Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa odbiornika Pionier U?

07 Wrz 2009 21:07 12226 26
 • Poziom 10  
  Zabrałem się za reanimację odbiornika Pionier U? nie wiem dokładnie jaki ma numer. Korzystam z tego schematu. Naprawa odbiornika Pionier U?Pomierzyłem napięcia w miejscach oznaczonych na schemacie. Na zasilaczu mam odpowiednio 180V i 113V. Na lampie U(C)H21: 2-113V; 5-86V; 4-0V; 3-106V oraz na lampie UC(H)21: 2-113V; 5-86V; 3-106V. Lampy żarzą. W głośniku słychać buczenie. Po kilkuminutowej pracy lampy UBL21 i UY1N mocno się nagrzewają. W moim odbiorniku jest tylko jedna żarówka do oświetlenia skali. Była rozbita i założyłem na 6V 0,45A. Poza tym wymieniłem lampę UBL21. Proszę o pomoc.
 • flexghzflexghz
 • Poziom 24  
  Zmierz napięcie polaryzacji siatki EBL21.
  Sprawdź, czy wszystkie cewki są dobrze połączone, i czy nie mają pourywanych kabelków.

  Czy po dotknięciu IZOLOWANYM śrubokrętem środkowej nóżki potencjometru głośności słyszysz buczenie?

  Pionier U jest beztransformatorowy, a co z tego wynika NIE ma separacji galwanicznej. Zasil go przez transformator separacyjny, albo bezpośrednio sprawdzajaćKAŻDORAZOWO neonówką czy na chassis nie ma przypadkiem fazy.

  Pozdrawiam
 • flexghzflexghz
 • Admin Grupy Retro
  1) Poczytaj inne wątki o reanimacji Pionierów - to ważne!
  2) Tam są dwie UCH21, Ty opisałeś jedną - lub dwa systemy z różnych lamp.
  3) Bezwzględnie wymień: C30 (20nF), C39 (20nF), C24 (100nF), C10 (500pF), C11 (100nF). C30 i C24 na napięcie 400V. C39 na napięcie 630V. C10 i C11 na dowolne. Zamiast 20nF dasz 22nF, zamiast 500pF zastosujesz 470pF. Najlepiej foliowe.
  4) UY1N i UBL21 muszą się nagrzewać mocniej od UCH21. Szpic w tym, by ich anody (szara blacha widoczna gołym okiem) nie robiły się ani ciut czerwone.
  5) Po wymianie kondensatorków zmierz:
  - napięcie na C37 i C38
  - napięcie na R17 (całym)
  - napięcie na R4
  - prąd anodowy UBL21

  Na razie wystarczy.
 • Poziom 10  
  Dzięki kolegom za porady. Inne wątki na forum już czytałem. Odnośnie punktu 2 kolegi Futrzaka. Podałem napięcia z obu lamp UCH21 tylko trochę poknociłem oznaczenia. UCH21 pierwsza: 2-113V; 5-86V; 4-0V; 3-106V i lampa UCH21 druga: 2-113V; 5-86V; 5-106V. Czy prąd anodowy lamp powinien wynosić: pierwszej 1,3mA a drugiej 3,5mA. Znalazłem dużo schematów Pionierów ale tak naprawdę żaden z nich nie pasuje w 100% do mojego radia.
  Po dotknięciu śrubokrętem środkowej nóżki potencjometru nic się nie dzieje. Cały czas jest takie samo buczenie. Nawet przy naciskaniu "spustu" lutownicy transformatorowej nie słychać charakterystycznych trzasków.
 • Admin Grupy Retro
  Poknociłeś nóżki w drugiej UCH21 - masz dwukrotnie piątą nóżkę.
  Z tego wynika, że nie pracuje heterodyna - zerowe napięcie na 4 i zawyżone na 3.
  Wymie w/w kondensatory i sprawdź (optycznie i omomierzem) czy cewki na przełączniku zakresów są całe. Przyda się przeczyszczenie mu styków.
 • Poziom 10  
  Witam Szanownych Kolegów!
  Wymieniłem kondensatory jak zalecił kolega Futrzaczek. Zmierzyłem napięcia na kondensatorach C37-135V i na C38-200V. Na opornikach R17-ok 12,5V i na R4 -ok -10V. Prąd lampy UBL 21 -ok 75mA. Na początku na R4 miałem 0V i zamieniłem miejscami lampy UCH 21. Po zamianie na R4 wystąpiło napięcie w granicach 10V. Zmierzyłem napięcia na lampach UCH 21.
  Pierwsza lampa UCH 21: 2-135V; 5-85V; 4- 10V i 3-75V.
  Druga lampa UCH 21: 2-135V; 5-85V i 3-ok. 128V.
  Napięcie w węźle C30, R22 i R12 ok.4V.
  W radiu słychać buczenie i trzaski.
  Podejrzewam, że druga lampa UCH 21 może być uszkodzona. Jak mogę to sprawdzić!
 • Poziom 31  
  remiza69 napisał:
  Witam Szanownych Kolegów!
  Prąd lampy UBL 21 -ok 75mA.
  Napięcie w węźle C30, R22 i R12 ok.4V.


  Prąd lampy UBL21 zdecydowanie za duży, powinien być nie większy niż 40mA. Napięcie w polaryzacji siatki UBL21 równiez nieprawidłowe powinno być -7V tak jak na schemacie. Czy wymieniłeś na pewno C30? Jeśli nie to koniecznie wymień na nowy. Kondensator ten ma być na napięcie 400V.
 • Admin Grupy Retro
  :arrow: kris8888
  Skąd Ci się urodziła ta EBL21? :D

  :arrow: remiza69
  UBL jest najprawdopodobniej zagazowana. Pomimo bardzo niskiego napięcia siatki sterującej (-12,5V a -7V to duża różnica dla tych lamp) prąd anodowy przekracza normę. Aby być całkowicie pewnym, możesz zmierzyć wartość rezystora R12 (1M) oraz sprawdzić, czy nie traci kontaktu. W każdym razie komplet lampek Ci się przyda - nie dziś, to jutro.
  UCH21 była po prostu zużyta i nie działałar heterodyna. Nie wiem, na jakim zakresie testowałeś (na falach krótkich wzbudza się najtrudniej), ale nie świadczy to dobrze o kondycji lamp. Radzę skołować sobie sprawny komplet, jeszcze Ci się to odwdzięczy :)
 • Poziom 10  
  Wymieniłem kondensator C30 na inne i za każdym razem prąd anody lampy UBL 21 rośnie. Po około minucie przekracza wartość 50mA. Napięcie polaryzacji siatki zaczyna się obniżać wraz ze wzrostem prądu anody. Przy 50mA uzyskuje wartość ok -7V.
 • Poziom 31  
  Futrzaczek napisał:
  :arrow: kris8888
  Skąd Ci się urodziła ta EBL21? :D


  Typowe przejęzyczenie, już poprawiłem w oryginalnym poście.
 • Poziom 28  
  remiza69 napisał:
  Wymieniłem kondensator C30 na inne i za każdym razem prąd anody lampy UBL 21 rośnie. Po około minucie przekracza wartość 50mA. Napięcie polaryzacji siatki zaczyna się obniżać wraz ze wzrostem prądu anody. Przy 50mA uzyskuje wartość ok 7V.

  Ja bym na twoim miejscu sprawdził (pewnie wskazana wymiana) R17 (ten bym obstawiał jako źródło problemów, kwestia czym go zastąpić), R11, R12 (podobnie jak przy pierwszym) i R22

  I z tym obniżaniem napięcia na siatce to co miałeś dokładnie na myśli? Im większy Ia tym to napięcie jest bardziej ujemne?
 • Poziom 10  
  Przy wzroście prądu anody lampy UBL 21 napięcie siatki osiąga wartości większe niż -7V. Przy prądzie Ia rzędu 70mA wynosi ono ok. -4V
  Moje radio to istny strychowy zabytek. Przy wymianie kondensatorów poluzowały się obsadki na opornikach. Stąd chyba mylne wyniki pomiarów. W praktyce należy wymienić chyba wszystkie "zabytkowe" elementy układu od spodu chassis.
 • Admin Grupy Retro
  Jeśli rezystory są w kiepskiej kondycji, należy je wymienić. Aby jednak nie wstawiać tam nowoczesnych elementów, proponuję rozejrzeć się za starymi MŁT - z "czapeczkami" zamiast opasek na końcach. Są trwałe i niezawodne. Wymiany wymagać będą także praktycznie wszystkie kondensatory - mikowe (bo wyprowadzenia nie stykać) i papierowe w szklanych rurkach (bo na 666% mają zbyt dużą upływność). Elementy stare schowaj do torebeczki, którą utkniesz potem w odbiorniku - a nuż kiedyś się przydadzą.
  W miejsce kondensatorów mikowych wstawisz ceramiczne, zamiast papierowych - foliowe MIFLEXy. Nie będzie miał późniejszych kłopotów z uruchamianiem.
 • Poziom 10  
  I chyba tak zrobię jak radzi kolega Futrzaczek. I tylko jeszcze jedno pytanie, gdzie można zakupić komplet lamp lub pojedyncze sztuki do Pioniera?
  Na razie dziękuję Kolegom za cenne wskazówki i pozdrawiam gorąco!
 • Poziom 2  
  Witam
  Mam pytanie dotyczące podłączenia 2 ekranowanych kondensatorów w Pionierze U2. Są umieszczone w pobliżu potencjometru głośności. Jeden jest podłączony pod środek potencjometru a drugi ma wyrwane wyprowadzenie. Moja pytanie to: do czego powinna być dolutowana końcówka tego drugiego kondensatora. Schematy mam różne ale chyba mam inną wersję radia i nie mogę tego określić.
 • Poziom 2  
  Serdecznie dziękuje za podpowiedź. Na pewno skorzystam. Moje radio jak do tej pory zaczęło wydawać z siebie brum. Przedtem milczało. W trafie była przerwa w obwodzie. Przed przystąpieniem do wymiany kondensatorów chciałem w pierw dobrze podłączyć ów kondensator ekranowany. Myślę że będę mógł liczyć na kolejne podpowiedzi.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 2  
  Witam
  Poniżej przedstawiam zdjęcie powyższej sytuacji. Wydaje mi się że chyba ktoś źle wykonał połączania gdyż nie zgadzają mi się ze schematem. Czy mógłby ktoś zamieścić zdjęcie z poprawnymi połączeniami tych elementów.
  Naprawa odbiornika Pionier U?
 • Poziom 10  
  Witam szanownych kolegów.
  Znowu zabrałem się do reanimacji swojego Pioniera. Minęło trochę czasu ale lepiej późno niż później. Ale do rzeczy. Już miałem małego sukcesa bo radio zaczęło odbierać na zakresie fal krótkich. Chcąc polepszyć jakość styków popryskałem je preparatem do czyszczenia styków "Kontakt" i radio przestało odbierać! Przemyłem benzyną ekstrakcyjną cały przełącznik łącznie z trymerami. Nie wiem czy dobrze zrobiłem bo odkręciłem z nich izolacyjne podkładki i tak na dobrą sprawę przez to zmieniłem ich pojemność. I moje pytanie, czy domowym sposobem tzn. bez specjalistycznego sprzętu mogę zestroić obwody w.cz? Poza tym nie mogę dokładnie odczytać pojemności kondensatora mikowego C12 obwodu KF heterodyny. Na schemacie jest 15pF ale moje radio jest trochę inne a jego opis jest rozmazany (165pF albo 65pF albo jeszcze coś innego). Jakimi kondensatorami ewentualnie mogę zastąpić kondensatory mikowe?
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Można zestroić, ale będzie to robota żmudna, przy czym o pomyłki skutkujące koniecznością powtórzenia całej procedury będzie łatwo. Przydałby się jakikolwiek sprawny, wzorcowy odbiornik odbierający te same fale co Pionier. Jeśli nie rozstroiłeś go na tyle że słychać jeszcze cokolwiek - dostrój się do tej stacji jak najdokładniej, po czym uzyskaj jak najlepszy odbiór dostrajajac trymer a w razie potrzeby rdzeń rdzeń obwodu wejściowego KF, uważajac aby nie uszkodzić przekładki mikowej trymera przez zbyt silne dokręcenie. Upewnij się czy nie odbierasz przypadkiem częstotliwości lustrzanej, odstrajając Pioniera o ±1MHz: właściewe dostrojenie będzie wtedy gdy silniejszy odbiór tej samej stacji jest przy ustawieniu wskazówki dla większej częstotliwości na skali (krótszych fal). Jeśli jest przeciwnie - dostrój się do tego wyższego punktu odbioru i skoyguj zestrojenie obwodu wejściowego, znów na najsilniejszy odbiór. Z kolei złap jakąś stację na jednym z krańców zakresu (pamiętając że pasma 49 i 41 metrów a częściowo także 31 metrów funkcjonjują praktycznie tylko w nocy (to samo dotyczy fal średnich), zaś 19m, 16m (i krótsze) - praktycznie tylko w dzień. Za pomocą wzorcowego odbiornika sprawdź czy ta stacja odbierana jest w tym samym miejscu na skali, jeżeli nie to skoryguj dostrojenie obwodu heterodyny: dla fal najdłuższych - rdzeniem, dla najkrótszych - trymerem. Gdy stacje będą już we właściwym miejscu na skali - dostrój w analogiczny sposób obwód wejściowy na najsilniejszy odbiór. Można też wykorzystać heterodynę wzorcowego odbiornika (zwłaszcza jeśli jest to odbiornik starszego typu, cechujący się dośc silnym promieniowaniem heterodyny) w roli generatora sygnałowego. Pamiętaj że częstotliwość heterodyny będzie większa o wartośc p.cz. (ok. 465kHz) od częstotliwości wskazywanej na skali. I tu musisz pamiętać o możliwości odbioru lustrzanego: tym razem własciwy będzie sygnał odbiornika wzorcowego odpowiadający niższemu ustawieniu wskazówki, przy którym słychać charakterystyczny stuk, gwizd lub zanik szumu na odbiorniku zestrajanym. Analogicznie powtarzasz procedurę na pozostałych zakresach, przy czym w przypadku Warszawy I znasz już jej częstotliwość: 225kHz, minimalnie różniącą się od pierwotnej (227kHz) zaznaczonej na skali Pioniera.
  Sprawdź też dostrojenie obwodów p.cz; tam nierzadko ulegają awarii kondensatory mikowe. Można je zastąpić kondensatorami styrofleksowymi (KSF, takimi przezroczystymi jak szkło), w żadnym wypadku poliestrowymi (KSE, MKT; gdy widać w ich przypadku dielektryk - jest mlecznobiały). Podobnie kondensatory mikowe w przełączniku zakresów można zastąpić kondensatorami styrofleksowymi (ale w przypadku paddingów: C17 i C14 wymagane jest dokładne zachowanie właściwej pojemności, inaczej czułość w odopwiednim zakresie utraci równomierność) a w przypadku kondensatorów o mniejszej pojemności - ceramicznymi (byle nie ferroelektrycznymi). Przy czym kondensator C20, narażony na pełne napięcie anodowe - musi wytrzymywać minimum 400V. To samo dotyczy papierowych kartoflaków (lub raczej smolaków) C24 i C30, które mogą być w razie konieczności zastapione tym razem kondensatorami KSE lub MKT ale na minimum 400V, zaś w przypadku C39 - na 1kV. Kondensatory takie jak C11, C28, C29 nie stawiają tak ostrych wymagań: tu w zupełności wystarczą kondensatory na 100V. Co do kondensatora C12 - wątpię aby miał znacząco więcej niż schematowe 15pF; wygląda na kondensator tłumiący ewentualne oscylacje w zakresie UKF
 • Poziom 10  
  Witam.
  Sęk w tym, że teraz radio nie odbiera żadnej stacji:( Odnośnie kondensatorów w filtrach p.cz. - Czy można zamiast 200pF zastosować 220pF (bo takie akurat mam) i czy można tutaj zastosować kondensatory ceramiczne?
 • Poziom 32  
  Zanim wymienisz kondensatory w filtrach - dobrze jest sprawdzić czy jest to potrzebne. Znów przydałby się sprawny odbiornik wzorcowy, z którego pobrałoby się sygnał p.cz. i do niego dostroiło filtry w Pionierze. Ceramiczne 220pF moga być, pod waruniek że nie będą ferroelektryczne.
  Jeśli Pionier reaguje na sygnał p.cz. doprowadzony do pierwszej siatki heptody przez pojemność kilku pF a wręcz skręconą parę przewodów w izolacji a mimo to nic nie odbiera - sprawdź czy działa heterodyna; przy działającej jest ujemne napięcie na siatce triody i połączonej z nią trzeciej siatce heptody (mierzyć przez szeregowy opornik 100k aby nie obciążać pojemnością przewodów miernika), a prad anodowy heptody mieszającej jest 2 lub więcej razy mniejszy od prądu takiej samej heptody we wzmacniaczu p.cz. Jeśli heterodyna działa a żadnej stacji nie słychać - można spróbować odebrać najpierw sygnał heterodyny odbiornika wzorcowego.
 • Poziom 10  
  Witam!
  Trochę to wszystko skomplikowane. Rozumiem, że sygnał p.cz. mam doprowadzić do siatki pierwszej, drugiej lampy UCH21? (2) W miejsce oznaczone czerwoną strzałką.
  Naprawa odbiornika Pionier U?
  Jako odbiornik wzorcowy mam BOSTON-a. Z którego miejsca mam pobrać sygnał p.cz.?
  Naprawa odbiornika Pionier U?
  Proszę podać typ lampy i nr nóżki:)
 • Poziom 15  
  Witam!
  Też walczę z Pionierkiem i Wasze posty bardzo mi pomagają. Proszę o oświecenie w sprawie tych kondensatorów z postu kol. Tomka Janiszewskiego (KSF - dobre, KSE - złe). Powymieniałem je wszystkie i teraz na krótkich radio gra, na średnich też coś usiłuje, ale na długich cisza. Czy to wina tych różnych kondensatorów, czy może przełącznika zakresów (czym go przeczyścić?)?
  Pozdrawiam!
 • Admin Grupy Retro
  Cytat:
  Powymieniałem je wszystkie i teraz na krótkich radio gra, na średnich też coś usiłuje, ale na długich cisza. Czy to wina tych różnych kondensatorów, czy może przełącznika zakresów (czym go przeczyścić?)?

  "Te różne kondensatory" siedzą w obwodach zasilania lub małej częstotliwości.
  Może to być uszkodzona cewka (lub rdzeń ferrytowy), kondensator mikowy z niestykającymi wyprowadzeniami, zabrudzone styki w przełączniku.
  Najpierw przeczyść styki i kombinerkami (z wyczuciem) pozagniataj nity trzymające doprowadzenia. Sprawdź też, czy wszystkie cewki mają przejście - nie wykazują przerwy.
 • Poziom 32  
  Kondensatory KSE w obowdach zasilania i m.cz. nie są złe, przeciwnie, znacznie lepsze od kartoflaków i smolaków, choć w Pionierze ładniej (prawie tak jak szklaki) przezentują się papierowe, ale niewrażliwe na wilgoć żywiczniaki lub olejaki. Styroflexowych KSF tam nie potrzeba: są za duże i trudno byłoby znaleźć np. kondensator KSF 100nF 400V zastosowany w siatkach ekranujących lamp UCH21 (C24).
  Skoro nie działa tylko zakres DF- są one poza podejrzeniami. Szwankować mogą kondensatory mikowe w obwodach wejściowych lub heterodyny; tu oprócz KSF nadają się także kondensatory ceramiczne, ale w żadnym wypadku nie ferroelektryczne). Należy zacząć od sprawdzenia czy generuje heterodyna na falach długich. W tym celu należy zmierzyć napięcie na połączonych siatce triody i siatcze trzeciej heptody pierwszej lampy UCH21. Mierzyć należy zawsze przez szeregowy rezystor, rzędu 1MΩ (aby nie obciążać obwodu rezonansowego heterodyny pojemnościami miernikia). Przy prawidłowej pracy heterodyny powinno panować na nóżkach 7 - 4 napięcie ok. - (minus!) 8V, oczywiście po uwzględnieniu wpływu rezystora szeregowego na wskazania miernika.
  Gdy heterodyna pracuje, lecz uszkodzony jest obwód wejściowy(lub jego przełącznik) - można uzyskać odbiór Pierwszej Warszawy (choć słaby i mocno zakłócony) dołączając kilka metrów drutu do siatki piewszej heptody mieszacza (końcówka 6) lub do statora sekcji wejściowej kondensatora zmiennego (C8).
 • Poziom 15  
  Ponieważ cewki wyglądały bardzo ładnie-nie było śladów gryzów myszopodobnych zacząłem sprawdzać kondensatory. C 17-140pF miał bardzo skorodowane nity i ściskanie już im całkowicie nie pomagało.Wstawiłem w to miejsce 150 pF w przezroczystej obudowie (raczej to był KSE ale nie było oznaczenia)na 500V i długie ruszyły.
  Bardzo dziękuję kol.Futrzaczkowi i Tomkowi Janiszewskiemu za pomoc.