Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siec internetu radiowego na rj45

06 Wrz 2009 13:48 2012 28
  • Poziom 12  
    Witam,mam prośbę o pomoc. Mianowicie, u kolegi w domu są rozprowadzone gniazdka do internetu zakończone wyjściem rj45 , chcielibyśmy odbierać tam internet radiowy , czy jest możliwość podłączenia kabla z anteny na dachu do takiego gniazda na złączu rj45? Nie musi być na złączu nap RP-sma? Będzie odbierać na złączu rj45 i na zwykłej karcie sieciowej? Nie musi być karta do wireles lan?
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Mianowicie, u kolegi w domu są rozprowadzone gniazdka di internetu zakończone wyjściem rj45

Rozprowadzone tzn ? A do czego one wszystkie są podłączone ?

Cytat:
    będzie odbierać na złączu rj45 i na zwykłej karcie sieciowej?

Nie ma takiej możliwości.

Można postawić Acces Point w trybie klient, wtedy on ma wyjście RJ45 i możesz sobie podłączyć do zwykłej karty sieciowej.
  • Poziom 12  
    Więc jakby to najlepiej rozwiązać? A można by zakupić np bezprzewodowy router do netu radiowego i wtedy lapek odbierał by przez wifi?
  • Poziom 38  
    Dwa Acces Pointy, jeden w trybie klient (odbiera sieć od ISP) drugi w trybie AP router rozsyła sieć wewnętrzne po domu. (dodatkowo można podłączyć się po rj45)
  • Poziom 12  
    Może mi pan powiedzieć jak to zrobić? Rozumiem że do jednego podłączam kabel antenowy od anteny na dachu , co dalej?
    A jeśli chodzi o użycie jednego AP to wtedy także podłączam kabel antenowy i pod rj45 wtedy będzie działać na laptopie?
  • Poziom 38  
    Cytat:
    A jeśli chodzi o użycie jednego AP to wtedy także podłączam kabel antenowy i pod rj45 wtedy będzie działać na lapku?

Będzie, ale tylko po kablu.
    Jak chcesz radiem to potrzeba dwa AP.
    Zacząć trzeba od zakupów np. TP-Link TL-WA501G
  • Poziom 12  
    Oki,kupuje dwa takie TP-Link? Ma pan może gdzieś linka gdzie jest opisana taka instalacja, nie chce Pana obrzucać taką ilością pytań. A jeśli nie ma to może mi Pan napisać jak to zrobić krok po kroku. Acha ,am pytanko , dostawca netu bezprzewodowego na pewno będzie chciał MAC-a karty , a jakbym chciał żeby to działało na dwóch laptopach za pomocą wi-fi ?
  • Poziom 38  
    Po to jest funkcja klonowania mac w routerze.
    Wpisujesz do routera adres mac tej karty którą używałeś do tej pory i operator nie ma pojęcia że to router a nie twój komputer. Nie ważne ile podłączysz komputerów, od strony operatora jesteś widoczny jako jeden adres mac.
    http://www.atel.com.pl/doc/05467i_v_1_4_www.pdf
  • Poziom 12  
    TP-Link WR543G + TP-Link WA501G. Załóżmy że kupuje ten zestaw , kabel koncentryczny podłączam pod WR543G , a później łącze go z WA501G za pomocą kabla sieciowego zakończonego rj45,tak?
  • Poziom 12  
    Oki wtedy jak już podłącze , clone MAC wprowadzam w WR543g tak?Jak sprawdzić MAC kart Wi-Fi w laptopie? Tez za pomocą ipconfig?
  • Poziom 38  
    Yhy.
    Nazywa się 'adres fizyczny'.
  • Poziom 12  
    A jeśli Jeszce można spytać , jaki zasięg wtedy będę miał? Będę mógł korzystać w całym domu? Aha i raczej kabel koncentryczny skrócić do minimum i lepiej dać dłuższy połączeniowy pomiędzy routerami?
  • Poziom 38  
    Koncentryczny może mieć spokojnie te 5m, więc nie ma co przesadzać.
    Będziesz miał spokojnie w całym domu (a nawet poza...).
  • Poziom 12  
    A mam jeszcze pytanko, Kiedy konfiguruje routery ? Wtedy gdy mam już obydwa połączone czy najpierw podłączam pierwszego i go konfiguruje? Tzn chodzi mi o to czy punkt dostępowy też muszę jakoś skonfigurować?
  • Poziom 38  
    Najpierw ten który łączy się z ISP, bo jak sprawdzisz czy się połączył ? :P
  • Poziom 12  
    No fakt:)Tego drugiego konfiguruje tak samo ? A jak skonfigurować tego pierwszego? Podłączyć go do laptopa za pomocą rj45,tak?

Zacznie Kolega stosować wielkie litery tam gdzie są wymagane? Proszę poprawić wszystkie swoje posty.
    Gusioo.

A do punktu dostępowego można użyć np ANTENA WIFI 12dBI 41CM RP-SMA??są na allegro,nie chce podawać linka
  • Poziom 38  
    Jak łapiesz sygnał na laptopie to tym bardziej na antenie o zysku 12db. W laptopie jest pseudo antena jak ma 4db to luksus.
    Konfigurację lepiej robić na żywo nic ci czytanie nie da jak nie będziesz miał sprzętu w ręku, zresztą w instrukcji jest opisane tak trzy po trzy jak to skonfigurować, możesz sobie przejrzeć.
  • Poziom 12  
    Mam pytanko, wtedy łącze Ap z routerem za pomocą WAN?
  • Poziom 26  
    TP-Link WR543G konfigurujesz jako pierwszego. Podłączasz się do niego po skrętce (RJ45). Jak już "złapiesz połączenie" i będziesz mieć internet po kablu to na kolejnym TP-Link WA501G ustawiasz IP o jeden wyżej niż na poprzednim (łatwy dostęp przy rekonfiguracji) i łączysz oba urządzenia po portach LAN. Ustawiasz na drugim TPLinku sieć bezprzewodową i wyłączasz DHCP. Podłączasz się do ustawionej sieci bezprzewodowej i powinno działać.
  • Poziom 12  
    Dzięki,a jeszcze jeśli mogę spytać ,usługodawcy podaje MAC adres WR543G czy 501G?
  • Poziom 26  
    Tego, który odbiera sygnał czyli WR543G. Będzie on na nalepce bądź po wejściu do konfiguracji odczytasz. Również usługodawca będzie wiedział jak go "namierzyć" gdy będzie zestawiał połączenie do Ciebie od swojego nadajnika.
  • Poziom 12  
    A taki router posiada swoje oprogramowanie dzięki , któremu będę mógł sprawdzić jakość sygnału?

Dodano po 3 [minuty]:

Może ktoś mi opisać jak krok po kroku skonfigurować w/w 543g i 501g?
  • Poziom 12  
    Jeśli chodzi o adresy IP to 543G nadaje adres 192.168.1.1 a 501G 192.168.2.1 ?

Dodano po 2 [minuty]:

543G skonfigurować jako Client,a 501G jako router , tak? Coś trzeba jeszcze zrobić w ustawieniach?

Dodano po 1 [minuty]:

Jeśli chodzi o laptopy ,które będą pobierały sygnał bezprzewodowo , w nich mogę ustawić żeby IP pobierał automatycznie?

Dodano po 13 [minuty]:

W 543G skrętkę podłączam pod WAN czy LAN?
  • Poziom 30  
    oliwkowy napisał:
    A taki router posiada swoje oprogramowanie dzięki , któremu będę mógł sprawdzić jakość sygnału?

Nie spotkałem się z tanimi routerami, które miałyby wbudowany taki monitor.

oliwkowy napisał:
    Jeśli chodzi o adresy IP to 543G nadaje adres 192.168.1.1 a 501G 192.168.2.1?

Możliwe, bez znaczenia.

oliwkowy napisał:
    543G skonfigurować jako Client,a 501G jako router , tak? Coś trzeba jeszcze zrobić w ustawieniach?

Odbiorczy powinien pracować w trybie WISP, ten drugi w trybie AP. Pierwszy musi być ustawiony pod parametry podane przez ISP. Drugi powinien mieć włączone zabezpieczenia, żeby sąsiedzi się nie podłączali.

oliwkowy napisał:
    Jeśli chodzi o laptopy ,które będą pobierały sygnał bezprzewodowo , w nich mogę ustawić żeby IP pobierał automatycznie?

Tak

oliwkowy napisał:
    W 543G skrętkę podłączam pod WAN czy LAN?

LAN
  • Poziom 12  
    A parametry ISP ściągnie automatycznie czy muszę je uzyskać od Administratora?
  • Poziom 30  
    Zależy od ISP. W większości przypadków WISP podają parametry do skonfigurowania w Windowsie, czyli adres IP na sztywno, spisują sobie MAC adres karty do filtrowania i podają również DNS'y.
  • Poziom 12  
    jak sprawdzić parametry?