Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[8051] Sterowanie odbiornikiem 230V

06 Wrz 2009 22:45 2454 13
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie!
    Proszę o zaproponowanie rozwiązania układowego i programowego (takie i takie ale oczywiście może być też jedno) zastosowania procesora 8051 do sterowania (0 włącza, 1 wyłącza) odbiornika 230V (np. czajnik). Pomocne dla mnie okazały się tematy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2941187
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic557403.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1416561.html
    jednak trudno mi to wszystko zebrać w całość i stworzyć w pełni działający (teoretycznie) układ. Patrząc na odpowiedzi w tamtych tematach nie jest to trudne ani czasochłonne zadanie dla zorientowanych w temacie jednak będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś się podejmie tego zadania (np. zdjęcie odręcznego schematu).
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Sens nie zawsze jest istotny a jak trzeba coś zrobić to trzeba :)
  • Poziom 38  
    Widzę że znów nie umiemy czytać:) 120 czy 230 jeden pies a co do porównania mc3032 i 8051 to myślę, że hydepark od razu:)
  • Poziom 9  
    Teraz widzę o co Ci chodziło jednak można tę samą wiedzę przekazać też w trochę milszy sposób ;).

Spróbuję teraz "złożyć" cały układ i jeszcze się odezwę.

Dzięki za pomoc!
  • Poziom 38  
    Było nie miło bo ja umiałem to znaleźć, a Ty nie potrafiłeś przeczytać nawet;P
    A co do rozwiązania lepiej użyć tranzystora i przekaźnika do takiego zadania chyba - 01 acz niekoniecznie, powodzenia;)
  • Poziom 9  
    [8051] Sterowanie odbiornikiem 230V

Jak na razie mam jedynie tyle czyli zasilanie i podłączenie urządzenia sterowanego...
    Mam nadzieje, że to chociaż jest dobrze.
    Jeśli ktoś miałby chwilę czasu to prosiłbym o napisanie po kolei jakie zadanie ma każdy element i dlaczego takie wartości, jestem niestety praktycznie zielony a potrzebuję mieć to na pojutrze...
    Jeszcze przydałoby się jakoś włączać ten cały układ (powiedzmy bufora). Coś w stylu klik - włączenie, kolejny klik - wyłączenie itd.
    Sygnał sterujący z P0 i przycisk na INT0? Może jakiś programik ktoś zaproponuje? Jak zrobić ten "przycisk"?
  • Poziom 13  
    Wydaje mi się, że ten ostatni schemat jest Do bani. Napięcie zmienne 230V jest prostowane i wynosi około 320V - stabilizator 7805 prawdopodobnie sobie nie poradzi z takim napięciem.

Proponuję mimo wszystko zastosować jakiś mini transformator (np. zalewany do druku) jego koszt to około 10 zł (jest mały i poręczny) - i dopiero wtedy podać to na mostek i na stabilizator.

A co do sterowania urządzeniem na 230 V to proponuję skorzystać z optotriaka np. Moc 3020 który wysteruje triaka. (EDIT - dopatrzyłem się że coś tam jest zrobione z wykorzystaniem podobnych elementów)

Wydaje mi się, że to najlepsze rozwiązanie.

Sam zamierzam w najbliższym czasie skorzystać z tego rozwiązania przy budowie sterowania laminatorem (pomiar temperatury i sterowanie grzałkami 230V).
  • Poziom 9  
    Rzeczywiście, zapomniałem o transformatorze i jeszcze bezpiecznik można dołożyć. Koszty są nieistotne, to rozwiązanie teoretyczne.
    Jakie wartości powinny mieć R1 i R6 oraz jakie najlepiej diody zastosować?
    Mógłbyś jeszcze doradzić co najprościej zastosować do sterowania mikroprocesorem stan wysoki/niski na wyjściu (włącz/wyłącz urządzenie)?
  • Poziom 14  
    Cytat:
    Proszę o zaproponowanie rozwiązania układowego i programowego (takie i takie ale oczywiście może być też jedno) zastosowania procesora 8051 do sterowania (0 włącza, 1 wyłącza) odbiornika 230V

Do linii portu mikroprocesora dołączyć tranzystor PNP jak w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1423696.html który będzie sterował przekaźnikiem. Jeśli chodzi o rozwiązanie programowe, to np. rozkazem CLR P1.0 załączysz przekaźnik a SETB P1.0 wyłączysz przekaźnik. Dobrze by było, żeby przekaźnik był sterowany takim samym napięciem jak mikroprocesor jest zasilany - 5V. Mikroprocesor zasilany tradycyjnie itp. Co do sterowanego odbiornika (czajnika) to obwód w którym będzie włączony będzie przerywany poprzez rozłączenie styków roboczych przekaźnika. Tam nie ważne jakie będzie napięcie czy 100 czy 200 tzn. każdy przekaźnik ma dane katalogowe w którym jest podane maksymalne napięcie i prąd dla styków roboczych i na to należy zwrócić uwage, jednak większość ma przeszło 200V.
  • Poziom 9  
    Jakie wartości zastosować dla rezystorów R1 i R6?
  • Poziom 14  
    R6 dowolne może być. Jakie zadanie ma mieć ten tranzystor połączony z R6?