Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiowe zdalne sterowanie oświetleniem poprzez PC

07 Wrz 2009 02:03 4706 5
 • Poziom 10  
  Witam.
  Muszę zrobić jakieś radiowe zdalne sterowanie, gdzie nadajnik ma zostać podłączony do komputera - port rs232, albo USB - układ emulujący rs232 (program sterujący jest pisany w delphi), odbiornik ma za zadanie załączenie/wyłączenie oświetlenia (230 V).
  Żarówki mogą być dowolnie zapalane tj. zapalenie 1,2,4 i po wysłaniu sygnału ma gasnąć np. tylko 2.
  Transmisja jak widać wystarczy w jedną stronę, stany żarówek pamięta program na PC.
  Jeszcze jest pomysł, żeby układ wykorzystywał kilku kanałowe sterowanie, bądź jeżeli wyjdzie taniej to by były 2 układy nadawcze i 2 odbiorcze (1- podaje sygnał zapal/zgaś, 2- podaje sygnał przełącz żarówkę - i ty np. zmiana z żarówki 1 na 4 oznaczała by wysłanie 4-rech sygnałów zmiany poprzez program na PC).

  Proszę o jakieś porady jak to zrobić w miarę tanio i prosto.
  Myślałem o czymś takim https://www.elektroda.pl/rtvforum/kb.php?mode=article&k=1930 tylko trzeba by rozbudować.
 • Poziom 17  
  Skoro planujesz przez RS232 i bezprzewodowo to może Bluetooth? Np. moduł BTM-112 klasy drugiej do 10 metrów czy BTM-222 klasy pierwszej do 100 metrów. Układ taki zasilasz napięciem 3,3V i daje Ci między innymi wyjścia portu szeregowego RX i TX, które wpinasz prosto w np. ATmegę8 z zaimplementowaną komunikacją UART. Do portów mikrokontrolera przekaźniki wysterowane tranzystorami i zabezpieczone diodą przed przepięciami i już jest gotowe urządzenie. Możesz użyć ATmegi zasilanej napięciem 3,3V, tak zwaną eLkę, dzięki czemu w jej komunikacji z Bluetoothem nie będą musiały pośredniczyć żadne translatory poziomów napięć.
 • Poziom 20  
  Możesz użyć modułu odbiorczego i nadawczego na 433MHz lub 869MHz. Do tego do kodowania i dekodowania sygnału możesz użyć dowolnego mikro kontrolera np. ATmegi, AVR , PIC czy z serii 80C51. Do kodowania sygnału możesz wykorzystać kod RC5 (piloty TV).
 • Poziom 10  
  Dzięki za informacje, jak na razie czytam na temat tych modułów bluetooth i Atmegi8. Fajnie ze wszystko by pasowało ze sobą napięciowo, no i ta możliwość podłączenia do PC. Przepraszam że tak późno odpisuję ale bylem bez kompa. W miarę możliwości prosiłbym o jakieś schematy, które mógłbym wykorzystać.
  Pozdrawiam

  P.S. jakiś czas temu byłem na spotkaniu gdzie prezentowano ZigBee - czy jest to łatwe w zastosowaniu, nie zależy mi na zużyciu energii tylko na sprawnym wykonaniu