Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytania o tranzystory

mateo19851 10 Jun 2004 22:16 1122 6
 • #1
  mateo19851
  Level 16  
  Mam kilka pytań odnośnie układów polaryzacji tranz.
  Odnośnie układu potencjometrycznego : jak możemy ustalać napięcie Ube jeśli ma ono wynosić 0,7 V , a ja spotykam taki układ jak poniżej.
  I jak w tym układzie ustalić prąd bazy ??
 • #2
  andrew751
  Level 21  
  Hej, w T bipolarnym Ube jest stałe i wynosi 0,6-0,7 V a prad bazy ustalasz dobierając wartości R1 i R2. Pozdrawiam.
 • #3
  yego666
  Level 33  
  Ib=(Ucc-Ube)/R1 - Ube/R2.

  Ube w sprawnych krzemowych tranzystorach bipolarnych wynosi ok. 0.7 V.
  Dla tranzystorow germanowych wartosc ta wynosi 0.2V.

  Nic dodac, nic ujac :)
 • #4
  mateo19851
  Level 16  
  1)To w takim układzie co oznacza parametr tranzystora np. Ube max = 5V
  2) Drugie pytanie to o układ polaryzacji z wymuszonym prądem bazy . Jeśli chcemy sobie wybrać punkt pracy to właśnie rezystorem Rb. I jak teraz dobierać ten rezystor aby punkt pracy był optymalny ?? I czy ten prąd płynący przez ten Rb im większy tym lepszy ?? (oczywiście z umiarem)
  3) Trzecie pytanie to też o układy polaryzacji : Tranzystory bipolarne sterowane są prądowo - to projektując wzmacniacz chcemy by Ube = const. i było większe niż Ubep=0,6V I nie rozumiem tylko tego jak to zrobić by było stałe nie znając wartości sygnału (np. z komputera)
  4) 4 pytanie to o układ potencjometryczny : mając dzielnik Rb1 i Rb2 . To po co jest ten dzielnik jeśli napięcie na Rb2 (tym między B a E) jest takie samo jak Ube czyli ok 0,6V ??
 • #5
  adi-niunio
  Level 23  
  1) moja książka nic na ten temat nie podaje. Osobiście wnioskuje, że może to być max napięcie które nie spowoduje przepalenia tanzystora (może chodzi o temperature)

  2) punkt pracy jest optymalny gdy jest na środku lini prostej łaćzącej Ucemax i Icmax na styku z hiperbolą mocy. . Nie mialem czasy by zeskanować włąśnie taki wzór ch-ki wyjściowej tranz w ukłądzie WE ale poszukaj toi znajdziesz bo to b. popularne. ze wzrostem Ib rośnie Ic, więc nie można przesadzać.

  3) Ube zawsze jest const pod warunkiem że napięcie przyłożone do tego wejścia osiągnęło wartość progową (0,7V), reszta odkłada się na oporniku Rb.

  4) no właśnie po to żeby było 0,7 na złaczu i miała się gdzie odłożyć reszta, Ukłąd potencjometryczny daje nam możliwość zastosowania jednego zasilania do odpowiedniej polaryzacji tranzystora (Ube w kierunki przewodzenia, Ucb zaporowo)

  mam nadzieje że nic nie pomyliłem
 • #6
  mateo19851
  Level 16  
  Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie : w układzie potencjometrycznym jeśli dodamy kondensator bocznikujący Ce to spowoduje to że dla składowej zmiennej będzie Ce stanowił zwarcie i dlatego sprzężenie wprowadzone przez Re będzie tylko dla składowej stałej . A jesli nie będzie kondensatora ?? To wtedy sprzężenie będzie też dla składowej zmiennej ??
  I wtedy Ube będzie się zmieniało w takt sygnału wejściowego , co spowoduje zjawisko odwrotne do stabilizacji punktu pracy . :?