Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny do domu na STX'ach by jedrzej85

jedrzej85 08 Sep 2009 08:31 35927 47
 • Kolumny do domu na STX'ach by jedrzej85
  Zaczęło się od pewnej dyskusji z kumplem o głośnikach, że fajnie by wyglądały głośniki z osobnymi obudowami na każdy z głośników w kształcie walca ze sferyczną tylną ścianką. Tak właśnie powstała koncepcja obudów. Następnym krokiem był wybór głośników. :idea: Padło na STX:
  -niskotonowy - GDN-30-100-8-SC;
  -średniotonowy - GDM-16-80-8-SC
  -wysokotonowy - GDWT-10-150-8-PJ.
  Kolejnym krokiem było obliczenie elementów w zwrotnicy i przyjęto:
  -filtr dolnoprzepustowy dla głośnika niskotonowego o nachyleniu zbocza 6dB/oktawę o częstotliwości granicznej 800Hz
  -dla głośnika średniotonowego filtr górnoprzepustowy 6db/oktawę o częstotliwości granicznej 800Hz i filtr dolnoprzepustowy 12db/oktawę o częstotliwości granicznej 5000Hz
  - dla głośnika wysoko tonowego filtr górnoprzepustowy 12dB/oktawę o częstotliwości granicznej 5000Hz.
  Obudowy do głośników wykonywałem poprzez klejenie drewna i późniejsze jego obtoczenie według przyjętych wymiarów. Wymiary otrzymałem poprzez narysowanie przekroju poprzecznego każdego z elementów w corelu.
  W zwrotnicach siedzą cewki powietrzne oraz kondensatorki poliestrowe.
  Jako terminal przyłączeniowy zastosowałem gniazdo Jack-6,3mm mono.
  Proszę o ocenę i opinię dla moich kolumn.

  Kolumny do domu na STX'ach by jedrzej85 Kolumny do domu na STX'ach by jedrzej85 Kolumny do domu na STX'ach by jedrzej85 Kolumny do domu na STX'ach by jedrzej85  Zmniejszyłem pliki. Fotografie zamieściłem po przez przycisk pod oknem dialogowym "Dodaj obrazek". Sądzę, że taka prezentacja jest bardziej czytelna.
  przemo-lukas

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  jedrzej85
  Level 11  
  Offline 
  Has specialization in: budownctwo, stolarstwo
  jedrzej85 wrote 44 posts with rating 51. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
 • #2
  cichy lis
  Level 28  
  Brawo! wyglądają świetnie- jak z odsłuchem ?
 • #3
  MrKatharsis
  Level 19  
  Brawa za wygląd!
  Jeśli już skonstruowałeś tak ciężkie pod względem budowy kolumny, to mogłeś obsadzić je lepszymi głośnikami... Według Krajewskiego obudowy w kształcie kuli są najlepsze pod względem liniowości, Twoje walce nie powinny daleko odbiegać.
  Czy 800hz to nie za wysoko jak na niskotonowy?
  Opowiesz coś o wrażeniach odsłuchowych?
 • #4
  jedrzej85
  Level 11  
  Odsłuch jest jak dla mnie super kiedy podłączyłem mój wzmacniacz do komputerowego generatorka (bo innego nie mam) i po wyłączeniu korektora we wzmacniaczu nawet jak na mój słuch to w całym paśmie od 40Hz do 20kHz jest nawet dość jednakowa głośność. Czyli chyba jest ok.
  Fajnie by było pomierzyć te kolumny jaką mają charakterystykę no ale takiego sprzętu nie posiadam.
  Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
 • #5
  Urgon
  Level 38  
  AVE...

  Te obudowy są świetne - ja chcę coś takiego...
  Czym je potraktowałeś: bejcą czy lakierem?
 • #6
  daniell4
  Level 13  
  jedrzej85 wrote:
  kiedy podłączyłem mój wzmacniacz do komputerowego generatorka (bo innego nie mam) i po wyłączeniu korektora we wzmacniaczu nawet jak na mój słuch to w całym paśmie od 40Hz do 20kHz jest nawet dość jednakowa głośność.


  Jakiego generatorka używasz?
 • #7
  rosomak19
  Level 22  
  Fajna i dosyć orginalna konstrukcja, aż jestem ciekaw jak to gra. Zauważyłem że też zamówiłeś takie same przetworniki wysokotonowe jak ja kiedyś, dodam że używam ich do dzisiaj i jestem zadowolony z nich.
 • #8
  liliput
  Level 12  
  Jestem pod dużym wrażeniem, brawa dla autora. 10/10 i życzę powodzenia w dalszych konstrukcjach
 • #9
  jedrzej85
  Level 11  
  Urgon napisał:
  Czym je potraktowałeś: bejcą czy lakierem?

  Najpierw pomalowałem bejcą nitro (okropny zapach), a później lakierem ale już nie pamiętam jakim bo malowałem nim jakieś 3 tygodnie temu. W każdym razie był to jakiś lakier do podłóg satynowy i bodajże ftalowy.
 • #10
  frajcik
  Level 11  
  jak dla mnie rewelacja :)

  moze na temat przetwornikow mozna troche dyskutowac ale nie badzmy wredni - efekt koncowy jest extra :)

  tak z ciekawosci spytam, jaka jest pojemnosc komory dla basowca?
 • #11
  kasztan1983
  Level 12  
  Tylko śrubki i tylną podpórkę bym jeszcze pomalował. Troszeczkę rzucają się w oczy jak dla mnie
  Super pomysł i wykonanie także!
 • #13
  melisław
  Level 24  
  Obudowa to kawał dobrej roboty. Tylko marnie wygląda to zlepianie z różnych kawałków różnego drewna... Poza tym jest niezła :) Ale dobór głośników i zwrotnicę przemilczę bo nie chce ci psuć radości z twojego dzieła która przecież jest najważniejsza :)
 • #14
  rafik69
  Level 12  
  Do autora: projekt wykonany świetnie. Cewki wykonywałeś sam? Tą tylną śrubą nie trudno o wgniecenia w podłodze (np. deska barlinecka) lub rysy (panele podłogowe).

  Mały offtop: Czym się różnią Tonsile od STX'ów? W końcu mają te same nazwy np. GDN, GDWT, GDM?
 • #15
  jedrzej85
  Level 11  
  melisław napisał:
  "Tylko marnie wygląda to zlepianie z różnych kawałków różnego drewna... "

  To jest drewno świerkowe i nie ma możliwości sklejenia drewna tak żeby nie zmieniało swoich kształtów i przy okazji pękało. W ten sposób jak jest to posklejane jest gwarancja, że będzie wszystko ok.
 • #16
  Pain
  Level 25  
  Obudowy miażdżą! Z wyborem głośników już gorzej, ale można by dozbierać i w przyszłości kupić lepsze. Jaki litraż ma komora niskotonowego, bo robi wrażenie małej jak na 30cm?
 • #17
  Anonymous
  Anonymous  
 • #18
  MrKatharsis
  Level 19  
  Moc i skuteczność masz w danych producenta.
 • #19
  Tomysz1
  Level 11  
  Witam
  No muszę przyznać, że estetyka miażdżąca, mnóstwo pracy w to włożyłeś i to się chwali. Co do walorów akustycznych to ważne, że Ciebie zadowalają, w końcu nie każdy z nas musi być audiofilem :wink: Niepokoi mnie tylko jedna rzecz, a mianowicie obudowa głośnika niskotonowego. Czy ta poklejona (tylko poklejona) z kawałków obudowa pod wpływem ciśnienia jakie będzie wytwarzać głośnik o tak dużej średnicy z czasem nie ulegnie samodestrukcji ?
  Pozdrawiam
 • #20
  fgfg
  Level 14  
  Super skrzynie! A czy robiłeś jakąś charakterystykę tym kolumnom?
 • #21
  slipknot1989
  Level 10  
  obudowa miód :) ale głośnik wysokotonowy powinien być na wysokości uszu jak by nie było :P mogłeś dać obudowę wysokiego na budę średniego.
 • #22
  oskar_dyjas
  Level 25  
  Tego się nie spodziewałem. Fantastyczne wykonanie, zaletą jest właśnie łaczenie, sztukowanie drewna. Widzę, że obudowa niskotonowego jest zamknięta? Mam nadzieję, że konstrukcja jest na tyle wytrzymała, że udźwignie tą zmianę ciśnień. A może kiedyś ją otworzysz? Do wytłumienia widać użyłeś właściwego materiału :)

  Tonsil i STX to dwie różne firmy, z czego ta pierwsza już nie istnieje, ale może niedługo ktoś będzie produkował pod tą marką.

  STX zły? Niepatrioci.
 • #23
  jedrzej85
  Level 11  
  RadimNs wrote:

  A nie myślałes zeby zastosowac np bass-refleks?


  Myślałem o BR no ale do tych głośników niskotonowych w WIN-IST czy jakoś tak (chodzi mi o program do projektowania BR), wychodził kanał bardzo długi albo bardzo duża obudowa rzędu 120l (w moich kolumnach jest około 25l w całej objętości wytłumione materiałem tłumiącym co widać na zdjęciach). Z tych powodów zrezygnowałem z BR. A nawet w niektórych książkach piszą że obudowy zamknięte mają najlepszą liniowość w zakresie 40-20000Hz, a ja przecież słucham najczęściej muzyki klasycznej oraz lekkiego roka więc schodzenie dużo poniżej 40Hz jest nie najbardziej wymagane. No chyba, że ktoś stosuje głośniki do wibrowania mieszanki betonowej to wtedy jest pożądana częstotliwość rzędu 20Hz :D
 • #24
  hm83
  Level 12  
  NO BRAWO!!!!! wielki szacun dla ciebie. Też myślałem o czymś takim tyle że moja technologia miała być oparta na żywicy i bandażach a potem na to fornir tylko miał bym problem z tylną częścią bo jest wycinkiem z kuli. Ale się nie poddam i wreście coś takiego sobie złoże. Narazie korzystam z 2xARN 150 i 1xARV 104 + standardowe zwrotnice. Nie najlepszy dzwiek ale też nie zawysoka cena. Prośbę mam jak możesz to zapodaj swoje rysunki z corela i obliczenia na forum lub na meila. Z chęcią je przejrze. z góry wielkie dzięki.
 • #25
  Pytong
  Level 32  
  A mnie interesuje sposób toczenia :)
 • #26
  hm83
  Level 12  
  W sumie to i ja chciałbym zobaczyć jakieś foty podczas budowy, to toczenie też mnie zaciekawiło przynajmniej częsći niskiej (spore rozmiary:-))
 • #27
  jedrzej85
  Level 11  
  Duża tokarka toczy duże średnice :D
 • #28
  przemo-lukas
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Obudowa wygląda ciekawie, jest z pewnością bardzo sztywna. Brak powierzchni równoległych z akustycznego punktu widzenia to same plusy. Martwi mnie bardzo duża różnica w efektywnościach przetworników. Tu nie trzeba mieć wcale "audiofilskiego" ucha aby stwierdzić brak "średnicy". :wink:
  Tak samo zwrotnica z "kalkulatora", a nie wynik pomiarów - raczej niewłaściwe podejście do sprawy.

  P.s.
  Dwie rady.
  1. Można było użyć do budowy drewna o mniejszej różnorodności usłojenia. Na przykład buczyna. W miarę łatwa w obróbce.
  2. W swoim samsungu s 1060 warto ustawić tryb manualny i fotografie wykonywać bez lampy błyskowej. Wydaje mi się, że w rzeczywistości nie ma aż tak dużych różnic w kolorze świerku pod bejcą i lakierem.
 • #29
  jedrzej85
  Level 11  
  Jeśli chodzi o buczynę to kompletnie się nie nadaje na tego typu konstrukcje (robiłem już kolumny takie prostopadłościenne i wiem co mówię) choć początkowo wyglądała by lepiej niż świerk. Buk ma taką tendęcje, że mimo bardzo dobrej selekcji pod względem wilgotności, równości słojów itd, i tak i tak po jednym sezonie grzewczym w domu, tych rozmiarów elementy, będą popękane.Bo buk jest drewnem, które bardzo reaguje na zmianę temperatury i jeszcze bardziej na zmianę wilgotności.
 • #30
  kasztan1983
  Level 12  
  Jędrzej85: Przepraszam za offtopic. Dlaczego więc łoża do broni czy wiatrówek robi się często z buczyny?