Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lokalizator dla zwierząt - nadajnik, odbiornik radiowy

07 Wrz 2009 14:30 6072 5
  • Poziom 18  
    Witam

Poszukuję jakiegoś schematu, pomysłu, podpowiedzi w zakresie poszukiwania zaginionych zwierzaków.
    Precyzyjniej rzecz biorąc rano uciekł mi kot i nigdzie nie umiem go znaleźć (pewnie wielu z was problem jest znany), zastanawiałem się nad sprawieniem mu gdy się odnajdzie obroży z nadajnikiem tak aby w przyszłości w takiej sytuacji można było go dość łatwo odnaleźć.

Widziałem, że w sprzedaży jest sporo tego typu urządzeń lecz wszystkie jakie znalazłem to wydatek min 600zł :|

Zastanawiałem się nad jakimś nadajnikiem na 433MHz lub na fale FM lecz moja wiedza z zakresu radioelektroniki jest znikoma :(

Odnośnie nadajnika na 433MHz znalazłem coś takiego:
    - nadajnik - http://sklep.avt.pl/p/pl/482814/modul+nadajnika+433-92mhz.html
    - odbiornik - http://sklep.avt.pl/p/pl/485701/modul+odbiornika+radiowego+433-92mhz.html

Pytanie (zaznaczam że, całkiem na tym się nie znam):

1. czy można podpiąć np Attiny13 bezpośrednio do tego nadajnika i odbiornika tak aby przesyłać sygnał cyfrowy między procami?

2. jak rozpoznać kierunek i odległość pochodzenia sygnału - czy np antena kierunkowa i po sile sygnału czy są jakieś inne sposoby?

3. jakie rozwiązanie pod zasilanie bateryjne (nadajnik) tak aby nie trzeba było ciągle baterii wymieniać?

z góry za pomoc dziękuję
  • Poziom 13  
    ad.1 Tak, raczej

ad.2 Dużo zależny od anteny.
    Wskazany odbiornik nie udostępnia ci informacji o sygnale (siła sygnału,itp).
    Brałeś pod uwagę zasięg działania (w terenie) podawane zasięgi w metrach to wtedy kiedy się widza anteny. Te moduły są przeznaczone do małych odległości IMHO.

ad3. Rozwiązanie kombinowane odbiornik włączany co jakiś czas i po odebraniu specjalnego sygnału przechodzący w nadawanie ciągłe.

Pomysł ciekawy :)
  • Poziom 18  
    1. też mi się wydaje, że jest to możliwe zwłaszcza gdy widziałem połączenie kodera MC145026 z tym nadajnikiem gdzie ten koder ma wyjście cyfrowe ale pewności nie mam czy tak się da

2. wyobrażałem sobie to w ten sposób, że obracając antenę w różne strony sygnał będzie słabszy lub mocniejszy jeśli skierujemy ją w stronę nadajnika tylko jeszcze nie wiem jak zmierzyć siłę sygnału.
    Jeśli chodzi o zasięg to musi on być dość znaczny może nawet 500-1000m przez to raczej rozwiązanie z falami na 433MHz było by lepsze sygnał z tego nadajnika zanim trafiłby do anteny zostałby wzmocniony jakimś tranzystorkiem.

3. też myślałem aby nadajnik nie pracował cały czas tylko okresowo lub był włączany tylko gdy "dostanie informację", że go lokalizujemy ale wtedy musi być nadajnik i odbiornik przy obroży i odbiornik ciągle musi nasłuchiwać więc to rozwiązanie raczej odpada. Myślałem raczej nad tym aby nadajnik był włączany cyklicznie np na 10ms co 1s
  • Poziom 27  
    A ja mogę polecić bezprzewodowy czujnik temperatury - najczęściej pracuje na 433 i z 1,5V bateryjki potrafi działać tygodniami. No i odczyt temperatury pozwoli stwierdzić czy kot jeszcze żyje .
  • Poziom 10  
    Sorry ze odkopuje temat ale czy jeżeli by ktoś miał schemacik na takie cos i prosił bym tez o PCB. Ponieważ myślę nad czymś do rakiety, bo jak wystrzeliłem taką co ostatnio zrobiłem której niestety nie znalazłem a kosztowało mnie to dużo czasu jak i nerwów, myślałem nad czymś aby ją zlokalizować. I to mi podpadło, lub cos innego co by pomogło mi szukać rakiety po wystrzeleniu jej. Świeca dymna odpada. POZDRAWIAM