Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12V/12-45V 120W. Uruchamianie.

09 Wrz 2009 15:39 4766 9
  • Poziom 40  
    Witam
    Trochę na ten temat opisałem tam:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic901138.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic622170.html
    Są już płytki i prawie zmontowany zasilacz.
    Moc RMS przetwornicy na transformatorze EE30 i 100kHz powinna przekroczyć 120W, sprawdzę to jak będzie prawidłowo działać. Kontroler jest na UC3846 a pomiar prądu zrobiłem podobnie do mojej przetwornicy prądowej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1333342.html
    Napięcie wyjściowe można zrobić w granicach 12V do 45V, inne napięcia będą stwarzać różne problemy. Można będzie łączyć przetwornice dzięki wejściu zegara zewnętrznego. Przy konfiguracji zasilania wzmacniacza mocy, czyli z pełnym wypełnieniem, i połączeniu 8 takich przetwornic o napięciu wyjściowym 45V, uzyska się 360V na wyjściu i mocy chwilowej przekraczającej 1500W. Jak myślicie, do czego taka konfiguracja może się przydać ?. W miarę postępu prac będę opisywał problemy jakie będę miał z tą przetwornicą.
  • Poziom 42  
    Nie chciałbym uchodzić za demotywatora ;) ale nadal uważam, że:
    - rdzeń toroidalny byłby tańszy i lepszy
    - za mała moc pojedynczej przetwornicy.
  • Poziom 40  
    Mam mały zapas EE30 i nie lubię nawijać na rdzenie toroidalne. Przetwornica o tej mocy jest mi potrzebna do zasilania komputera w samochodzie. 10A jest jak w sam raz a izolacja galwaniczna między wejściem a wyjściem, zlikwiduje problemy z podłączaniem wzmacniacza do wyjść audio komputera (pętle mas). Dwie przetwornice dadzą do 300W mocy chwilowej dla wzmacniacza mocy, co wystarczy do 100W-150W wzmacniacza stereo, albo do 300W basu. W następnej kolejności, jak ta dobrze będzie działać, zrobię większej mocy.
  • Poziom 42  
    Ale na EE30 możesz spokojnie zrobić 200W...
  • Poziom 40  
    Przy 200kHz, ale mam 3C85 i będzie problem z 150kHz. Jak już mi się uda uruchomić i dobrać elementy, to będę kombinować z podniesieniem częstotliwości i zarazem mocy.
  • Poziom 42  
    Na EE25 wychodzi mi 100W przy 60 kHz... Pierwotne 2*4 zwoje licą 15*0,35, gęstość dla prądów RMS < 5A/mm^2. Dla 10V mieszczę się z indukcją poniżej 180mT (360p-p) a dla wyższych napięć wypełnienie maleje.
    Dla EE30 i 100 kHz będziesz miał większy kłopot z tymi 2*3 zwoje pierwotnego niż z wyciśnięciem 200W.
  • Poziom 40  
    Na razie nawinąłem 8 zw. na pierwotnym, zobaczę jak będzie grzał się rdzeń. Twoje wyliczenia są bardzo optymistyczne, ale jak okaże się że masz rację, to 200W wyjdzie bez problemu.
  • Poziom 42  
    Nie, no - spokojnie. Moje wyliczenia mogą być błędne - sprawdź je w wolnej chwili.
  • Poziom 40  
    Witam
    Wszystko już zmontowane, więc zrobiłem parę zdjęć. Jak zacznę uruchamiać, moduł pewnie przestanie być tak czysty i fotogeniczny.

Po skosie, widać wąską płytkę sterownika. W czasie uruchamiania podlutuję ją od spodu.

Moduł stoi na radiatorze, najprawdopodobniej będzie to standardowy sposób mocowania przetwornicy.

Moduł od strony radiatora.

Porównanie z zapałkami. Wymiary modułu: 53mm x 118mm wysokość 34mm
  • Poziom 40  
    Witam
    W końcu zabrałem się za uruchomienie. Przetwornica wystartowała bez problemu, choć znalazłem jeden drobny błąd. Blokowanie przetwornicy powoduje zwiększenie poboru prądu z 30mA do 120mA. W katalogu podali max napięcia dla wejścia SD równe zasilaniu, ale nie wiadomo czemu rośnie mi napięcie Vref do 8V i pobór prądu ogólnie.
    Przy częstotliwości kluczowania tranzystorów 100kHz i mocy wyjściowej 50W, uzyskałem 82% sprawności. Kształt napięcia na drenach jest w miarę dobry, ale muszę dokładniej nawinąć transformator.
    Ustawiłem maksymalne wypełnienie na kluczach, przy małej mocy wyjściowej, dla sprawdzenia grzania się rdzenia. Po kilkunastu minutach był ledwo ciepły, więc zmniejszę ilość zw/V, dla 12V z 8 do 7 i sprawdzę czy można jeszcze zmniejszyć. Od tego zależy maksymalna ciągła moc wyjściowa. Jak zastosuję 3C90 zamiast 3C85, będę mógł jeszcze zwiększyć moc wyjściową.
    -------------------------------------------
    Zwiększając moc wyjściową, spadało napięcie wyjściowe. Trochę się dziwiłem, przecież przekładnie zrobiłem na ponad 30V a przy 50W obciążenia mogłem stabilizować max 25V. Przyczyną był zbyt czuły układ pomiaru prądu i mniej precyzyjne jego działanie, niż można było teoretycznie przewidzieć.