Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo prosty system alarmowy

TalkativeHamster5 06 Sep 2009 12:22 7592 13
Optex
  • Bardzo prosty system alarmowy

Banalny system alarmowy, który polecam osobom (tak jak ja) uczącym się. Mój pierwszy projekt tego układu był trochę bardziej skomplikowany, ale udało mi się stworzyć jego najprostszą wersję. Na schemacie przedstawiony jest układ z rezystorami 10k om i 1k om, jednak lepiej użyć dwa rezystory po 1k om.
    Jako D2 użyłem migającej diody LED oraz brzęczyka piezo dla ciekawego efektu.
    Gdy drucik zostaje przerwany, prąd popłynie przez R1 i złącze baza-emiter tranzystora, co spowoduje otwarcie T1 i zaświecenie D2. Układ ten można wykorzystać do zrobienia dowcipu znajomemu. Jestem absolutnym amatorem, wiec zbudowanie tego układu dało mi dużo satysfakcji. Pozdrawiam.:D

W załączniku zdjęcie układu, usunąłem.
    [Art]

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    TalkativeHamster5
    Level 10  
    Has specialization in: uczĘ siĘ
    TalkativeHamster5 wrote 9 posts with rating 35, helped 0 times. Live in city Mogilno. Been with us since 2009 year.
  • Optex
    Avatat
    Level 26  
    Witam!
    Układzik fajny. Kolego zmień posta, popraw ortografię, użyj opcji "Pisownia" bo straszne błędy porobiłeś, i następnym razem upomni cię moderator...
    Pozdrawiam!
    Edit: Widzę że już poprawiłeś - tak trzymaj! ;)
    kostek22
    Level 2  
    witam :) czy mógłbyś zamieścić zdjęcie tego alarmu w formie schematu? jestem początkujący, więc nie bardzo wiem jak połączyć elementy...
    z góry dziękuję :)
    pozdro :)
  • Optex
    TalkativeHamster5
    Level 10  
    Schemat jest załącznikiem, który dodałem. :D
    Volt
    Level 26  
    To to samo zdjęcie co w miniaturce jemu chodziło o dokładne połączenie kabli czyli np rezystor z czarnym kablem buzera i tak dalej.
    kostek22
    Level 2  
    dokładnie:) chodzi mi o schemat jaki ma na myśli Volt:P mam nadzieje że to nie problem:P
    pozdro:P
    TalkativeHamster5
    Level 10  
    Ja zmontowałem układ na płytce stykowej, więc mogę zamieścić zdjęcie płytki z podzespołami. Może być?:D
    TalkativeHamster5
    Level 10  
    Potrzebne będą:

dioda LED- zielona
    dioda LED- czerwona
    2x rezystor 1k om
    tranzystor CTBC548B
    brzęczyk piezo
    cienki drucik\przewód

Plus (bateria) do czerwonej i zielonej diody LED. Minus zielonej diody LED przez rezystor 1k om do bazy tranzystora. Minus czerwonej diody LED do plusa (czerwony przewód) brzęczyka. Minus brzęczyka przez rezystor 1k om do kolektora tranzystora. Drucik\przewód od bazy do emitera tranzystora. Minus (bateria) do emitera tranzystora.

Przepraszam za opóźnienie i pozdrawiam:D
    Avatat
    Level 26  
    Witam!
    W wolnym czasie narysowałem taki schemat:
    Powinien się zgadzać z opisem słownym.
    Pozdrawiam!

Moderated By Artur k.:

Ten schemat nie ma prawa działać!

TalkativeHamster5
    Level 10  
    Jeśli potrzebujecie schematu, pobierzcie załącznik. xD
    Artur k.
    Admin of Audio group
    W załączniku było tylko zdjęcie. Proszę Kolegę TalkativeHamster5 o zamieszczenie schematu ideowego - takiego jak zamieścił avatat, tyle że działającego.
    TalkativeHamster5
    Level 10  

Mam nadzieję, że pomoże.:D
    dominikustosz
    Level 10  
    Wszystko działa. ja zamiast drucika dodałem tam stycznik i wpakowałem to w futryne drzwi jak zamek jest otwarty to piszczy. dzieki temu nikt z domownikow nie zapomina zamkąć zamek.

Prosiłbym o podanie dokładnie co do tego ukladu trzeba dodac aby byl uklad zasilany z 230V a w przypadku braku zasilania z baterii 9V? (zeby sie samo przełączało gdy braknie prądu)

z góry dzieki za odpowiedzi.

P.S. jak do matoła prosze pisać, jak do matoła.