Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka skrzynia basowa sprawdzi sie lepiej.zamknieta czy z BR?

ToMeCzEk123 07 Wrz 2009 19:14 16186 14
  • #1 07 Wrz 2009 19:14
    ToMeCzEk123
    Poziom 9  

Posiadam 2 glosniki 12" (30cm) firmy PEIYING PY-BC300F1 500 w-max 250 rms.... Stworzylem im Skrzynie o pojemnosci 105 litrow z 2 malymi bassrefleks z przodu skrzynia jest prostokątna i jest wygluszona gąbką 2 cm.Dobrze jest skrecona lecz uslyszalem pare opini od ludzi ktorzy ja widzieli zebym zmienil na skrzynie na zamknieta i zastanawiam sie co zrobic pozostac przy tej czy skonstruowac skrzynie zamknieta..Wzmacniacz mam 1200W PY-2H30R.....Glosniki podlączylem pod jedno wejscie.Ogolnie gra bardzo czysto i przyjemnie lecz sadze ze stac te glosniki na wiele wiecej.Skrzynia siedzi w Audi C4 100 bagaznik jest kompletnie otoczony blacha z kazdej strony....Muzyki slucham Techno-Hause-Ostre TECHNO ogolnie lubie konkretne udezenie w aucie....Pomozcie mi ulepszyc moje Caraudio....Z góry dzieki....
    https://obrazki.elektroda.pl/13_1252343985.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/82_1252344055.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/33_1252344104.jpg Tu sa zdiecia mojego malego wlasnorecznego sprzetu....

0 14
  • #2 07 Wrz 2009 19:30
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Siema, a skrzynia pod te głośniki była w ogóle liczona i strojona czy zrobiłeś to tak na oko bo się podobało?
    Bo to nie ma tak że "zrób zamkniętą paczkę" bo każdy głośnik jest inny i nadaje się do innej obudowy a o tym mówią jego parametry.

1
  • #3 07 Wrz 2009 20:43
    all4you_9
    Poziom 19  

Widzę jakąś gąbkę w środku i porty bass reflex.
    Wydaje mi się że na oko obudowę zrobiłeś.
    Z tego co się orientuję to do BR nie daje się gąbki bo ona tłumi tylną falę, a w tego typu obudowach wykorzystuje się ją. Chodzi tu o przesunięcie fazy tak żeby tylna fala wzmocniła przednią (dlatego BR jest głośniejsze).
    Na początek zatkaj porty(zamknięta), lub wywal gąbkę(BR)-tu tolerancja objętości ma znaczenie.
    Wejdź na stronę producenta głośników tam powinny być dane głośnika.
    Wprowadź je do WinISD, wtedy będziesz miał obliczoną obudowę.
    Pojemność netto (bez objętości ścianek, portów i głośnika)
    Poczytaj faq Nazara

0
  • #4 07 Wrz 2009 20:49
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Kolego all4you_9.... do obudowy BR też daję się gąbkę w nielicznych przypadkach... tylko trzeba to robić na słuch... gdyż wygłuszenie BR powoduje że bas (najniższe częstotliwości) są znacznie przyjemniejsze, bas jest głębszy i znacznie przyjemniejszy a nawet schodzi niżej... więc nie wprowadzaj kolegi w błąd. Ale najlepiej było by posłuchać jak to gra bez wygłuszenia a potem z wygłuszeniem. Pozdro

0
  • #5 07 Wrz 2009 20:56
    ToMeCzEk123
    Poziom 9  

Powiem tak.....Robiąc skrzynie nic nie obliczalem poprostu zrobilem ja tak na oko....I teraz zaczne praktycznie wszystko od nowa. wyciagne glosniki na sam poczatek i naucze sie obliczac...No i potrzebuje w dalszym momecie wskazowek do udoskonalenia tej skrzyni badz przerobienia jej w sposob taki jak tylna sciane zrobic pod skosem i przednia plyte wstawic bez bassrefleks...jak na dzien dzisiejszy skrzynia lezy w calosci w domu w tym tygodniu zaczne robic ale chcialbym jeszce wiecej wskazowek i mogly by byc bardziej jasniejsze dla mnie bo co do obliczania jestem poczatkujacy jest to moja pierwsza konstrukcja....

0
  • #6 07 Wrz 2009 21:03
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Zrobiłem dla Ciebie symulacje w WinISD i sprawa ma się tak że wcale nie zrobiłeś takiej złej paczki. Dla 2- uch głośników paczka powinna mieć ok. 100-120L więc taką też zrobiłeś. Druga sprawa że głośniki lepiej nadają się do paczki zamkniętej, a nawet znacznie lepiej, będą wtedy szybsze a bas będzie schodził znacznie niżej. Poniżej zamieszczam zrzuty z symulacji.

Kolorem żółtym jest oznaczona paczka zamknięta o pojemności 100L a kolorem niebieskim paczka BR 100L strojona na 40Hz.

A tutaj masz Group Delay i jak widać w zamkniętej paczce dalej znacznie lepiej się zachowują.

0
  • #7 07 Wrz 2009 21:11
    ToMeCzEk123
    Poziom 9  

To są parametry glosnika:

Rozmiar: 30 cm
    Moc Max: 500 W
    Moc RMS: 250 W
    Pasmo przenoszenia: 20 - 3.000 Hz
    Efektywność: 88 dB
    Impedancja: 4 Ω
    Magnes: 50 oz
    Cewka: 50 mm
    Membrana: galwanizowany IMPP

Revc: 3,4 Ohm
    Fo: 28,78 Hz
    Sd: 49,09
    Md: 130 g
    BL: 9,83
    Qms: 2,88
    Qts: 0,48
    Qes: 0,58
    No: 0,46 %
    SPLo: 88,6 dB
    Vas: 114 Wytlumaczcie mi jak dokladnie obliczyc i czy moze skrzynie przerobic tak ze tylna sciane zrobie pod skosem no i przednia sciane bez BR co wy na to.....Piszcie smialo licze wasze doswiadczenie... :D:D:D:D

Dodano po 6 [minuty]:

Luke15 dzieki Ci za pomoc...Widze ze sie orientujesz dosc dobrze w tych sprawach wiec podradz mi troszke wiecej moze tak powiedz jaka Ty bys zmontowal skrzynie do tych glosnikow jak Ci sie to widzi ?????????? :D

0
  • #8 07 Wrz 2009 21:19
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

No ja bym dał taką jak mówiłem, skrzynia ok. 100L zamknięta oczywiście, w środku dość dobrze wytłumiona, i jeśli to ma być w aucie to tylną ściankę pod kontem ok. 45 st. Gdyż będzie ładnie przylegała. No i co tu więcej pisać.. acha.. ważne jest abyś ją dobrze usztywnił przez jakieś poprzeczki w środku paczki żeby ścianki nie wpadały w rezonanse.

1
  • #9 07 Wrz 2009 21:20
    slavwek.ie
    Poziom 34  

ToMeCzEk123 napisał:
    Piszcie smialo licze wasze doswiadczenie... powiedz jaka Ty bys zmontowal skrzynie do tych glosnikow

Tomeczku, koledzy piszą śmiało, czytaj ze zrozumieniem..
    Luke15 napisał, że w symulacji WinIsd wyszło iż głośniki lepiej sprawdzą się w skrzyni zamkniętej, więc może odpuść budowanie BR.

0
  • #10 07 Wrz 2009 21:43
    ToMeCzEk123
    Poziom 9  

No dobra chlopaki....z tego co tu pisaliscie to od jutra biore sie za przebudowe.Tylnia sciane wstawiam pod katem 45 stopni i skrzynia nie bedzie miala bassrefleksu no i bedzie solidnie skrecona....Dzieki za pomoc bardzo mi pomogliscie bo ja juz sam nie wiedzialem co zrobic.....Ale teraz mam juz cel....Jak zmontuje to wstawie kilka zdiec i odezwe sie co do poprawienia efektu o ile go osiagne....3 majcie sie i jeszce raz dzieki....

0
  • #11 10 Wrz 2009 20:33
    ToMeCzEk123
    Poziom 9  

Witam spowrotem zmontowalem nowa skrzynie basowa i tak jak pisaliscie zrobilem tylnia sciane mniej wiecej pod katem 45 stopni dobrze wygluszylem ale nie wiem czy ma ona pojemnosc ok 100 litro moze to glupio zabrzmi ale zrobilem wszystko na oko...ale powiem jedno calkiem inny bass jest duzo szybszy niz w poprzedniej skrzyni...Wymiary to wysokosc 40 cm,szerokosc 80cm,dlugosc 42 cm,plyta tylnia co jest pod katem ok 45 stopni ma wymiar 50 cm wiec jak ktos moze niech mi to obliczy.....wizualnie nie skonczona bo nie mam materialu tu..Obejrzcie zdiecia :)
    https://obrazki.elektroda.pl/17_1252607476.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/12_1252607527.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/32_1252607569.jpg

Tomeczku...staraj się pisać poprawniej. "Na oko" to ...koń w szpitalu umarł :D . Masz podwieszony temat o programie winisd i parametrach głosników, skorzystaj. [S]

1
  • #12 11 Lut 2010 20:04
    michal72581
    Poziom 1  

Mógłby mi ktoś napisać pojemność dla jednego takiego głośnika? Ten program coś nie chce mi działać

0
  • #14 08 Lut 2012 01:40
    cybkryst
    Poziom 19  

Witam wszystkich i sory za odgrzewanie kotleta
    Poszukuje pomocy co do wielkości i rodzaju skrzyni basowej tzn. br czy zamknięta do tego typu głośników.
    Głośniki mam takie.
    Onyx Audio 12-S7

- Frequency response: 28Hz to 950Hz
    - Power Handling: 360w RMS (720 max)
    - One piece concave polymer dish cone
    - Pressed steel chassis
    - Sticky back foam gasket supplied
    - Dual 4 Ohm voice coils with four layers
    - Voice Coil Diameter: 2 inch (50mm) black aluminium
    - Dual sets of chrome plated 4mm squeeze post terminals
    - Dual Conex cotton progressive bottom spider suspensions
    - 40 Oz Strontium magnet
    - Efficiency: 86dB 1w/1M
    - Fms: 33Hz (CRF)

http://www.talkaudio.co.uk/index.php/index.html/_/reviews/subwoofers/onyx-audio-12-s7-r552

To wszystko co znalazłem na ich temat.
    Ma to być zasilane przez wzmacniacz FUSION EN-AM10005

http://www.fusionpakistan.com/Product-Detail.php?CatId=2&SeriesId=3&ProductId=35

Będę wdzięczny za wszelką pomoc

0
  • #15 08 Lut 2012 09:29
    powalla
    Moderator CarAudio

Potrzebujesz parametrów T-S aby "policzyć" obudowę .

0