Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dopasowanie zwrotnicy przy zmianie wysokotonowca

06 Wrz 2009 13:03 2583 7
 • Poziom 14  
  Witam mam problem. Posiadam satelity dwudrożne Kef model Cresta, jeden głośnik jest od tonów średnio- niskich, a drugi to oczywiście wysokotonowy kopułkowy. Jedyne dane jakie posiadam to ze kolumny maja 75 wat max i 6 ohm, głośniki w nich maja po 6 ohm każdy. Zakupiłem tanio wysokotonowe głośniki wstęgowe Infinity emit K które maja 8ohm. Podłączałem je zamiast wbudowanego kopułkowca i graja detaliczniej,ale ciszej niż org. Niestety nie posiadam aparatury pomiarowej żeby dopasować zwrotnice wiec pozostaje mi posłuchać waszych rad i potestować. Załączam schemat zwrotnicy setelit kef i schemat zwrotnicy kolumn infinity gdzie jest wykorzystany emit K, może to pozwoli się do czegoś odnieść. O kolumnach kef moge napisać ze graja ładnie lecz trochę słychać dziurę w srednich, dlatego emity chciałbym dopasować tak żeby uzupełniały dziurę. Jeszcze do końca nie wiem w jakim celu sa dane dwie diody zenera przy wstęgowym emit k, to jest jakieś zabezpieczenie ? jakie diody mogę użyć? Pozdrawiam.
  http://www.infinity-classics.de/infinity/technik/manuals/Kappa_5_technical_sheet.pdf

  dopasowanie zwrotnicy przy zmianie wysokotonowca
 • IGE-XAO
 • Poziom 38  
  Proponuję najpierw wywalić kondensator 6,8 ohm, posłuchać, a następnie jeśli nadal będzie za cicho wywalić 1 ohm. Wtedy jednak nie możesz zbyt szarżować z głośnością, bo wyjdzie nam filtrowanie I rzędu na częstotliwości podziału około 6 khz.

  Gdy wstawiasz głośnik o impedancji większej niż ta na która jest liczona zwrotnica to w ten sposób obniżasz częstotliwość podziału - teoretycznie powinieneś więc odzyskać nieco średnich tonów.


  Zwrotnica ze specyfikacji głośnika cięła by go zbyt wysoko - średnich tonów byłoby jeszcze mniej.

  Obecnie niskotonowy jest odcięty na około 2,5 khz z dość silnym filtrowaniem (tzn dość szybko kończy odtwarzanie dźwięku po tym zakresie). jeżeli uważasz że dość ładnie przetwarza on średnie tony i poradzi sobie z wyższymi częstotliwościami to możesz śmiało wymienić kondensator 10uF na np 6,8 lub 4,7.

  Na głośnik wysokotonowy proponuje wtedy dać kondensator 2,2 uF (lub 3,3 uF gdy nadal będzie zbyt mało średnich tonów) i cewkę 0,3 lub 0,5 mH.


  Przetestuj te opcje i wybierz tą która wg ciebie gra najlepiej.
  dopasowanie zwrotnicy przy zmianie wysokotonowca
 • IGE-XAO
 • Poziom 14  
  Popróbuje. A patrzyłeś może na schemat kolumn infinity gdzie jest emit ? o co chodzi z tymi diodami zenera, jeśli one tam są odrazu koło głośnika wysokotonowego? Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  A masz ten schemat? Diody zenera zabezpieczają chyba przed podaniem zbyt wysokiego napięcia na głośnik wysokotonowy (albo prądu stałego? częściej w zwrotnicach można spotkać zwykła żarówkę na 24 v). W kolumnach diody stosuje się rzadko, dlatego tą kwestie pominąłem. Przy dobrym filtrowaniu (np 2 rząd, albo jakiś tłumik) nie ma obaw, że spalisz wysokotonówke.


  I pamiętaj, że 6 ohm to tylko ogólnie podana oporność. Zmienia się ona wraz z częstotliwością (popatrz na wykresy impedancji)

  Ten niskotonowy może mieć np 5,9 ohm w zakresie 600-2000 hz, a np dla 5 kh już 14 ohm - i te właśnie wartości należny uwzględniać przy projektowaniu zwrotnicy, a więc bez pomiarów impedancji chyba się nie obejdzie. Tak samo głośnik wysokotonowy, może mieć 8 ohm w szerszym zakresie, ale np na początku swojego pasma i ponad 30 ohm.

  Ewentualnie zmierz indukcyjność cewek w głośnikach i z prostego wzoru wyliczysz sobie wartości korektorów impedancji - wyrównują one impedancje do jednego poziomu, co pozwala poprawnie działać filtrom. Wtedy teoretyczne wyliczenia będą miały jakiś sens...
  http://kolumny.prv.pl/zwrotnicabi.php
 • Poziom 14  
  Oto schemat gdzie sa te diody zenera ktore tez mi sie wydaje ze zabezpieczaja wysokotonowke,a widze ze w kazdej kolumnie infinity gdzie jest wstega emit k znajduja sie takie diody,czyli 2xin5343b,znalazlem jedna taka ,a druga mam inna ale tez ma 5w i 7,5 v,wiec wrazie czego dam je. Pierwsze zobacze jak to bedzie gralo jak wyrzuce z toru wysokotonowki tlumik i na nisko-srednim torze zmienie konda, jesli to mnie nie zadowoli to wtedy bedzie trzeba niestety wyliczac.Pozdrawiam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 14  
  Witam, w kolumnach dwu droznych lub 3 wstegowiec emity jest mniej obciety niz u mnie w kolumnie. Ale zrobilem tak ze zmienilem tlumik wysokotonowca na 2,2ohm i konda od srednio-nisko na 6,8uf i mysle ze gra poprawnie i milo chociaz wiem ze bez pomiarow to nie to samo, lecz nie posiadam sprzetu do pomiarow.Dziekuje i pozdrawiam.