Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie 14 rolet el. pod jeden przełącznik ?

07 Sep 2009 17:38 24422 14
  • Level 17  
    Witam

Mam taki problem a mianowicie podłączenie 14 rolet pod jeden przełącznik, wszystko było by w porządku ale w instrukcji (patrz załącznik) jest wyraźnie napisane że nie wolno w ten sposób podłączyć nawet 2ch rolet pod jeden przełącznik :-(

Przełączniki ktore stosuje to łącznik żaluzjowy POLO 1-biegunowy (3-pozycyjny),
    10 A, 250 V~.

Silniki które są stosowane w roletach ich parametry zależą od wymiarów okna/drzwi.
    Ale mniej więcej to przedziały:
    Od 100W do 250W i
    Od 0.5A do około 1.5A

Silniki są wyposażone w wyłączniki krańcowe tak że w przypadku różnej długości rolet zareagują i wyłączą silnik.

Na dobra sprawę można podłączyć pod jeden łącznik około 8 rolet w zależności od obciążenia, ale czy takie połączenie jest prawidłowe, czy są inne czynniki dla których takie połączenie nie może być stosowane i spowoduje uszkodzenie silnika w rolecie ?

Proszę o wasze opinie czy można czy nie podłączać kilku rolet pod jeden łącznik (oczywiście nie przekraczając jego parametrów) ???

A jeśli nie wolno to jakie rozwiązanie proponujecie ?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc !
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 23  
    Najprostszym rozwiązaniem według mnie jest zastosowanie 2 styczników których cewki byś wyzwalał swoim przełącznikiem.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 17  
    spirytusik84 wrote:
    Najprostszym rozwiązaniem według mnie jest zastosowanie 2 styczników których cewki byś wyzwalał swoim przełącznikiem.

O czymś takim też myślałem,

Jeden stycznik do sterowania w gore drugi w dół, odciążenie stycznika dobrać sumując wartości obciążenia wszystkich 14tu rolet i to chyba wszystko.

Jak byś mógł podać parametry stycznika ?

Czy w styczniku wystarczy podać napięcie na cewkę, czy trzeba dodatkowo jakiś odbiornik ?

A co z połączeniem np. 2ch silników pod jeden przełącznik, stosując styczniki to chyba jest to samo, czy dobrze myślę ??
    A może w instrukcji napisali żeby dmuchać na zimne czy faktycznie można w ten sposób uszkodzić silnik ??

Pozdrawiam.
  • Level 17  
    Alana wrote:
    Mysle ze trzeba by zmierzyc co sie dzieje na przewodzie "dol" jak sie poda napiecie na przewod "gora" i na odwrot. Moze byc tak ze tam sie cos pojawi/zaindukuje.

Nie mam silnika w tej chwili pod ręka ale obstawiam ze tak właśnie się dzieje tzn indukuje się napięcie.
  • Level 23  
    Co najwyżej możesz stopić przełącznik zbyt mocno go obciążając, tak również możesz podłączyć dwa silniki stosując odpowiedni mocowo stycznik. Zastosować możesz dowolne suma prądów Max 21A ty będziesz potrzebował aby jednego styku tak że wystarczy 10A i zmostkujesz wtedy wszystkie styki najczęściej są 4 lub więcej
  • Helpful post
    Level 37  
    Jezeli jest tak jak myslimy to prawidlowym rozwiazaniem wspolnego sterowania jest uklad z para przekaznikow na kazda rolete.
    W podobny sposob sa realizowane fabryczne uklady wspolnego sterowania rolet, na rysunku zaznaczylam to co pamietam z jednej z ulotek takiego systemu. Przekazniki z cewka na 220V i odpowiednia obciazalnoscia stykow, przyciskow sterowania lokalnego mozna nie montowac.
    Prosze starszych kolegow o sprawdzenie schematu.
  • Helpful post
    Level 16  
    Witam. A może sterowniki rolet STR z FiF Pabianice.
  • Level 17  
    spirytusik84 wrote:
    Co najwyżej możesz stopić przełącznik zbyt mocno go obciążając, tak również możesz podłączyć dwa silniki stosując odpowiedni mocowo stycznik.

Zastosować możesz dowolne suma prądów Max 21A ty będziesz potrzebował aby jednego styku tak że wystarczy 10A i zmostkujesz wtedy wszystkie styki najczęściej są 4 lub

więcej

Twoje rozwiązanie wydaje się najlepsze w moim przypadku, podciągnę przewody sterujące (góra/dół) z każdej rolety do skrzynki, jak będzie miejsce zamontuje 2 styczniki,

jeden dla góry drugi dla dołu, sterowanie styczników wyprowadzę pod drzwi wejściowe i tam sterowanie łącznikiem do rolet.

Ale z drugiej strony Alana proponuje inne prawidłowe rozwiązanie.

Nie widzę tego bo instalacja jest już wykonana, jak rozmawiałem z elektrykami którzy ja robili to byli zniesmaczeni faktem że ich robota poszła na marne, podpowiedzieli mi

żebym opasał dom dookoła bo elewacja jest jeszcze nie zrobiona a w peszlach już miejsca brak na dodatkowe przewody.

Alana wrote:
    Jezeli jest tak jak myslimy to prawidlowym rozwiazaniem wspolnego sterowania jest uklad z para przekaznikow na kazda rolete.
    W podobny sposob sa realizowane fabryczne uklady wspolnego sterowania rolet, na rysunku zaznaczylam to co pamietam z jednej z ulotek takiego systemu. Przekazniki z cewka na

220V i odpowiednia obciazalnoscia stykow, przyciskow sterowania lokalnego mozna nie montowac.
    Prosze starszych kolegow o sprawdzenie schematu.

Dobre :-) cały czas załączone jest sterowanie lokalne na przekaźniku a w momencie załączenia centralnego przekaźnik(i) przełącza się ODŁĄCZAJĄC sterowanie lokalne co

uniemożliwia załączenie łącznika lokalnego które w przypadku przeciwnych obrotów spowoduje wybicie bezpiecznika, dlatego stycznik bedzie dobry ale bez sterowania lokalnego,

kiedy to sterujemy całym domem tylko z jednego przełącznika ! (czy dobrze myśle ??)

Ale analizując dalej schemat kolegi widze kolejne uchybienie a mianowicie...
    Łączniki które stosuje maja dwa sposoby załączania:
    1. trzymamy przycisk/klapke dopuki roleta/silnik zakonczy prace (opadnie lub podniesię się)
    2. po wyjęciu zawleczki z łącznika mamy możliwość załączenia go tak aby cały czas podnosił/opuszczał roletę, bez ciągłego trzymania przycisku/klapki.

I tu pojawia się problem, kiedy mamy tryb pierwszy schemat na przekażnikach bedzie działał dobrze, ale przy trybie 2gim przekażniki cały czas będa przełączone w tryb pracy

centralnej uniemożliwiając prace łączników lokalnych ! dopuki ktos z domowników nie przestawi łącznika centralnego w pozycje 0.

Z tego co inwestor powiedział chce mieć przełącznik, który nacisnie przy wyjściu/wejściu z domu i wszsytkie rolety opadna/podniosą się (bez ciągłego trzymania go), czyli

sposób z przekaźnikami traci tutaj sens !

REASUMUJĄC :-)

Stosując stycznik - kiedy chcemy sterować wszystkimi roletami na raz BEZ łączników lokalnych i inwestor może klepnąć przełącznik przy wyjściu z domu i zapomnieć o reszcie.

Stosując przekaźniki - mamy możliwość sterowania łącznikami lokalnymi ale inwestor musi postać i potrzymać łącznik przez minutke.

Najleprzym rozwiązaniem jest zostosowanie sterownika do każdej rolety INEL ST-01A z możliwościa sterowania na pilota i lokalnie bez uszczerbku dla instalacji i inwestora.

Ps. w jakim programie robiłeś ten schemat ??

Waldek Osiński wrote:
    Witam. A może sterowniki rolet STR z FiF Pabianice.

Obczaiłem bardzo fajne rozwiązanie, tylko cenowo zbliżone do centralki na pilota około 100zl sztuka, fakt na 14 roletach robi się całkiem spora suma, ale dzięki za cenna

informacje na pewno skorzystam z tych sterowników w przyszłości bo mają ciekawe rozwiązania !!

Czy dobrze rozumuje ?

Podłączam dwa silniki o łącznym obciązeniu 2A do łącznika o maxymalnym obciążeniu 10A, wszystko wydaje się być w pożadku w instrukcji taki sposób jest zabroniony. Kiedy

opuszczam obie rolety to na przewodach które odpowiadają za podnoszenie rolety indukuje się napięcie i są one razem połączone, czyli wzajemnie zakłucają się (tu potrzebne

rozwinięcie co dokładnię się dzieje) i po jakims czasie silnik zostanie uszkodzony. Drogą kolejnych przybliżeń połączenie poprzez styczniki również nie wchodzi w rachube

czyli pozostaje tylko i wyłącznie połączenie poprzez przekaźniki.
    Chyba że stycznik bedzie miał 14 niezależnych styków.

Ps. Chyba za brdzo namotałem ale wydaje mi sie że to co napisałem jest zrozumiałe, jesli nie to przepraszam.

Ps2. Tak to jest jak klient chce mieć tanio + bajery !

Pozdrawiam i czekam na wasze spostrzeżenia.
  • Level 37  
    Schemat robilam w schemiaticu z bardzo starego pakietu protela i potem w sprytny sposob wrzucilam do mspaint.
    Z reszta tam jest blad - przekazniki powinny miec 2 pary stykow i przy zadzialaniu dowolnego odlaczac oba przyciski sterowania lokalnego.

Napisz co masz juz w scianie, jakie przewody i jak polozone i polaczone. Moze bedzie mozna wymyslec cos sprytnego z wykozystaniem przekaznikow. Pewien pomysl juz mam.
  • Level 17  
    Alana wrote:
    Schemat robilam w schemiaticu z bardzo starego pakietu protela i potem w sprytny sposob wrzucilam do mspaint.
    Z reszta tam jest blad - przekazniki powinny miec 2 pary stykow i przy zadzialaniu dowolnego odlaczac oba przyciski sterowania lokalnego.

Napisz co masz juz w scianie, jakie przewody i jak polozone i polaczone. Moze bedzie mozna wymyslec cos sprytnego z wykozystaniem przekaznikow. Pewien pomysl juz mam.

Instalacja jest zrobiona jak pod ręczny łączniki do rolet.

Chcąc zrobić jeden centralny przełącznik to widzę to tak:
    W puszkach pod przełącznik przekaźniki z łącznikiem do rolet, przewiercić sie na zewnatrz z kazdej puszki i oblecieć dom dookoła przewodem od rolety do rolety kończąc przy drzwiach z łącznikiem centralnym :-) i zasilanie ze skrzynki jeszcze podciągnąć.
  • Helpful post
    Level 37  
    Schematu teraz nie narysuje - komputer z protelem poszedl spac.
    Pomysl jest taki ze do kazdej puszki doprowadzasz przewody umozliwiajace wlaczenie jednego z 2 przekaznikow, to mozna by sprobowac nawet po skretce komputerowej na 24V o ile sie zmiesci w peszlach. W puszce pod wylacznikiem do kazdej z rolet jest uklad podobny do tego ktory narysowalam poprzednio.
    W punkcie centralnym masz 2 przyciski chwilowe podlaczone tak zeby:
    1. nacisniecie ktoregokolwiek z nich wyzwolilo czasowke, nastawiona tak zeby czas podania przez nia napiecia byl o kilka procent dluzszy niz czas pelnego otwarcia lub zamkniecia tej z rolet ktora potrzebuje na to najwiecej czasu.
    2. nacisniecie przycisku wlaczalo przekaznik z samopodtrzymaniem wysterowujacy przekazniki przy roletach, przekazniki z samopodtrzymaniem mialy by zasilanie z czasowki
    W ten sposob masz mozliwosc sterowania lokalnego, recznego i jednoczesnie zamkniecia/otwarcia wszystkich rolet pojedynczym wcisnieciem przycisku przy wejsciu.
  • Level 17  
    Alana wrote:
    Schematu teraz nie narysuje - komputer z protelem poszedl spac.
    Pomysl jest taki ze do kazdej puszki doprowadzasz przewody umozliwiajace wlaczenie jednego z 2 przekaznikow, to mozna by sprobowac nawet po skretce komputerowej na 24V o ile sie zmiesci w peszlach. W puszce pod wylacznikiem do kazdej z rolet jest uklad podobny do tego ktory narysowalam poprzednio.
    W punkcie centralnym masz 2 przyciski chwilowe podlaczone tak zeby:
    1. nacisniecie ktoregokolwiek z nich wyzwolilo czasowke, nastawiona tak zeby czas podania przez nia napiecia byl o kilka procent dluzszy niz czas pelnego otwarcia lub zamkniecia tej z rolet ktora potrzebuje na to najwiecej czasu.
    2. nacisniecie przycisku wlaczalo przekaznik z samopodtrzymaniem wysterowujacy przekazniki przy roletach, przekazniki z samopodtrzymaniem mialy by zasilanie z czasowki
    W ten sposob masz mozliwosc sterowania lokalnego, recznego i jednoczesnie zamkniecia/otwarcia wszystkich rolet pojedynczym wcisnieciem przycisku przy wejsciu.

Widze ze masz spore doświadczenie :-)
    Jak znajdziesz chwilke czasu to poprosił bym cie o schemat bo nie widze za bardzo połączenia przekaźników przy roletach i tego koło czasówki.

Z góry dzieki za pomoc !
  • Level 17  
    I wszystk ozostało rozwiązane inwestor zlecił wykonanie innemu elektrykowi, który zrobił całość na sterownikach F&F pabianice, te o ktorych kolega wczesniej wspominał i sprzedali je klientowi za 170zl sztuka brutto !! gdzie w pierwszym leprzym sklepie interentowym znalezionym na google te sterowniki kosztuja 82zl brutto, no ale to juz nie moj problem.

Dziekuje wszystkim ktorzy pomogli mi w rozwiazaniu problemu i poszerzeniu mojej wiedzy :-)

Pozdrawiam