Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kłopotliwe położenie kabla SN przez środek działki.

mustang6067 14 Wrz 2009 18:06 14977 37
    12robert12
    Poziom 28  
    w praktyce nie zachowują tych odleglości po prostu wsadza się kabel SN w rurę osłonową a inspektor przymyka oko.

Polska rzeczywistość. :D
    piotrek22pl
    Poziom 12  
    no w sumie prawda ze w razie awarji ekipa wyrządzi szkody. Ale za takie coś żąda się odszkodowania:) a teraz pomyśl kilku właścicieli się nie zgodzi i jak położyć kabel?? a co byś zrobił jak by Twój sąsiad się nie zgodził na położenie kabla doprowadzającego prąd do Twojego domu? Widzisz tak to jest ludzie się nie zgadzają na różne budowy itp. a później narzekają:/
    Gosia135
    Poziom 9  
    Piotrku, nie czytasz uważnie!!! :-(
    Kabel przecina działkę po skosie sprawiając, że jej duża część będzie niemożliwa do zagospodarowania nie tyle pod kątem sadzenia kwiatków, ale co istotniejsze pod kątem budowy przyszłego domu!!!
    piotrek22pl
    Poziom 12  
    piotrek22pl napisał:
    Weźcie teraz pomyślcie.

nikt nie chce kabla na swojej działce, polu itp. a prąd w domu chce mieć każdy;] a z ZE można uzgodnić trasę kabla.

Przepraszam ale nie przeczytałaś tego.

i z tego co wiem to można negocjować warunki położenia kabla dzierżawa gruntu, odszkodowanie itp.
    Gosia135
    Poziom 9  
    Drodzy Panowie,
    wstępnie poinformowałam już biuro projektowe o braku zgody na przebudowę linii zgodnie z ich planami na mojej działce. Jak na razie uprzedziłam ich o tym telefonicznie. Zgodnie z sugestią 12roberta12, chcę potwierdzić swoją decyzję pisemnie. Co ma zawierać takie pismo i jak je sformuować, żeby nie okazało się, że o czymś zapomniałam, albo coś nie tak określiłam? Że zostawiłam im pootwierane furtki?
    Może się okazać, że w wyniku spotkania wyrażę zgodę na porowadzenie linii po mojej działce wzdłuż drogi. Trochę mnie martwi ewentualny problem z budową ogrodzenia i kolizjami, ale zobaczymy. Zupełnie też nie wiem o jakim odszkodowaniu można w takim przypadku rozmawiać i co powinna zgoda zawierać, żeby w przyszłości , w razie awarii wymusić na enegetyce doprowadzenie działki do stanu pierwotnego ... Boję się, że biuro podpisze wszystko, a Energetyka zrobi po swojemu... :-(
    Tylko jeżeli wzdłuż drogi na działce, to dlaczego nie w drodze....:-)
    Mariuszczs
    Poziom 19  
    Biuro biurem ale i w zakładzie energetycznym powinnaś pismo zostawić odpowiednie że nie zgadzaszs ię na budowę lini. Dodatkowo w piśmie zarządaj dzierżawy tego co już jest czyli na linię nn.

Własnie dlatego nie w drodze bo droga jest pewnie własnością gminy a tam się nie dadzą nabrać na wieczne kable.

jeśli chcesz natomiast porzucić sprzedaż działki na rzecz odkszkodowania i dzierżawy to zaproponuj powiedzmy sensowne 50 gr ( bo to chyba minimalna stawka ) za jeden metr kwadratowy
    Stawka ta nie musi być od razu ostateczna, możesz potem ją zmniejszyć lub zwiększyć. Napewno tą stawkę musisz proponowac Energetyce a nie w biurze projektowym bo nie oni będą włascicielem kabelków. Moim zdaniem w biurze to nie masz co wogóle gadać, oprócz złożenia brau zgody.

Jakby nie było to te 50 gr to rozpoczęcie negocjacji, i napewno ci się należy jakaś kwota dzierżawna. Jeśli myślisz o odszkodowaniu to moim zdaniem jeśli działka stoi ugorem i jest to jedna działka gdzie tez już mieszkasz to raczej odszkodowanie nie wchodzi w rachubę bo jesteś już pobudowana. Gdyby to była osobna działka budowlana to oczywiście traci na wartości. Napewno możesz podzielić działkę na mniejsze i wtedy jedna z nich okaże się w 100% nieużyteczna i wiadomo ile wołać odszkodowania. Wszystko należy przemyśleć. Jeśli czegoś w temacie nie doczytałem to przepraszam.

Napewno tym czasem do energetyki propozycję ceny miesięcznej za 1 m2 złóż. Albo na to przystąpią, albo polecą inną drogą i masz z głowy.

Aha - jeśli biuro celowo ci wciska kit że to znimi masz negocjowac warunki to poinformuj ich że od tej pory pisemnie i sama zacznij ta korespondencję.
    Wszystkie pisma rób w dwu egzemparzach i rządaj pieczątki i podpisu na swoim. ( to samo w energetyce ) . Przypomnij też że właściwie to masz 30 dni na odpisanie na każde pismo i to zdecydowanie spowoduje że od razu w pierwszym piśmie jasno się wyrażą. Inaczej może dojśc do sytuacji że ty wysyłasz ( składasz ) pismo i odpowiedź masz za miesiąc.
    Przechodzę to wszystko i wiem ile to trwa. Dwa lata i właciwie stoję na początku z pismami bo już nie pamiętają co pisałem 2 lata temu.
    oneill
    Poziom 12  
    Witam.
    odpowiadając na twoje pytanie, to kabel SN ukłąda się na głębokości 80 cm, dodając do tego odległości przy skrzyżowaniach wymusza to układanie pozosatłych mediów poniżej kabla. Ale... 12robert12 słusznie zauwarzył, że jest jeszcze coś jak polska rzeczywistość. W swojekj karierze nie spotkałem się z zachowaniem wszystkich wymaganych odległości. Sprawa zawsze jest załatwiana rurą. Czy jest to dobre rozwiązanie ? Otóż nie.
    Skrzyżowanie, czy też zbliżenie jest szczególnym miejscem i powinnop być szczególnie traktowane. Wielokrotnie zmuszony byłem spisywac notatki z uszkodzenia kabli przy wykonywaniu robót ziemnych. Szczęście, że nikt nie ucierpiał. Wielokrotnie również kable SN ulegały uszkodzeniu na skutek naruszenia powłoki i izolacji przez koparkę, czy szpadel. Takie uszkodzenia występują po wielu dniach/tygodniach od kopania pod inne urządzenia.
    Żeby wszystko było zgodne z przepisami, każda taka kolizja powinna być uzgodniona z właścielem, bądź użytkownikiem urządzenia, zktórym koliduje nowo budowane urządzenie. Jeżeli jest to kabel energetyczny powinien być na czas pracy wyłaczony dla bezpieczeństwa. Jest to koszt kilkuset złotych. Jeżeli jest to kabel średniego napięcia, to ZE może zarządac wykonania próby napięciowej. Zwykle ZE wykonuje taką próbę swoimi służbami i tjest to koszt liczony czasem w tysiącach złotych.

Osobiście uważam, że piotrek22pl zamieścił słuszną uwagę, spotkałem się osobiście z takim stanowiskiem, że prąd chce mieć każdy, ele kabli, czt linii to już nie. Otóż swego czasu zgłosił się klient z wnioskiem o wydanie warunków przyłaczenia, ale nie chciał zezwolić na wybudowanie przyłącza do swojego budynku. Były to jeszcze czsy, gdy liczniki były montowane w budynkach. Jest totalny absurd.

Uważam, że trzeba wypośrodkować swoje stanowisko i spróbować uzyskać kompromis w sprawie.
    na pewno kabel na skos przez środek działki nie powinien wchodzić w rachubę, gdyż jest to zniszczenie działki i ograniczenie jej walorów użytkowych.
    Zgoda na ułożenie kabla przy granicy działkiwzdłóż drogi była by kompromisem, ale jeżeli droga należy do gminy i posiada pobocze łatwiej jest uzyskać zgodę gminy na ułożenie kabla w pasie drogowym.
    Jeżeli konieczne byłoby ułożenie kabla na Twojej działce, to powinno się uzgodnić wszelkie warunki takiego wejścia w teren. Począwszy od uzgodnienia trasy, na określeniu sposobu kożystania z nieruchomości skończywszy. Uzgadniać można wszystko, tylko trzeba przewidzieć wszelkie możliwe sytuacje. Tak przecież robi energetyka, banki i inni.
    I najważniejsze, takich rzeczy nie uzgadnia się z biurem projektowym. Wszelkie zobowiązania stron należy uzgadniać bezpośrednio z energetyką i to na piśmie. Żadne ustne, czy też odręczne adnotacje na fiszkach lub mapkach nie wchodzą w grę. Musi odbyć się to drogą oficjalną.
    Gosia135
    Poziom 9  
    Niestety, w przypadku drogi przebiegającej przy mojej działce trudno mówić o poboczu. Jest to w tej chwili właściwie polna droga biegnąca przez las i łąkę. Działka leży w odosobnieniu , przy czym powoli zbliża się do niej cywilizacja.
    Wychodzi na to, że nawet jeżeli linia biegłaby drogą wzdłuż granicy z moją działką, kolizje mogą mnie kosztować sporo pieniędzy. Woda, potem kanalizacją, potem jeszcze coś ...... Za każdym razem po kilka tysięcy za próby napieciowe!!!
    Oneill, co to znaczy omówić wszystko w przypadku przebiegu przez moją działkę (oczywiście wzdłuż drogi)...?
    - Położenie kabla -jasne! Najlepiej ile od granicy działki z drogą? Tak wiesz.... żeby ten płot i tujki ... :-)
    - W przypadku awarii - zdokumentowanie fotograficzne terenu , a następnie doprowadzenie do stanu poprzedniego.
    - W przypadku poprowadzenia wody itp. i wszelkich kolizji odłączenia energii i wszelkie próby napięciowe na ich koszt.
    - możliwość poprowadzenia w poprzek kabla bramy wjazdowej, drogi wewnętrznej z nawierzchnią (asfalt, kostka) , a w przypadku awarii kabla i zniszczeń jej naprawa (tej nawierzchni).
    - dzierżawa terenu ... Ile?!
    Co ewentualnie jeszcze?
    Zaczynam się zastanawiać nad linią napowietrzną wzdłuż drogi ... Co w takiej sytuacji? Tylko jak to wygląda?! :-(