Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Creative Inspire 5100 i brak dźwięku w tylnej lewej satelitc

07 Wrz 2009 21:34 4986 13
  • Poziom 13  
    Pacjent: Creative Inspire 5100, głośniczki "komputerówki" 5.1
    Dolegliwość: brak dźwięku w tylnej lewej satelitce. Kiedy same głośniki są włączone, z satelity tej wydobywa się delikatny szum, identyczny jak w pozostałych. Niestety, jedyny dźwięk jaki jest w stanie wydobyć jest potwornie cichy, słyszalny tylko po przyłożeniu ucha.

Co ciekawe, czasami naprawia się i można pół filmu obejrzeć korzystając z pełni wrażeń dźwięku dookólnego - mocniejsza eksplozja i już satelitka milknie.

Rozebrałem subwoofer, wyciągnąłem elektronikę w nadziei, że to jakiś zimny lut - na to wskazywałoby to, że czasami dźwięk jest, czasami nie. Niestety, moje umiejętności są żałosne - co prawda umiem coś przylutować, niby mam nawet jakiś miernik elektroniczny, ale zupełnie nie wiem od czego zacząć szukając przyczyny awarii. Opukałem wszystko przy włączonych głośnikach, szukałem wzrokowo gdzie tu coś nie styka - nic nie odnalazłem, a pukanie nie powodowało załączenia satelitki.

Czy macie jakiś pomysł? Raczej nie będę do tego zestawu wzywał serwisanta, bo szkoda kasy i już lepiej pół roku zbierać na coś porządniejszego, ale fajnie by było przy Waszej pomocy coś z nich jeszcze wydobyć...

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 21  
    Posprawdzaj pod lupą luty. Sprawdź od wyjścia w/w satelity drogę do PCB i na PCB posprawdzaj czy gdzieś luty nie odchodzą. Jeżeli mógłbyś inny głośnik podłączyć pod to wyjście wtedy być wykluczył, że aktualny jest uszkodzony. Możesz także zmierzyć jego opór.
  • Poziom 13  
    Sam głośnik jest sprawny, gdyż podpinanie innych satelitek pod wyjście RL daje taki sam rezultat: niby słychać, że wzmocnienie jest (szum), ale dźwięku nie ma (a raczej słychać coś w podobie do leżących daleko słuchawek dousznych...). Podobnie podłączenie tej satelity pod inne wyjście = piękny, czysty dźwięk (o ile brzmienie takich głośników można uznać za piękne ;)).
  • Poziom 21  
    Czyli sprawdź, drogę od wyjścia do pcb i posprawdzaj dokładnie ścieżki i punkty lutownicze. Jeżeli w skład tej drogi wchodzą jakieś przewody to tez sprawdź czy mają ciągłość i czy są dobrze przylutowane. Sprawdź też same gniazdo czy nie zaśniedziało i czy styki nie są luźne. Na jakich układach zrobiony jest ten wzmacniacz? Wstaw zdjęcia pcb jeśli masz mozliwość i zaznacz, albo napisz które gniazdo służy do przyłączynia w/w satelity.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 13  
    Oto fotki płyty (dość duże, ale możliwe, że dzięki temu więcej będzie widać ;)):

Dziś zaobserwowałem, że poza lekkim szumem wzmacniacza z wadliwego wyjścia wydobywa się też taki dźwięk jak... hmm, kiedy dotkniemy palcem np. jacka podłączonego do wejścia głośników/magnetofonu/wierzy.
  • Poziom 21  
    Z tego co się orientuję to kość odpowiadająca za dźwięk w satelitach to TDA7372A. Nie mogę Ci inaczej poradzić, jak tylko prześledzić czy do tej kości prowadzi droga od wyjścia nie działającej satelity z dokumentacji układu wynika że powinna ona prowadzić do nóżki 15. Podłącz ten sprzęt do sieci szeregowo przez żarówkę 60-75W. Najpierw bez głośników, bez podanego sygnału, i obserwuj czy żarówka świeci się ( czy się żarzy), potem podłącz satelitę pod uszkodzone wyjście i znów obserwuj żarówkę. Napisz o wynikach swojej obserwacji. Taki dźwięk co pojawia ci się w uszkodzonym kanale może świadczyć o wzbudzaniu się wzmacniacza.
    Nota katalogowa TDA7372
  • Poziom 13  
    Chciałbym wskrzesić ten prastary wątek (to chyba lepsze rozwiązanie niż zakładanie nowego?), gdyż dopiero teraz zabrałem się za próbę reanimacji tego zestawu głośników.

Przyglądając się im z bliska okazało się, że kością odpowiedzialną za dźwięk w satelitach jest TDA8947J - a dokładniej są takie dwie. Według tego co wywnioskowałem na podstawie ścieżek, jedna z nich zasila dwa tylne kanały oraz subwoofer (pewnie szeregowo dwa kanały, co by mocy więcej dać). Druga zasila przednie dwa kanały + centralny.

Postanowiłem wymienić jeden z tych układów - ten, do którego szły ścieżki od wyjść tylnych satelitek. Pełen pozytywnych emocji przykręciłem radiator, podłączyłem sprzęt do gniazdka i... tylna lewa satelita wciąż milczy.

Przyznam szczerze, że trochę się gubię przy śledzeniu ścieżek i nie bardzo się orientuję co tam jeszcze mogło zdechnąć... Proszę o pomoc :)

Załączam jeszcze jedno zdjęcie do tych powyżej:
    Z lewej strony znajdują się wejścia/wyjścia. U góry cinche do podłączenia satelitek - ładnie widac, że górna para długimi ściezkami podąża do końcówki mocy, znajdującej się w prawym górnym rogu (ładnie widać moje lutowanie ;)).
  • Poziom 21  
    Wcześniej napisałeś że po dotknięciu palcem jacka (czarnego) słychać było buczenie w problemowym głośniku.
    To oznacza że uszkodzenia należy szukać w przewodzie sygnałowym.
    Podłącz odtwarzacz mp3 innym kablem do czarnego gniazda i napisz czy gra.
  • Poziom 13  
    Podłączałem właśnie odtwarzacz mp3 do czarnego gniazda - używałem dwóch kabli (tego dołączonego do głośników, oraz innego, na 100% sprawnego). W obu przypadkach efekt ten sam...
  • Poziom 21  
    No to pozostaje poprawienie lutowań na całej płytce.
  • Poziom 1  
    witajcie, wlaśnie postanowilem podlaczyc sobie glosniki inspire 5100 i mam podobny problem do twojego. U mnie jesli robie test to mi dzialaja wszystkie glosniki, ale jak zaczynam puszczac muzyke to mi dzialaja tylko przednie i subwoofer a reszta nic... a wczesniej nawet jak testowalem to mi nie dzialaly i te tylnie. Mam windows 7

Proszę poprawić post - regulamin pkt.3.1.13 [dzimi]
  • Poziom 21  
    Musisz włączyć film z dźwiękiem AC3 lub DD (z płyty DVD) oraz musisz zainstalować odtwarzacz który obsługuje taki dźwięk (np WinDVD).
    Jak dalej nie będzie grało to ustaw w sterowniku audio dźwięk 5.1
  • Poziom 13  
    Muzyka jest w stereo, więc grają tylko przednie satelitki ("dopompowywane" subwooferem, żeby jakieś niskie tony też było słychać). Muzykę można upmiksować np. wtyczką Channel Mixer do Foobara.

Wracając do mojego problemu - eksperymentowałem z poprawianiem lutowań i przyszła myśl, aby podłączyć pod tylne wejście odtwarzacz mp3, a głośniczek kabelkami podłączyć bezpośrednio pod odpowiednie piny końcówki mocy, odpowiedzialne za lewy tylny kanał.

Jakież było moje zdziwienie, kiedy dźwięk wydobywający się z pinów 1 i 2 był... bez wzmocnienia, tzn. o głośności takiej samej jak bezpośrednio z odtwarzacza mp3! Jest więc tak cicho, że ciężko cokolwiek usłyszeć. Kiedy przyciszam głośniki potencjometrem volume, przycisza się też i dźwięk z pinów 1 i 2. Podpięcie pod piny od prawego kanału wywołuje taki sam dźwięk jak na wyjściu, czy ładnie wzmocniony i głośny.

O co może chodzić? Wymieniona końcówka mocy zmarła podobnie, jak oryginalna? A może coś gdzieś po drodze od wejścia jest jednak zepsute i przez to końcówka mocy nie wzmacnia dźwięku w jednym tylko kanale?
  • Poziom 9  
    też mam takie problemy w swoim takim samym zestawie.. Na poczatku nie działał mi przedni lewy kanał a teraz prawy nie działa a jak zechce to będzie grał albo i nie. Prawy kanał przedni raz gra a raz nie nie wiem OCB. Czy opłaca to się dawać do Serwisu?