Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowalny samochód - prosta zabawka

Sokolsok 08 Wrz 2009 00:51 3609 4
  • Witam! Pochwale się ostatnią zabawką jaką zrobiłem dla swojego 8 letniego kuzyna:) Prosił mnie o stworzenie czegoś czego nie będzie miał, żaden jego kolega:P (a, że studiuje automatykę i robotykę, więc miał na myśli prostego "robota") A, że jest dość bystrym dzieciakiem pomyślałem, że poradzi sobie z zabawką, którą będzie mógł sam zaprogramować (oczywiście napisałem rozbudowaną bibliotekę, oraz cały szkielet głównego programu żeby miał łatwiej).

Ale po kolei:
    Miałem jakiś stary zdalnie sterowany samochód i Atmege8, więc 2 podstawowe rzeczy, których postanowiłem użyć. Wywaliłem cały "zdalnie sterowane bebechy" z wnętrza. Silniczki były eleganckie, a poza tym był akumulator fabryczny zasilający je obydwa, więc to już miałem z głowy. Do sterowania nimi postanowiłem użyć L298, zamiast ręcznie budować 2 mostki beszczelnie poszedłem na łatwiznę:P

W Eagle'u stworzyłem taki o to schemacik:

Jak widać jest najprostszy jaki potrafiłem zrobić. Dodatkowe pozornie niewykorzystane wyjścia (np. PORTC) jest po to, aby w przyszłości była możliwość podłączenia jakiś czujników (albo np. oświetlenia z przodu i tyłu, które dodałem:)). Jeżeli spodoba mu się i będzie chciał się w to bawić w przyszłości:)

Teraz potrzebna była płytka drukowana(z tym troche się bawiłem):

I właśnie w tym momencie najwięcej się namęczyłem, nad przeniesieniem tego schematu na laminat:P Po przeczytaniu wieeelu tematów na elektrodzie dotyczących PCB, udało mi się ją stworzyć. Nie jest ona pierwszej klasy, ale działa:D (to czarne w rogu to resztki tonera)

Po zlutowaniu całości:

Teraz wystarczyło połączyć to z samochodem(sorki za jakość zdjęć).
    Programowalny samochód - prosta zabawka Programowalny samochód - prosta zabawka Programowalny samochód - prosta zabawka

Jest to moja druga "zabawka". Pierwsza była zlutowana na uniwersalnej płytce a mechanika z klocków lego, dlatego proszę o wyrozumiałość. Zdaję sobie sprawę, że wiele można by poprawić, albo zrobić lepiej.
    Całość spełnia założenia, które założyłem na początku. Jest prosta w budowie (budowa zajęła mi 2 dni, z czego większość tworzenie PCB:P), oraz ekstloatacji (musi sobie poradzić 8 letnie dziecko:)), oraz jest czymś czego wcześniej nigdy nie miał.

Koszty:
    zdalnie sterowany samochód - ze 30zł
    atmega - ze 4zł
    L298 - z 9zł
    kawałek laminatu, kwas, diody, kondensatory i reszta drobnicy - max 12zł

Czyli całość nie przekroczyła 55zł. Oczywiście trzeba jeszcze doliczyć programator - ze 40zł.

Pozdrawiam!:)

Fajne!
  • Semicon
  • #2 08 Wrz 2009 01:11
    KJ
    Poziom 31  

Projekt fajny :) ale za programator to zdrowo przepłaciłeś :D jakiś filmik z jazdy by się przydał.

• Semicon
  • #3 08 Wrz 2009 01:27
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na płytce masz szkolny błąd, a mianowicie masz piękną pętelkę masy(?)...

• #4 08 Wrz 2009 02:16
    sheeeep
    Poziom 25  

joy_pl napisał:
    Na płytce masz szkolny błąd, a mianowicie masz piękną pętelkę masy(?)...

100% zgoda, chodź przy takiej płytce i zastosowaniu to to ma znaczenie jak zeszłoroczny śnieg. Myślę że nie jest wstanie to kompletnie niczego zmienić, tymbardziej że nie ma toru analogowego. Przy bardziej poważniejszych układach które już nie są zabawkami trzeba uważać bo się czasem cuda dzieją...
    pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

PS. A wypełnianie miedzią dużych obszarów (w stosunku do płytki) b. często się kończy właśnie pętlą masy...

• #5 08 Wrz 2009 16:18
    Sokolsok
    Poziom 10  

Cytat:
    jakiś filmik z jazdy by się przydał.

Ale filmik jest beznadziejny, nagrałem po prostu pierwszą próbę.. Żeby sprawdzić czy działają oba silniki, i ledki..
    http://www.youtube.com/watch?v=jvXNM5ibVxA

Cytat:
    Na płytce masz szkolny błąd, a mianowicie masz piękną pętelkę masy(?)..

Zgadza się, bo nie wiedziałem, że jest to błąd.. Ale jak się nad tym teraz zastanowię to może i faktycznie;)