniem spawać elektrodami właśnie 2,5mm przy prądzie 60-70A.