Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o wyłącznik czasowy

slowik110 05 Wrz 2009 16:38 3221 4
  • #1 05 Wrz 2009 16:38
    slowik110
    Poziom 8  

Witam
    Posiadam elektroniczny wyłącznik czasowy i nie wiem czy może on pracować z żarówką energooszczędna? Pytam ponieważ słyszałem gdzieś ze jak się używa elektronicznych wyłączników to żarówka szybciej skończy swoją prace. Bardzo proszę o uzasadnioną odpowiedz.

0 4
  • #2 05 Wrz 2009 17:19
    jaga134
    Poziom 24  

Piszesz,że posiadasz elektroniczny WYŁĄCZNIK czasowy a nie np.regulator napięcia.A przecież ręczne wyłączenie żarówki po np.godzinie pracy,też jest wyłączeniem czasowym.Zatem jeśli reczne wyłączanie żarówki nie powoduje jej uszkodzenia,to nie spowoduje tego jej wyłączenie przy pomocy przekaźnika,który jest najprawdopodobniej elementem wykonawczym tego elektronicznego wyłącznika.Inaczej ma się sprawa z elektronicznymi regulatorami oswietlenia,ale to już jest inna bajka.

0
  • #3 15 Paź 2009 13:46
    zar
    Poziom 1  

Też mam podobny problem. Otóż posiadam dwa włączniki/wyłączniki czasowe. Jeden to najprostszy mechaniczny jaki można kupić z diodą LED, która się zapala podczas włączania zasilania. Mam do niego podłączone 2 świetlówki kompaktowe. Nie zauważyłem żadnych efektów niewłaściwej pracy tych świetlówek.
    Drugi to timer Vicomed T 5020, do którego nic na razie nie podłączam, gdyż nie wiem czy to bezpieczne zarówno dla niego jak i dla świetlówek.
    Na opakowaniach świetlówek jest napisane, żeby nie używać ich do włączników elektronicznych ani do tych z podświetleniem.
    Wiem też, że firma Kontakt Simon produkuje urządzenie o nazwie WKSE, które po podłączeniu, likwiduje ewentualną niewłaściwą pracę świetlówek czy timera.
    Chciałbym zapytać czy możliwe jest podłączenie do timera T 5020 świetlówek kompaktowych, czy trzeba w nim coś zmodyfikować, oraz czy używanie tego timera z diodą jest bezpieczne?
    Jestem kompletnym laikiem, stąd moje wątpliwości.

0
  • #4 18 Paź 2009 00:35
    kraz73
    Poziom 27  

W tajmerze były zastosowane bodajże przekaźniki do załączania gniazd tylnych, ale łatwo to sprawdzić po zdjęciu obudowy. Jak są przekaźniki to nie ma problemów z podłączeniem świetlówek, jak tyrystory należałoby dodać przekaźnik chociażby na napięcie zasilania 230V.

0
  • #5 19 Paź 2009 09:02
    ksees
    Poziom 1  

Producent timera Vicomed ma swoja strone w sieci
    http://www.vicomed.eu/
    mysle, że można sie zapytać czy nie udostępniliby schematu..

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo