Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie czajnikiem za pomocą telefonu. Jak uruchomić?

05 Wrz 2009 22:01 6378 10
  • Poziom 10  
    Witam! Jestem początkującym elektronikiem i uczniem w technikum elektronicznym. Wpadłem na taki pomysł aby stworzyć proste sterowanie telefonem czajnika co przedstawia następujący schemat:

Ma to działać na zasadzie : pierwszy telefon dzwoni lub wysyła sms na ten drugi telefon. W drugim telefonie podświetla się ekran gdy ktoś dzwoni więc postanowiłem wykorzystać to w taki sposób, że gdy ktoś dzwoni to pojawia się napięcie na diodzie i byłby to sygnał wykonawczy 1. Dał bym go na wzmacniacz operacyjny tylko dalej nie wiem co może podawać ten sygnał dalej czy może to być np atmega8? i w jak mniej więcej powininien wyglądać ten program. Powinno być takie zabezpieczenie żeby podczas grzania się wody kolejne sygnały z telefonu nie uruchamiały i nie przedłużały pracy czajnika, jedynie po zakończeniu gotowania wody sygnał może go ponownie włączyć. I tu mam taką prośbę co sądzicie o tym pomyśle i czy dobrze procedurę działania wymyśliłem? Proszę o jakieś podpowiedzi co do wykonania. Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Jesli zamierzasz uzyć czajnik elektryczny włącznik zrobisz prawopodobnie w zasilaniu czajnika ja widze to tak ze czajnik masz przygotowany z wodą i załączonym włącznikiem od czajnika gdy przychodzi sygnał na kom sterujesz atmelka wystaw i odczekaj jak woda sie zagotuje to termik z czajnika sam sie wylaczy a po chwili odlaczysz napiecie i woda zagotowana minus to jest taki ze zagotujesz tylko raz, a drugi to reklamy z sieci na które nie masz wpływu tak wiec lepiej poszukaj jak podlaczyc kom aby reagowal tylko na jakis ciag znaków np. w smsie
  • Poziom 10  
    Właśnie już myślałem na temat z reklamami i innymi numerami i mam takie pytanie czy dało by sie zablokować reklamy i inne numery zeby tylko ten jeden numer był odczytywany za sygnal do gotowania wody? bo ja ten projekt to chce zrobić do szkoły na pokaz.
  • Poziom 10  
    Tylko że to jest w miare skomplikowane a mi chodzi o jak najprostrze tego wykonanie. A na np atmega8 można zrobić tak : idzie sygnał wzmocniony z diody z lcd telefonu, atmega odczytuje to jako 1 i uruchamia czajnik a gdy czajnik jest uruchomiony kolejne sygnaly go niewlaczą, jedynie po jego wyłączeniu się.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Układ do zdalnego włączania (ale nie wyłączania) czajnika elektrycznego z wbudowanym wyłącznikiem termicznym może wyglądać np. tak:
    Przy włączonym S2 oświetlenie fototranzystora Q1 spowoduje załączenie styków przełącznika Pk (NO) poprzez tranzystor Q2.
    Jeśli przełącznik (termiczny) czajnika S1 był wcześniej włączony - czajnik zacznie grzanie wody i po jej zagotowaniu - wyłączy się (S1).
    W trakcie działania czajnika nie jest ważne, czy Q1 jest oświetlony, czy też nie (kolejne ewentualne "dzwonki" telefonu).
    Przygotowanie układu do ponownego działania wymaga:
    -wyłączenia S2
    -nalania wody do czajnika :D
    -włączenia S1 w czajniku
    -włączenia S2
    -wykonanie telefonu :D
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dziękuje bardzo za pomysł myślałem że to będzie bardziej skomplikowane. Niepomyślałem ze za pomocą fotoelementu moge to zrobić bez rozbierania telefonu. Dziękuje jeszcze raz i jak będe miał jeszcze jakieś pytania to skieruje się do Pana. Pozdrawiam i dziękuje.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przy "ingerencji" we wnętrze telefonu można zamiast fototranzystora użyć transoptora (dioda wejściowa sterowana przez szeregowy rezystor z napięcia podświetlania wyświetlacza).
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Witam! Proponuje koledze zapoznać się z moim projektem:
    http://robert.zdunek.enetia.pl/sterownikgsm.html

Pozdrawiam :)

PS
    marcinekswierski napisał:
    czy dało by sie zablokować reklamy?

Tak, z tego co wiem to każdy operator umożliwia wyłączenie reklam. ...a ERA to już na pewno. :)
  • Poziom 10  
    Dziękuje za odpowiedź. Pana projekt postaram się zrobić dla własnego użytku koledzy napewno będą mi zazdrościć heh. Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Jeżeli wykorzystasz Siemensa C35 to zamiast baterii dorób mu zasilanie. :) Niestety C35 ma tak, że albo ładuje albo komunikuje się przez port szeregowy :)
    Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

marcinekswierski napisał:
    [...] Pana [...]

Nie przesadzajmy ;)