Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HDDClock - zegar z dysku twardego

mb1988 05 Sep 2009 22:49 262295 243
 • HDDClock - zegar z dysku twardego
  Witam wszystkich.
  Nietypowo zacznę post od podziękowań. Przede wszystkim chciałbym podziękować przyjaciółce Natalii, która za pomocą żelowego długopisu tchnęła życie w ten kawałek elektroniki :). Podziękowania należą się także koledze Radkowi, który służył dobrą radą w czasie projektowania układu. Dziękuję również mojej mamie, która wynegocjowała dobre ceny u dostawców ;). Wspomnieć należy także kolegę Piotrka, który jeszcze w bardzo wczesnej fazie projektowania przeznaczył jeden ze swoich dysków na przemiał :).

  A teraz o projekcie. Inspiracją do wykonania tego urządzenia było to wideo. Postanowiłem odtworzyć taki zegar we własnym warsztacie, wprowadzając kilka ulepszeń oraz kładąc szczególny nacisk na estetykę całości.

  :arrow: Zasada działania
  W skrócie, zasada działania jest prosta - obracający się talerz posiada wyciętą szczelinę. Pod talerzem znajdują się diody RGB, spełniające rolę równomiernego podświetlenia. Odpowiednio modulowane światło diod daje efekt przedstawiony na fotografii.

  :arrow: Płytka główna
  Sterownik oparty został na mikrokontrolerze ATMEGA128. Od razu uprzedzę pytania forumowych malkontentów, mówiąc, że program nie zajmuje nawet 10% objętości pamięci flash. Jednak potrzebowałem dość dużej liczby peryferii by nie gimnastykować się zbytnio z aplikacją (całość napisana w C). Jako zegar czasu rzeczywistego zastosowałem układ DS1307. Silnik sterowany jest za pomocą dedykowanego sterownika TDA5140A pracujący w standardowej konfiguracji z datasheeta. Urządzenie wyposażone zostało w interfejs RS232, przez który już po złożeniu wszystkiego w całość można ładować nowe oprogramowanie, wykorzystując bootloader MegaLoad. Sterowanie obywa się za pomocą małego uniwersalnego pilota pracującego w standardzie RC5. Samo PCB wykonane metodą fotochemiczną, naświetlane sposobem "na kopertę".
  HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego

  :arrow: Podświetlenie
  Jako podświetlenia użyłem względnie jasnych trójkolorowych diod SMD. Diody umieściłem na małych płyteczkach, które połączyłem w łańcuch. Dodatkowo pod talerzem umieściłem wykonany z białego papieru pierścień, który dobrze odbija światło.
  HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego

  :arrow: Synchronizacja
  Synchronizację zapewnia układowi czujnik odbiciowy. W przeciwieństwie do czujnika szczelinowego, ustawiony może być na przeciwko krawędzi talerza, dzięki czemu w całości chowa się w obudowie. Impulsy z czujnika nie były zbytnio wyraźne, dlatego przed podaniem ich na uC są kształtowane komparatorem z histerezą.
  HDDClock - zegar z dysku twardego

  :arrow: Obudowa
  Obudowa została oczywiście oryginalna z dysku. Jednak musiałem dorobić kilka elementów maskujących. Wykonałem je z tworzywa, którego handlowa nazwa to reynobond. Wszystko pomalowane zostało czarnym sprayem. Czołówka wykonana z dwumilimetrowej plexi. Pod plexą została umieszczona grafika wykonana przez wspomnianą we wstępie Natalię :). Gniazdo zasilające oraz programujące zostało umieszczone z tyłu obudowy. Otwór od odbiornika podczerwieni wywierciłem natomiast z boku by nie psuć przedniego panelu, jednak układ reaguje bez problemu na komendy pilota. Poniżej zamieszczam kilka dodatkowych zdjęć zegara.
  HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego
  HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego
  HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego
  HDDClock - zegar z dysku twardego


  Jestem otwarty na wszelkie pytania i zachęcam do dyskusji :).

  You can find an article about your clock here: http://hackaday.com/2009/09/07/hard-drive-rgb-clock/

  ============= ==== Dodano 19.02.2019 ====================
  Cześć wszystkim!

  Po prawie 10 latach naszła mnie ochota, żeby ponownie uruchomić zegarek i wprowadzić jedną zmianę. Jako, że z narzędziami z tamtej epoki jest już trochę ciężko i trzeba było się sporo nagimnastykować, żeby ponownie uruchomić projekt dorzucam jeszcze plik BOOTLOAD.hex będący właściwym dla tego projektu bootloaderem (komunikacja na UART1, baud 38400)

  Poniżej wklejam też kod prostego skryptu emulującego działanie programu MegaLoad, który można wykorzystać do wgrywania finalnej aplikacji.
  Code: python
  Log in, to see the code


  Skrypt testowany był na Pythonie 3.6.4 i wymaga zainstalowania dodatkowych pakietów np. poprzez wywołanie komendy:
  >>> python -m pip install pyserial bincopy

  Pozdrawiam wszystkich,
  mb1988

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  mb1988
  Level 12  
  Offline 
  mb1988 wrote 93 posts with rating 252, helped 0 times. Been with us since 2006 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  mggarbi
  Level 15  
  Świetny pomysł podziwiam :)
  -jakie koszty projektu ?
  -ile czasu poświęciłeś na realizacje ?
  -rowek w talerzu wycięty został czym???
  Pozdrawiam ((((((((((MG))))))))))

  Dodano po 1 [minuty]:

  a i jeszcze jedno czy Twój zegarek jest głośny w swojej pracy ???
 • IGE-XAO
 • #3
  markovip
  Level 34  
  Projekt krąży gdzieś w Internecie, podaj stronę z której korzystałeś.
  Nie widzę przeciw wagi na talerzu, pewnie są duże wibracje i hałas.
 • #4
  mb1988
  Level 12  
  @ mggarbi
  Nie licząc dysku, ale wliczając inne elementy, plexę, zasilacz impulsowy oraz przesyłki, budowa wyniosła ponad 150zł. Urządzenie projektowałem ponad półtora miesiąca, ale to z uwagi na inne obowiązki, którymi byłem obarczony w domu. Rowek w talerzu wycięty zwykłą szlifierką kątową z założoną cienką, 1mm tarczą. Szybka, pewna ręka się przydaje :).

  @ markovip
  Jak już wspomniałem, projekt wykonałem jedynie na podstawie zamieszczonego na youtube wideo. Nie kontaktowałem się z autorem, nie korzystałem z innej strony. Stosowna przeciwwaga, wykonana z kawałeczka płyty CD, oczywiście na talerzu jest, ale ponieważ ma on dwie strony chyba nic dziwnego, że umieściłem ją na tej stronie, której nie widać :P. Wibracji prawie brak, hałas na poziomie coolera w laptopie (słyszalny, ale bardzo słabo).
 • #5
  SzymonHK
  Level 20  
  Kawał dobrej roboty, a efekt niesamowity, zapewne widzom opada szczęka. Jedene co moge zasugerować to wymianę talerza na inny z poprawnie wykonaną szczeliną, ta niestety nie jest promieniem i trochę psuje efekt, zwłaszcza na sekundniku.
 • #6
  daniell4
  Level 13  
  Coś pięknego. Właśnie na to czekałem :)
  Jakieś 2 miesiące temu projekt z filmikiem na którym się wzorowałeś był w DIY Zagranica. Od razu chciałem zrobić taki zegareczek ale ze względu na źródło które się okazało chińską stroną byłem zmuszony czekać na "polskiego gotowca" :D
  Schematy, wsady.... wszystko udostępniłeś (za co wielkie Ci dzięki) więc w tym tygodniu zabieram się do pracy :p
 • #8
  mb1988
  Level 12  
  Najwięcej prądu ciągną diody i silnik i w sumie jest to około 1A przy 5V.
 • #9
  knivre
  Level 13  
  mb1988 wrote:

  :arrow: Synchronizacja
  Synchronizację zapewnia układowi czujnik odbiciowy. W przeciwieństwie do czujnika szczelinowego, ustawiony może być na przeciwko krawędzi talerza, dzięki czemu w całości chowa się w obudowie. Impulsy z czujnika nie były zbytnio wyraźne, dlatego przed podaniem ich na uC są kształtowane komparatorem z histerezą.


  A czy ten TDA1540 z którego skorzystałeś niema przypadkiem wyjścia tacho ?
 • #10
  organista
  Level 15  
  Aż dech zapiera :D

  Pytanie moje jest następujące, w jaki sposób zrealizowałeś wyświetlanie godziny, chodzi mi o to, na jakiej zasadzie to działa z tą szczelinką w talerzu? Ile tych diod tam jest pod tym talerzem, no i czy są ułożone wokół talerza, czy na płaszczyźnie pod talerzem?
 • #11
  mb1988
  Level 12  
  knivre wrote:

  A czy ten TDA1540 z którego skorzystałeś niema przypadkiem wyjścia tacho ?
  Owszem ma. Ale ze specyfikacji wynika, że nie da mi ono pożądanej przeze mnie informacji. W tym, że projekcie potrzebne jest dokładnie jedno przerwanie na jeden obrót. Poza tym datasheet też mówi o jakimś indukcyjnym dodatkowym czujniku umieszczonym w pobliżu magneśnicy.

  organista wrote:
  Ile tych diod tam jest pod tym talerzem, no i czy są ułożone wokół talerza, czy na płaszczyźnie pod talerzem?
  Hmmm, lepiej niż jest to pokazane na zdjęciach opisać nie umiem :P. Diody umieszczone są wokół i są zapalane w odpowiednim momencie. Światło przedostaje się przez poruszającą się szczelinę. Wszystko wykonywane jest cyklicznie dlatego mamy wrażenie stałego obrazu.
 • #12
  Marcin_PS
  Level 10  
  Czyżby biedny dysk WD Caviar? Fajna konstrukcja, ale nie dla mnie do robienia, możliwości jest wiele, kreatywność popłaca.150zl koszt jak sie ma dysk moim zdaniem to nie dużo,a efekt powala...jestem godny podziwu.
 • #13
  hubartes
  Level 10  
  Wygląda niesamowicie ale trochę nie rozumiem zasady działania.
 • #15
  tank_driver
  Level 16  
  Gratulacje. Niesamowicie przypadł mi do gustu Twój projekt. Myślę, że gdybyś zajął się w wolnych chwilach wytwarzaniem takich cudaków, byłoby na to sporo klientów.
  A co do szumów - gdyby udało się zrobić uszczelnioną obudowę, można by się pokusić o wytworzenie próżni wewnątrz, co powinno spowodować zmniejszenie się hałasu. Oczywiście jeśli łożyska dysku są sprawne.
  Pozdrawiam !
 • #16
  MG550
  Level 1  
  :D Jak dla mnie projekt bombowy, efekt piorunujący. Gratuluję.
  Zastanawiam się sam nad zrobieniem takiego cacka :D ale mam z pozoru dwa dla niektórych pewnie głupie pytania :D
  1. Czy na takie cacko nadaje się każdy dysk twardy chodzi mi tutaj raczej o to że widziałem dyski których nie dało się rozkręcić bo nie miały śrubek tylko nity chyba :D.
  2. Zastanawiam się skąd wziołeś takie malutkie diody i inne elementy, jakoś nie widziałem nigdzie takich :cry:.
 • #17
  creator
  Level 10  
  Witajcie, jestem nowy tutaj. Chciałbym zrobic taki zegarek sobie bo mam zepsuty dysk lecz mam problem podobny jak kolega wyzej... skad wzsiąść tą plyte glowna...
 • #18
  Ptolek
  Level 36  
  To ja może powiem, bo nie do wszystkich to dotarło, że jak widać płytka główna została przez autora zaprojektowana i wykonana własnoręcznie, w dodatku jest zaprojektowana specjalnie do tej konkretnej obudowy dysku twardego, co robi bardzo dobre wrażenie :) W związku z tym nasuwa się odpowiedź na pytanie, czy każdy dysk się nadaje. Tak, ale trzeba sobie zaprojektować płytkę drukowaną.
 • #19
  maly.borkowo
  Level 15  
  Odpowiem na pytania kolegów MG550 oraz creator - Na taką konstrukcję nada się każdy dysk, o ile ma sprawny silnik jak sądzę to prędkość obrotowa nie robi różnicy. A jeżeli są nitowane (chociaż chyba nie widziałem takich) to zawsze można rozwiercić, góra i tak zostanie zdjęta, a śrubki można dopasować później inne lub wcale nie używać (klej lub silikon?)
  Te małe diody to tak jak autor napisał diody SMD RGB do montażu powierzchniowego. A ta cała "płyta główna"... trzeba zrobić samemu, lub zamówić płytkę i wlutować elementy :)

  Co do samego projektu - wrażenie jest naprawdę powalające. Chętnie bym wykonał coś takiego, ale to chyba wykracza poza moje możliwości ;/
  Jeszcze zapytam dla pewności co do zasady działania, to jest podświetlony dół talerza i w odpowiednim momencie zapala się odpowiedni kolor, czyli na zasadzie popularnych wyświetlaczy widmowych (tak to się chyba nazywa?) z tym, że nie diody się kręcą, a sam talerz ze szczeliną tak?

  Pozdrawiam i gratuluję świetnego projektu!
 • #20
  creator
  Level 10  
  1. Gdzie takie płytki robą?
  2. mb1988 mógłbyś wrzucić projekt tej płytki? W tym projekcie do ściągnięcia masz tylko projekt pleksi ..
 • #21
  Brutus_gsm
  Level 25  
  W pierwszym poście jest projekt płytki w formacie protel'a.
 • #22
  mb1988
  Level 12  
  Witam,
  Elementy zostały zakupione w TME, diody natomiast w MARITEXIE. Dysk który widzicie to Seagate 160GB i płytka została zaprojektowana dokładnie pod taką obudowę. Oczywiście sama elektronika na płytce, jest w stanie wysterować każdy dysk, niemniej jednak w przypadku użycia innego modelu najprawdopodobniej trzeba będzie samemu przeprojektować PCB.

  Co do zasady działania to napiszę jeszcze raz: jedyną rzeczą która porusza się w urządzeniu jest talerz ze szczeliną. Pod talerzem znajdują się diody, które równomiernie oświetlają papierowy pierścień. W dowolnej chwili wszystkie diody świecą na jednakowy kolor, ale światło może wydostać się jedynie przez szczelinę. Dlatego zmieniając kolor podświetlenia w rytm zmian położenia szczeliny możemy uzyskiwać wrażenie różnokolorowej tarczy.
 • #24
  mb1988
  Level 12  
  misiupan wrote:
  Czym odczytać pliki zawarte w katalogach do pobrania?, ewentualnie czy możesz to przekonwertować na hex czy bin dla wsadu, a schematy na pdf.
  PCB i schemat stworzone za pomocą PROTEL 99 SE. Kod napisany w środowisku WinAVR, skompilowany przy użyciu arv-gcc.


  ----------


  Dziękuję wszystkim za słowa uznania. Dorzuciłem w pierwszym poście załącznik ze schematem w pdfie dla tych którzy nie posiadają protela.
 • #25
  bassior
  Level 13  
  HAha 10/10 projekt super ale mam tylko 1 pytanie

  Co to za muza w tym filmiku? :D
 • #26
  raca3
  Level 11  
  Fajny projekt. Oglądałem podobne na http://perf.modder.ru/ .Niestety nie opisane tak szczegółowo (zresztą prawie wszystkie wykorzystywały zwykłe zegarki a nie elektronikę "dedykowaną") , poza tym opisy po rosyjsku :).

  Dobre bo polskie 10/10 za pomysł i wykonanie
  A szanownej koleżance Natalii 11/10 za artwork ;)
 • #27
  uhyt
  Level 13  
  Przyglądałem się trochę kodowi, przydałoby się odrobinę więcej komentarzy.
 • #28
  Kosmit
  Level 10  
  Kolego bassior z tego co ja kojarzę to jest Harry Gregson - Williams - Spies (Ryebot RMX)

  Oczywiście za projekt i wykonanie zegarka 10/10 :)
 • #30
  maras2003
  Level 29  
  Wydaje mi się że to wina aparatu / kamery i nagrywania z prędkością 24 klatek na sekundę ;) Tak samo jakbyś nagrywał monitor czy telewizor podczas pracy.