Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepływowy podgrzewacz wody - przeróbka

zybex 06 Wrz 2009 09:45 6273 14
  • #1 06 Wrz 2009 09:45
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Czy jest możliwe przerobienie przepływowego podgrzewacza wody o mocy 18KW (na siłę) na mniejszą? Przez cały czas mam odłączony drugi bieg i podgrzewacz pracuje tylko na dwóch grzałkach, jednak ta woda jest mimo wszystko za gorąca i trzeba ją mieszać z zimną. To niepotrzebna strata czasu i energii. Chciałbym, aby działała tylko jedna grzałka. Wiem, że to raczej niemożliwe, ale gdyby dać między fazy dwie grzałki połączone szeregowo, to czy pobór prądu były mniejszy?

• #2 06 Wrz 2009 09:49
    Darrieus
    Poziom 38  

Możesz tylko trzeba wiedzieć jak podłączyć jedną grzałkę, albo dwie szeregowo.
    Kwestia jak to jest teraz podłączone.

• #3 06 Wrz 2009 10:00
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

zybex napisał:
    Czy jest możliwe przerobienie przepływowego podgrzewacza wody o mocy 18KW (na siłę) na mniejszą? Przez cały czas mam odłączony drugi bieg i podgrzewacz pracuje tylko na dwóch grzałkach, jednak ta woda jest mimo wszystko za gorąca i trzeba ją mieszać z zimną. To niepotrzebna strata czasu i energii. Chciałbym, aby działała tylko jedna grzałka. Wiem, że to raczej niemożliwe, ale gdyby dać między fazy dwie grzałki połączone szeregowo, to czy pobór prądu były mniejszy?

Najlepiej byloby zainstalować podgrzewacz o mniejszej mocy.
    Skoro jednak się upierasz, to taką przeróbkę można zrobić, ale lepiej, gdyby zrobił to doświadczony elektryk, bo pytanie sugeruje, że na tej działce nie czujesz się pewnie.

• #4 06 Wrz 2009 10:13
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Być może wystarczy nie podać jakiejś fazy. W każdym razie jak zapytałem kiedyś kolegę, który montuje takie rzeczy, to powiedział, że nie da się bardzie osłabić grzania.
    Postaram się narysować schemat układu połączeń jaki jest w tym podgrzewaczu.

• #5 06 Wrz 2009 10:26
    retrofood

zybex napisał:
    Być może wystarczy nie podać jakiejś fazy. W każdym razie jak zapytałem kiedyś kolegę, który montuje takie rzeczy, to powiedział, że nie da się bardzie osłabić grzania.
    Postaram się narysować schemat układu połączeń jaki jest w tym podgrzewaczu.

Tak byłoby najlepiej.
    Znam uklad wewnętrzny Siemensa 24 kW i nie wydaje mi się, żeby to było niemożliwe. Bo tam nic nowego ani odkryć, ani wymyśleć nie można. Jest kilka możliwości konfiguracji połączeń i to wszystko. I tylko niektóre są wykorzystane do utworzenia stopni grzania i to te o uzyskiwanej wyższej mocy. Te z mniejszą mocą pozostają do wykorzystania.

• #6 06 Wrz 2009 10:40
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Narysowałem schemat połączeń. Jak wspomniałem przez cały czas mam wyłączony drugi bieg. Przewodu zerowego nie rysowałem, ale nie jest o nigdzie przyłączony do układu grzałek, a jedynie do metalowych elementów przez które płynie woda.

Schemat usunięty- dodaj tak, jak kolega niżej. W Twoim przypadku nawet strona się "rozjeżdża".
    [Akrzy]

• #7 06 Wrz 2009 10:47
    Darrieus
    Poziom 38  

Przepływowy podgrzewacz wody - przeróbka
    Wyjaśniać chyba nie trzeba...

• #8 06 Wrz 2009 10:50
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Wniosek z tego jest taki, że gdy teraz (po zrobieniu tej przerwy) włączę drugi bieg, to będę faktycznie miał pierwszy?

• Pomocny post
    #9 06 Wrz 2009 10:53
    retrofood

zybex napisał:
    Narysowałem schemat połączeń. Jak wspomniałem przez cały czas mam wyłączony drugi bieg. Przewodu zerowego nie rysowałem, ale nie jest o nigdzie przyłączony do układu.

I wszystko jasne. Grzałki masz połączone w trójkąt (niepełny), czyli każda na 400V. I pracują 2 szt. W związku z tym masz takie możliwości:
    1. Odłączyć jeszcze jedną grzałkę, pozostawić tylko jedną pracującą na 400V
    2. Zmienić konfigurację i podłączyć 2 grzałki na 230V każda (odpięć fazę od czerwonego i dać tam N)
    Zakładam oczywiście, że PE masz w porządku.

Dodano po 1 [minuty]:

zybex napisał:
    Wniosek z tego jest taki, że gdy teraz (po zrobieniu tej przerwy) włączę drugi bieg, to będę faktycznie miał pierwszy?

Napisz co rozumiesz przez pierwszy a co przez drugi, bo się pogubiłem.

• #10 06 Wrz 2009 11:01
    Darrieus
    Poziom 38  

Teraz działają dwie grzałki , jak wlączasz II bieg to działają trzy.
    Kiedy zrobisz tą przerwę będzie działać jedna grzałka , a jak włączysz II bieg to będą działać dwie zamiast trzech. (czyli tak jak masz teraz bez tej przerwy)

• Pomocny post
    #11 06 Wrz 2009 11:04
    hubertus 1
    Poziom 13  

Witam, z tego co piszesz to wynika , że masz bardzo mały przepływ wody przez ten podgrzewacz. Kiedyś awaryjnie zamiast napięcia międzyfazowego podłączyłem podgrzewacz z 230 V na grzałkę. Spróbuj takiej modyfikacji. To mocno zmniejszyło temperaturę wody wypływającej z podgrzewacza. W takim przypadku musiałbyś rozpiąć mostki między grzałkami, na przykład od lewej, 1 grzałka- demontaż przewodu od wyłącznika ciśnieniowego do grzałki, 2 grzałka - demontaż przewodu od lewej strony na rysunku do prawej strony 1 grzałki, 3 grzałka analogicznie jak druga demontaż przewodu lewa str. 3 grzałki do prawa str. 2 grzałki. Po tym zabiegu wszystkie przyłączenia grzałek z lewej strony powinny być wolne. Musisz je przemostkować razem wszystkie do przewodu zerowego N. W tym układzie grzałki dostaną pomniejszone napięcie do 230 V a co za tym idzie mniejszą moc . Zachowany zostanie włącznik II biegu . Czyli jeszcze jedna możliwość regulacji. Życzę powodzenia oraz zalecam ostrożność. Pozdrawiam.

• #12 06 Wrz 2009 11:04
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

retrofood napisał:

Bez żadnej ingerencji w układ I bieg to praca dwóch grzałek, czyli 12KW. Drugi bieg (załączany fabrycznym wyłącznikiem) to praca wszystkich trzech grzałek, czyli moc 18KW.
    Jak wspomniałem te 12 kW (czyli pierwszy bieg) daje i tak za gorącą wodę. Z drugiego biegu nigdy nie korzystam.
    Teraz po przeróbce (wykluczenie jednej grzałki) daje nam jakby pół biegu. Moje pytanie zatem brzmi, co będzie gdy włączę ten wyłącznik drugiego biegu.
    Na mój rozum układ będzie pracował tak jak mój dawny pierwszy bieg przed przeróbką, czyli z dwoma grzałkami (pierwszą z góry i tą dolną).

retrofood napisał:
    W związku z tym masz takie możliwości:
    2. Zmienić konfigurację i podłączyć 2 grzałki na 230V każda (odpięć fazę od czerwonego i dać tam N)

Wolę tę pierwszą możliwość. Nie wiem jak byłoby z poborem prądu w drugim przypadku. Chodzi mi tez o oszczędność energii, bo to bardzo drogo kosztuje (te przepływowe grzanie wody).

• Pomocny post
    #13 06 Wrz 2009 11:09
    Darrieus
    Poziom 38  

Patrz wyżej, bardziej łopatologicznie się nie da wyjaśnić.
    Przerobić prościej też się nie da.

Dwie grzałki podłączone szeregowo (410V) to będzie moc ~3kW , zdecydowanie za mało.
    Jedna grzałka podłączona na 230V zamiast międzyfazowo to też ~3kW.

• #14 06 Wrz 2009 11:15
    retrofood

zybex napisał:
    retrofood napisał:

Bez żadnej ingerencji w układ I bieg to praca dwóch grzałek, czyli 12KW. Drugi bieg (załączany fabrycznym wyłącznikiem) to praca wszystkich trzech grzałek, czyli moc 18KW.
    Jak wspomniałem te 12 kW (czyli pierwszy bieg) daje i tak za gorącą wodę. Z drugiego biegu nigdy nie korzystam.
    Teraz po przeróbce (wykluczenie jednej grzałki) daje nam jakby pół biegu. Moje pytanie zatem brzmi, co będzie gdy włączę ten wyłącznik drugiego biegu.
    Na mój rozum układ będzie pracował tak jak mój dawny pierwszy bieg przed przeróbką, czyli z dwoma grzałkami (pierwszą z góry i tą dolną).

retrofood napisał:
    W związku z tym masz takie możliwości:

Wolę tę pierwszą możliwość. Nie wiem jak byłoby z poborem prądu w drugim przypadku. Chodzi mi tez o oszczędność energii, bo to bardzo drogo kosztuje (te przepływowe grzanie wody).

Czyli wszystko OK.
    Ta druga możliwość też da ci oszczedność energii, ale pierwsza jest technicznie prostsza. Będzie działać tak jak chcesz. Czyli robisz przerwę tam gdzie krzyżyk i to wszystko.

• #15 06 Wrz 2009 11:17
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME