Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz sterowany cyfrowo 0-25V (Nord)

whoknows 07 Lut 2006 22:48 29798 80
  • #31 07 Lut 2006 22:48
    darex120
    Poziom 18  

Witam

Mam pytanie dlaczego po zmontowaniu ukladu nie mam sterowania z plytki zterownika do ukladu glownego czy trzeba sprawdzic szyne i2c . Za wszystkie odpowiedzi dziekuje bardzo

Pozdrawiam

Darek

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #32 08 Lut 2006 13:13
    camell2110
    Poziom 14  

a pomierz napiecia wychodzace z plyki sterownika.. powinny byc 0-5V, napisz co sie dzieje i bedziemy dalej myslec :)

• #33 08 Lut 2006 13:39
    darex120
    Poziom 18  

Witam

Napiecie 5 V dochodzi wyswietlacz pracuje ale niestety po zmianach napiecia lub amperazu iestety nic sie nie dzieje brak jakiej kolwiek reakcji.

Pozdrawiam

• #34 24 Lut 2006 02:26
    FastProject
    Poziom 28  

Koledze darex120 chodzilo chyba o napięcia z wyjścia przetwornika C/A. Czyli sprawdź zakres napięć na nóżkach 1, 8 US3 wciskając switche do regulacji napięcia.A na stracie jeszcze raz sprawdz poprawność montażu całości.

• #35 28 Maj 2006 12:21
    przemkrzych
    Poziom 26  

Witam.
    Niedawno wykonałem ten zasilacz zamieszczam kilka fotek i mam pytanie jak wykonać do tego zasilacza konkretnie do tej obudowy panel przedni ,zeby go
    mozna wydrukować a pózniej zalaminować,czy ktoś wykonał ten zasilacz na większe napięcie i prąd,modyfikując oprogramowanie w AT89C4051?

• #40 28 Maj 2006 13:18
    FastProject
    Poziom 28  

Jeśli chodzi o wykonanie panelu przedniego to ja robie to w następujący sposób:

- na białej(jeśli chcesz mieć białe tło) jednostronnej naklejce drukuje napisy wsześniej przygotowane i zwymiarowane w Word-dzie lub Corel-u
    - naklejam to na obudowe
    - a na to jeszcze bezbarwną folię dzieki której całość nie brudzi się

Wygląda całkiem dobrze, tak jak na załączonym zdjęciu.

• #41 28 Maj 2006 14:09
    camell2110
    Poziom 14  

Wow.. swietnie... a powiedz jak podswietliles na niebiesko wyswietlacz? Sa juz gotowe z niebieskim podstwietleniem?

• #42 28 Maj 2006 14:23
    FastProject
    Poziom 28  

To jest fabrycznie podświetlany wyświetlacz. Obecnie przy cenach wyświetlaczy poniżej 10zł (na Allegro za LCD 2x16 np 8zł) nie warto tracić czasu na wykonywanie własnego podświetlania.

• #43 28 Maj 2006 14:49
    przemkrzych
    Poziom 26  

wyświetlacz mam bez podświetlania niestety jest to 2x20 ,chciałem tu zastosować wyśwetlacz 2x16 podswietlany powiększane cyfry ale niestety nie chce pracować poprawnie wyświetlają się jakieś bzdury,chyba ze mam inny soft,prosiłbym o zamieszczenie tu wsadów do tego zasilacza jakie posiadacie w swoich zasilaczach,i jeszcze jedno tranzystor T1 BD 139,zamieniłem na BD 911 a nie na ja wcześniej ktoś napisał BD 912,pozdrawiam?

• #44 29 Maj 2006 18:46
    warzywniak
    Poziom 11  

jeżeli to z norada, jabela, to tylko nadaje sie na śmietnik. Takie jest moje zdanie. Dam schmemacik zasilacza który sam wykonałem.

• #45 29 Maj 2006 19:34
    przemkrzych
    Poziom 26  

jeżeli jest ja mówisz to poproszę schemat tego zasilacza,pozdrawiam,email: przemkrzych(malpa)op.pl

• #46 29 Maj 2006 20:41
    camell2110
    Poziom 14  

"warzywniak" przedstaw dlaczego tak uwarzasz? Osobiscie wykonalem ten zasilacz i nie narzekam... jedynie moze maly zakres Umax. Miałem mały problem z uruchomeniem ale to wynikło z mojej winy.

Pozdrawiam;)

• #47 30 Maj 2006 13:38
    warzywniak
    Poziom 11  

Daje schemat. Uprościłem maxymalnie zasilacz, sorry za lenistwo ale rysowałem od ręki. Można dodaćstabilizator ale nie jest konieczny, bo prąd jest w miarę stabilny jak chcemy 3A to w tedy dajemy mostek na 3A i zamiast LM317 dajemy LM370. Trzeba dać radiator(wiadomo gdzie) :):):). Osobiście używam go do zasilania laptopa i mp3.

• #48 30 Maj 2006 15:05
    FastProject
    Poziom 28  

Śmiechu warte!!!
    My tu rozmawiamy o zasilaczu sterowanym cyfrowo za pomocą mikroprocesora a warzywniak pokazuje nam zasilacz opary o schemat aplikacyjny LM317. Możesz nam kolego podać przewagę tego zasilacza nad projektem z Norda czy jemu podobnych.Ja poza prostotą i rzadko stosowanym powyżej 30V napięciem niczego nadzwyczajnego nie widzę. W naszych cyfrowo sterowanych zasilaczach jest np:
    -płynna regulacja napięcia od 0,1 do 25 V
    -płynna regulacja prądu od 0.1A do 2,5A
    -pamiętanie ustawień po wyłączeniu zasilania
    -zabezpieczenie nadprądowe
    -sygnalizacja przeciążenia
    Być może jesteś początkującym elektronikiem ale dopóki sam nie zaprojektujesz podobnego zasilacza lub wogule urządzenia mikroprocesorowego to nie krytykuj rozwiązań innych.
    Dziękuje i pozdrawiam

• #49 30 Maj 2006 16:15
    przemkrzych
    Poziom 26  

zostawiam bez komentarza

• #50 30 Maj 2006 17:27
    warzywniak
    Poziom 11  

tylko po co ci takie bajery w zasilaczu? Nie ma sęsu robić czegoś lepszego. Moge ci zrobić sterowany cyfrowo. Tylko poco? moge zrobić coś bardzo dobrego na l200. Wadą mojego zasilacza jest to iż nie moge zjechać poniżej 1,25V za to moge wjechać na 37V :):) po co mi regulacja natężenia prądu?

Daro_Elektronik napisał:
    Śmiechu warte!!!
    My tu rozmawiamy o zasilaczu sterowanym cyfrowo za pomocą mikroprocesora a warzywniak pokazuje nam zasilacz opary o schemat aplikacyjny LM317. Możesz nam kolego podać przewagę tego zasilacza nad projektem z Norda czy jemu podobnych.Ja poza prostotą i rzadko stosowanym powyżej 30V napięciem niczego nadzwyczajnego nie widzę. W naszych cyfrowo sterowanych zasilaczach jest np:
    -płynna regulacja napięcia od 0,1 do 25 V
    -płynna regulacja prądu od 0.1A do 2,5A
    -pamiętanie ustawień po wyłączeniu zasilania
    -zabezpieczenie nadprądowe
    -sygnalizacja przeciążenia
    Być może jesteś początkującym elektronikiem ale dopóki sam nie zaprojektujesz podobnego zasilacza lub wogule urządzenia mikroprocesorowego to nie krytykuj rozwiązań innych.
    Dziękuje i pozdrawiam

Dodano po 8 [minuty]:

powiem wprost wybulisz sie za coś co ci sie nie przyda. ja mam do niego woltomierz i amperomierz cyfrowy (do zasilacza na l200). a, na lm317 mam przełącznik napięcia (1.5,itd)(przełącznik steruje rezystancją)

• #51 30 Maj 2006 17:27
    camell2110
    Poziom 14  

Po raz drugi: BEZ KOMENTARZA!

Słyszałeś kiedyś o zasilaczu laboratoryjnym?

• #52 30 Maj 2006 17:36
    warzywniak
    Poziom 11  

camell2110 napisał:
    Po raz drugi: BEZ KOMENTARZA!

Słyszałeś kiedyś o zasilaczu laboratoryjnym?

daj se na luz ja mam zrobiony i mi ładnie działa

• #53 06 Cze 2006 20:46
    Guma1975
    Poziom 14  

Dziwne, że tyle ludzi zrobiło ten zasilacz i nie wpadło na problem związany z rozbierznością prądu płynącego w obwodzie.
    Podłączając amperomierz i skalując prąd (na zwarciu - amperomierz) jest idealnie, lecz podłączcie akumulatorek w szeregu z amperomierzem i zmierzcie wtedy prąd płynący w obwodzie.
    Zrobiłem dwie sztuki takiego zasilacza i w jednym dobierając elementy omomierzem (rezystory) było lepiej ale i tak rozbierzność tego prądu występowała (w mniejszym stopniu).
    W drugim przypadku było gorzej - (sam amperomierz na zwarciu ok) lecz (akumulator+ w szereg amperomierz kicha) prąd różnił się od tego ustawionego na LCD o 0.5A !
    Wystarczy dobrać ten rezystor (R26 3k3 -na schemacie) z podłączonym aku i bez np. potencjometr cermetowy.
    Dodam tylko, że zjawisko to występuje równierz podłączając diodę świecącą lecz w małym stopniu.
    Podłączając taką starą czerwoną jeszcze z PRL-u ustawiając napięcie na 20V i prąd na 0.01A przepalało ową diodę.
    Tu uwaga diodę należy podłączyć do zacisków przed włączeniem stabilizacji (kondensator na wyjściu zasilacza!)
    Po regulacji jak wspomniałem wyżej, prąd zawsze płynie taki jak ustawiony na LCD niezależnie od charakteru obciążenia.
    Acha i owa dioda z PRL-u (druga z kolei) świeci bez problemu.

Być może wskazówki się przydadzą i rzyczę dobrych stabilizacji !
    Zasilacz sterowany cyfrowo 0-25V (Nord)

• #54 09 Cze 2006 10:58
    yazo
    Poziom 10  

witam czy ma ktos pomysl jak zmodyfikowac ten projekt albo ktos juz uczynil cos takiego - chodzi o to zeby ograniczenie pradowae bylo regulowane od 0,1mA i tak samo npiecie regulowane od 0,1V !!

• #55 09 Cze 2006 12:06
    FastProject
    Poziom 28  

W oryginalnej wersji sprzedawanej przez Nord Elektronik (Teraz Nord Elektronik Kaźmierczak) regulacja napięcia jest od 0,1V a prądu od 0,1A co w przypadku prądu jest faktycznie dosyć dużą wartością minimalnego prądu.Rozdzielczość regulowanych wartości zależy od rozdzielczości zastosowanych przetworników cyfrowo-analogowych (8-bitowy MAX518) oraz pośrednio od wzmocnienia wzmacniaczy różnicowych (U2C, U2D).Napięcie wyjściowe z przetwornika MAX518 C/A jest równe:

Uwy=Uref(zawartość bajtu przetwornika/maksymalna wartość w tym bajcie)

Czyli dla minimalnej wartości 1(binarnie 00000001) i napięcia odniesienia +5V i przetwornika 8-bitowego mamy:

Uwy=5*(1/256)=0,01953125V

Jeśli był by to przetwornik 10-bitowy to byśmy mieli

Uwy=5*(1/1024)=0,0048828125V

Dla przetwornika 12-bitowego:

Uwy=5*(1/4096)=0,001220703125V

A napięcie te podawane są na wzmacniacz błędu, sterujący przewodzeniem tranzystorów mocy.

A więc moim zdaniem, aby zmniejszyć minimalne wartości (a przy okazji rozdzielczość regulacji) najlepiej wymienić przetwornik.W przypadku yazo (0,1mA) to na prawde musiałby być przetwornik o potwornie dużej rozdzielczości.A dodatkowo jak ktoś jest dokładny to wymienić musiałby wzmacniacze operacyjne na jakieś dokładniejsze(np OP07)

• #56 09 Cze 2006 18:58
    yazo
    Poziom 10  

problem jest taki zdjolem charakterystyke z urzadzenia Sonoter parametry w linku:

http://www.actimed.com.pl/index.php?products=product&prod_id=300

potrzebuje podobnego zasilacza sterowanego cyfrowo do elektroforezy przykładowa wartości dla urządzeni obciązonego rezystorem 454 ohm wartosc pradu zadawana:

0,3mA >> 0,13V
    0,4mA >> 0,18V
    0,5mA >> 0,22V
    0,6mA >> 0,26V
    0,7mA >> 0,31V
    0,8mA >> 0,36V
    0,9mA >> 0,4V
    1mA >> 0,45V
    1,1mA >> 0,5V

...

2mA >> 1V
    ...
    3mA >> 1,37V
    ...
    4mA >> 1,83V
    ...
    5mA >> 2,34V

zasilacz musi byc sterowany cyfrowo albo krokiem w celu zapewnienia dokladnosci nastawionych parametrów, czy mial ktos doczynienia z podobnym zasilaczem i czy modyfikacja zasilacza z nord'a jest dobrym pomyslem >> moze jakies inne rozwiazanie << ?? z gory dzieki za pomoc !!!

• #57 09 Cze 2006 23:20
    FastProject
    Poziom 28  

Tak się składa że studiuje na specjalizacji Aparatura medyczna i miałem do czynienia z tego typu urządzeniami. Z parametrów wyczytałem że

Cytat:
    Maksymalne natężenie prądu stałego: 25mA

A więc wykorzystanie tu całego zasilacza o prądzie 2,5 A nie ma większego sensu.Poza tym w sprzęcie medycznym wykorzystuje się prądy o małych natężeniach i dużych modulowanych częstotliwościach, i tak jest w tym przypadku.Radziłbym stworzyć nowy temat z tym problemem i dokładnie opisać co masz zamiar zbudować.