Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HDDClock - zegar z dysku twardego

mb1988 05 Wrz 2009 22:49 244940 236
 • HDDClock - zegar z dysku twardego
  Witam wszystkich.
  Nietypowo zacznę post od podziękowań. Przede wszystkim chciałbym podziękować przyjaciółce Natalii, która za pomocą żelowego długopisu tchnęła życie w ten kawałek elektroniki :). Podziękowania należą się także koledze Radkowi, który służył dobrą radą w czasie projektowania układu. Dziękuję również mojej mamie, która wynegocjowała dobre ceny u dostawców ;). Wspomnieć należy także kolegę Piotrka, który jeszcze w bardzo wczesnej fazie projektowania przeznaczył jeden ze swoich dysków na przemiał :).

  A teraz o projekcie. Inspiracją do wykonania tego urządzenia było to wideo. Postanowiłem odtworzyć taki zegar we własnym warsztacie, wprowadzając kilka ulepszeń oraz kładąc szczególny nacisk na estetykę całości.

  :arrow: Zasada działania
  W skrócie, zasada działania jest prosta - obracający się talerz posiada wyciętą szczelinę. Pod talerzem znajdują się diody RGB, spełniające rolę równomiernego podświetlenia. Odpowiednio modulowane światło diod daje efekt przedstawiony na fotografii.

  :arrow: Płytka główna
  Sterownik oparty został na mikrokontrolerze ATMEGA128. Od razu uprzedzę pytania forumowych malkontentów, mówiąc, że program nie zajmuje nawet 10% objętości pamięci flash. Jednak potrzebowałem dość dużej liczby peryferii by nie gimnastykować się zbytnio z aplikacją (całość napisana w C). Jako zegar czasu rzeczywistego zastosowałem układ DS1307. Silnik sterowany jest za pomocą dedykowanego sterownika TDA5140A pracujący w standardowej konfiguracji z datasheeta. Urządzenie wyposażone zostało w interfejs RS232, przez który już po złożeniu wszystkiego w całość można ładować nowe oprogramowanie, wykorzystując bootloader MegaLoad. Sterowanie obywa się za pomocą małego uniwersalnego pilota pracującego w standardzie RC5. Samo PCB wykonane metodą fotochemiczną, naświetlane sposobem "na kopertę".
  HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego

  :arrow: Podświetlenie
  Jako podświetlenia użyłem względnie jasnych trójkolorowych diod SMD. Diody umieściłem na małych płyteczkach, które połączyłem w łańcuch. Dodatkowo pod talerzem umieściłem wykonany z białego papieru pierścień, który dobrze odbija światło.
  HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego

  :arrow: Synchronizacja
  Synchronizację zapewnia układowi czujnik odbiciowy. W przeciwieństwie do czujnika szczelinowego, ustawiony może być na przeciwko krawędzi talerza, dzięki czemu w całości chowa się w obudowie. Impulsy z czujnika nie były zbytnio wyraźne, dlatego przed podaniem ich na uC są kształtowane komparatorem z histerezą.
  HDDClock - zegar z dysku twardego

  :arrow: Obudowa
  Obudowa została oczywiście oryginalna z dysku. Jednak musiałem dorobić kilka elementów maskujących. Wykonałem je z tworzywa, którego handlowa nazwa to reynobond. Wszystko pomalowane zostało czarnym sprayem. Czołówka wykonana z dwumilimetrowej plexi. Pod plexą została umieszczona grafika wykonana przez wspomnianą we wstępie Natalię :). Gniazdo zasilające oraz programujące zostało umieszczone z tyłu obudowy. Otwór od odbiornika podczerwieni wywierciłem natomiast z boku by nie psuć przedniego panelu, jednak układ reaguje bez problemu na komendy pilota. Poniżej zamieszczam kilka dodatkowych zdjęć zegara.
  HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego
  HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego
  HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego
  HDDClock - zegar z dysku twardego


  Link

  Jestem otwarty na wszelkie pytania i zachęcam do dyskusji :).

  You can find an article about your clock here: http://hackaday.com/2009/09/07/hard-drive-rgb-clock/


  Fajne!
 • SterControl
 • #2 06 Wrz 2009 02:27
  mggarbi
  Poziom 15  

  Świetny pomysł podziwiam :)
  -jakie koszty projektu ?
  -ile czasu poświęciłeś na realizacje ?
  -rowek w talerzu wycięty został czym???
  Pozdrawiam ((((((((((MG))))))))))

  Dodano po 1 [minuty]:

  a i jeszcze jedno czy Twój zegarek jest głośny w swojej pracy ???

 • SterControl
 • #3 06 Wrz 2009 02:49
  markovip
  Poziom 34  

  Projekt krąży gdzieś w Internecie, podaj stronę z której korzystałeś.
  Nie widzę przeciw wagi na talerzu, pewnie są duże wibracje i hałas.

 • #4 06 Wrz 2009 10:02
  mb1988
  Poziom 12  

  @ mggarbi
  Nie licząc dysku, ale wliczając inne elementy, plexę, zasilacz impulsowy oraz przesyłki, budowa wyniosła ponad 150zł. Urządzenie projektowałem ponad półtora miesiąca, ale to z uwagi na inne obowiązki, którymi byłem obarczony w domu. Rowek w talerzu wycięty zwykłą szlifierką kątową z założoną cienką, 1mm tarczą. Szybka, pewna ręka się przydaje :).

  @ markovip
  Jak już wspomniałem, projekt wykonałem jedynie na podstawie zamieszczonego na youtube wideo. Nie kontaktowałem się z autorem, nie korzystałem z innej strony. Stosowna przeciwwaga, wykonana z kawałeczka płyty CD, oczywiście na talerzu jest, ale ponieważ ma on dwie strony chyba nic dziwnego, że umieściłem ją na tej stronie, której nie widać :P. Wibracji prawie brak, hałas na poziomie coolera w laptopie (słyszalny, ale bardzo słabo).

 • #5 06 Wrz 2009 10:33
  SzymonHK
  Poziom 20  

  Kawał dobrej roboty, a efekt niesamowity, zapewne widzom opada szczęka. Jedene co moge zasugerować to wymianę talerza na inny z poprawnie wykonaną szczeliną, ta niestety nie jest promieniem i trochę psuje efekt, zwłaszcza na sekundniku.

 • #6 06 Wrz 2009 10:40
  daniell4
  Poziom 13  

  Coś pięknego. Właśnie na to czekałem :)
  Jakieś 2 miesiące temu projekt z filmikiem na którym się wzorowałeś był w DIY Zagranica. Od razu chciałem zrobić taki zegareczek ale ze względu na źródło które się okazało chińską stroną byłem zmuszony czekać na "polskiego gotowca" :D
  Schematy, wsady.... wszystko udostępniłeś (za co wielkie Ci dzięki) więc w tym tygodniu zabieram się do pracy :p

 • SterControl
 • #8 06 Wrz 2009 12:37
  mb1988
  Poziom 12  

  Najwięcej prądu ciągną diody i silnik i w sumie jest to około 1A przy 5V.

 • #9 06 Wrz 2009 12:43
  knivre
  Poziom 13  

  mb1988 napisał:

  :arrow: Synchronizacja
  Synchronizację zapewnia układowi czujnik odbiciowy. W przeciwieństwie do czujnika szczelinowego, ustawiony może być na przeciwko krawędzi talerza, dzięki czemu w całości chowa się w obudowie. Impulsy z czujnika nie były zbytnio wyraźne, dlatego przed podaniem ich na uC są kształtowane komparatorem z histerezą.


  A czy ten TDA1540 z którego skorzystałeś niema przypadkiem wyjścia tacho ?

 • #10 06 Wrz 2009 13:06
  organista
  Poziom 15  

  Aż dech zapiera :D

  Pytanie moje jest następujące, w jaki sposób zrealizowałeś wyświetlanie godziny, chodzi mi o to, na jakiej zasadzie to działa z tą szczelinką w talerzu? Ile tych diod tam jest pod tym talerzem, no i czy są ułożone wokół talerza, czy na płaszczyźnie pod talerzem?

 • #11 06 Wrz 2009 13:18
  mb1988
  Poziom 12  

  knivre napisał:

  A czy ten TDA1540 z którego skorzystałeś niema przypadkiem wyjścia tacho ?
  Owszem ma. Ale ze specyfikacji wynika, że nie da mi ono pożądanej przeze mnie informacji. W tym, że projekcie potrzebne jest dokładnie jedno przerwanie na jeden obrót. Poza tym datasheet też mówi o jakimś indukcyjnym dodatkowym czujniku umieszczonym w pobliżu magneśnicy.

  organista napisał:
  Ile tych diod tam jest pod tym talerzem, no i czy są ułożone wokół talerza, czy na płaszczyźnie pod talerzem?
  Hmmm, lepiej niż jest to pokazane na zdjęciach opisać nie umiem :P. Diody umieszczone są wokół i są zapalane w odpowiednim momencie. Światło przedostaje się przez poruszającą się szczelinę. Wszystko wykonywane jest cyklicznie dlatego mamy wrażenie stałego obrazu.

 • #12 06 Wrz 2009 14:45
  Marcin_PS
  Poziom 9  

  czyżby biedny dysk WD Caviar?Fajna konstrukcja,ale nie dla mnie do robienia,możliwości jest wiele,kreatywność popłaca.150zl koszt jak sie ma dysk moim zdaniem to nie dużo,a efekt powala...jestem godny podziwu.

 • #13 06 Wrz 2009 15:08
  hubartes
  Poziom 9  

  Wygląda niesamowicie ale trochę nie rozumiem zasady działania.

 • #14 06 Wrz 2009 15:21
  chicken123
  Poziom 11  

  Dech w piersiach zapiera. Moim zdanie jest świetnie wykonany i bardzo estetycznie. Sam chyba się nawet pokuszę o taki zegarek o ile znajdę jakiś dysk twardy....

 • #15 06 Wrz 2009 17:54
  tank_driver
  Poziom 16  

  Gratulacje. Niesamowicie przypadł mi do gustu Twój projekt. Myślę, że gdybyś zajął się w wolnych chwilach wytwarzaniem takich cudaków, byłoby na to sporo klientów.
  A co do szumów - gdyby udało się zrobić uszczelnioną obudowę, można by się pokusić o wytworzenie próżni wewnątrz, co powinno spowodować zmniejszenie się hałasu. Oczywiście jeśli łożyska dysku są sprawne.
  Pozdrawiam !

 • #16 06 Wrz 2009 18:30
  MG550
  Poziom 1  

  :D Jak dla mnie projekt bombowy, efekt piorunujący. Gratuluję.
  Zastanawiam się sam nad zrobieniem takiego cacka :D ale mam z pozoru dwa dla niektórych pewnie głupie pytania :D
  1. Czy na takie cacko nadaje się każdy dysk twardy chodzi mi tutaj raczej o to że widziałem dyski których nie dało się rozkręcić bo nie miały śrubek tylko nity chyba :D.
  2. Zastanawiam się skąd wziołeś takie malutkie diody i inne elementy, jakoś nie widziałem nigdzie takich :cry:.

 • #17 06 Wrz 2009 18:56
  creator
  Poziom 9  

  Witajcie, jestem nowy tutaj. Chciałbym zrobic taki zegarek sobie bo mam zepsuty dysk lecz mam problem podobny jak kolega wyzej... skad wzsiąść tą plyte glowna...

 • #18 06 Wrz 2009 19:09
  Ptolek
  Poziom 36  

  To ja może powiem, bo nie do wszystkich to dotarło, że jak widać płytka główna została przez autora zaprojektowana i wykonana własnoręcznie, w dodatku jest zaprojektowana specjalnie do tej konkretnej obudowy dysku twardego, co robi bardzo dobre wrażenie :) W związku z tym nasuwa się odpowiedź na pytanie, czy każdy dysk się nadaje. Tak, ale trzeba sobie zaprojektować płytkę drukowaną.

 • #19 06 Wrz 2009 19:22
  maly.borkowo
  Poziom 15  

  Odpowiem na pytania kolegów MG550 oraz creator - Na taką konstrukcję nada się każdy dysk, o ile ma sprawny silnik jak sądzę to prędkość obrotowa nie robi różnicy. A jeżeli są nitowane (chociaż chyba nie widziałem takich) to zawsze można rozwiercić, góra i tak zostanie zdjęta, a śrubki można dopasować później inne lub wcale nie używać (klej lub silikon?)
  Te małe diody to tak jak autor napisał diody SMD RGB do montażu powierzchniowego. A ta cała "płyta główna"... trzeba zrobić samemu, lub zamówić płytkę i wlutować elementy :)

  Co do samego projektu - wrażenie jest naprawdę powalające. Chętnie bym wykonał coś takiego, ale to chyba wykracza poza moje możliwości ;/
  Jeszcze zapytam dla pewności co do zasady działania, to jest podświetlony dół talerza i w odpowiednim momencie zapala się odpowiedni kolor, czyli na zasadzie popularnych wyświetlaczy widmowych (tak to się chyba nazywa?) z tym, że nie diody się kręcą, a sam talerz ze szczeliną tak?

  Pozdrawiam i gratuluję świetnego projektu!

 • #20 06 Wrz 2009 19:23
  creator
  Poziom 9  

  1. gdzie takie plytki robą?
  2. mb1988 moglbys wrzucic projekt tej plytki? w tym projekcie do sciagnięcia masz tylko projekt pleksi ..

 • #21 06 Wrz 2009 20:29
  Brutus_gsm
  Poziom 25  

  W pierwszym poście jest projekt płytki w formacie protel'a.

 • #22 06 Wrz 2009 20:53
  mb1988
  Poziom 12  

  Witam,
  Elementy zostały zakupione w TME, diody natomiast w MARITEXIE. Dysk który widzicie to Seagate 160GB i płytka została zaprojektowana dokładnie pod taką obudowę. Oczywiście sama elektronika na płytce, jest w stanie wysterować każdy dysk, niemniej jednak w przypadku użycia innego modelu najprawdopodobniej trzeba będzie samemu przeprojektować PCB.

  Co do zasady działania to napiszę jeszcze raz: jedyną rzeczą która porusza się w urządzeniu jest talerz ze szczeliną. Pod talerzem znajdują się diody, które równomiernie oświetlają papierowy pierścień. W dowolnej chwili wszystkie diody świecą na jednakowy kolor, ale światło może wydostać się jedynie przez szczelinę. Dlatego zmieniając kolor podświetlenia w rytm zmian położenia szczeliny możemy uzyskiwać wrażenie różnokolorowej tarczy.

 • #24 07 Wrz 2009 00:25
  mb1988
  Poziom 12  

  misiupan napisał:
  Czym odczytać pliki zawarte w katalogach do pobrania?, ewentualnie czy możesz to przekonwertować na hex czy bin dla wsadu, a schematy na pdf.
  PCB i schemat stworzone za pomocą PROTEL 99 SE. Kod napisany w środowisku WinAVR, skompilowany przy użyciu arv-gcc.


  ----------


  Dziękuję wszystkim za słowa uznania. Dorzuciłem w pierwszym poście załącznik ze schematem w pdfie dla tych którzy nie posiadają protela.

 • #25 07 Wrz 2009 11:36
  bassior
  Poziom 13  

  HAha 10/10 projekt super ale mam tylko 1 pytanie

  Co to za muza w tym filmiku? :D

 • #26 07 Wrz 2009 12:17
  raca3
  Poziom 10  

  Fajny projekt. Oglądałem podobne na http://perf.modder.ru/ .Niestety nie opisane tak szczegółowo (zresztą prawie wszystkie wykorzystywały zwykłe zegarki a nie elektronikę "dedykowaną") , poza tym opisy po rosyjsku :).

  Dobre bo polskie 10/10 za pomysł i wykonanie
  A szanownej koleżance Natalii 11/10 za artwork ;)

 • #27 07 Wrz 2009 12:18
  uhyt
  Poziom 13  

  Przyglądałem się trochę kodowi, przydałoby się odrobinę więcej komentarzy.

 • #28 07 Wrz 2009 13:06
  Kosmit
  Poziom 10  

  Kolego bassior z tego co ja kojarzę to jest Harry Gregson - Williams - Spies (Ryebot RMX)

  Oczywiście za projekt i wykonanie zegarka 10/10 :)

 • #30 07 Wrz 2009 14:56
  maras2003
  Poziom 29  

  Wydaje mi się że to wina aparatu / kamery i nagrywania z prędkością 24 klatek na sekundę ;) Tak samo jakbyś nagrywał monitor czy telewizor podczas pracy.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo