Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MINOLTA EP 1052!! PIONOWE PASKI!! POMOCYYY!!!

mateusznn 11 Jun 2004 16:28 2401 25
    mateusznn
    Level 12  
    Witam wszystkich! Jestem "nieszcęśliwym" posiadaczem kserokopiarki minolta ep 1052. Problem polega na tym, że na kopiach widoczne są pionowe, białe paski. W formacie A4 sąto 2 paski z brzegu, a przy formacie A3 widoczne jest aż 6 tych pasków. Wiem że jest to wina jakiegoś zabrudzenia, pytanie tylko brzmi gdzie ono jest. Czyściłem już bęben delikatnym pędzelkiem , niestety bez efektu. Proszę o pomoc, jest to chyba dość znany problem w urządzeniach tego typu. :?:
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Watażka
    Level 21  
    Witam. Napisz czy te pasy wychodzą w poprzek czy wzdłuż kopii. Jeżeli wzdłuż to masz problem z zabrudzeniem pod listwą wałka magnetycznego. Najlepiej zdemontować tę metalową listwę i wyjąć ewentualne zanieczyszczenia, które się pod nią znajdują i przykręcić z powrotem dokładnie tak jak była (co do milimetra). Mniej skomplikowany sposób, to włożenie kawałka papieru pomiędzy tę listwę a wałek magnetyczny i przesunięcie na boki.
    Jeżeli w poprzek to masz trochę większy problem. Przyjrzyj się czy dobrze rozkłada się developer na wałku magnetycznym.
    Najlepiej zeskanuj kopię i daj jako załącznik na forum.
    mateusznn
    Level 12  
    dzieki bardzo, bardzo za pomoc! dopiero niedawno zaczalem sie interesowac serwisem kserokopiarek i tak naprawde to jestem bardziej zielony niz ufoludek. Wiem jedynie gdzie jest beben swiatloczuly i toner :). Jezeli bylbys tak uprzejmy to podpowiedz mi jeszcze w ktorym miejscu znajduje sie owy walek i listwa.Zalaczm równiez skan A4, jak widac pasy znajduja sie wzdluz. Raz jeszcze dziekuje.
    mateusznn
    Level 12  
    :cry: tragedia!!! znalazlem beben magnetyczny i owszem, bylo na nim dokladnie 6 paskow, ktore wychodzily na kopi w formacie A3. delikatnie to wyczyscilem i skrecilem wszystko jak nalezy. Teraz dopiero pojawil sie problem, mianowicie zaswieca mi sie dioda komunikujaca awarie techniczna, niby wszytko dziala ok, kartka po wcisnieciu startu dochodzi mniej wiecej do polowy mechanizmu i wowczas zaswieca sie owy komunikat. Oprocz tego zauwazylem ze nie ma ani troche proszku z tonera ani na bebnie ani na kartce!! PROSZE O POMOC!!!
    tito
    Level 18  
    musisz napisać numer kodu błędu, najlepiej wyjmij wkład i sprawdź czy wszystko dobrze złożyłeś
    mateusznn
    Level 12  
    OK! PO ZASWIECENIU SIE IKONKI Z "KLUCZEM" SYGNALIZUJACEJ AWARIE W OKINKU PROCENTOWYM(%) WYSWIETLA SIE C0F NATOMIAST W OKIENKU OBOK WYSWIETLONA JEST 30. ZLOZONE NAPEWNO WSZYTKO JEST OK, PONIEWAZ NIE TRZEBA BYLO TAM ZBYT WIELE ROZBIERAC , BYLA TO JEDNA SZEROKA METALOWA LISTWA/PRZYKRYWKA NA 2 SRUBKACH ORAZ JEDNA WASKA BEZ POSREDNIO PRZYKRYWAJACA WALEK MAGNETYCZNY. PROSZE BARDZO O POMOC BO JAK TEGO NIE ZROBIE TO SIE OBAWIAM ZE SZEF MNIE WYPIER... Z PRACY. Z GORY WSZYSTKIM BARDZO DZIEKUJE.
    mateusznn
    Level 12  
    I JESZCE JEDNA KWESTIA, TERAZ SA JAK BY 2 USZKODZENI NA RAZ MIANOWICIE PIERWSZE TO JEST TO ZE NIE MA PROSZKU NA BEBNIE I ZADNEGO OBRAZ NA KARTCE, A DRUGIE TO TO ZE ZATRZYMUJE SIE W POLOWIE MECHANIZMU.
    Watażka
    Level 21  
    Kod F30 oznacza: An ATDC sensor malfunction, czyli: nieprwidłowa praca czujnika toneru.
    Teoria: czujnik ATDC jest to czujnik odpowiedzialny za procentową zawartość toneru w developerze (w odpowiednim momencie włącza silnik toneru, aby utrzymać odpowieni poziom toneru).
    Rozwiązanie: wyjmij cały moduł bębna, od spodu po prawej stronie zobaczysz szary element, do którego dochodzą kabelki z małą wtyczką (jest to trochę schowane), sprawdz czy ta wtyczka nie wyskoczyła;
    jeżeli znajdziesz i wtyczka będzie na miejscu to i tk ją wyjmij i wsuń mocno, następnie wyczyść delikatnie spirytusem kostkę styków (tylnia stona modułu) i dokładnie wsuń moduł do kopiarki.
    Napisz czy pomogło.
    Watażka
    Level 21  
    Co do tego toneru na bębnie:
    sprawdz czy jest developer na wału magnetycznym, może przez przypadek zmniejszyłeś szczelinę pomiędzy tą metalową listwą a wałkiem magnetycznym.
    tito
    Level 18  
    To jest bie możliwe, bo w tym modelu nie można legulować szczeliną. Listwa przykręcona jest w stałym położeniu. Idą białe kartki, ponieważ maszyna wcześniej widzi błąd , a po chwili wyskakuje kod. Jeżeli nikt z kolegów nie podpowie to czekaj do poniedziłku, odpisze co jest przyczyną, muszę tylko sprawdzić w serwisówce, chyba że taką ściągniesz sobie z forum. Narazie życzę powodzenia.
    Watażka
    Level 21  
    To tylko tak wygląda, że nie ma regulacji, a tak naprawdę istnieje minimalna możliwość ruchu na śrubach mocujących oraz listwą tzw. DOCTOR BLADE. Co do tego, że w momencie pojawiania się kodu błędu wychodzą białe kartki (nie włącza się elektroda ładujący) to niestety nie jestem pewien - możliwe.
    NEWPRINT
    Level 19  
    Z twojego opisu wynika jakbyś niedokładnie włożył wkład do środka, nie ma połączenia między wkładem a kopiarką i dlatego może wyświetla ten błąd , sprawdź czy dobrze założyłeś górną koronę ładującą, może ją krzywo zamocowałeś i ona blokuje wkład, może źle przykręciłeś doc.blade, a swoją drogą można regulować wysokość szczeliny, służą do tego trzy śruby na listwie starterowej
    Goshky
    Level 20  
    A może wysypał ci się developer do maszyny albo wywałiłeś go do śmieci gdy rozbierałeś moduł bębna. Czy wysypywałeś albo odkurzałeś jakiś proszek?

Jeden z moich klientów też sam chciał zrobić konserwację Xeroxa 2510 i posprzątał odkurzaczem cały developer.
    mateusznn
    Level 12  
    DZIEKI WAM BARDZO ZA ZIANTERESOWANIE MOJA SPRAWA, POMOGLO MI TO CO PODPOWIEDZIAL WATAZKA, MIANOWICIE ZNIKNAL KOMUNIKAT USTERKI TECHNICZNEJ, NIESTETY NADAL PRZECHODZI BIALA KARTKA. JA SIEDZE W SERWISIE KOMOREK Z KSEROKOPIARKAMI ZALEDWIE DOPIERO RACZKUEJ WIEC PROSZE O PODPOWIEDZ CO DALEJ, MYLA MI SIE EJSZCZE POJECIA, CZY DEVELOPER TO JEST TENPROSZEK Z TONERA, ZAUWAZYLEM ROZNE NAZEWNICTWO, JEZELI CHODZI O TO TO FAKT, PO ROZEBRANIU CALEGO MODULU Z BEBNEM SWIATLOCZULYM KIEDY DOSTALEM SIE DO WALKA MAGNETYCZNEGO WYSYPALEM TEN PROSZEK STAMTAD , ALE MYSLALEM ZE JEST ON POBIERANY Z TONERA PODCZAS ROBIENIA KOPII, BYLO GO TAM DOSC DUZO, SERDECZNIE WAM DZIEKUJE I PROSZE O DALSZE WSKAZOWKI, JESTEM AN DOBREJ DRODZE BO ZNIKNAL JUZ KOMUNIKAT USTERKI :)
    Goshky
    Level 20  
    Developer to mieszanka nośnika (jest to proszek ferromagnetyczny przenoszący toner na bęben - pobiera go wałek magnetyczny zespołu wywoływania) i tonera (głównie polimery + węgiel).
    Stosowany w większości kopiarek jest bardziej sypki od tonera, coś jakby piasek, widać pojedyńcze ziarenka, toner jest dużo drobniejszy.
    Jeśli wysypałeś developer ze środka modułu to wałek magnetyczny sam nie zabierze tonera i obraz na bębnie nie będzie wywołany.
    Poza tym aby czujnik ATDC dobrze działał też jest potrzebny developer.
    mateusznn
    Level 12  
    no to ładnie, mowiac krotko dalem d..py. Czy mozna teraz kupic ten developer i wsypac go tam gdzie jego miejsce czyli na te plastikowe wałki obok walka magnetycznego??
    Goshky
    Level 20  
    Jasne że można np. na www.arbiko.pl tylko oni obsługują tylko firmy i być może tylko serwisowe, trzeba się zarejestrowac i przesłać kilka dokumentów: wpis lub krs, regon, nip.

Aktualna cena 194,50 netto przy 0% rabacie.
    mateusznn
    Level 12  
    zatem znasz juz problem jaki wystepuje w tym ksero, czy uwazasz ze zasypanie nowym developerem powinno rozwiazac ten problem, tzn problem z bialymi kartkami i fakt wyswietlania owego komunikatu o usterce technicznej kod C0F 30??
    Goshky
    Level 20  
    Myślę że nie będzie problemu. Trzeba wyczyścić moduł z resztek starego developera (nie wiem czemu w Minolcie nazywają go starterem), zamiast butelki z tonerem włożyć butelkę startera, w diagnostyce włączyć F8 i maszyna sobie go wciągnie wykona przez jakieś 5-6 minut rozprowadzanie i próbkowanie stężenia po czym zapamięta zadane stężenie i po krzyku. Wtedy zakładasz toner i robisz kopie.

W tej chwili nie masz obrazu bo brakuje developera (startera). A błąd wykoczył bo na czujniku nie było czego próbkować i maszyna uznała jego wskazanie za anormalne.

Przy okazji napisz jaki jest przebieg kopiarki i jeśli wiesz kiedy były wymieniane materiały typu bęben i listwa czyszcząca.
    mateusznn
    Level 12  
    CIEZKO MI POWIEDZIEC PONIEWAZ PRACUJE W TEJ TEJ FIRMIE OD NIEDAWNA, OGOLNIE KSERO JEST DOSC ZAJECHANE, SAM BEBEN SWIATLOCZULY JEST OSTRO PORYSOWANY, PO TROSZECZKE ROBILEM MALE KONSERWACJE TYPU CZYSZCZENIE WALKOW PROWADZACYCH KARTKI ITP, BO CHODZILO JAK TRAKTOR, TYLKO TERAZ SPARTACZYLEM Z TYM DEVELOPEREM, NIE JESTEM EKSPERTEM W TEMACIE KSEROKOPIAREK, PROBLEM ZACZAL SIE OD PIONOWYCH PASKOW, BYLO ICH 6 PRZY FORMACIE A3, KIEDY DOSZEDLEM DO WALKA MAGNETYCZNEGO NA WARSTWIE DEVELOPERA Z TONEREM KTORA BYLA NA OWYM WALKU IDEALNIE BYLO WIDAC TYCH 6 PASKOW, WIEC WYCZYSCILEM TO MIEKKIM PEDZELKIEM, UZNALEM DEVELOPER ZA PROSZEK TONERA POBIERANY Z POJEMNIKA WIEC STWIERDZILEM ZEM OGA BYC W NIM "SYFY" WIEC GO WYSYPALEM- OT CO- PO ZALOZENIU MODULU Z BEBNEM WYSKOCZYL MI KOMUNIKAT I WYCHODZILY JUZ TYLKOBIALE KARTKI , A WLASCIWIE TO ZATRZYMYWALY SIE W POLOWIE MECHANIZMU BO JUZ WTEDY WYSKAKIWAL KOMUNIKAT, ZLE ZLOZYC RACZEJ NIE MOGLEM BO NIE MA TAM ZADNEJ FILOZOFII KWESTIA 4 SRUBEK - 2 LISTWY PO 2 SRUBKI, TYM BARDZIEJ ZE WSZYTKO JEST WYPROFILOWANE I ZLE ZALOZYC SIE NIE DA. DZIEKUJE BARDZO Z APOMOC.
    NEWPRINT
    Level 19  
    Do głowy by mi nie przyszło że wysypałeś starter, ale czasami tak bywa, starter nazywamy tak gdyż jest on zasypywany przy instalacji kopiarki, lub starcie, kwestia nazwy, w poprzedniej firmie też nazywałem to developer, a teraz nazywam to starter,
    tito
    Level 18  
    Problem rozwiązany. Zasypiesz developerem i maszyna ruszy.
    Minolta nazywa ten proszek sterterm ponieważ jak to oni oczywiście twierdzą jest to mieszanina deweloperu i toneru, a nie czysty deweloper.
    Zgadzam się, że jest regulacja listwy dozującej, ale nie regulujemy tymi samymi śrubkami co odkręcamy ją, jak to jest w innych markach.
    Koledze radzę kupić starter w najbliższym serwisie ksero, bo zapłaci taniej niż by zamówił w arbiko ze względu na przesyłkę którą będzie musiał zapłacić.
    Watażka
    Level 21  
    Nie powinieniem tego proponować, ale jeżeli wysypałeś ten developer do jakiegoś worka lub w miare czystego kosza to możesz spróbować wsypać go z powrotem.
    Jeżeli masz kogoś znajomego w serwisie (a szkoda Ci pieniędzy na tę starą kopiarkę), to poproś o wymieniony developer - nazwijmy go zużytym, i wsyp do kopiarki, to się da wyregulować a szefa poinformuj o konieczności wymiany na nowy.
    Jeżeli kupisz już nowy, to jak pisał Goshky musisz wykonać procedurę.
    Jeżeli nie będziesz wiedział jak ją przeprowadzić, to daj znać.
    mateusznn
    Level 12  
    szefa jakos udalo mi sie cale szczescie zbajerowac, ze przy tego typu konserwacjach zawsze nalezy owy developer wymienic na nowy, dzieki wam bardzo za pomoc, bede mial dobra szkole na przyszlosc, ale naprawde bylem przekonany ze to jest zuzyty toner, ewentualnie jakis jego nadmiar tam sie zebral - wpuscic chama na salony :))
    Goshky
    Level 20  
    Te maszyny nie gromadzą zużytego toneru, tylko taką rurką z przodu modułu dosypują ponownie do wywoływaczki. Pełny recycling :D
    NEWPRINT
    Level 19  
    I stąd te białe kreski na kopiach, z zużytym tonerem dostaję się różne badziewia, kurz,pył z papieru itp., które blokują później toner na listwie, coś za coś, niższe zużycie tonera za różne brudy w starterze