Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenia wyrównawcze- problem

06 Wrz 2009 09:31 7666 3
 • Poziom 10  
  Witam, jest sobie nowy domeczek. Nie ma żadnych uziomów otokowych ani fundamentowych NIC. Nie będzie też odgromówki. Ale za to będą połączenia wyrównawcze. Budynek zasilany ze złącza kablowego z uziomem gdzie TN-C przechodzi na TN-C-S.

  Problem w tym gdzie podpiąć wyrównawcze:
  A) Do szyny PE w tablicy. Ale z tego co wiem to zupełnie sprzeczne z ideą połączeń wyrównawczych.

  B) Można wykonać uziom otokowy lub pionową szpile ale to drogie rozwiązanie, tym bardziej że będzie tam podłączone tylko kilka przewodów wyrównawczych.
  C) Rozwiązanie najlepsze...> Wzdłuż kabla zasilającego dom puścić bednarkę i podpiąć ją do uziomu w złączu.


  Jak myślicie ? Który wariant najlepszy ?

  Zapoznaj się z punktami: 11 i 11.1 i popraw tytuł!
  [Akrzy]
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  Moderator
  Nie jarzę.
  Na jakiej podstawie twierdzisz, że np. wbicie szpili jest drogie? Przecież to koszt 3 m odcinka rury ocynkowanej calowej i paru metrów bednarki.

  Dodano po 3 [minuty]:

  makosy napisał:

  C) Rozwiązanie najlepsze...> Wzdłuż kabla zasilającego dom puścić bednarkę i podpiąć ją do uziomu w złączu.


  Kolego, Ty masz robić wyrównanie potencjałów dla domku, a nie dla terenu.
  Zapoznaj się proszę, ze znaczeniem słowa "ekwipotencjalizacja"
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  makosy napisał:
  Witam, jest sobie nowy domeczek. Nie ma żadnych uziomów otokowych ani fundamentowych NIC. Nie będzie też odgromówki. Ale za to będą połączenia wyrównawcze. Budynek zasilany ze złącza kablowego z uziomem gdzie TN-C przechodzi na TN-C-S. Problem w tym gdzie podpiąć wyrównawcze
  Do najbliższego miejsca gdzie dostępna jest sieć masy budynku. Anteny też (obowiązkowo ! - nawet przepis na to jest), podobnie jak zabezpieczenia przepięciowe np. linii telefonicznej, kamer, zasilania (także "końcowe" klasy D).
  Nie zapomnij że bramofon, oddzielny np. garaż, magazyn, oświetlenie/alarm/kamery wokół terenu też mają być podłączone do tej sieci ... chyba że lubisz aby "samo się psuło bo burza była"... tak więc trzeba trochę pokopać, pospawać i... mieć spokój.
  Co to jest "sieć masy budynku" - to mądrze zrobione połączenia wyrównawcze, nie jest to drogie, można zrobić samemu (nawet w zamieszkałym budynku) i pełni jednocześnie kilka funkcji. Bez tego ekwipotencjalizacja (słusznie wspomniana przez Kolegę Retrofood) jest fikcją, podobnie jak ochrona prze LEMP (poszukaj co to), przepięciami, wieloma rodzajami zakłóceń (możesz się przekonać wpisując w gogle np. "uszkodzenia po burzy").
  Co do wbijania uziomów - w samolocie się nie stosuje, a instalacje są tam bardzo bezpieczne dzięki doskonałej ekwipotencjalizacji...
  Pojecie "sieć masy budynku" (common mesh bonding network / C-MBN, zamknutaja siec sojedinienii) było nie raz omawiane - poszukaj (na Elektrodzie, f.SEP, ISE i w literaturze : K.Armstrong, A.Charoy - ten ostatni jest dostępny nawet po polsku).
  Jeszcze raz powtórzę:
  Im dłuższe są połączenia wyrównawcze, tym mniej są one wyrównawcze.
  Połączenia wyrównawcze mają działać nie tylko dla DC/50Hz.
 • Poziom 10  
  Rozumiem że najlepiej byłoby wykonanie oddzielnego uziomu. Rozumiem to. Ale czy można od głównej szyny uziemiającej, do której są podłączone tylko 3 przewody wyrównawcze( wanna i inne pierdoły), pociągnąć bednarkę do uziomu złącza lub uziemionej szyny w złączu.

  Pytam bo na własne oczy widziałem takie rozwiązanie ale nigdy nie robiłem nic takiego. Dodam że zamiast bednarki do złącza pociągnięto po prostu grubszy przewód koło 7mm średnicy tak na oko....

  Kolega chyba również przegapił istnienie regulaminu forum, w tym jego punktów 11, 11.1 oraz 6. Zamykam (ostrzegałem w 1 poście).
  Ps. Skoro kolega to wszystko rozumie- to tego tematu być nie powinno.
  [Akrzy]