Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z ukladem sterowania układu pneumatycznego

06 Wrz 2009 13:04 2163 12
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mam problem zwiazany z układem sterowania dla układu pneumatycznego.
    Układ pneumatyczny jest juz zbudowany i nie ma zadnego problemu w jego
    dzialaniu. Niestety ukad sterowania 24V jest niedopracowany i tutaj
    prosil bym o pomoc. Uklad rozwierca plastikowa rurke.
    Uklad powinien spełniac dane wyznaczniki:
    Wkładamy detal do maszynki, czujnik wykrywa obecnosc. Nastepnie wciskamy
    przycisk i ma sie rozpoczac proces rozwiercania przez czas 1,2 sekundy.
    Po tym czasie silnik pneumatyczny powinien sie zatrzymac. Do tego
    momentu uklad przedstawiony ponizej spełnia oczekiwania. Lecz mam
    problem zwiazany z tym aby nie uruchomic poraz kolejny ukladu poprzez
    wcisniecie przycisku. Kolejne uruchomienie powinno nastapic dopiero po
    wyciagnieciu detalu i ponownym jego wlozeniu. Prosze o pomoc zwiazana z
    blokada przycisku przed jego kolejnym zalaczeniem w momencie gdy detal
    nie zostal uprzednio wyciagniety. Z góry serdecznie dziekuje. Ponizej przedstawiam w zdjeciach uklad wykonawczy(pneumatyczny) i układ sterowania ( niedopracowany)
  • Poziom 32  
    Widzę że kolega ma problem na poziomie.

Moje pierwsze pytanie na czym wykonany jest system sterowania czyżby na sterowniku PLC ?? i w razie możliwości prosił bym o opisanie od czego są dane styki na schemacie
  • Poziom 14  
    Dany układ ma byc zobiony na ukłdach stycznikowych czyli czasowki przekazniki itd...
    A wiec:
    SE1 - czujnik obecności detalu (czujnik optyczny, chyba ze ktos proponuje cos innego??)
    S1 przycisk start
    K1 - przekaznik ze zwłoka wyłaczenia ( odlicza czas 1,2 s czyli czas zalaczenia silnika )
    K1 - styk pomocniczy do przekaznika czasowego ( do zalaczenia cewki)
    Y1 - Cewka elektrozaworu załaczajacego zawor pneumatyczny ( zalaczenie silnika)

Schemat pneumatyczny:
    Spręzarki
    Uklad przygotowania powietrza
    Elektrozawór 4/2
    Silnik pneumatyczny
  • Poziom 32  
    crew1988 napisał:
    ... Lecz mam
    problem zwiazany z tym aby nie uruchomic poraz kolejny ukladu poprzez
    wcisniecie przycisku. Kolejne uruchomienie powinno nastapic dopiero po
    wyciagnieciu detalu i ponownym jego wlozeniu.

Musisz zrobić okład na przekaźnikach wykrywający brak detalu.

Najlepiej ściągnij sobie jakiś program typu logo soft lub easy soft do przekaźników programowalnych i tam zrób schemat na stykach i za symuluj.
  • Poziom 32  
    Wystarczy wstawić przekaźnik który z czujnik obecności detalu będzie pobierał sygnał i będzie rozwierał przycisk start, po prostu kiedy element będzie w "układzie" nie będzie mógł powtórnie zacząć działać.

Żadnych okładów nie musisz robić :D
  • Poziom 14  
    Kolego Jacur.
    Prosilbym o bliższe wytłmaczenie mi sterowania przekaźnikowego aby wykrywac obcenosc detalu. Jak właczyc do mojego układu dane przekazniki (gdzie je umiescic), gdzie umiescic styki pomocnicze? Moze jakis rysunek pomocniczy badz przerobke schmatu bys mi dołacył do postu. Bede bardzo wdzieczny. Niestety budżet projektu nie jest zbyt wysoki bo tak zastosowalbym sterowniczek..niestety kryzys i tylko styczniki, przekaźniki czasowe. Bede niezmiernie wdzięczny.
  • Poziom 32  
    Ale ja nie pisałem o wykonaniu tego na jakim plc tylko o wykorzystanie oprogramowania do tych PLC jako pomoc w symulacji, w przypadku gdy masz małe doświadczenie lub umiejętności w logice okładów przekaźnikowych.

A co do wytłumaczenia logiki to musisz wykorzystać układ przekaźnika z tkw. podtrzymaniem czyli popularnego RS-a lub nawet dwa takie układy.

Jeden RS załącza się w chwili naciśnięcia przycisku start i blokuje ponowne naciśniecie dopóki element znajduje się w uchwycie. to tyle na początek dalej wymyśl coś sam a w razie problemów pytaj.
  • Poziom 32  
    Jeżeli by zrobić to po prostu dwa styki jeden normalnie otwarty i jeden normalnie zamknięty zależne od siebie, czyli jeśli jeden jest otwarty to drugi zamknięty
  • Poziom 14  
    Kolego Blue_17.

Gdzi mam umiescic ten przekaźnik w moim schemacie. No i gdzie te styki pomocnicze zalezne od siebie wstawic?? Gdzie NO i gdzie NC?? W jakiej kolejności??
  • Poziom 14  
    Witam.

Pomyśl nad dodatkowym przekaźnikiem który załączałby się w momencie pojawienia się sygnałów S1 i SE, a wyłączałby się po zaniku napięcia na SE1.

Jeśli chcesz iść na gotowe otwórz link ze zdjęciem.

http://img246.imageshack.us/img246/4693/przekanikiopadajace.jpg

A układ Pneumatyczny na pewno jest poprawny ?

"Po tym czasie silnik pneumatyczny powinien sie zatrzymac." w Zaworze 4/2 na symulacji w Fluidzie cały czas się kreci,niezależnie od pozycji zaworu.Coś tu chyba nie gra ? Może zawór 3/2 ?
  • Poziom 14  
    W zbudowanym przez Ciebie ukladzie PE1 oznacza dla Ciebie czujnik optyczny??
  • Poziom 14  
    Tak.Zastosowałem taki przycisk ze względy na długie działanie sygnału z czujnika.