Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik dziwny spadek napięcia na wyjściu.

09 Wrz 2009 16:07 1926 11
 • Poziom 21  
  Posiadam prostownik. Pożyczyłem szwagrowi. Po otrzymaniu go z powrotem okazało się iż bezpieczniki były powatowane i jak podłączałem do niego żarówkę 12V 35W, okazało się, że napięcie na wyjściu wynosi 9V z drobnymi. Dodam, że w obwodzie znajdują sie diody prostownicze 2 bezpieczniki i do tego jeszcze diody led (3 sztuki). Ma ktoś pomysł co jest nie tak? Czy w takim wypadku może być uszkodzony np transformator?
 • Poziom 33  
  Pokrętłem regulacji ustaw większy prąd. Powinno pomóc ;)
 • Poziom 34  
  Jeśli są tam 3 diody led to są do nich rezystory, poszukaj pewnie znajdziesz w środku jakieś inne rupiecie (części). Nie chce mi się wierzyć że zastosowali trzy diody led do prostownika tylko z diodami prostowniczymi. Podłącz na chwilę żarówkę bezpośrednio na uzwojenie wtórne transformatora. Napięcie będzie trochę za wysokie ale żarówka nie powinna się zaraz spalić (żarówkę dobierz trochę poniżej maksymalnego prądu prostownika I=P/U) i zmierz napięcie na tym uzwojeniu. Jeśli będzie wszystko dobrze to powtórz taki pomiar za mostkiem prostowniczym itd.
 • Poziom 21  
  powiem ci tak ja mierzyłem to w taki sposób napiecie jakie jest na transformatorze przed podłączeniem obciążenia na wyjściu całego układu i puźniej z obciążeniem i napięcie sie w ogóle nie zmieniało.
  Tak ten układ posiada oprucz diod prostowniczych 3 diody led do nich podłączone są odpwiednio oporniki jedna dioda prostownicza i jedna dioda BZX55b jak dobrze pamiętam dziwne jest jedno że na wyjści zamiast otzymać napięcie wyższe czyli 12*1.44 (po wymątowaniu gabarytów czyli diod led ) napiecie jest niewiele większe od 12 a po obciązeniu w zależności co podłącze to spada napiecie o 1 V lub 3V (różnie )
 • Poziom 34  
  Dla świętego spokoju proponuję sprawdzić omomierzem diody prostownicze, wymienić powatowane bezpieczniki na nowe bezpieczniki i podłączyć akumulator. Dlaczego poszukaj np. w internecie.
 • Spec od sprzętu Unitra
  A jaką wydajność prądową ma ten Twój prostownik? Żarówka 12V/35W pobiera ok. 3A, daje tyle ten prostownik? Na jego obudowie powinno pisać jakie ma parametry.
 • Poziom 21  
  Napisze ci dokładnie jak będę w domu jaka ma wydajność prądową. No ale jeżeli podłączyłem wentylatorek 12V (0.02A jak dobrze pamiętam) napięcie na wyjściu spadło mi do 10V z drobnymi no to coś nie halo z nim.
 • Poziom 39  
  Ciekawe czy te twoje diody to przypadkiem nie tyrystr i diak? Czyli należałoby szukać wewnątrz czegoś więcej.
 • Poziom 17  
  najlepiej daj schemat tego prostownika. Możesz zrobić zdjęcie środka, zmierzyć napięcie strony pierwotnej transformatora bez i przy obciążeniu - zobaczymy jaki jest spadek na wyjściu prostownika. Czy to jest fabryczna konstrukcja??, na ilu diodach prostowniczych opiera się ta konstrukcja?
 • Poziom 21  
  mczapski uwierz mi że to sa zwykłe diody prostownicze do tego jest diody led oporniki do nich jedna dioda prostownicza 1n4001 (jak dobrze pamiętam) druga dioda to bzx50b(jak dobrze pamiętam) i nią będę chciał wymienić jeszcze a tak poza tym nie ma nic.BC313 schemat jako takiego nie mam nie posiadałem co do pomiarów wykonywałem takie pomiary ale nie pamiętam jakie były wartości to powtórzę je i w tedy napisze. Jest to normalny mostek z 4 diod i jest to fabryczna konstrukcja.