Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Immergas Eolo Mini - alarm 11 presostat

08 Wrz 2009 13:06 10710 18
  • Poziom 14  
    Witam,

Posiadam w mieszkaniu piec dwufunkcyjny Immergas Eolo Mini 24kW. Ostatnio zdarza się, że wyskakuje mi alarm 11 – brak zadziałania presostatu. Dzieje się tak po włączeniu cieplej wody [tryb pracy pieca tylko cwu]. Temperatura wody rośnie płynnie, przez chwile świeci się dioda z maksymalna temperaturą aby po chwili przejść w stan blokady/alarmu.
    Z instrukcji wynika, ze może być to problem z przepływami powietrza ale :
    - warunki w mieszkaniu nie zmieniły się od czasu zainstalowania pieca [2,5 roku użytkowania],
    - piec i instalacje kominowe mają przeglądy [nowy blok],
    - problem nie występował zimą przy zamkniętych nawiewnikach okiennych.
    Piec pracował normalnie po zresetowaniu jednak ostatnio trzeba było dłużej odczekać.
    Czy problem tkwi bardziej po stronie pieca czy instalacji?
    Dziękuję za ew. podpowiedzi.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

• Moderator na urlopie...
    Problem przy zamkniętych, czy otwartych nawiewnikach ?
    To jest kocioł z zamkniętą komorą spalania i nie ma połączenia (nie powinien mieć) z powietrzem z kotłowni.
    Poproś serwis, bo musi być zrobiony przegląd. Być może padł presostat, lub jego układ ciśnieniowy zaniemógł. Sprawdź też drożność systemu powietrzno-spalinowego, bo warstwa kurzu może już zachwiać poprawną pracę.
  • Poziom 14  
    Dzięki za odpowiedź.
    Nawiewniki mam otwarte do wiosny do jesieni. Kocioł wisi w łazience. Przegląd był w lutym. Chyba jednak wezwę serwis bo jest jeszcze na gwarancji.

Poprawiłem ortografię - mirrzo
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To jedyna rozsądna decyzja w tym przypadku.
  • Poziom 14  
    Witam,

Po wizycie serwisanta okazało się, że;
    1)powietrze z mieszkania nie ma wpływu na spalanie bo jest to piec z zamknieta komorą spalania gdzie powietrze jest zaciagane przez komin [odprowadzanie spalin też komin „rura w rurze”].
    2)co do przyczyn problemu to bardzo możliwe jest, że dla mojego mieszkania poddaszowego [blisko do komina] w czasie dużego deszczu może zachodzić zjawisko zaciagania kropelek deszczu do pieca i tam osadzanie się ich w cienkiej rurce od pomiaru ciśnienia. Fakt, ze ostatni alarm wystąpił w czasie deszczu. Sprawa do poobserwowania.
  • Poziom 2  
    Mam ten sam problem. Przy pierwszym razie zawołałam fachowca. On powiedział identycznie - to przez deszcz, a ja mieszkam na 4 - ostatnim piętrze.
    Powiedział, że to powinno zaskoczyć. Ostatnio jednak często występują deszcze i często muszę "bawić się" z tym kotłem. Nie ma jakieś rady na to, żeby przestało się to "zawieszać"
  • Poziom 14  
    Ja niedługo wezwę drugi raz serwisanta bo już zdarza się to co dzień. Zauważyłem jednak, ze teraz przeważnie przy zimnym piecu, jak piec pracuje chwilę np. włączę ciepłą wodę do napełnienia kubka do umycia zębów. Potem przy ponownym otwarciu c.w.u. wskakuje alarm. Ratuje się, że rano po wstaniu włączam ogrzewanie w domu a po paru minutach idę do łazienki i wtedy jest OK.

Poprawiłem pisownię - mirrzo
  • Poziom 2  
    Miałem ten sam problem, rozwiązaniem była wymiana presostatu spalin. Teraz piecyk działa jak nowy :)
  • Poziom 14  
    W trakcie drugiej wizyty serwisant uchylil klapke na gorze obudowy i kazal obserwowac - na razie alarm nie wystapil ale to dopiero 2 dni.
  • Poziom 23  
    Zbig30 napisał:
    W trakcie drugiej wizyty serwisant uchylil klapke na gorze obudowy i kazal obserwowac - na razie alarm nie wystapil ale to dopiero 2 dni.

Lepiej zmień serwisanta. Powinien od razu dokładnie przejrzeć kocioł, a nie coś zostawiać na później.
  • Poziom 2  
    ta uchylona klapka na górze pomaga, ale jak są mniejsze opady.
    A ile kosztuje wymiana presostatu spalin??

93,5 netto +robota
    Uchylona klapka zmienia układ dopływu powietrza do spalania. Na dobrą sprawę wentylator ma teraz (przy otwartej klapce) tylko wydmuchać spaliny. Nie pracuje zatem na zasysanie powietrza, bo dopływa ono bezpośrednio z pomieszczenia. Ale jest to niebezpieczne, bo kocioł w razie awarii wentylatora może dalej pracować, a spaliny będą się wydostawać do pomieszczenia = ŚMIERĆ
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jak kocioł może pracować przy wyłączonym wentylatorze, skoro jest jeszcze presostat, który raczej sie nie psuje w stanie "zamknięty". ??

Życie płata czasem niezłe figle; wentylator w kotle również
    mauri_b napisał:
    raczej sie nie psuje

Bywa, że się psuje
  • Poziom 2  
    a czy gwarancja na kocioł obejmuje wymianę presostatu spalin?
  • Poziom 23  
    Przejrzyj warunki gwarancji producenta. Presostat spalin jest integralną częścią kotła, więc jego wymiana podlega gwarancji.
  • Poziom 14  
    Witam,

Moje kolejne obserwacje dotyczące pieca: przez ponad tydzień pracy z odkręconą klapką nie było żadnych problemów. Następnie zamontowałem klapkę na swoim miejscu i też minął ponad tydzień i wszystko OK – żadnych alarmów.
    Z jednej strony - dobrze, że działa, z drugiej – nadal nie znam przyczyny i nie mam pewności, że się nie powtórzy ten problem znów w przyszłości.