Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?

23 Sie 2008 14:09 4996 20
  • Poziom 2  

Witam.
    Mam problem z zasilaczem takim jak w temacie. Nigdzie nie znalazłem podobnej usterki więc zakładam nowy temat.

Zasilacz pracował aż pewnego razu po włożeniu mocniejszego procesor C2D E6750 z e6300 komputer nie wstawał - tzn po przyciśnięciu Power komputer łapał na 1 sekundę po czym się wyłanczał i przerwa kilka sekund i znowu i tak w kółko.

Na słabszym procesorze działał niestabilnie- resetował się i wyłanczał aż do momentu kiedy to komputera w ogóle się nie dało uruchomić. Inne podzespołu sprawdzone i wina na 100% zasilacza.

Po wystartowaniu go sposobem "zielony z czarnym" zasilacz startuje ale co ciekawe napięcia 12V , 5V i 3,3V w ciągu sekundy spadają do zera(bez obciążenia jak i z obciążeniem) mierzone na wtyczkach.

Zasilacz pracuje bo wentylator się nie zatrzymuje, ale napięć brak. Na zasilaczach się mało znam-mogę powiedzieć, że występują układy scalone:
    - w aktywnym PFC-L6561-korektor mocy
    Na PCB zasilacza:
    - trzy transoptory 817
    - układ 8-nóżkowy po stronie pierwotnej którego oznaczenie nie jest do odczytania;/
    - układ LM339N 14pin-poczwórny komparator napięcia
    - na płytce wlutowanej pionowo do PCB zasilacza-układ 339 E93H408 wersja SMD - chyba płytka od OCP-zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem
    Elementy przymocowane do radiatora-strona wtórna to 4x diody MBR3045PT i 2x MBR4045PT
    Do radiatora po stronie pierwotnej są przymocowane:
    2SK3067 jakiś chyba mosfet, 2SK2765-MOSFETi jeszcze jeden 3 nóżkowy element, którego nie da radę zobaczyć oznaczeń, ale domyślam się, że to będzie drugi 2SK..

Ktoś ma jakiś pomysł od czego zacząć naprawę tej usterki, brak jakichkolwiej widocznych uszkodzeń - tylko jeden rezystor w PFC był czarny, ale miał prawidłową rezystancję, ale i tak został wymieniony.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
    Zdjęcia zasilacza:
    Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?
  • PCBway
  • Poziom 39  
    Sprawdziłeś wszystkie diody po stronie wtórnej? Wymień kondensatory elektrolityczne.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Pawlo_Boss napisał:
    Po wystartowaniu go sposobem" zielony z czarnym" zasilacz startuje ale co ciekawe napięcia 12v , 5v i 3,3v w ciągu sekundy spadają do zera(bez obciążenia jak i z obciążeniem) mierzone na wtyczkach. Zasilacz pracuje bo wentylator się nie zatrzymuje ale napięć brak.

Po dwóch, trzech min. wentylator się nie zatrzymuje?

Jakiej firmy masz kond. elektrolityczne po wtórnej?
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam problem z zasilaczem takim jak w temacie.
    Nigdzie nie znalazłem podobnej usterki więc zakładam nowy temat.
    Zasilacz pracował aż pewnego razu po włożeniu mocniejszego procesora C2D E6750 z e6300 komputer nie wstał – tzn. po przyciśnięciu Power komputer łapał na 1 sekundę po czym się wyłączał i przerwa kilka sekund i znowu i tak w kółko.

Na słabszym procesorze działał niestabilnie - resetował się i wyłączał aż do momentu kiedy to komputera w ogóle się nie dało uruchomić.
    Inne podzespoły sprawdzone i wina na 100% zasilacza.

Po wystartowaniu go sposobem" zielony z czarnym" zasilacz startuje, ale co ciekawe napięcia +12V, +5V i +3,3V w ciągu sekundy spadają do zera (bez obciążenia jak i z obciążeniem) mierzone na wtyczkach.

Zasilacz pracuje bo wentylator się nie zatrzymuje, ale napięć brak.
    Na zasilaczach się mało znam - mogę powiedzieć, że występują układy:
    w aktywnym PFC - L6561 korektor mocy.
    Do radiatora po stronie pierwotnej są przymocowane:
    2SK3067 oraz, 2SK2765-MOSFET i jeszcze jeden 3 pin element, którego nie da radę zobaczyć oznaczeń, ale domyślam się, że to będzie drugi 2SK..
    Na PCB zasilacza:
    - trzy transoptory 817
    - układ 8- pin po stronie pierwotnej UC3842BN Current-Mode PWM Controllers
    - układ 14 pin LM339N poczwórny komparator napięcia
    - na płytce wlutowanej pionowo do PCB zasilacza układ LM339 wersja SMD - chyba płytka od OCP-zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem, ale brak pewności.
    Elementy przymocowane do radiatora-strona wtórna to:
    4x diody MBR3045PT i
    2x diody MBR4045PT

Ktoś ma jakiś pomysł od czego zacząć naprawę tej usterki, brak jakichkolwiek widocznych uszkodzeń - tylko jeden rezystor w PFC był czarny, ale miał prawidłową rezystancję, ale i tak został wymieniony. Moim zdaniem to coś z przeciążeniem, bo zasilacz wytrzymywał coraz mniej jeżeli chodzi o OC CPU...

Dodam, że wszystkie kondensatory elektrolityczne zostały wymienione na nowe. I nic nie dało, tylko napięcie spada do 0 V trochę wolniej bo większa pojemność kondensatorów na wyjściu.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
    Zdjęcia zasilacza:
    Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?
    Poprawiłem TONI_2003
  • Moderator
    Pawlo1986 napisał:
    Dodam, że wszystkie elektrolity zostały wymienione na nowe.

Witam.
    Wybacz, ale to co widać na zdjęciach to na pewno nie są wymienione elektrolity na wyjściach...
    Idąc dalej nie podałeś jakie napięcia (ich wartości) są na wtyczce (względem GND przewód czarny)
    na pinach:
    Nr. 14 (zielony PS-ON)
    Nr. 9 (fioletowy VSB)
    Nr. 8 (popielaty PG)
    Jak te napięcia się zachowują?
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D
  • Poziom 10  
    Więc tak- zdjęcia są zrobione przed wymianą elektrolitów. Niżej zamieszczam linki do aktualnych zdjęć zrobionych dzisiaj:

Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie? Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie? Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?

Napięcia na wtyczce względem GND na pinach:
    Nr. 14 (zielony PS-ON) -gdy zasilacz ON- 0V(bo zwarty z GND), gdy OFF -5.18V
    Nr. 9 (fioletowy VSB) -gdy zasilacz ON- 5.22V, gdy OFF-5.22V
    Nr. 8 (popielaty PG) -gdy zasilacz ON- 0V, gdy OFF - 0V
  • Moderator
    Czy nie zastanowiło Cię to, że brak jest jednego napięcia PG i to takiego bez, którego płyta główna PC nie jest wstanie wystartować?
    Zakładając iż masz nową baterię w mierniku oba pozostałe napięcia są też troszkę za duże.
    Wracając do napięcia PG idąc od miejsca w którym wychodzi ono z płytki PCB (wstecz) należy sprawdzić po kolei wszystkie elementy aż do miejsca z którego jest ono realizowane.
    Jako, że nie znam tego zasilacza tak dokładnie, a na zdjęciu nic nie widać nic więcej nie mogę na tę chwilę napisać.
    PS.
    Natomiast proszę o zastosowanie się i poprawienie sposobu w klejenia zdjęć już w pierwszym poście to zostało poprawione i czas by to zostało zrobione poprawnie.

Proszę przeczytać i zastosować...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.
  • PCBway
  • Poziom 10  
    Dziękuje za zainteresowanie tematem TONI_2003.
    Zdjęcia oczywiście poprawiłem i zaznaczyłem na nich gdzie i jakie układy scalone się znajdują.
    Co do części na radiatorach to:
    Strona pierwotna:
    - 2SK3067 (Google znajduje że to jest 2SK3067) w obudowie TO-220
    - 2SK2765 (2 sztuki)
    Strona wtórna:
    - diody MBR3045PT (4x )
    - diody MBR4045PT (2x )

Co do szarego kabelka PG to idzie on do PCB i tam bezpośrednio do układu scalonego LM339N (14 pin) do jego nogi 13 czyli wyjście OUT4, a po drodze odchodzi tylko gdzieś przez rezystor 1K.
    Może być winny układ LM339N? Niby powinno być na PG 0V jak zasilacz nie daje prawidłowych napięć lub w ogóle ich brak. Już nie wiem co o nim myśleć - zasilacz wydaje się być sprawny tylko coś nie pozwala mu pracować. Może jakieś zabezpieczenie. Wyczytałem że ten LM339N pełni rolę zabezpieczenia napięciowego. Jak jakieś napięcie jest za duże albo za małe to nie puszcza?

Wtedy by jednak blokował wszystkie 4 linie (2x +12V, +5V, +3.3V)
    Czekam na jakieś sugestie co wymienić lub jakie elementy sprawdzić w tym zasilaczu.
    Pozdrawiam.
  • Moderator
    Często jeśli jest jakiś nieznane rozwiązanie trudno być wyrocznią tylko Ty masz ten zasilacz przed sobą, a takie stwierdzenie: „Po drodze odchodzi tylko gdzieś przez rezystor 1K” to mi nic nie mówi.
    Układ ma wysłać to napięcie na złącze, a że zwykle ten układ każdy ma to najłatwiej go jednak podmienić.
    Podobnie trzeba by było może jednak na czas naprawy odpiąć fizycznie całą tą płytkę APFC...
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Konstrukcja prawie identyczna jak zasilacze AeroCool:

Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?

W AeroCoolach nie ma pionowej płytki z układem LM339 - odpowiedzialny za kontrolę dwóch linii +12V.
    Sprawdź i podaj napięcia na kondensatorach C1 i C2 - tych największych.
    Podaj napięcia na kondensatorze C9 - 22µF/50V, najlepiej wymień ten kondensator.
  • Poziom 10  
    :arrow: Holtek dzięki za pewne wskazówki.
    Zmierzyłem te napięcia na tych kondensatorach i nawet oznaczenia się zgadzają na PCB, ale od początku co dziś robiłem z zasilaczem.

Na początek odlutowałem APFC tak jak radził TONI_2003.
    Wystartowałem zasilacz, ale nie było skoku napięć na wyjściu ani wentylator się nie zakręcił.
    Napięcie na:
    Code:
    C1 - 20/23V, 

C2 - 22/25V,
    C9 - 0V.

Dodam, że C9 został wymieniony na nowy jak wymieniałem wszystkie elektrolity (oprócz C1 i C2 zostały fabryczne).
    Potem ponownie przylutowałem płytkę z APFC i wystartowałem zasilacz.
    Wentylator się zakręcił i był też skok napięć na wtyczkach wyjściowych.
    Napięcia na:
    Code:
    C1-183/185V, 

C2 - 189/194V,
    C9 - 0V czasem 0,1V

Czekam co robić dalej?

Myśląc logicznie, że usterka postępowała z czasem (coraz mniejsza pojemność) to kondensatory elektroniczne degradują się z czasem (zasilacz jest z 2004 listopad) i to pewnie one są winne.
    Ich parametry to 680uF/200V, ale poczekam na wypowiedz fachowców.

Jeszcze jedna kwestia czy można testować tak zasilacz jak jest wyjęty z obudowy i wtedy uziemienie nie jest podłączone do PCB, a ono widzę idzie przez dużo elementów do obwodu zasilacza?
    Pozdrawiam
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Napięcie na C9 zmierz, gdy zewrzesz zielony z czarnym. Powinno być około 14V
  • Poziom 10  
    Zmierzyłem wszystkie wartości -wykaz w poprzednim moim poście- pomiary na zwartym zielony z masą jak i na rozwartym wskazują 0V na C9. Mierzone dla pewności 3 razy. C9 to ten wyżej układu 8 PIN (Nie ten obok tranzystorka)
  • Moderator
    Pawlo1986 napisał:
    Na początek odlutowałem APFC tak jak radził TONI_2003. Wystartowałem zasilacz ale nie było skoku napięć na wyjściu ani wentylator się nie kręcił.

Jednak nie to dosłownie miałem na myśli, aby odlutować tylko aby nie działało (świadomie), a że nie znam budowy tego zasilacza więc nie chcę pisać jak...
    Natomiast tym razem tak w ciemno to strzelę abyś sprawdził jednak rezystory po stronie pierwotnej zasilacza, a zacznij od tych, które są przy obu kondensatorach elektrolitycznych tych, które nie były wymieniane.
    Przypomnę jednak tak dla pewności, że mają być jedną nogą najlepiej odlutowane do pomiaru.
  • Poziom 10  
    Rezystory sprawdzone wszystkie po stronie pierwotnej i tylko jeden (na zdjęciu zaznaczony jako R) wg. oznaczeń miał mieć 1Ω, a ma 1,8Ω.
    Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie - rezystor zaznaczony na zdjęciu o którym mowa.
    Wymieniłem też kondensatory C1 i C2 na 470µF/200V i dalej usterka występuje, a dla ułatwienia dodaje zdjęcie spodu PCB.
    Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?Hiper model: HPU-4M480 Type R (480W) - zanik napieć zaraz po starcie?
  • Poziom 10  
    Dziś wymieniłem układ LM339N i dalej takie samo zachowanie zasilacza.
    Może ktoś, kto zna na wylot zasilacze jest w stanie powiedzieć na podstawie tego jak zasilacz się psuł (opis pierwszy post) w czym może tkwić problem.
    PS.
    Pionowa płytka wlutowana w PCB to OCP bo pisze na niej AD-OCP 1.1
  • Moderator
    Sprawdź, podaj co to za dioda D5?
  • Poziom 10  
    Edit: 05 Paź 2009 20:56
    Witam po dłuższej przerwie.
    Ostatnio znalazłem trochę czasu i kupiłem układ UC3842 i wymieniony został wraz z 2 kondensatorami koło niego 2.2uF/50V i 22uF/50V .
    Choć były wymieniane już wcześniej bo gdzieś na forum przeczytałem, że one są odpowiedzialne za brak mocy zasilacza jak występuje układ UC3842.

Skutek - zasilacz zachowuje się identycznie jak przed wymianą wszystkiego do tej pory (wszystkie elektrolity, dwa układy scalone)
    Dioda D5 to PR1007 i po wlutowaniu i zmierzeniu miernikiem w stronę zaporową ma nieskończoność, a w przewodzenia 520Ω więc niby dobra.

Może ktoś ma jakieś pomysły przez co zasilacz tak się zachowuje?
    Napięcie 5VSB jest więc elementy za nie odpowiedzialne można wykluczyć z szukania przyczyny.
    PS.
    Dorwałem dziś konkretny miernik bo te rezystory o małej rezystancji nie dawały mi spokoju i co się okazało, iż rezystor R22 wg oznaczenia 5-paskowego ma mieć 0.9Ω (czarny-biały-srebrny-złoty i trochę dalej zielony), a wg. miernika ma 0.1Ω lub czasem 0 wskoczy.

Jutro skoczę do elektronicznego i kupię i zamienię, na razie szukam jeszcze anomalii po stronie pierwotnej. Teraz pytanie czy będą mieli takie z tolerancją 0.5%, a jak nie to wystarczy standardowy 5W 1OHM bo chyba nie będą mieli takich 0.9OHM i z taką tolerancją.
    EDIT:
    R22 wymieniony na 0,91Ω/ 5W i dalej usterka występuje.
    Dodam że wszystkie rezystory po pierwotnej sprawdzone i mają prawidłowe wartości.
    Sprawdziłem tranzystory N mosfet na radiatorze po pierwotnej i wydają się być dobre. Wszystkie podwójne diody shottkiego na radiatorze po wtórnej sprawdzone i sprawne.
    Teraz już nie wiem co jeszcze mogę sprawdzić. Jakieś pomysły macie lub coś ktokolwiek?
  • Moderator
    Może jednak wyjaśnijmy wątpliwości...
    Pokaż na czym liczyłeś ten kod paskowy i pokaz jego zdjęcie.
    Podaj teraz jakich napięć nie masz lub są nieprawidłowe.
    Spytam jeszcze czy robiłeś pomiary tego tranzystorka obok układu i czy podmieniałeś te elementy opto?
  • Poziom 10  
    Do odczytania wartości rezystora R22 używałem tej strony Link 2 tabela. Zdjęcie rezystora:
    Napięć nie mam żadnych tylko +5VSB na granatowym przewodzie. Tranzystorek to HE8050 NPN wg katalogu, i zmierzony jak NPN i dobry. Transoptory nie podmieniane.

Jak wyżej pisałem na elektrolicie obok tego UC nie ma żadnego napięcia.
    Chyba mnie czeka sprawdzanie każdej części z osobna, ale bez oscyloskopu to wszystkiego nie sprawdzę.
  • Moderator
    Powiem tak ja na zdjęciu widzę pasek brązowy, a nie czarny i przy oryginalnym pomiar był...
    Elementy zwane transoptorami potrafią robić sporo dziwnego zachowania się zasilacza.
    Jestem zdany na Twe pomiary, a czy one są wiarygodne?
    Nie wiem również jak ten konkretnie zasilacz potrafi się zachowywać przy uszkodzonym PFC?
    Więc pozostaje Ci tylko cierpliwie robić pomiary każdego elementu zasilacza...