Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny do domu na STX'ach by jedrzej85

jedrzej85 09 Wrz 2009 13:05 30218 47
    jedrzej85
    Poziom 10  
    Po pierwsze w broni chodzi o to żeby środek ciężkości był jak najbliżej strzelca a buczyna ma chyba największą gęstość objętościową z drewna jakie występują w naszym regionie europy.
    Po drugie pisałem że przy tych wymiarach jak moje kolumny ( średnica obudowy basowej 36,5cm) będą następować duże deformacje na skutek zsychania sie drewna, drewno nie zsycha się w zdłóż słoi tylko w poprzek i przy tych wymiarach mogły by się zeschnąć nawt 5mm a to jest za dużo żeby na coś takiego pozwolić. W broni mamy nieporównywalnie mniejsze przekroje poprzeczne i tam jak się zeschnie 0,1mm to w niczym to nie przeszkodzi, a raczej więcej się nie zeschnie.
    Wreszcie po trzecie buczyna jest takim dziwnym drewnem ze przy założonym sposobie klejenia powstają tak wielkie naprężenia że nie ma takich klei żeby to utrzymały a jeśli już utrzymają to drewno sobie gdzieś indziej pęknie.
    karasws502
    Poziom 17  
    Co do projektu to obudowy bardzo fajnie wykonane, dobór przetworników... hmm tylko jeśli jest to konstrukcja budżetowa a ta na takową nie wygląda więc mogłeś lesze głośniki wybrać, co do ogółu to daje 8/10 z racji kiepskich przetworników, i dałbym wysokotonowca nad średniakiem, kolumna by się wydała wyższa wtedy.

Ogólnie bardzo fajny i przemyślany projekt :)

Pozdrawiam Karol ;)
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Co do drewna. Nie mam na razie reklamacji na schody bukowe. Deska policzkowa i trepy raczej lite nie były. :wink:
    Panowie, temat zszedł na boczne tory. Jeszcze trochę i zaczniemy dyskutować o wyższości CZ nad Hatsanem :wink:

Proszę trzymać się tematu.

Wyboru głośników o tak dużej różnicy efektywności nie wytłumaczysz w żaden sposób, po za małym doświadczeniem w budowie konstrukcji elektroakustycznych. :idea: Więc "ogólnie bardzo fajny i przemyślany projekt" to to nie jest. :idea: Choć sam pomysł na wykonanie obudowy przyznam, że mi się bardzo podoba (klejenie i toczenie drewna).
    jedrzej85
    Poziom 10  
    Jeśli chodzi o doświadczenie to może rzeczywiście go za wielkiego nie mam bo jest to moja 3 konstrukcja jeśli chodzi o komplety, a jeśli chodzi o różne konstrukcje pod względem użytych przetworników i zwrotnic to 2 komplety.
    Te dwa komplety różniły się tylko obudowami. A ten pierwszy to było dopiero amatorstwo :) , z resztą prezentowany był tutaj. Z tego chyba można wywnioskować, że robię postępy.

Kolumny do domu na STX'ach by jedrzej85

PS: przepraszam za jakość zdjęcia ale to z telefonu.
    trebor_d
    Poziom 15  
    Kolumny - arcydzieło! Tylko na Twoim miejscu wymieniłbym stx'y na co najmniej Tonsil'a (nie miałbyś dużo roboty, bo powinny pasować w te same otwory. A różnica byłaby powalająca (robiło się takie porównania Altus na Tonsilu, Altus na STX, a Ty masz głośniki o wymiarach tych z Altusów). Na początek polecam wymianę średniaka na GDM 18/80. Chyba najlepszy tonsilowski średniak.
    scal12
    Poziom 19  
    Projekt rewelacja,mam pytanie odnośnie sposobu jak łączyłeś drewno i w czym je obtaczałeś i jaki jest koszt wykonania takich obudów, bo są naprawdę rewelacyjne!!!
    DJ Max
    Poziom 30  
    Obudowa bardzo nietypowa, z pewnością zwraca uwagę.

Zastanawia mnie tylko, co z wytłumieniem - czy komora basowa została wytłumiona w 100% objętości? Takie mam wrażenie oglądając zdjęcia, opis natomiast nie wspomina nic o wytłumieniu.
    Alton88
    Poziom 21  
    Co do obudowy ,jak ktoś wspomniał >> miażdży

Irytuje mnie jedno , dlaczego wybrałeś tak słabe głośniki ?
    Doominus
    Poziom 34  
    Daj fotkę tokarki :D
    Całą obudowę dałoby się wytoczyć z jednego kawałka drzewa , jeden koleś tak robi bębny.
    jedrzej85
    Poziom 10  
    Zdjęcie tokarki dodam za kilka dni, teraz nie mogę go zrobić bo nie ma mnie w domu. Jak już wspominałem nie można wytaczać takich obudów z jednego kawałka drewna ponieważ popęka. Wystarczy zerknąć na pniak drewniany i nie da się go tak sezonować żeby nie popękał. To, że jeden koleś robi bębny to trzeba wziąć pod uwagę, że głośniki nie bębny i przynajmniej moje muszą mieć ściankę tylną ( muszą być zamknięte ), a bębny nie mają dna i z tego powodu nie pękają.
    .:Proxy:.
    Poziom 12  
    Czy mógłbyś podać nazwę koloru tej bejcy ? i czy tylko na świerkowym drzewie uzyska się taki odcień ?

Pytam się bo widać że sporo się znasz na drewnie nie wspominając już o obróbce :)
    Bardzo ładna konstrukcja ! Przepiękny kształt, kolor - cały ten efekt:) Gratulacje !
    Jak dla mnie to trochę ogromny ten niskotonowiec :) Ja widziałbym u siebie 2 statelity (2-way) i subwoofer dokładnie w tych pięknych obudowach - niekoniecznie na obecnych przetwornikach - ale również polskich - jak na patriotę przystało :P
    Na Twoim awatarze, patrząc na obudowę głośnika niskotonowego (tego obróconego tyłem - po lewej stronie) jest takie złudzenie optyczne jakby miał BR :) Taki zagłębiający się, frezowany w tej drewnianej obudowie... :) Właśnie takie coś widziałbym w roli BR do subwoofera :)
    Szkoda tylko ze tak obrabiać drewna nie potrafię...:(
    Pozdrawiam.
    jedrzej85
    Poziom 10  
    Łoża do broni robi się często z buka bo:
    - po pierwsze łoże do broni jest długie ale o małych przekrojach poprzecznych
    - po drugie niema tam elementów które by się przeciwstawiały sile skurczu drewna
    - po trzecie jak wiadomo skurcz drewna następuje przede wszystkim w kierunku prostopadłym do osi słojów, a wzdłuż osi włókien skurcz jest pomijalnie mały w takich konstrukcjach
    Ale to nie forum na temat broni palnej :D
    Kolor bejcy to brąz w palecie kolorów jest kilka odcieni zatem można sobie wybrać co się podoba tym bardziej, że w sklepach z takimi rzeczami mają często wzorniki na drewnie sosnowym, które jest podobne do świerkowego ale jednak trochę inne, oraz na drewnie dębowym. Wtedy można sobie wybrać z pośród chyba 32 kolorów, a nawet jeśli było by się nie zadowolonym z odcienia można przecież mieszać różne kolory tak żeby uzyskać taki jak się wymarzył :D
    Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rosomak19
    Poziom 19  
    trebor_d napisał:
    (robiło się takie porównania Altus na Tonsilu, Altus na STX, a Ty masz głośniki o wymiarach tych z Altusów

Chyba zdjaesz sobie sprawę kolego ,że napisałeś głupotę? Jeżeli Ty porównujesz głośniki tylko pod względem wymiarów to powodzenia. Dla Twojej wiadomości inaczej zagra głośnik o takich samych wymiarach w takiej samej obudowie ale o innych parametrach elektroakustycznych! Już tak nie mów ,że tonsil to takie dużo lepsze.
    Bucefal76
    Poziom 11  
    Wykonanie super, wybór gdw dyskusyjny, zastosowanie tubki o kierunkowej charakterystyce niweczy zysk z osobnej obudowy dla gdw. Dodatkowo gdw powinien być umieszczony na wysokości uszu słuchacza. Proponuję umieścić gdw na górze i wysłać kolumny do kogoś kto ma możliwości zrobienia pomiarów i dobrania zwrotnic z prawdziwego zdarzenia. Projekt jest warty tej poprawki i dołożenia kilku złotych na poprawną pomierzona zwrotnice.
    bogo
    Poziom 10  
    Jędrzeju, mnie urzekło Twoje wykonanie i efekt końcowy. Pomysł rewelacja. Wykonanie super. Nie jestem znawcą głośnikowym ;) , więc się nie wypowiadam. Zwykle kupuję uszami i oczami.
    A gdyby tak zrobić model z możliwością regulacji kąta ustawienia przynajmniej wysokotonowego? Do tego głośniki hi-end z pięknym, klasycznym wyglądem (tak, możecie mnie je...ć :P) i wyłożyłbym grubą kasę, żeby zdobiły mój salon.
    Pomyśl nad biznesem. Brawo !

O matko, jaki to stary kotlet, przepraszam.