Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyka domowa ("inteligenty dom"), PLC

e.dom 31 Aug 2010 17:18 144743 141
Optex
 • #91
  bahus
  Level 12  
  Witam... Może nie jestem profesjonalnym elektrykiem ani elektronikiem ale programistą całkiem niezłym... Też robię system inteligentnego domu tyle że w moim przypadku jest to mieszkanie w bloku... Szczerze powiem że mnie cały system zamknął się raptem w 2000pln... jedyna różnica to taka że buduję go w oparciu o zwykły komputer PC. Obsługa sterowników poprzez USB i COM jest banalnie prosta a dodatkowo zyskałem możliwości jakich powyższy system nie ma..
  Po 1. Panel dotykowy przy wejściu oprogramowanie napisane dla bibliotek OPENGL więc pełne wsparcie wizualizacyjne w 3D(niestety wymaga to na tyle dużej wiedzy aby stworzyć praktycznie silnik 3D od podstaw do danego zastosowania) do tego podłączony drugi monitor w kuchni nad blatem aby swobodnie przeglądać przepisy np. z internetu. Sterownik serwomechanizmów do żaluzji oraz mieszkanie obłożone 11 czujnikami ruchu oraz 6 kamerami internetowymi, do tego czujniki wypływowe, skanery linii papilarnych itp... wszystko banalnie proste. Niestety do takiej zabawy trzeba faktycznie zryć mieszkanie do zera, ale koszt mniejszy (bez kabli) i elastyczność całego systemu jest o niebo większa.
  Więc warto się zastanowić czy inwestować w gotowe systemu czy zrobić je samemu bo tego na podbudowie pc nie ogranicza praktycznie nic a każdą nową technologię można wdrożyć w taki system praktycznie z marszu a w systemach dedykowanych często wiązać się to może z dużymi nakładami gotówkowymi. Dodatkowo jeśli chcę wdrożyć jakąś nową opcję systemu to dopisuję kilka linijek i po sprawie ...przykład ... sterowanie całym systemem i powiadamianie poprzez telefon komórkowy przenośne urządzenia wifi (palmtop,laptop,netbook,PSP,tablet) wystarczy napisać parę linijek kodu w programie do tego trochę w htmlu+action script ew. java i po sprawie a z tabletu mogę równie dobrze zrobić pilota do całego sytemu (bez względu na jakim jest systemie android,windows czy innym ważne aby obsługiwał internet i wifi) jak i wmontować jako włącznik światła. Wszystko co mnie ogranicza to własna wyobraźnia :D
  Nie chciałem tu nikogo do niczego przekonywać ale spójrzcie na to trochę inaczej a możliwości są NIEOGRANICZONE ... i jeszcze jedno... planujcie wszystko z góry bo później będzie problem... np pomimo iż nie macie projektora, nagłośnienia czy innych tego typu rzeczy to i tak pociągnijcie instalację pod te urządzenia bo kiedyś może się to przydać...
  Z miłych dodatków dodam jeszcze że system automatycznie raz dziennie kopiuje swoje dane wraz z całym oprogramowaniem domu na zewnętrzne serwery internetowe (obecnie 4) co zajmuje około 2 minut i może być wykonywane o dowolnej porze dnia nawet kiedy nikogo nie ma w domu (w końcu ma być to system inteligentny) przez co sam program jest zabezpieczony przed uszkodzeniami wraz z danymi pliki są szyfrowane wewnętrznym programem szyfrującym napisanym specjalnie na potrzeby systemu (program szyfrujący nosi nazwę Thunder X24) i do rozszyfrowania plików wymaga dodatkowo programu pośredniego który tłumaczy kod przed rozszyfrowaniem właściwym (kiedyś lubiłem bawić się w systemy zabezpieczeń i to tego pozostałość) a nawet jeśli cały sprzęt padłby w wyniku KATAKLIZMU to i tak sam program (wraz z plikami źródłowymi) jest do odzyskania (oraz z zapisami z kamer). A komputer na którym stoi cały system z serwerem kupuję za ok 300zł. Obecnie AMD Athlon 2Ghz, GeForce 6600 GT i 512MB DDRII, dysk 80GB więc nic poważnego.

  Kolejna fajna funkcja to pilot dwukanałowy zdalnego sterowania...
  Przykład:
  Przychodzi do mnie ekipa wnieść meble i zamiast powiedzmy klucza do drzwi w klatce dostają pilota... W programie ustawiam aby pilot przez powiedzmy 2 godziny pełnił funkcję sterowania elektrozamkiem na klatce i po sprawie... Nawet jeśli koleś w jakiś sposób dorobi drugiego pilota (powiedzmy że mieszkając w domu elektrozamek otwierałby drzwi wejściowe) to i tak nic mu z tego nie przyjdzie bo po 2 godzinach pilot już nie będzie obsługiwany przez system a powiedzmy będzie odpowiedzialny za wyłączenie całego oświetlenia w domu lub całkiem nieaktywny bo przy pomocy PC zczytuję tylko stany przekaźników odbiornika a same funkcje przypisuje już sam system i sterowanie odbywa się przez procedury.Takich możliwości jest o niebo więcej.
  Dodatkowo system sam rozpoznaje użytkowników po twarzy, liniach papilarnych, kluczach USB i głosie ... i to wcale nie musi boleć.. a gotowe rozwiązania baaaardzo bolą i przy sytuacjach (Pseudokataklizmach) podanych wcześniej mamy ostro pozamiatane.
  Pomyślcie... bo warto.

  Pozdrawiam..
 • Optex
 • #92
  Pittt
  Level 32  
  Wszystko piękne robi wrażenie, zastanawia mnie tylko koszt utrzymania tej nowoczesnej technologii 24/365. Czy dla złudnej "wygody" zamknięcia żaluzji z kanapy za pomocą telefonu komórkowego czy też podlania w tenże sposób ogródka warto płacić dodatkową stówkę miesięcznie za prąd ? Czy system jakoś na siebie zarobi ? Mam na myśli coś więcej niż tylko kontrola temperatury czy dostępu. Sądzę że automatyka pod pretekstem oszczędności i ekologii w takim wydaniu to tylko pretekst. I suma sumarum trzeba do tego dopłacać. Nie szkoda kasy i środowiska na utrzymywanie takiego serwera ? Czy to tylko gadżety i spełnianie chłopięcych marzeń ?

  Apropo podlewania, to lipa w tym celu biegać z laptopem a nawet z telefonem. System tą czynność powinien wykonać wieczorem albo w nocy, wówczas z systemu jak i samego podlewania będzie największy pożytek.

  Nie krytykuje projektów jako takich. Poszukuję tylko sensu ich powstania w stosunku do ponoszonych kosztów.
 • #93
  bahus
  Level 12  
  Oj chyba nie doczytaliśmy (Pittt jeśli post dotyczy mojego opisu) .... to co tu napisałem to tylko wierzchołek góry lodowej.. sam serwer jest tak stworzony i oprogramowanie do niego tak napisane aby był w 99% autonomiczny, przecież z założenia ten system ma być inteligentny... Większość funkcji ustawiasz przy pierwszym odpaleniu programu i do każdego z kluczy. Czyli każdy z użytkowników ma swoje predefiniowane ustawienia włącznie z ulubioną muzyką która może pogrywać w tle lub ustawieniami radia internetowego... Sterowanie poprzez wszelkiego rodzaju piloty, laptopy i tablety to tylko dodatek który może umilić życie i w pewnym zakresie zwizualizować funkcje. Głównym założeniem przy tworzeniu systemu było sterowanie przez panel dotykowy oraz głosowo przez mikrofony umieszczone w mieszkaniu i ewentualnie przez słuchawki Bluetooth, a docelowo przez mikrofony wifi. Sam program może być wykonywany nawet na czymś takim

  http://allegro.pl/nowy-acer-aspire-revo-intel-1-6-160g-2g-gratisy-i1207104953.html

  do tego program został tak napisany aby zapewnić coś co ja nazwałem wsparcie dla łączy rozproszonych. Czyli każda z jednostek może realizować oddzielne zadania i co więcej może być włączana i wyłączana przez serwer w zależności od potrzeb, a zadania w przypadku awarii którejś z jednostek mogą być przekazywane na kolejną jednostkę ... a że nie wspomnę już o tym że sam serwer jak większość obecnie komputerów może przecież przejść w fazę uśpienia. Co też w pewnym stopniu docelowo można oprogramować... i tu pojawiają się zalety PC. Jedyne co trzeba zrobić to przeanalizować zakres potrzeb oraz przyszłej rozbudowy systemu i podsystemów przed napisaniem programu..
  System taki jest o tyle dobry że zabezpieczenia przeciwwłamaniowe, alarmy itp. to praktycznie prototypy a jeśli jest dobrze napisany to złamanie go graniczy z cudem. Bo gdzie przykładowy złodziej ma testować i uczyć się systemu oraz omijania jego zabezpieczeń jeśli drugiego takiego nie ma... Fakt że prototypy mają swoje wady ale jeśli sam stworzyłeś ten system to znasz go na tyle dobrze iż jesteś w stanie je w przyszłości znaleźć i usunąć.

  Media takie jak telefon komórkowy w tym systemie będę używał raczej z odległości kilometrów (będąc w pracy czy na wczasach) niż będąc w domu. Ale i tu prędzej sprawdzi się stare dobre PSP z dostępem do WIFI i możliwością podglądu na żywo.Chociaż procedurę wizualizacji dodałem również dla telefonu w postaci MMS'ów... ale tylko w razie potrzeby.

  Dodam jeszcze że sam system obecnie nosi nazwę AHMS3 (advanced home management system 3) już 3 bo pozostałe 2 były dla mnie niezłą nauką gdzie doszedłem do momentu w którym musiałem zaczynać od nowa bo założenia programowe były niewystarczające. Ale obecnie system daje radę.. Kiedyś powstanie jego strona a i o tym nie zapomnę Wam napisać.
  Jak na razie remont i modyfikacje... Alea iacta est

  Dodam Wam jeszcze jeden smaczek... na podbudowie tego systemu w przyszłości będę chciał zrealizować funkcje rzeczywistości rozszerzonej... Jeśli ktoś czytał to wie o czym mówię... Może być niezła jazda, wyświetlanie przepisów w powietrzu podczas gotowania, gwiezdne wrota w pokoju :D. Już o tym sporo myślałem i da się to zrobić. A technologia która to umożliwia jest już do kupienia i to za psie pieniądze, i same przeżycia mogą zastąpić niejeden lunapark. Np. Wyobraźcie sobie że mieszkacie w smętnym blokowisku i jedyne co widzicie za oknem to betonowe klocki.. Wystarczy założyć specjalne okulary np takie:
  http://www.youtube.com/watch?v=MOr_mtKYGQ8&feature=related
  i oprogramować je. A waszym oczom za oknami może pokazać się wspaniały krajobraz, góry, jeziora, morze ... lub np marsa :D
  Lub przychodzi do Was teściowa. Sadzacie mamusię na kanapie zakładacie jej okulary.. parę kliknięć i już z góry Waszych mebli leje się wprost na podłogę wodospad. Jeśli dodamy do tego śledzenie samego użytkownika przez kamery zainstalowane w domu i przetwarzanie tych danych na środowisko 3D (w sumie to już technologia motion capture) to macie w pełni interaktywne trójwymiarowe środowisko w którym możecie zrobić WSZYSTKO. Nawet wyświetlać obraz w powietrzu i tak ja np. oglądam swój film wyświetlany w powietrzu o wymiarach projekcyjnych 100 cali a żona brazylijskie seriale w tym samym miejscu.Oboje oglądamy co innego nie przeszkadzając sobie, a do tego żaden sprzęt telewizyjny nie zajmuje nam ani centymetra przestrzeni i nie pobiera ani grama prądu. Zastosowań takich są setki. Począwszy od wizualizacji technicznych czyli typowo do pracy po wizualizacje typowo do zabawy lub te które ułatwią nam życie codzienne...
  W dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe... zależy tylko jak daleko sięgniecie.

  Automatyka domowa ("inteligenty dom"), PLC

  Powyżej znajdują się zdjęcia poprzedniego systemu AHMS2 podczas testów wyświetlania i obsługi dwóch monitorów jednocześnie oraz wczesne fazy montażu panelu dotykowego.

  Pozdrawiam
 • #94
  kaziowichura
  Level 14  
  Quote:
  Wiele czasu zmarnowałem szukając zaworów elektromagnetycznych na 24VDC. Mam wrażenie, że przekopałem cały internet i pewnie ktoś z czytających rozpozna mnie jako owego natręta, który wypisywał maile i nieustannie pytał o zawory do ogrodu

  11$ to za wysoka cena??
  ibej :D

  Sprzęt wysokiej jakości to może nie jest. Ale czy wam się to podoba czy nie to cena zaworów jest taka a nie inna z dwóch faktów:
  1. Marże importerów
  2. Masa metalu potrzebna do ich wykonania (mosiądz (a więc po części miedź), no i obróbka skrawaniem tania nie jest mimo wszystko)

  Ale trudno, w USA popularne są spinkler valves zrobione z PVC - konstrukcyjnie to w gruncie rzeczy większe zawory od zmywarek, pralek itd. Oczywiście niech wam się nie wydaje, że te metalowe są jakieś inne lub mniej awaryjne... I tak 95% problemów wynika z dostania się paprucha na membranę lub zatkania tego otworku wyrównującego ciśnienie miedzy oba jego częściami

  Gdybyś miał kropelkowe podlewanie to nawet pralkowe za 20PLN z allegro dały by radę :-D
  A już za ok 35 masz takie potrójne.

  A jako ogrodnik dodam ci od siebie, że nie ma bata by zrobić dobre automatyczne podlewanie w ogrodzie. Każda roślina ma inne wymagania odnośnie wody i tyle. Nigdy to nie da idealnych rezultatów.


  Co do samego projektu to respect, ale zgadzam się z resztą - przerost formy nad treścią. Parę czujników temperatury, kontrola oświetlenia w paru punktach domu, zamek elektryczny ? - ok...
  ale już kontrolowanie każdego gniazdka to przesada

  Ktoś to już powiedział, ale temat wydaje siębyć reklamą pewnej firmy :D
 • #95
  bahus
  Level 12  
  Quote:
  A jako ogrodnik dodam ci od siebie, że nie ma bata by zrobić dobre automatyczne podlewanie w ogrodzie. Każda roślina ma inne wymagania odnośnie wody i tyle. Nigdy to nie da idealnych rezultatów.


  Może i tu wtrącę swoje trzy grosze. Czyżby PC znowu górą ?? Rozwiązanie jest proste.Wystarczy że zautomatyzujesz sterowanie dyszami i głowicą do podlewania i po sprawie. Do tego można użyć jednego lub kilku serwomechanizmów, jeśli Ci się nie chce ciągnąć okablowania to robisz to komunikację ze sterownikiem serwomechanizmów na radiówce, a w oprogramowaniu przestrzeń ogrodu dzielisz na strefy na które ma być nakierowywana głowica przez serwomechanizmy. Następnie w programie ustawiasz czas podlewania i godziny a nawet wg miesięcy i pór roku lub temperatur dla każdej ze stref, obserwujesz rezultaty i ew. później korygujesz.
 • #96
  kaziowichura
  Level 14  
  Podlewanie to wbrew pozorom nie jest taka łatwa rzecz. Dzięki temu mam więcej kasy bo ludzie zalewają swoje rośliny zbyt dużą ilością wody lub zasuszają je na maksa :D

  Przy gruntowych to już lepiej wygląda, ale też nie jest idealnie bo luidzie potrafią niesamowite rzeczy wyczyniać :D

  Więc najprościej jednak wstawić zraszacze działające w całym ogrodzie i podlewać mało. Raz na pare dni wyjść i ewentualnie poprawić 'ręcznie' te które mają sucho.

  A najlepiej to projektować ogród odrazu z systemem podlewania do niego. Można wtedy zbić rośliny o określonych wymaganiach w jednej części, albo zrobić ogród idiotoodporny w oparciu o trawnik i 'skalniak' :D
  Ciężko coś tam spieprzyć
 • #97
  e.dom
  Level 10  
  Witam,

  Dzięki wielkie dla kaziowichura za podpowiedzi w sprawie zaworów. Fakt, nie zaglądałem na ebay, allegro natomiast przeszukałem. Gdy człowiek się nie zna na rzeczy, oczekuje, że ktoś mu powie, co należy zrobić. Stąd moje uporczywe szukanie 'firmowego' zaworu. Pomysł użycia tych od pralki na pewno komuś pomoże.

  Odnośnie reklamowania jednej firmy... cóż - niech ci, co chcą, korzystają z tego, co tu jest napisane. Nie bardzo mogę pisać o programowaniu i używaniu innego sterownika niż ten, który kupiłem półtora roku temu...

  Z nowych rzeczy: po przejściu przez wykorzystanie skryptów SSI przyjrzałem się bliżej gadżetom z pulpitu Windows Vista i Win7. Są one w całości napisane w html i javascipcie! Co więcej, kod niemalże każdego gadżetu ściągniętego z sieci można przejrzeć i przeanalizować. Po kilku tygodniach prób udało mi się sklecić aplikację, która przykleja się do pulpitu, z której można sterować głównymi funkcjami. Oto zrzuty z ekranu (tło jest 'pożyczone' z gadgetu RSSfeeds, ikonki pogodowe z Weather.Gadget, pozotałe ikonki z http://icons.mysitemyway.com/):

  Automatyka domowa ("inteligenty dom"), PLC

  Idąc od góry: wyświetlana jest temperatura zewnętrzna, stan czujnika opadów, temperatury 3 głównych pokoi. Poniżej są przyciski sterujace scenami (np: SC1 jest wieczór, SC2: oglądamy film) i przyciski do wybranych obwodow oświetlenia.

  Tak wygląda ekran przeglądu temperatur:

  Automatyka domowa ("inteligenty dom"), PLC

  Tak widok podlewania ogrodu:

  Automatyka domowa ("inteligenty dom"), PLC

  A tak widoku z kamery przed domem:

  Automatyka domowa ("inteligenty dom"), PLC

  Wszystko działa płynnie i wzorowo. Kwestie estetyczne są, oczywiście, do dopracowania.

  W kontekście tego, jak łatwo jest złozyć stronę html, która przy wsparciu javascriptu i skryptów SSI działa płynnie i bez problemów, przestaję widzieć sens kupowania dedykowanego panelu dotykowego. Tablety tanieją z kwartału na kwartał, komórki zamieniają się w smartphony. Za chwilę wszystko, co ma wyświetlacz, będzie można wykorzystać do sterowania... domem.

  Pozdrawiam,
 • #98
  e.dom
  Level 10  
  Kolejny temat, który chciałbym przedstawić i skonsultować to komunikacja z instalacją alarmową.

  Do instalacji alarmu zabierałem się z nieufnością, w poczuciu, że w domu nie mam nic wartego kradzieży. Ostatecznie jednak ekipa jednej z firm ochroniarskich zamontowała INTEGRE 64 z nadajnikiem GSM firmy Gorke ATG-SV1. Nie ingerowałem w wybór komponentów z prozaicznego powodu, jakim jest absolutny brak rozeznania. Na dziś jednak centrala alarmowa i nadajnik robią wszystko, co dla nich wymyśliłem.

  Komunikacja ze sterownikiem PLC odbywa się w najidiotyczniejszy z możliwych sposobów, czyli przez zwieranie obwodów. Do centrali domontowałem rozszerzenie CA-64 O-R, do sterownika jeden moduł wejść binarnych. Centralę zaprogramowałem tak, by sygnalizowała określone zdarzenia 1-sekundowymi impulsami. Pisząc to mam świadomość, że doświadczeni programiści wskażą możliwość komunikowania się z Integrą przez moduł RS232. Wiem, że byłoby to rozwiązanie bardziej elastyczne. Zwykłe zwieranie obwodów było jednak dla mnie prostsze do pojęcia i oprogramowania.

  Przekazywanie informacji o ruchu w pomieszczeniu otwiera przed ‘automatyką domową’ nowe możliwości. Pierwszym z pomysłów jest sterowanie oświetleniem. Temat jednak nie jest prosty - w domu rzadko sprawdzają się ‘zwykłe’ czujki ruchu, działające jako włączniki światła. By wszystko miało ręce i nogi a domownicy nie przeklinali ‘automatyka’ konieczne jest prześledzenie tego, czego jako użytkownicy oczekujemy.

  Na pewno chciałbym, by światło w określonych pomieszczeniach wyłączało się po określonym czasie nieaktywności. Jeśli dziecko (jak ma to w zwyczaju) opuści pokój i zapomni zgasić światła, sterownik, po odczekaniu jakiegoś czasu, powinien owe światło wyłączyć. Czas reakcji powinien być dostosowany do zachowania. Nie chodzi przecież o to, by żarówki zapalały się i gasły jak na klatce schodowej. Taka ‘oszczędność’ niechybnie uśmierci ‘energooszczędne’ żarówki. Co z łazienką? Co powie żona, gdy dłuższa chwila zadumy w trakcie kąpieli spowoduje nagłe zaciemnienie….?

  Na chwilę obecną światło w garażu zapalane jest po wykryciu ruchu. Zostanie zgaszone po 3 minutach od ustania wzbudzania czujki. Gdy jednak światło zostanie włączone ręcznie poprzez naciśnięcie łącznika ściennego, sterownik odczeka 10 min od otrzymania ostatniego sygnału z centrali alarmowej o wykryciu ruch zanim wyłączy obwód.

  Wykrycie ruchu w łazience powoduje włączenie jedynie oświetlenia nad lustrem pod warunkiem, że nie są włączone inne światła. Zgaszenie nastąpi po 1 minucie od ustania ruchu, chyba że zapalone zostanie dodatkowe światło. Wyszedłem z założenia, że niewielkie światło nad lustrem wystarcza tylko w trakcie nocnych wycieczek, lub jeśli do łazienki wchodzi się by np. zabrać ścierkę. Okres 1 minuty bezruchu w obu przypadkach jest wystarczający. W pozostałych sytuacjach użytkownicy potrzebują więcej światła i włączają dodatkowe obwody. Automatyczne wyłączenie nastąpi w takim wypadku po 10 minutach bezruchu.

  Opisane powyżej funkcje to dopiero początek rozważań. Nie chcę uczyć domowników skomplikowanych kombinacji klawiszy, które spowodują, że zegary zostaną włączone/wyłączone… Chodząc po domu zastanawiam się, na ile jestem w stanie przewidzieć kierunek/ścieżkę przemieszczania się domowników w zależności od pory dnia i rozkładu zapalonych już świateł. Nadal poszukuję algorytmu, który sprawi, że zachowania sterownika choć trochę nabierze cech ‘inteligencji’, terminu nadużywanego przecież od samego początku. Jeśli coś uda mi się wymyślić i zakodować – pochwalę się.
  Przy tej okazji chciałbym zapytać się osób znających się na systemach alarmowych: dlaczego czujki po wykryciu ruchu potrzebują chwili ‘ciszy’ by ponownie zasygnalizować wzbudzenie? Przekładając to na język moich potrzeb – w chwili obecnej, jeśli dziecko będzie przez 10 minut nieprzerwanie podskakiwać przed czujką, Integra wyśle do sterownika domowego tylko 1 impuls o ruchu - na jego początku. Czy da się to jakoś zmienić z poziomu programowania centrali alarmowej?

  Inną kwestią, jest uzbrajanie wybranych stref w momencie przyciśnięcia przycisku ‘dom idzie spać’. W chwili obecnej sterownik wyłącza wybrane gniazdka i obwody oświetlenia. Powinien też przekazać impuls do centrali alarmowej i uzbroić garaże. Rozbrojenie następować będzie po naciśnięciu innego łącznika ściennego, lub bez udziału użytkowników po np. godzinie 07:00.

  Ponadto włączenie się alarmu w nocy powoduje włączenie światła w sypialni.

  Nie mam jeszcze przekonania co do zasadności wykorzystania nadajnika ATG-SV1 i możliwości odbierania komend przez SMS do sterowania domem. Załączanie alarmu przez SMS jest w niektórych sytuacjach przydatne, ale włączanie/wyłączanie świateł i urządzeń….?

  Chętnie posłucham pomysłów czytających – zarówno w zakresie sterowania przez SMS, jak i dotyczące możliwych i celowych interakcji alarmu ze sterownikiem domowym
 • #99
  damian_g
  Level 11  
  e.dom wrote:
  Przekazywanie informacji o ruchu w pomieszczeniu otwiera przed ‘automatyką domową’ nowe możliwości. Pierwszym z pomysłów jest sterowanie oświetleniem. Temat jednak nie jest prosty - w domu rzadko sprawdzają się ‘zwykłe’ czujki ruchu, działające jako włączniki światła.

  No niestety czujki ruchu alarmowe średnio nadają się do sterowania oświetleniem. Z uwagi na potrzebę odporności na fałszywe alarmy, przetwarzanie sygnału i uruchomienie wyjścia trwa wyraźnie dłużej niż w zwykłych czujkach ruchu.

  e.dom wrote:
  Przy tej okazji chciałbym zapytać się osób znających się na systemach alarmowych: dlaczego czujki po wykryciu ruchu potrzebują chwili ‘ciszy’ by ponownie zasygnalizować wzbudzenie? Przekładając to na język moich potrzeb – w chwili obecnej, jeśli dziecko będzie przez 10 minut nieprzerwanie podskakiwać przed czujką, Integra wyśle do sterownika domowego tylko 1 impuls o ruchu - na jego początku. Czy da się to jakoś zmienić z poziomu programowania centrali alarmowej?

  Sprawdź w Dload jak długo czujka sygnalizuje naruszenie. Jak sądzę całe 10 minut. Natomiast impuls jest wysyłany raz, na początku naruszenia. Może zamiast impulsu daj na wyjściu sygnalizację naruszenia wejścia?

  e.dom wrote:
  Inną kwestią, jest uzbrajanie wybranych stref w momencie przyciśnięcia przycisku ‘dom idzie spać’. W chwili obecnej sterownik wyłącza wybrane gniazdka i obwody oświetlenia. Powinien też przekazać impuls do centrali alarmowej i uzbroić garaże. Rozbrojenie następować będzie po naciśnięciu innego łącznika ściennego, lub bez udziału użytkowników po np. godzinie 07:00.

  Idąc od końca: rozbrajanie nie powinno być automatyczne o określonej godzinie, ani zwykłym wyłacznikiem. Powinno być przez podanie kodu na klawiaturze. To naprawdę nic nadzwyczajnego - kwestia przyzwyczajenia.
  Analogicznie, uzbrajanie poprzez podanie kodu lub po prostu 0##. Alarm może sygnalizować uzbrojenie na wyjściu podłączonym do sterownika, który wtedy pogasi światło itd.

  e.dom wrote:
  Ponadto włączenie się alarmu w nocy powoduje włączenie światła w sypialni.

  Podobno lepiej, żeby to napastnik był oświetlony niż atakowany, czyli lepiej zapalić światło na zewnątrz lub w salonie, a nie w sypialni.
  Prawdopodobnie ty znasz swój dom na tyle, by w ciemnościach przejść i zobaczyć co się dzieje, nie będąc zauważonym, a włamywacz musi sobie poświecić.

  Z innych tematów: uzbrojenie alarmu na noc lub przy wyjściu z domu może wyłączać cyrkulację CWU, grzanie CWU w zasobniku, obniżać temperaturę, zmniejszać (czasowo wyłączać) wentylację mechaniczną
 • #100
  dominator1982
  Level 12  
  Mam pytanie

  Czy za pomocą wizualizacji (tej standardowej ze sterownika webvisu.htm) możesz tylko oglądać stan np. światła czy też możesz zmieniać stan Włącz/wyłącz.
 • Optex
 • #101
  e.dom
  Level 10  
  Witam,
  Po kilku próbach udało mi się ustawić czujki tak, by działały nie utrudniając życia. Prawdą jest, że czujki alarmowe, jak pisał damian_g, nie są tak szybkie jak zwykłe czujki, trzeba to wziąć pod uwagę przy projektowaniu systemu.

  Co od oświetlania napastnika a nie domowników – zgadzam się w pełni. Przygotowuję odpowiednie ustawienia. Nie zgadzam się natomiast co do obostrzeń rozbrajania. Na pewno załączenie alarmu z klawiatury wymaga rozbrojenia z klawiatury. Jeśli jednak przed pójściem spać jednym przyciskiem uzbrajam garaże, powinienem być też w stanie rozbroić je rano tym samym przyciskiem. Nie widzę tu zagrożenia - jeśli jestem naiwny - alarmujcie.

  Zostałem niedawno zainspirowany przez jednego z czytelników forum, którzy przesłał mi swoje wizualizacje do sterowania system. Posiedziałem trochę nad programem graficznym i codesysem, wyniki poniżej:

  Automatyka domowa ("inteligenty dom"), PLC Automatyka domowa ("inteligenty dom"), PLC Automatyka domowa ("inteligenty dom"), PLC

  Wizualizacje dostosowane są do rozdzielczości mojego komputera. Pewnie dostępne miejsce dałoby się lepiej wykorzystać, pewnie graficznie widć amatora – cóż, jest jak jest. Grunt, że po dorobieniu takiego interfejsu graficznego, do sterowania przez komputer przekonała się moja żona ;)

  Jak zrobić taką wizualizację? Tło jest w formacie JPG, zrobione w programie graficznym. Wszystkie elementy aktywne dodane są w codesysie. Generalnie jedynym ograniczeniem zdaje się być wyobraźnia.

  Przy tej okazji odpowiadam na pytanie dominator1982: tak można sterować, taki jest też chyba sens wizualizacji. Przez załączone wizualizację steruję nie tylko oświetleniem, ale też temperaturą w pokojach, konfiguracją rolet, zegarami itd.

  Pozdrawiam!
 • #102
  zazul
  Level 12  
  Witam,
  Studiuję właśnie opis systemu na Pańskiej stronie i jedna rzecz rzuca mi się w oczy przy wykonaniu szafy: zakończył Pan skrętki wtykami RJ45 i wpina je od przodu patch panela. To się chyba robi na odwrót ;P - kabel ze ściany, jako stały element instalacji, wpina się od tyłu patch panela, a od przodu można łatwo wachlować wtyczkami do np. sterownika i zmieniać konfigurację.

  Można prosić o słówko na temat rolet? Jakiś namiar na typ? Czy spełniają się jako ochrona przed bezpośrednim słońcem (w sensie, czy nie zamieniają wnętrza w bunkier)?

  Pozdrowienia, wyrazy uznania i prośba o dalsze wpisy.
 • #103
  e.dom
  Level 10  
  Witam,

  z patch panelem jest najpewniej tak, jak Pan mówi. W moim wypadku panel dostałem z 'demontażu' likwidowanego zakładu, miał już rozrobione kable od strony ściany, ucięte na długości ok 50cm... Były więc niejako gotowe do podłączenia do sterownika...

  Gdyby jednak robić wszystko od początku - na pewno łatwiej byłoby okiełznać kable, gdyby te przychodzące z domu podpinać od tyłu. Ewentulany problem, jaki widzę, to łączenie jeden-do-wielu, jak w przypadku np. skrętki przychodzącej z zewnątrz budynku, z któej 2 żyły wykorzystuje piec (czujnik temperatury), a resztę sterownik PLC. Generalnie - bardzo słuszna uwaga.

  Co do rolet - nie podam producenta, bo strasznie się z nimi namordowałem. Nie chcę na forum umieszczać nieprzychylnych słów. Racje miał na pewno w jednym: jakie by nie były rolety, trzeba uważać na to, jak są montowane i jak spece od elewacji je zabezpieczą. W moim przypadku wiele trudności pojawiło się przez krzywe lub zachlapane prowadnice, dociśnięte skrzyntki itd.

  Co do ochrony przed słońcem - sprawdzają się super. Nie chodzi przecież o to, by zamknąć okno całkowicie (wtedy rzeczywiście robi się jak w lochu). Wystarczy opuścić je do 50% okna, by zrobił się półcień. W praktyce - w ostatnie upalne lato sprawdziły się super - od południa mam okna o powierzchni ok. 15m2

  Pozdrawiam,
 • #104
  eros81
  Level 14  
  neodym wrote:
  A ja ostatnio nabyłem dwie sztuki takiego czegoś:
  http://tanieogrzewanie.istore.pl/pl/przekazni...-plc-uklad-szr-sterowanie-przez-internet.html

  Byłem na początku nieufny ale jest to w pełni internetowy przekaźnik programowalny, taki lajtowy PLC właśnie do sterowania domem i obwodami elektrycznymi. Ma wbudowany zegar astronomiczny. Obsługa przez komputer jest banalnie prosta, jest symulator pokazujący jak zachowuje się urządzenie w trakcie programowania. Zresztą na youtube jest ze 20 filmów po Polsku. Program także po Polsku. Nie potrzeba znać się na programowaniu PLC. Obsługa przez internet z komputera lub telefonu komórkowego z Androidem, pełne szyfrowanie danych, nie jakieś tam byle co, gdzie zaraz się ktoś włamie i mały serwerek www do doraźnego podglądania parametrów. Co ciekawe nie potrzeba temu PLC jednostki centralnej. Każdy z tych sterowników PLC jest sam w sobie autonomiczny, a ty z własnego telefonu komórkowego programujesz sobie jakie funkcje chcesz obsługiwać w dowolnie wybranym własnym przekaźniku. Z PC-ta oczywiście jest pełny dostęp. Można mieć i 10 takich internetowych PLC i z jednej komórki przypisać każdemu dowolnie wybrane akcje. Dodatkowo jest do nich wielodostęp i możesz mieć obraz sytuacji równocześnie na kompie i kilku tabletach i telefonach.
  Tu jest instrukcja po Polsku:
  http://www.elkom.com.tw/relay_a/relay_a_Instrukcja_pl_013.zip
  i tu:
  http://www.elkom.com.tw/relay_a/pl_android_manual_02.pdf
  A tak wygląda jeden z nich w garażu. Steruje mi bramami, światłem, furtką, elektrozaczepem, sprawdza czy zamknięte bramy i podłączyłem do niego liczniki energii.

  skasowano z tematu o numerze 1420938 mod joy_pl skasowano z tematu o numerze 1420938 mod joy_pl

  Co ciekawe koszt rozbudowy to tylko koszt kolejnego PLC. Jak potrzeba kolejnych obwodów to wstawiasz kolejny i wprogramowujesz do telefonu komórkowego i do programu na PC.
  Za dwa tysiączki zrobiłem to co inni mi oferowali za 12 tysięcy !
  Obsługa przez telefon komórkowy bajka.


  No faktycznie,
  Kuszące rozwiązanie. Nie jest za drogie a 6 WE i 7 WY
  W takim tempie to za parę lat można będzie sobie samemu zrobić taką kompleksową instalację.
  Ciekawe na ile ten starownik jest kompatybily z altternatywnymi systemami co moim zdaniem ma BARDZO duże znaczenie.

  Pozdrawiam
 • #105
  cynamon
  Level 11  
  Witam, piękny projekt oraz wykonanie. Gratuluję Autorowi samozaparcia i konsekwentnego dążenia do celu. Osobiście wykonałem bardzo podobną instalację opartą na Wago 750-842. Włączniki mam niskąprądowe na 24v, a całe oświetlenia na modułach Wago 750-513 (dwa wyjścia przekaźnikowe 2A). Obecnie borykam się z problemem braku zegara czasu rzeczywistego w moim sterowniku (750-842) i planuję to rozwiązać którymś ze sposobów:

  1. zakup modułu 750-640 (moduł RTC)
  2. instalacja stacja pogodowej Elsner-WAGO
  3. Synchronizacja z czasu przez NTP.

  Niestety poległem na próbie oprogramowania synchronizacji czasu przez Internet i podjąłem wyzwanie zakupu modułu 750-653 (RS-485), oraz stacji pogodowej Elsner-Wago, która to ma wbudowany zegar DCF. Rozwiązanie to jest o tyle korzystne, że dostanę dodatkowo infomację o poziomie światła dziennego wraz z uwzględnieniem kierunku padania promieni słonecznych - w ten sposób można oprogramować ruch rolet w zależności od intensywności promieniowania słonecznego.

  Wago ma ciekawą notę aplikacyjną, wraz z gotową bibliteką, która umożliwia szybkie uruchomienie stacji pogodowej o której piszę.

  Moduł 750-653 jest dostępny obecnie na ebay'e za około 120 USD. Gdyby ktoś potrzebował taki moduł, to własnie finalizuję trasakcję i mógłbym domówić dla kogoś jeszcze jeden, dzieląc się z nim kosztami transportu (35 USD).
  Niestety sama stacja pogodowa jest bandycko droga i kosztuje według oferty z Elsnera 472 EUR. Czekam jeszcze na ofertę z Polski - może będzie taniej.

  Pozdrawiam,
 • #106
  palacz997
  Level 12  
  Po co te wydatki, po co te instalacje na niby inteligentny dom? Pytam po co?
 • #107
  eros81
  Level 14  
  palacz997 wrote:
  Po co te wydatki, po co te instalacje na niby inteligentny dom? Pytam po co?
  http://www.youtube.com/watch?v=peT7Yq0XydM

  Tylko w jaki stopniu ten sterownik jest kompatybilny z jakimkolwiek innym systemem inteligentnym (bacnet, eib itp.) ??
 • #108
  palacz997
  Level 12  
  eros81 wrote:
  palacz997 wrote:
  Po co te wydatki, po co te instalacje na niby inteligentny dom? Pytam po co?
  http://www.youtube.com/watch?v=peT7Yq0XydM

  Tylko w jaki stopniu ten sterownik jest kompatybilny z jakimkolwiek innym systemem inteligentnym (bacnet, eib itp.) ??


  Chyba nie jest. A w jakim celu ma byc kompatybilny? Kupiłeś, zamontowałeś, masz i używasz. Nic więcej nie dokładasz. Chcesz drugi do świateł w salonie to kupisz i masz, wprogramujesz jego wejścia i wyjścia do tego samego telefonu i komputera. To wszystko. Telefony i laptopy są w domu. Transmisja jest szyfrowana za to.
 • #109
  celcio
  Level 1  
  Witam wszystkich forumowiczów

  Jakiś czas temu również wykonałem sterowanie oświetleniem dużego domu z wykorzystaniem sterownika Wago. Miałem ten plus, że pojawiły sie dedykowane moduły Wago zawierające po 16 przekaźników wykonawczych w 1 module, przez co mogłem znacznie uprościć okablowanie.
  Faktycznie system posiada bardzo duże możliwości i ograniczony jest raczej przez fantazję twórcy aniżeli przez sprzęt.

  Ciekawym rozwiązaniem było zastosowanie barier IR do sterowania oświetleniem na schodach. Udało mi się znaleźć bariery firmy CEDES typu ELS263. Zasilane są 24V, bezpośrednio z zasilacza sterownika i podłączone bezpośrednio pod jego wejścia. Ich małe rozmiary idealnie nadają się do takich rozwiązań.

  Kolejną sprawą, może błahą, ale bardzo przydatną, było sterowanie wentylatorami w łazienkach. Załączają się dopiero po określonym czasie pobytu w łazience (np. po 2min.) i wyłączają się po np. 10min od wyjścia.

  Bardzo ciekawą funkcjonalnością jest możliwość swobodnej konfiguracji funkcji centralnych. Po co biegać przed wyjściem z domu lub danego piętra po wszystkich pomieszczeniach i sprawdzać czy światło jest wyłączone. Można do tego celu oprogramować jeden przycisk (wyłącz wszystko) i po kłopocie.

  Przymierzam się teraz do połączenia tego systemu z ogrzewaniem podłogowym. Chcę mieć możliwość indywidualnego sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Nie mogę tylko nigdzie znaleźć informacji na temat najlepszego sposobu sterowania obiegiem wody. Dokładniej, chodzi o to, że nie wiem czy zastosować zawory proporcjonalne (płynnie sterowane w zakresie 0-100%), czy dwustanowe (posiadają tylko dwie pozycje, otwarty-zamknięty). Jeżeli ktoś ma już doświadczenia związane z sterowaniem w systemach podłogowych, proszę o info.
 • #110
  msaklak
  Level 12  
  Do sterowania ogrzewaniem pogłogowym poszczegolnych stref w/g mnie niema sensu stosowac zaworow z plynna regulacja, ponieważ bezwladnosc takiego ogrzewania jest na tyle duza, ze czasy zalaczenie/wylaczenia na poziomie 2-3 minut powinny byc akceptowalne. ja na kazdej petli podlogowki w rozdzielaczu pozakladalem to: http://www.sklepogrzewanie.pl/index.php?page=...tegory_id=134&option=com_virtuemart&Itemid=53 i jak dla mnie spelnia swoje zadanie... mimo ze te silowniki sa podlaczone do zwyklych sterownikow temperatury ;)
 • #111
  e.dom
  Level 10  
  Witam,

  Pobawilem się trochę jQuery i stronami html, z których można wczytywać/zapisywać dane na sterownik PLC. Ostatecznie powstała strona, którą otwiera z łatwością standardowa przeglądarka zainstalowana w moim HTC Desire. Zrzuty z ekranu wyglądają następująco:

  Automatyka domowa ("inteligenty dom"), PLCAutomatyka domowa ("inteligenty dom"), PLCAutomatyka domowa ("inteligenty dom"), PLC Automatyka domowa ("inteligenty dom"), PLC Automatyka domowa ("inteligenty dom"), PLC

  Dziś nakręciłem też film, by pokazać, jak wszystko działa. Niestety jedyną kamerą, poza tą w telefonie, który filmowałem, jest webcam wbudowany w laptop. Konsekwencją jest mizerna jakość, trzaski i drżenie rąk ;) Proszę o wyrozumialość.  Pozdrawiam,
 • #112
  e.dom
  Level 10  
  Witam,

  Poniżej kilka przykładów wykorzystania jQuery:

  1. Do odczytywania stanów wyjść:

  Code: javascript
  Log in, to see the code


  2. Zmiany stanów.

  Zmienianie stanu jest trochę bardziej skomplikowany, bo wartość zmiennej sterującej trzeba zmienić na 1 i ponownie na 0. Robię to przy pomocy takiej funkcji:

  Code: javascript
  Log in, to see the code


  To, co naprawdę pomogło mi programować to:
  -możliwość ustawiania timeoutów,
  -proste odczytywanie stanów zapytań, anulowanie ich,
  -zarządzanie niepowodzeniem zapytań,

  Szczegóły można doczytać na http://jquery.com/, hasła: ajax, post, itd.

  W 'aplikacji', którą pokazałem na filmie, do każdego przycisku przypisane są zdarzenia .click, .flip oraz .read.

  .click sprawdza, czy nie ma nie zakończonego zapytania read (przypisanego do danego przycisku) i jeśli takowe znajdzie, anuluje je. Potem wykonuje wysłanie wartości 1 i 0 do zmiennej sterującej i w przypadku powodzenia wywołuje .flip, czyli graficzną zmiana stanu
  .read sprawdza, czy nie ma nie zakończonego zapytania write (z funkcji click) i jeśli takowe znajdzie przerywa funkcję. W przeciwnym wypadku odczytuje stan wyjścia i jeśli jest on inny od stanu wyświetlanego wywołuje .flip.

  Przy takiej konstrukcji odświeżanie stanu wszystkich przycisków na ekrenie sprowadza się do funkcji:

  Code: javascript
  Log in, to see the code


  Oto piękno jQuery!

  Pozdrawiam,
 • #113
  e.dom
  Level 10  
  Na zakończenie tematu kontrolowania sterownika przez javascrypty film z uruchomienia aplikacji na tablecie 'Leader v70' z Androidem 2.2.

  Kupiłem możliwie najtańszy tablet na allegro, a stronę html przerobiłem na niezależną aplikację działającą pod Androidem 2.2 (z pomocą środowiska Android SDK, Eclipse i PhoneGap). Mam w końcu w pełni działający touchpanel za 280 PLN, który poza tym, że kontroluje PLC, ma wszystkie typowe dla androida narzędzia. Napisanie 'aplikacji' nie wykracza ponad umiejętności potrzebne do stworzenia strony html. SCADA natomiast, przy kilku przypadkowych podejściach, wydała mi się dość trudna...

  Efekty poniżej:  Pozdrawiam,
 • #114
  darekirl
  Level 10  
  Wypas! Gratuluję wytrwałości! Też coś takiego zamierzam zrobić i parę pytań z związku z tematem:
  1. Czy na tablecie można wyświetlić i zmienić tygodniowy program sterowania ogrzewaniem czy nawadnianiem w ogrodzie?
  2. Czy istnieje możliwość zaprogramowania dzwonka tak aby po jego włączeniu na tablecie ukazywał się obraz z kamery przed domem?
  Nie pytam o kod bo z tym dam sobie radę, tylko czy w ogóle jest to możliwe bo wydaje mi się że najpierw tablet odpytuje sterownik a w drugą stronę raczej nie.  Powodzenia.
 • #115
  e.dom
  Level 10  
  Witam :)

  Myślę, że ustawianie tygodniowych timerów będzie trudne. Timery są dość dużymi obiektami i jest w nich b. dużo danych. Nie spodziewam się, by miało sens każdej dacie i każdej godzinie przypisywać inną zmienną, która byłaby czytana/ustawiana z zewnątrz... Nie wydaje mi się też, że można odczytać/przesłać informacje o całym obiekcie.

  Może dałoby się:
  1. Sprawdzić, czy przez zapytanie READPI może odczytywać zmienne typu STRING,
  2. Po stronie PLC 'przygotowywać' string, który zawierałby parametry danego timera, po stronie aplikacji rozbijać string na kawałki, przetwarzać i odsyłać również string, który byłby przetwarzany przez PLC.

  Co do kamery - myślę, że kwestia jest prostsza. Po stronie PLC potrzeba zmiennej, która otrzyma wartość TRUE w przypadku naciśnięcia dzwonka i którą resetować będzie jakiś timer (np. po 10 sec). Program na tablecie musiałby sprawdzać regularnie jej wartość, a gdy odczyta wartość TRUE, zresetować ją i wyświetlić obraz z kamery. Do sprawdzenia zostaje, czy (lub jak) zmusić program by odczytywał zmienne nawet gdy tablet jest w trybie standby i jak z tego trybu go wybudzić bez konieczności odblokowywania ekranu... to tak z grubsza. Wierzę, że się da, trzeba tylko dużo popróbować...

  Pozdrawiam,
 • #116
  comin
  Level 21  
  Piękne wykonanie, należy się 6+
  Mam propozycję, może udałoby się stworzyć oddzielny dział dla tego tematu.
  W sieci jest masa drogich lobbowanych systemów na które większość budujących często sposobem gospodarczym ludzi nie stać, a widać że zainteresowanie tego typu rozwiązaniem jest duże.
 • #117
  darekirl
  Level 10  
  Dzięki @e.dom za szybkie info :)
  Po pobieżnym obliczeniu kosztów zdecydowałem że taniej wyjdzie PLC Faltek'a, i jakiś tani routerboard sobie postawie z linux'em na pokładzie i serwerkiem www, dodatkowo zrobię na nim sieć lan/ podział łącza i wyświetlę info nt ściąganych danych przez każdy komputer w domu z możliwością blokady czasowej dostępu do neta dla dzieci - możliwości masa :)
  Nie myślałeś aby profesjonalnie się tym zająć? Ciekaw jestem jak z przepisami budowlanymi, bo niby teraz instalacja elektryczna to tylko zaznaczenie punktów na rzucie domu, ew. trzebaby dopłacić za przeniesienie szafy w projekcie, a z resztą chyba nie powinno być problemów przy odbiorze.

  comin wrote:

  W sieci jest masa drogich lobbowanych systemów na które większość budujących często sposobem gospodarczym ludzi nie stać, a widać że zainteresowanie tego typu rozwiązaniem jest duże.

  Nawet i nie stać tych którzy budują przy pomocy ekipy, a te systemy to w większości włącz/wyłącz światło pilotem lub na zbajerowanym ekraniku :)

  Dodam jeszcze że instalacja poprowadzona w gwiazdę to najlepsze rozwiązanie według mnie, każdą zmianę można wykonać w szafie nie ganiając po domu i rozkręcając puszek, a jeśliby ktoś już sobie zażyczył sterowanie rozproszone to i tam może w szafie sobie powkładać tyle urządzeń ile mu się tam zmieści, a w drugą stronę już się nie da nic zrobić.
 • #118
  EBC41
  Level 28  
  Hm... Tak patrzę na ten sterownik Wago i mam deja vu, bardzo przypomina Beckhoffa :). Chciało by się wręcz powiedzieć że to to samo tylko z rebrandem :) (tym bardziej że oprogramowanie też podobnie wygląda)..

  Ja bym jednak zastosował jakiś sterownik oparty na Intelowskiej '51 i program napisał w nieśmiertelnym języku assemblera. Zaleta jest taka że co by się nie działo zawsze jestem w stanie przywrócić to do porządku, a i szansa na awarię dużo mniejsza niż na PLC
 • #119
  e.dom
  Level 10  
  Witam,

  darekirl - cieszę się, że mogę pomóc. Ganeralnie uwaga ze strony czytających nakręca do tego, by w dalszym ciągu dzielić się tym, co udaje mi się poskładać.

  Co do profesjonalnego zajmowania się automatyką domową... hmmm... obecna sytuacja ma dwie zasadnicze korzyści - mogę traktować to, co robię, jako hobby oraz mam na to czas. Gdyby stało się to biznesem, obie powyższe kwestie uleciałyby w przeszłość...

  EBC41 - nie wiem, jakie są powiązania Beckhoffa i WAGO, znalazłem jednak artykuł mówiący, że obie firmy współpracowały przy tworzeniu sterowników. Zapewne więc jakoś tam dzielą się rynkiem.

  Jeśli natomiast chodzi o programowanie w assemblerze, jestem zupełnie odmiennego zdania. W całym projekcie cieszyło i cieszy mnie najbardziej to, że zwykły, przeciętny człowiek, jakim jestem, który na co dzień nie ma nic wspólnego z automatyką (...z prądem!), jest w stanie zaplanować, wykonać i zaprogramować system sterowania domem. Osoba, która zna podstawy jakiegokolwiek języka programowania, poradzi sobie z oprogramowaniem PLC w ST, jeśli tylko ma czas i jest wystarczająco dociekliwa. Nie ma, wg mnie, szans, by dało się to zrobić w programując w assemblerze.

  Powiem więcej - oczekuję, że w najbliższych latach programowanie stanie się jeszcze prostsze, ograniczone do kilku kliknięć myszką. Czemu by nie stworzyć strony www, z której, po wypełnieniu formularza, dałoby się ściągnąć propozycję programu do sterownika? To nie jest czarna magia!

  ..awaria PLC... Ufam, że bezpieczeństwo rozwiązań wykorzystywane w przemyśle jest wystarczająco duże by stosować je w prywatnych domach. Jeśli mój sterownik padnie, kupię nowy, przepnę 3 kable (zasilanie i skrętkę), wgram program i tyle...
 • #120
  darekirl
  Level 10  
  e.dom wrote:

  ..awaria PLC... Ufam, że bezpieczeństwo rozwiązań wykorzystywane w przemyśle jest wystarczająco duże by stosować je w prywatnych domach. Jeśli mój sterownik padnie, kupię nowy, przepnę 3 kable (zasilanie i skrętkę), wgram program i tyle...

  Dokładnie też mam takie zdanie, pracowałem w wielu zakładach/fabrykach, gdy się otworzyło szafę to istna sterownikowa dyskoteka 24/7, i jak to się ma w porównaniu z domem gdzie raz za czas coś tam się włączy/wyłączy. Do tego jeszcze kurz, pył, nieraz olej, opiłki metalu i co, maszyna się zużyła i na złom, a sterownik do magazynu jako część zamienna do nowej. Nigdy nie widziałem aby ktoś wymieniał sterownik i z pewnością w domu będzie służył przez lata, albo i nas przeżyje.

  Z tą stroną www/generatorem to ekstra pomysł, z pewnością gdy przybędzie więcej fanów, coś takiego powstanie ;)
  Pozdrawiam.


  edit:
  @e-dom jeszcze coś niejasne dla mnie, w związku z tymi timerami. Na wizualizacji którą stworzyłeś timery są ładnie przedstawione, czy w taki sposób nie można by zrealizować sterowania na tablecie? Wgrać wizualizację na serwer sterownika i czytać ją na przeglądarce na pełnym ekranie tabletu?